Drogi do wolności. Iskra

Tom 1 cyklu Drogi do wolności

Lato 1914. Siostry Biernackie wracają z Lanckorony do Krakowa. W powietrzu wiszą zmiany, mówi się o wojnie. Tymczasem Lala nie może przestać fantazjować o przystojnym lotniku Ludwigu, Marynia nieustannie myśli o Szymonie, a Alina udziela lekcji polskiego tajemniczemu Austriakowi. Jeszcze nie wie, że przez tego człowieka ustalony w ich rodzinie porządek runie jak domek z kart.
Nadchodzi czas, by siostry wzięły sprawy we własne ręce i zmierzyły się z nękającymi rodzinę demonami przeszłości.
W cyklu "Drogi do wolności" historia odzyskiwania przez Polskę niepodległości przenika się z opowieścią o wzlotach i upadkach, sukcesach i rozczarowaniach, radościach i dramatach kilku pokoleń kobiet. Losy bohaterów śledzić będzie można również w serialu "Drogi wolności".

Informacje dodatkowe o Drogi do wolności. Iskra:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-06-18

Kup książkę Drogi do wolności. Iskra

Drogi do wolności. Iskra - opinie o książce

Avatar użytkownika - pieskatyka
pieskatyka
Przeczytane:2019-03-10,

Świetny tytuł. Cieszę się, że przykuł w księgarni moje oko, bo właśnie takie powieści lubię najbardziej. Bardzo podobało mi się w jaki sposób autor miesza  ze sobą fakty historyczne z fikcją. Uwielbiam obserwować świat, który już nie istnieje oczami kogoś, kto postarał się go bardzo wiernie oddać. Aż trudno uwierzyć, że to jego literacki debiut, ale Stanisław Krzemiński ma wielki talent i naprawdę oderwał mnie na długie godziny od rzeczywistości. To była piękna podróż i na szczęście jest ciąg dalszy, na który czekam z niecierpliwością!

Piękna opowieść o kobietach, które żyły w latach gdy Polska odzyskiwała niepodległość. Trzy siostry Biernackie, których czas dorastania przypadł na Wielką Wojnę. Ich babka, matka i ciotka przeżyły już tak wiele. A one są kolejnym pokoleniem, które zostało wplątane w wielką politykę. Alina najstarsza z córek, żyjąca w świecie literackim, podczas wojny pomaga wraz z uczennicami pisać listy osobom, które nie potrafią do ich bliskich znajdujących się na frontach. Marynia, pomaga ojcu a gdy dowiaduje się, że ich pracownik przegrał ich majątek stara się ratować jak najwięcej. Dzięki temu nie straciły domu, maszyn. Pracuje też w lazarezie jako wolontariuszka.  Lala, najbardziej odrealniona. Jej pasją jest malowanie. Zakochuje się w pewnym pilocie.

Avatar użytkownika - bezintereresowna
bezintereresowna
Przeczytane:2018-09-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

Rzadko czytam książki obyczajowo – historyczne, ale jak już po nie sięgam to mam właśnie ochotę na takie historie. Rzetelne, z pomysłem i porządną realizacją. W tym przypadku powstał nawet serial na podstawie 8 tomów sagi. Niestety sagi rzadko spełniają moje oczekiwania, ale po pierwszym tomie muszę stwierdzić, że Iskra. Drogi do wolności to wyczerpująca i wyjątkowo klimatyczna saga rodzinna o losach Biernackich, którym przyszło stawić czoła okrucieństwu wojny. Możemy się z niej dowiedzieć nie tylko dlaczego warto wspominać i czcić setną rocznicę odzyskania niepodległości, ale też nabrać szacunku do wszystkiego co z nią związane. Wszystko to dzięki Stanisławowi Krzemińskiemu, który pokazał nam jak właściwie wyglądało życie zwykłych ludzi wobec oblicza Iszej Wojny Światowej. W dodatku to bardzo dobra i pięknie napisana książka! No i ta okładka. Ma swój klimat. Polecam

Avatar użytkownika - Eryk
Eryk
Przeczytane:2018-09-01, Przeczytałem,

Jestem pod ogromnym wrażeniem powieści Krzemińskiego. To jak autor zbudował atmosferę przedwojennego Krakowa i napięcie wokół nadchodzącej wojny jest po prostu nie do opisania. To trzeba przeczytać. Są tu charaktery bardzo mocnych kobiet i zagubionych mężczyzn, którzy od lat skrywają tajemnice. Emocje młodych dziewczyn pełnych marzeń w obliczu tragedii jaką niewątpliwie jest wojna również wstrząsa. Przywiązałem się do bohaterów tym bardziej cieszę się, że saga rodzinna Biernackich ma mieć w założeniu aż 8 tomów. Nie mogę się doczekać kolejnych części a tymczasem oglądam sobie też całkiem nieźle zrealizowany serial. Polecam

Przeglądając zapowiedzi na stronach internetowych wydawnictw, może rzucić się w oczy spora ilość literatury obyczajowo – historycznej. Ten fakt ogromnie cieszy zapewne wiele osób. Czy odnalezienie perełki w takiej ogromnej liczbie interesujących nowości jest możliwe? Może będzie to poszukiwanie igły w stogu siana? Jedno jest pewne. Warto szukać.
Niedawno pod szyldem wydawnictwa Znak ukazała się kolejna rewelacyjna powieść z wyżej wymienionej kategorii. „Drogi do wolności. Iskra” to pierwszy tom pasjonującej sagi o rodzinie Biernackich. To zdecydowanie perła... Dawny Kraków, Wawel, Planty, Rynek... wszystko to pachniało i prezentowało się efektowniej niż teraz. Miało swój niepowtarzalny klimat, który dzisiaj możemy poczuć oglądając stare fotografie, oglądając filmy z tamtego okresu bądź zaczytując się w książkach, których fabuła została silnie obsadzona w tamtych realiach. W prezentowanej powieści na każdym kroku czuć zapach tamtych dni.
Lala, Marynia i Alina. Trzy wyjątkowe, dorastające panny. Siostry. Każda inna. Czytelnik poznaje je, gdy wracają z wywczasów w Lanckoronie do Krakowa. W powietrzu czuć nadciągającą nie ubłagalnie wojenną zawieruchę, przez którą młode Biernackie będą zmuszone dorosnąć, odrzucić naiwność i dziecinne zachowania. Jednak nie tylko dziewczęta zostaną dotknięte potężnymi zmianami. Ich ojciec zyska szansę udowodnienia nie tylko sobie, że jest prawdziwym mężczyzną. A to wszystko przez demony przeszłości, które mają to do siebie, iż bardzo lubią atakować w najmniej spodziewanym momencie.
„Drogi do wolności. Iskra” Stanisława Krzemińskiego to powieść idealna! Na prawdę można o niej mówić tylko i wyłącznie dobre rzeczy. Po pierwsze autor zadbał o to, byśmy podczas lektury nie zaznali nudy. Jest tutaj i obyczaj i romans a nawet kropla kryminalnej goryczy, która nadaje niepowtarzalny smak. Po drugie bohaterowie. Kobiety! To książka, w której one wiodą prym. Przedstawione jako waleczne, silne, będące opoką na każdy czas. Mamy tutaj trzy pokolenia i każde z tak samo silnie zarysowanym charakterem. Po trzecie … opisy w tej powieści to poezja i bajka w jednym. Często zdarza się, że czytelnik je pomija, jednakże w tym przypadku na pewno będzie się rozkoszował pięknymi opisami starego Krakowa.
Ta książka to świetna lektura na każdy czas! Zaostrza apetyt na zdecydowanie więcej. Już we wrześniu kolejny tom serii „Jesienny poniedziałek” oraz serial na podstawie książek właśnie o tytule „Drogi do wolności” w telewizyjnej jedynce.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu.

Od wschodu do zachodu. Ucieczka
Stanisław Krzemiński0
Okładka ksiązki - Od wschodu do zachodu. Ucieczka

Szesnastoletnia Emilia Rossnowska kończy najlepszą pensję w Płocku i na balu debiutantek przyciąga uwagę carskiego oficera, hrabiego Gołubojewowa. Żeby...

Drogi do wolności. Jesienny poniedziałek
Stanisław Krzemiński0
Okładka ksiązki - Drogi do wolności. Jesienny poniedziałek

Ciąg dalszy losów bohaterek Iskry. Pierwsze miesiące 1918 roku. Siostry Biernackie w cieniu wielkiej polityki i polskich starań o odzyskanie niepodległości...