Drogi do wolności. Iskra

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-06-18

Tom 1 cyklu Drogi do wolności

Lato 1914. Siostry Biernackie wracają z Lanckorony do Krakowa. W powietrzu wiszą zmiany, mówi się o wojnie. Tymczasem Lala nie może przestać fantazjować o przystojnym lotniku Ludwigu, Marynia nieustannie myśli o Szymonie, a Alina udziela lekcji polskiego tajemniczemu Austriakowi. Jeszcze nie wie, że przez tego człowieka ustalony w ich rodzinie porządek runie jak domek z kart.
Nadchodzi czas, by siostry wzięły sprawy we własne ręce i zmierzyły się z nękającymi rodzinę demonami przeszłości.
W cyklu "Drogi do wolności" historia odzyskiwania przez Polskę niepodległości przenika się z opowieścią o wzlotach i upadkach, sukcesach i rozczarowaniach, radościach i dramatach kilku pokoleń kobiet. Losy bohaterów śledzić będzie można również w serialu "Drogi wolności".

Kup książkę Drogi do wolności. Iskra

Skuszona nazwiskiem autora, sięgnęłam po trzy tomy opowieści o pannach Biernackich. Naturalnie historia ta obejmuje nie tylko główne bohaterki, z których każda jest inna, ale też ich matkę, ciotkę i babkę, o ojcu nie wspominając, dalszych krewnych, znajomych, przyszłych ukochanych i cały Kraków, aby ukazać panoramę Galicji w przededniu odzyskania niepodległości. Bo ta niepodległość jest tu taka regionalna, mocno krakowska. Choć co i rusz trwają spory o Piłsudskiego i Dmowskiego, to właśnie Kraków, Lwów i Wiedeń tworzą tło wydarzeń historycznych. A że to miasta niezwykle malownicze i pełne wszelakich różnic w obyczajach, religii i sposobie życia, książka intryguje i pozwala odkryć zapomniany nieco świat, ukazany z perspektywy rodziny, która była zamożna (choć i zaznała biedy), wykształcona (choć dosyć niejednolicie) i co i rusz popadała w tarapaty. Dzieje się tu wiele, choć powoli, akcja bowiem toczy się leniwie, jakby narrator nie chciał popędzać zdarzeń. Dużo tu dbałości o szczegóły, o tło, o topografię miasta. Za mało opowieści o ubraniach, o posiłkach, o kosmetykach, a przecież w przeważającej części główne bohaterki to młode kobiety. Największą zaletą książki jest perspektywa, z jakiej ukazano tytułowe drogi do wolności. To poszukiwanie wolności od rodziny, od konwenansów, od zaborcy. Każdy z bohaterów poszukuje jej na swój sposób, idąc ...

Opinie o książce - Drogi do wolności. Iskra

Avatar użytkownika - pieskatyka
pieskatyka

Świetny tytuł. Cieszę się, że przykuł w księgarni moje oko, bo właśnie takie powieści lubię najbardziej. Bardzo podobało mi się w jaki sposób autor miesza  ze sobą fakty historyczne z fikcją. Uwielbiam obserwować świat, który już nie istnieje oczami kogoś, kto postarał się go bardzo wiernie oddać. Aż trudno uwierzyć, że to jego literacki debiut, ale Stanisław Krzemiński ma wielki talent i naprawdę oderwał mnie na długie godziny od rzeczywistości. To była piękna podróż i na szczęście jest ciąg dalszy, na który czekam z niecierpliwością!

Piękna opowieść o kobietach, które żyły w latach gdy Polska odzyskiwała niepodległość. Trzy siostry Biernackie, których czas dorastania przypadł na Wielką Wojnę. Ich babka, matka i ciotka przeżyły już tak wiele. A one są kolejnym pokoleniem, które zostało wplątane w wielką politykę. Alina najstarsza z córek, żyjąca w świecie literackim, podczas wojny pomaga wraz z uczennicami pisać listy osobom, które nie potrafią do ich bliskich znajdujących się na frontach. Marynia, pomaga ojcu a gdy dowiaduje się, że ich pracownik przegrał ich majątek stara się ratować jak najwięcej. Dzięki temu nie straciły domu, maszyn. Pracuje też w lazarezie jako wolontariuszka.  Lala, najbardziej odrealniona. Jej pasją jest malowanie. Zakochuje się w pewnym pilocie.

Avatar użytkownika - bezintereresowna
bezintereresowna
Przeczytane:2018-09-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

Rzadko czytam książki obyczajowo – historyczne, ale jak już po nie sięgam to mam właśnie ochotę na takie historie. Rzetelne, z pomysłem i porządną realizacją. W tym przypadku powstał nawet serial na podstawie 8 tomów sagi. Niestety sagi rzadko spełniają moje oczekiwania, ale po pierwszym tomie muszę stwierdzić, że Iskra. Drogi do wolności to wyczerpująca i wyjątkowo klimatyczna saga rodzinna o losach Biernackich, którym przyszło stawić czoła okrucieństwu wojny. Możemy się z niej dowiedzieć nie tylko dlaczego warto wspominać i czcić setną rocznicę odzyskania niepodległości, ale też nabrać szacunku do wszystkiego co z nią związane. Wszystko to dzięki Stanisławowi Krzemińskiemu, który pokazał nam jak właściwie wyglądało życie zwykłych ludzi wobec oblicza Iszej Wojny Światowej. W dodatku to bardzo dobra i pięknie napisana książka! No i ta okładka. Ma swój klimat. Polecam

Avatar użytkownika - Eryk
Eryk
Przeczytane:2018-09-01, Przeczytałem,

Jestem pod ogromnym wrażeniem powieści Krzemińskiego. To jak autor zbudował atmosferę przedwojennego Krakowa i napięcie wokół nadchodzącej wojny jest po prostu nie do opisania. To trzeba przeczytać. Są tu charaktery bardzo mocnych kobiet i zagubionych mężczyzn, którzy od lat skrywają tajemnice. Emocje młodych dziewczyn pełnych marzeń w obliczu tragedii jaką niewątpliwie jest wojna również wstrząsa. Przywiązałem się do bohaterów tym bardziej cieszę się, że saga rodzinna Biernackich ma mieć w założeniu aż 8 tomów. Nie mogę się doczekać kolejnych części a tymczasem oglądam sobie też całkiem nieźle zrealizowany serial. Polecam

Drogi do wolności. Jesienny poniedziałek
Stanisław Krzemiński; 0
Okładka ksiązki - Drogi do wolności. Jesienny poniedziałek

Ciąg dalszy losów bohaterek Iskry. Pierwsze miesiące 1918 roku. Siostry Biernackie w cieniu wielkiej polityki i polskich starań o odzyskanie niepodległości...

Drogi do wolności. Zawierucha
Stanisław Krzemiński; 0
Okładka ksiązki - Drogi do wolności. Zawierucha

Koniec 1918 roku, pierwsze chwile odradzającej się niepodległej Polski. Siostry Biernackie stają w obliczu nowej, nieznanej sytuacji, zarówno w...

Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz