Dwanaście prac Herkulesa

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7384-537-2
Liczba stron: 318
Dodał/a książkę: login

Ocena: 4.78 (27 głosów)

"Na środku podłogi leżały zwłoki mężczyzny. Był niewiele ponad średniego wzrostu. Zaatakowano go z dziką, niewiarygodną brutalnością. Na jego ramionach i piersiach widniał tuzin ran, a głowę roztrzaskano mu prawie na miazgę" - fragment powieści

Kup książkę Dwanaście prac Herkulesa

Zobacz także

Opinie o książce - Dwanaście prac Herkulesa

Avatar użytkownika - kaniafrania
kaniafrania
Przeczytane:2016-08-21, Przeczytałam,
Są chwile, w których mamy ochotę dowieść swojej wartości, wspiąć się na wyżyny własnych możliwości i dokonać czegoś spektakularnego, absolutnie niespodziewanego i niezwykłego.  Słynny detektyw, Herkules Poirot, człowiek fizycznie zupełnie niepodobny do swojego mitologicznego odpowiednika, postanawia wykazać, iż nie nosi jego imienia bez powodu. Przed ostatecznym porzuceniem kariery wpada na błyskotliwy plan wykonania dwunastu ostatnich zleceń, które stałyby się zwieńczeniem jego pracy, kropką nad "i". Wkrótce okazuje się, że wszystkie zadania noszą w sobie podobieństwo do prac mitologicznego bohatera. Nieoczekiwanie stają się celną ripostą na dokonania herosa.  Już od pierwszych stron, ba!, nawet zdań staje się doskonale wyczuwalny specyficzny styl Agathy Christie. Raczej oszczędna w słowa, chłodna i rzeczowa królowa kryminału buduje narrację w sposób zaskakujący. Zupełnie "z boku", bez emocji. Nie nakłada żadnych filtrów na otaczającą czytelnika rzeczywistość, nie stosuje emocjonalnych zmyłek, mających wyprowadzić czytającego w pole. Wręcz przeciwnie, dokładnie prezentuje świat i pozwala czytelnikowi rozejrzeć się po nim samemu, jakby niepodlegle od odczuć i spostrzeżeń Poirota. Każda z prac staje się po części pracą każdego z nas. Dzięki temu mamy szansę rozpocząć pojedynek z jednym z najsławniejszych detektywów w historii literatury. Kto pierwszy dojdzie ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2016-11-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Opowiadania o słynnym belgijskim detektywie Herkulesie Poirot, który postanawia zakończyć swoją karierę rozwiązaniem ostatnich 12 spraw. Nawiązują one do mitologicznego Herkulesa. Jednak dla naszego detektywa nie ma sytuacji bez wyjścia. Agata Christie znów staje na wysokości zadania. Mimo, iż osobiście wolę powieści, to te opowiadania nie rozczarowują.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-09-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, zwłaszcza te pierwsze jakoś ciężko wchodziły, a nawiązania do mitologii w wielu przypadkach były mocno naciągane, ale trafiło się też kilka perełek i dla nich z pewnością warto sięgnąć po ten zbiorek.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Natawki
Natawki
Przeczytane:2015-03-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Agatha Christie,
Agatha znów miło mnie zaskoczyła. Zbiór 12. opowiadań powiązanych z mitami o Herkulesie. Szybka i ciekawa w czytaniu książęcja :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - aeljot
aeljot
Przeczytane:2015-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek w 2015 roku,
Jak zawsze nieoceniona Agata Christie. Tym razem zamiast dłuższej historii 12 krótszych ale nie mniej ciekawych i wciągających. Mistrzyni .
Link do opinii
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Herkules Poirot chce być tak wielki i nieustępliwy jak jego antyczny imiennik. Na zakończenie kariery postawił sobie za cel rozwiązanie dwunastu zagadek kryminalnych, które mają być odpowiednikami dwunastu prac starożytnego Herkulesa. Bardzo ciekawie dobrał te sprawy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Wypożyczona,
Dwanaście prac Herkulesa to zbiór dwunastu opowiadań, odpowiadający dwunastu pracom mitycznego Herkulesa. Książka została wydana w 1947 roku. Mam wrażenie, że pisząc ją, Agatha Christie świetnie się bawiła, wymyślając historie godne naszego małego Belga. Głównym bohaterem jest znany detektyw Herkules Poirot. Czuje się on urażony, gdy jego przyjaciel doktor Burton oświadcza mu, że nie pasuje do niego imię mitycznego herosa. Postanawia zatem wykonać dwanaście prac analogicznych do tych, które rozsławiły jego starożytnego imiennika. Jeszcze raz należy wykonać dwanaście prac Herkulesa... współczesnego Herkulesa. Dowcipny koncept, a i zabawny! Zanim wycofa się ostatecznie, podejmie się dwunastu spraw, ni mniej, ni więcej. Powinny to być sprawy wybrane specjalnie pod kątem związku z dwunastoma pracami starożytnego Herkulesa. Tak, to będzie nie tylko zabawne... będzie to dzieło natchnione, ba - artystyczne. (...) Nie zamierzał zbyt wiernie naśladować swojego pierwowzoru. Obejdzie się bez kobiet, koszul Dejaniry... prace i tylko prace. Ale zadanie nie jest tak proste jak się z początku wydawało. Bo skąd tu wziąć Lwa z Nemei, Hydrę lernejską czy Cerbera? Agatha postarała się o to, aby Poirot miał godne siebie zadania. Autorka kiedyś powiedziała, że najlepiej jej wymyślać historie przy zmywaniu. Uważała to za tak nudne zajęcie, że pozwalała swoim myślom płynąć. Jestem ciekawa, czy te opowiadania także powstały podczas wykonywania tej nudnej czynności. A tak prawdę mówiąc zmywanie faktycznie jest zajęciem nader monotonnym i mało ciekawym. Więcej na - http://monweg.blog.onet.pl/2015/02/23/dwanascie-prac-herkulesa/
Link do opinii
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Herkules Poirot chce zakończyć karierę detektywa i na koniec postanawia przeprowadzić 12 spraw związanych z pracami swego mitycznego imiennika. I tak dostajemy 12 krótkich opowiadań. Dotyczą one różnych spraw: morderstw, kradzieży, narkotyków itp. Nawet w krótkich historyjkach autorka potrafi przedstawić ciekawe historie i zaskoczyć zakończeniem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2014-08-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 ,
Agata Christie to jedna z moich ulubionych autorek. Chyba każdy o niej słyszał. Napisała 80 kryminałów i parę powieści obyczajowych. Herkules Poriot chce zakończyć swoją karierę. Chce zrobić to z fajerwerkami, a więc rozwiązuje jeszcze tylko dwanaście zagadek. Każda z nich musi mieć odniesienie do mitologicznych dwunasty prac Herkulesa. Książka ta to tak naprawdę zbiór dwunastu opowiadań połączonych ze sobą. Bałam się, że przez te kilkanaście stron nie zdążą się one dobrze rozkręcić i mi się nie spodobają. Nic bardziej mylnego. Każda historia jest niesamowicie ciekawa i zupełnie nieprzewidywalna. Nigdy nie mogę zgadnąć kto stoi za przestępstwem. Zawsze jest to dla mnie ogromne zaskoczenie.Lubię ten angielski humor i klimat jaki panuje w książkach pani Christie. Szkoda jednak, że nie jest to książka z jednym przestępstwem, jedną historią. Wolę dłuższe formy. Polecam ją na pewno koneserom kryminałów, osobom, które dopiero chcą się zapoznać ze sposobem pisania autorki. Nie było źle, ale nie jest to najlepsza książka tej autorki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Kaena
Kaena
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 3, Przeczytałam, Posiadam,
Bardzo chaotyczna treść, wielu bohaterów - każde opowiadanie to nowe miejsce akcji i nowi bohaterowie. Wszystko łączy się w początkowym postanowieniu tytułowego Herkulesa (detektywa), który na zakończenie swej kariery zawodowej postanawia rozwiązać dwanaście zagadek kojarzących się z pracami jego mitologicznego imiennika. Niektóre zagadki były rzeczywiście dość intrygujące, a ich rozwiązanie zaskakiwało. Niemniej jednak nie jest to książka, która na długo zagości w mojej pamięci.
Link do opinii
Avatar użytkownika - anulka1312
anulka1312
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Jak większość książek tej autorki ta również bardzo mi się podobała. Ciekawe i niebanalne nawiązanie do mitologii; symbolika, z jednej strony prosta i nieskomplikowana, z drugiej zaś - przecież nikt wcześniej na to nie wpadł! Poirot jak zwykle mnie zachwycił - to jedna z moich ulubionych postaci literackich. No bo szczerze - jak można go nie uwielbiać? Jest pedantyczny, irytujący, szalenie inteligentny, święcie przekonany o swojej wyższości... Po prostu idealny. I choć kilka razy szybko odgadłam, jakie jest rozwiązanie zagadki, zdarzyło się też parę historii, które mnie całkowicie zaskoczyły.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Igara
Igara
Przeczytane:2011-06-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Czytałam, gdyż była to moja lektura dodatkowa i cóż... Muszę stwierdzić, że bardzo mi się podobała. Agata Christie ma talent do pisania kryminałów i muszę przyznać, iż prawie żadnej z dwunastu zagadek Herkulesa nie odgadłam tzn. kto jest sprawcą.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Jupijux
Jupijux
Przeczytane:2018-02-05, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Książka jak zwykle dobra. Jednak ta z serii o detektywie Piorocie bardzo nudna. Poirot został przedstawiony w bardzo złym świetle mimo że jest super gościem to nie został korzystnie opisany.Oczywiście nie przewidiwalna i bez powtórzeń. Wole jednak dużo poważniejsze niż plotki itd. sprawy.

Avatar użytkownika - vulkann
vulkann
Przeczytane:2016-11-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Avatar użytkownika - Dominika_21
Dominika_21
Przeczytane:2016-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Różniste,
Avatar użytkownika - xp2001
xp2001
Przeczytane:2016-03-12, Ocena: 3, Przeczytałem, 26 książek 2016,
Inne książki autora
Morderstwo odbędzie się...
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Morderstwo odbędzie się...

W miasteczku Chipping Cleghorn " jak to w miasteczku" wszyscy wiedzą o sobie wszystko. Spokój i bezpieczeństwo, wzajemna serdeczność i poszanowanie...

Nemezis
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Nemezis

Znana ze zdolności detektywistycznych panna Jane Marple niespodziewanie otrzymuje list od dawnego znajomego, bogatego finansisty. Umierający pan Rafiel...

Recenzje miesiąca
Mój Wielki Tydzień
Ewa Monastyrska
Okładka książki - Mój Wielki Tydzień
Jano i Wito. W trawie
Wiola Wołoszyn
Okładka książki - Jano i Wito. W trawie
Cudowna podróż
Selma Lagerlöf
Okładka książki - Cudowna podróż
Powiedz wreszcie prawdę
Dana Reinhardt
Okładka książki - Powiedz wreszcie prawdę
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy