Druga rzeczywistość

Czy zwykły wirus, błąkający się od lat po sieci, może zniszczyć świat?

Były haker Tom Clark staje na czele tajnego zespołu Cieni. Ma za zadanie rozwijać wirusa, którego wojsko chce wykorzystać jako informatyczną superbroń. Eksperyment wymyka się spod kontroli. Wirus niepostrzeżenie opanowuje wszystkie dziedziny życia, od zwykłych wind po elektrownie i arsenały jądrowe, oraz podporządkowuje sobie najpotężniejszych ludzi. Powstrzymać go może tylko jeden człowiek: Tom Clark. Problem w tym, że właśnie wtedy ginie w potężnej kraksie samochodowej…

Czy możliwe jest życie silniejsze od śmierci?
Miłość większa od wyobraźni?
I walka przekraczająca granice rzeczywistości? Pierwszej Rzeczywistości?

„Druga Rzeczywistość” to wciągająca, wielowątkowa powieść sensacyjna o walce, miłości i poświęceniu.

Przerażony kierowca nawet nie próbował hamować na widok osobowego forda wjeżdżającego mu prosto pod koła. Hamowanie nic by nie dało. Cysterna była ciężka, wypełniona po brzegi łatwopalnym paliwem i miała olbrzymią bezwładność.
Wszystko rozegrało się w ułamku sekundy. Rozległ się przerażający huk, potężny wybuch targnął powietrzem. Kamera się zatrzęsła i obraz jeszcze bardziej się rozmazał. Słup ognia wystrzelił w górę i przewyższył okoliczne budynki i biurowce. Wydawało się, że zaraz podpali niebo. Żar topił konstrukcje, jakby były uformowane z wosku, a nie z aluminium i stali. W zasięgu mili z okien posypały się wszystkie szyby. Z granatowego forda, jak i z innych samochodów, które znalazły się w pobliżu wybuchu, nie było nawet co zbierać.

Informacje dodatkowe o Druga rzeczywistość:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2017-11-22

Kup książkę Druga rzeczywistość

Druga rzeczywistość - opinie o książce

Świat, w którym żyjemy, odznacza się wielkim postępem technologicznym. Internet, smartfony, urządzenia niezwykle zaawansowane informacyjnie. Współczesne społeczeństwo uśmierca się powoli w pogoni za pieniędzmi. Często zapomina o najbliższych osobach. Najważniejszym celem jest samodoskonalenie, które ma zapewnić lepszą pracę oraz większe możliwości. Człowiek żyjący w XXI wieku tak bardzo przyzwyczajony jest do rozwiniętych technologii, których celem jest ułatwienie jego życia, że odrzuca od siebie wszelkie obawy związane z szybkością, z jaką przetwarzane są dane oraz boi się spojrzeć na potęgę sieci. Jeden wirus może zniszczyć wszystko, co umożliwia mu lepsze wykorzystanie zasobów. Czy potraficie sobie wyobrazić, że pewnego zwyczajnego dnia, świat, który tak dobrze znacie, legnie w gruzach? Jedna, wydawać by się mogło, niezbyt ważna informacja, jeden kod HTML, jedno słowo przejmie kontrolę nad wszystkim, co nas otacza. Dostęp do danych zostanie zakłócony. Wszystkie urządzenia przestaną działać. Całe oprogramowanie współczesnego świata zniknie, a my będziemy musieli się zmierzyć z brakiem kontroli nad tym, co stworzyliśmy. Jak wyobrażacie sobie koniec istnienia ludzkości? Czy nastąpi wielki wybuch? Diabeł przejmie kontrolę nas ziemią? A może za armagedon staniemy się odpowiedzialni my wszyscy, którzy nie dostrzegliśmy w porę potęgi danych?

,,Druga rzeczywistość" to pozycja, która intryguje czytelnika swoją oryginalnością. Trzymająca w napięciu, niszcząca obraz współczesnego świata, przejmująca na czas pochłania historii o potędze jednego małego wirusa, który zyskuje własną świadomość oraz mężczyzny potrafiącego zatrzymać koniec znanego nam świata, myśli, pozycja, która zachwyca wykreowaną przez Andrzeja Mathiasza sferą, w której ludzkość traci kontrole nad tym, co sama stworzyła. Mocna, nieprzebierająca w słowach książka, która łączy elementy mrocznego science fiction, sensacji oraz w thrillera, co sprawia, że czytelnik w wielkim napięciu przewraca coraz to kolejne strony tej zagadkowej, tajemniczej oraz brutalnej pozycji. Zapraszam do zapoznania się z całością recenzji!

,,A on - było nie było - nie jest złotą rybką, tylko przeciwnie, rekinem biznesu. W dodatku czarnym! Miała jednak czarna gnida pecha - całkiem białego. I tym pechem był Skalsky."

Czy zwykły wirus, błąkający się od lat po sieci, może zniszczyć świat?

Czy możliwe jest życie silniejsze od śmierci?

Miłość większa od wyobraźni?

I walka przekraczająca granice rzeczywistości? Pierwszej Rzeczywistości?

,,Ludzie uznają swoje krótkie i niepowtarzalne życie za najcenniejsze, ale równocześnie są gotowi je poświęcić z najbardziej błahego powodu."

Tom Clark, poznając w nastoletnich latach potęgę informacji, nie spodziewałby się, nawet w największych marzeniach, że kiedyś zostanie jednym z najbardziej pożądanych pracowników organizacji wykorzystującej nowoczesne technologie. Hakując bazy sieciowe wojska oraz innych instytucji rządowych w nastoletnich latach, mężczyzna a właściwie wtedy jeszcze dzieciak trafił do więzienia, skąd wyciągnął go pewien człowiek, proponując mu pracę w tajnym zespole Cieni, gdzie objął dowództwo nad ściśle konfidencjonalnym projektem mającym na celu stworzenie inteligentnego wirusa, który w przyszłości zdobędzie tak wielką kontrolę nad zaawansowaną technologię, że stanie się największą bronią wojska.

Wirus z czasem zaczyna ewoluować. Staje się szybszy, mądrzejszy, potężniejszy. Wojsko zaciera ręce, ciesząc się z tak wielkiego sukcesu. Władza znajduje się już prawie w ich rękach. Wystarczy tylko użyć tego superinteligentnego wirusa, ale pewne rzeczy zaczynają ulegać zmianie. Kontrola nad tym projektem zostaje zachwiana. Tajna broń wojskowa zaczyna przejmować świat oraz pozbywać się tego, co przeszkadza jej w pozbyciu się ludzkich istnień ze świata. Sprawa wymyka się spod kontroli. Ludzie giną. Urządzenia wariują. Czy uda się uratować świat przed ostatecznym końcem?

Jedyną osobą mogącą powstrzymać nową podświadomość jest Tom Clark. Tylko on posiada narzędzie umożliwiające mu zniszczenie wirusa. Tylko że właśnie wtedy ginie w wypadku samochodowym. Jedyna osoba mogąca uratować znany nam świat nie żyje, a wirus przejmuje coraz większą kontrolę nad wszystkim, co otacza ludzkość. Czy uda się go powstrzymać? Czy miłość okaże się silniejsza od śmierci?

,,Nie zdążył dokończyć myśli. Ułamek sekundy później po granatowym fordzie, który wjechał na skrzyżowanie, łącznie z jego zawartością - żywą i martwą - nie było już śladu. Wszystko, a w szczególności sam Tom Clark, w jednej chwili wyparowało i przestało istnieć."

,,Druga rzeczywistość" zawłaszczy na kilka godzin całe wasze jestestwo i zabierze w niebezpieczną, surrealistyczną podróż zaczynającą się w siedzibie dużej organizacji, gdzie pewien człowiek postanawia zapobiec końcu świata, który rozpoczął inteligentny wirus posiadający własną świadomość i moc pomagającą mu zdobyć kontrolę nad każdą rzeczą, urządzeniem, w której powstaniu brało udział nawet najmniejsze programowanie, przeskakującą przez miejsce wypadku samochodowego, gdzie ginie Tom Clark - jedyna osoba mająca informacje o ty, jak powstrzymać sztuczną inteligencję, okrążającą drugą rzeczywistość - miejsce, gdzie istnieje jeszcze ludzka podświadomość po śmierci, a na końcu zatrzymującą się w ostatecznej rozgrywce pomiędzy tym, co dobre a złe. Trzymająca w napięciu powieść sensacyjna poruszająca temat potęgi informacji oraz ciągłej chęci tworzenia zakorzenionej tak głęboko w ludzkiej świadomości, iż pewnego dnia może okazać się zgubna dla całej naszej planety. Andrzej Mathiasz stworzył brutalną, momentami makabryczną powieść, która wciąga czytelnika do swego świata od pierwszych rozdziałów, gdzie na początku tworzy w jego umyśle wielkie zamieszanie, gdy niektóre fakty stają się sprzeczne z innymi. Dynamiczna historia opowiadająca o życiu mającym moc pokonania śmierci, z nutką miłosną, która intryguje oraz dużą dawką nieludzkiego okrucieństwa dodającego ikry mogącej rozniecić nieokiełznany ogień w sercu osoby zaczytującej się w książce. ,,Druga rzeczywistość" to świetnie wykreowana pozycja łącząca w sobie klimat wciągającej powieści sensacyjnej z dodatkiem rewelacyjnego science fiction oraz małej szczypty romansu, co pozwala całkowicie zagarnąć myśli towarzyszące nam przy lekturze i sprawić, że będziemy przewracali strony z coraz większą ciekawością. Tajemnicza, zagadkowa, innowacyjna historia, która pozwoli wam wejść do zaskakującego świata, gdzie wszystko jest możliwe.

,,Ktoś nieśmiertelny z definicji nie może umrzeć... Chyba że... uśmierci się sam. Paradoks? Nie w przypadku kogoś, kto równocześnie jest wszechmocny. A Bóg przecież jest."

,,Druga rzeczywistość" to pozycja, która tak bardzo wgryza się w myśli czytelnika, że nie potrafi on odłożyć jej na bok. Dzika, mocna, hipnotyzująca powieść opowiadająca o zbliżającej się zagładzie świata spowodowanej przez jeden, wydawać by się mogło, zwyczajny wirus, trzyma w swoich ostrych szponach i nakazuje dotarcie do zakończenia, które intryguje i pozostawia pewien rodzaj pustki w sercu, spowodowany końcem fantastycznej historii, które przez kilka dni zajmował tak doszczętnie myśli. Andrzej Mathiasz udowadnia, że łączenie różnych gatunków literackich dodaje powiewu świeżości w pisarstwie. Historia Tom'a Clarka, Skalsky'ego, Robin oraz innych bohaterów, pozwala zagłębić się w świat pełen niespodzianek, bezwzględności oraz intryg. Polecam!

"Świat nie zapłacze po człowieku. Przeciwnie, odetchnie z ulgą jak po krótkim, szkodliwym epizodzie".

Człowiek od zawsze starał się zgłębić tajemnicę śmierci. To, co bowiem dzieje się z nami, gdy umiera ciało, stanowi niezgłębiony sekret, który cały czas popycha ludzkość ku rozwojowi techniki i innych dziedzin nauki. Można pokusić się o stwierdzenie, że w temacie tym, w zasadzie napisano i pokazano już wszystko. A jednak, jak pokazuje książka pt. "Druga rzeczywistość", można czerpać z pomysłów innych i stworzyć interesującą powieść z przesłaniem.

Andrzej Mathiasz to aktor, animator kultury, scenarzysta, reżyser i filmowiec. Autor był członkiem Teatru Provisorium w latach 1977 - 1992, a także współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na UMCS. Po 1990 r. podjął pracę w telewizji, jest założycielem Teatru Projekt, a także autorem filmu niezależnego pt. "Numer", czyli pierwszego, lubelskiego pełnometrażowego filmu fabularnego.

Tom Clark, piekielnie zdolny haker, staje się szefem tajnego zespołu Cieni, który ma za zadanie ulepszać wirusa będącego informatyczną bronią przeciwko wrogom. W wyniku nieprzewidzianego splotu okoliczności, wirus się uwalnia i zaczyna ewoluować, rozwijając własną inteligencję. Jedynym człowiekiem, który może go unicestwić jest jego twórca, czyli Tom, który niespodziewanie ginie w wypadku samochodowym. Ludzkość stoi o krok od zagłady.

Wielowątkowa, mocno sensacyjna z elementami romansu – tak w skrócie prezentuje się książka Andrzeja Mathiasza, której niewątpliwą wartością dodaną jest wartka akcja, pędząca z prędkością światła. Nie ma w trakcie tej lektury czasu na przerwę, ani na oddech, gdyż w książce cały czas coś się dzieje. Podział na wielotorową narrację kilku bohaterów i ukazywanie wydarzeń z ich perspektywy, jeszcze bardziej wzmacnia zaciekawienie u czytelnika. Czytając tę powieść, czułam się niemalże jak na seansie dobrego kina akcji, które do tego wszystkiego nie zostało stworzone jedynie w celach rozrywkowych.

"Druga rzeczywistość" jest książką utrzymaną także w klimacie science-fiction, która czerpie z klasyków tego gatunku, gdyż w jej wielowymiarowej fabule odnaleźć można płaszczyznę filozoficzną, skłaniającą do refleksji nad tym, dokąd zmierza współczesny, niezwykle szybki rozwój techniki. Zwykły wirus, którego stworzył człowiek, przez tyle lat uśpiony, nagle, pod wpływem zrządzenia losu, zaczyna rosnąć w siłę i zagrażać całej ludzkości. Jeszcze pięćdziesiąt lat temu trudno byłoby sobie to wyobrazić, jednak w dobie XXI wieku już nie, gdyż świat staje się jedną, globalną wioską, uzależnioną od działania komputerów. Autor ukazując świat przedstawiony, pokazał w pełni zagrożenia, na jakie jesteśmy narażeni w przypadku globalnej infekcji systemów informatycznych - pomyślcie tylko o elektrowniach jądrowych, głowicach nuklearnych, czy też zwykłych sygnalizacjach świetlnych na ulicach wielu miast świata. Totalny kataklizm, który autor przedstawił niezwykle obrazowo, pobudza wyobraźnię.

Jest także miłość. Wątek, co prawda, nie pełniący wiodącej roli, ale wzbogacający całą tę historię i jednocześnie niezwykle ważny w idei całego konceptu fabularnego utworu. Podobnie rzecz ma się z ukazanymi rozważaniami dotyczącymi istnienia boga, jako siły wyższej. Myśli, jakie autor poddaje pod rozwagę czytelnika, wywołują sporo refleksji w temacie życia wiecznego i tego, co czeka nas po śmierci. Uwielbiam takie smaczki, ukryte pod sztampową, sensacyjną otoczką. Nie mogę także nie wspomnieć o niezwykle obrazowych, makabrycznych opisach trupów, zabijania i rozkładu, które działały dość mocno na moją wyobraźnię.

"Druga rzeczywistość" to książka, która okazała się połączeniem dobrej rozrywki z rozważaniami natury egzystencjalnej. Finał przedstawionej przez Andrzeja Mathiasza historii w pewnych jej aspektach mnie zaskoczył, a Epilog, nawet rozbawił. Powieść, której jedynym mankamentem jest okładka, która niestety nie zachęca po jej sięgnięcie. Polecam tę książkę czytelnikom szukającym w literaturze czegoś więcej, czegoś co skłania do wewnętrznej refleksji i chwilowego zatrzymania w codziennym biegu.

"Bo Trzeciej Rzeczywistości już nie ma! Alternatywą jest nicość".

Szlam
Andrzej Mathiasz0
Okładka ksiązki - Szlam

W sercu lubelskiej starówki dwie licealistki natrafiają na fragment męskiego ciała. Tej samej nocy na pobliskim podwórku zostaje znaleziona...

Maszyna losu
Andrzej Mathiasz0
Okładka ksiązki -  Maszyna losu

To nie on zabija, tylko los. On jedynie losowi pomaga. Gdy prokurator Adam Szmyt odbiera dziwny telefon z pytaniem o pomarańcze, nie podejrzewa, że to...