Słonie mają dobrą pamięć

ISBN: 83-7469-351-7
Tytuł oryginału: Elephants Can Remember
Tłumaczenie: Agnieszka Bihl
Ilustracje: -

Herkules Poirot stał na szczycie urwiska.
Tutaj przed wielu laty zdarzył się tragiczny wypadek. W jego następstwie dokonano przerażającego odkrycia: znaleziono dwa ciała - zastrzelonych męża i żony. Ale kto strzelił pierwszy? A może to było wspólne samobójstwo? Zbrodnia w afekcie lub morderstwo popełnione z premedytacją? Ostatecznie orzeczono podwójne samobójstwo. Dwanaście lat później znana pisarka kryminałów, Ariadne Oliver, zaintrygowana sprawą, prosi przyjaciela o rozwiązanie zagadki. Sławny Belg po raz trzeci w swej karierze musi rozwiązać tajemnicę sprzed lat. Poirot sięga głęboko w przeszłość i odkrywa, że „dawne grzechy mają długie cienie”.

Kup książkę Słonie mają dobrą pamięć

Opinie o książce - Słonie mają dobrą pamięć

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2014-05-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Przynajmniej jedna książka, autorstwa Agathy Christie raz w miesiącu "musi" być przeczytana. Zbliża mnie to do realizacji zamierzenia, by przeczytać każdą powieść pisarki. Staram się także, by naprzemiennie zapoznać się z pozycjami, gdzie bohaterami dominującymi jest  panna Marple bądź  Hercules Poirot..   "Słonie mają dobrą pamięć"  jest kryminałem, gdzie detektywistycznej umysłem włada Hercules Poiroi. Tym razem detektyw podejmuje się na wyraźną prośbę autorki powieści kryminalnej-  pani Olivier , rozwikłanie tajemniczej zagadki śmierci jej przyjaciół, a zarazem rodziców Celli. Cellia jest córką chrzestną pani Oliwier. Gdy pani Oliwier udaje się na wieczorek literacki zostaje bez pardonu wypytana przez inną damę o dokładne fakty śmierci rodziców Celli.  A sprawa śmierci rodziców dziewczyny jest tym bardziej tajemnicza, że oboje znaleziono dekadę wcześniej nad urwiskiem z ranami postrzałowymi. Policja wykluczyła udział osób trzecich i stwierdziła, że było to wzajemne samobójstwo.  Ale czy tak było naprawdę? A może owa "miła" dama, która zarzuca gen szaleństwa jest także odziedziczone przez Cellie? "Słonie mają dobrą pamięć" jest jedną z ostatnich powieści, gdzie pisarka umieściła detektywa w roli głównej. Tytułowymi słoniami są ci, którzy mogą pamiętać znaczące fakty i wydarzenia z życia zmarłego małżeństwa i mogą mieć znaczący udział w wyjaśnieniu tego dramatycznego wydarzenia sprzed lat. NIe zaskoczę nikogo jeśli napiszę, że autorka z powieści na powieść przechodzi siebie. Jej wyobraźnia nigdy nie zatacza kręgu. Jedno co mogę stwierdzić, a raczej się pochwalić to to, że udało mi się ciut wcześniej niż zostało to wyjaśnione, odkryć co tak naprawdę wydarzyło się tego feralnego dnia, nad urwiskiem.  Nie pomniejsza to bynajmniej wielkiej przyjemności, która towarzyszy mi przy każdej kolejnej pozycji. Jeszcze wiele przede mną i liczę, że mój zmysł detektywistyczny się wyostrza i być może uda mi się jeszcze nie raz "przechytrzyć " pisarkę. Na prawdę polecam.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2018-09-24,

Znana autorka kryminałów Ariana Oliver podczas wieczoru autorskiego spotyka pewną dziwną kobietę, której bardzo zależy na wyjaśnieniu zagadki z przeszłości, dotyczącej rodziców chrześniaczki pisarki.  Pewnego dnia nad urwiskiem zostają znalezione ciała należące do generała Ravenscrofta i jego żony. Policja podała wiadomość, że było to podwójne samobójstwo, jednak równie prawdopodobne może wydawać się morderstwo oraz późniejsze samobójstwo jednego z małżonków. Nie ma jakichkolwiek motywów ani szczegółów.

Pani Oliver wraz ze swoim przyjacielem Poirotem postanawiają szukaćsłoni - starszych ludzi, którzy pamiętają parę małżonków oraz to, co ich spotkało.

Ciekawym wątkiem w tej książce jest moty słoni, czyli ludzi, którzy pamiętają. Problem tej książki polega na tym, że nie poznajemy tutaj bohaterów. Jeśli chodzi o Ariadnę i Poirota, zabieg ten jest całkowicie zrozumiały - czytelnicy znają już tych bohaterów. Nie mamy jednak zarysowanych innych postaci! Nie jesteśmy w stanie określić swojej ulubionej postaci, gdyż wszystkie pojawiają się znienacka i zaraz znikają. Całą książkę czyta się tylko z ciekawości, co stało się z tamtym małżeństwem.

Książkę tę polecam osobom raczej już obeznanym z twórczością Christie, gdyż może ona zniechęcić nowego czytelnika. Szkoda by było nie dać sobie szansy na inne książki tej autorki.

Avatar użytkownika - martajaworska
martajaworska
Przeczytane:2019-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Książka z łątwą zagadką, ale z niezwykłym opisem uczuć i natury ludzkiej. Bardziej psychologiczna od reszty książek autorki, warto przeczytać żeby zobaczyć inną twarz Christie

Avatar użytkownika - Iwa90
Przeczytane:2015-03-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Czarna kawa
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Czarna kawa

Sir Claud Amory, światowej sławy naukowiec, opracowuje wzór na nowy, śmiercionośny materiał wybuchowy. Przekonany, że ktoś z domowników próbuje wykraść...

Dom zbrodni
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Dom zbrodni

Zapoczątkowaną w czasie wojny miłość młodej Angielki do jej rodaka-dyplomaty ma według ich planów po zakończeniu wojny i powrocie do kraju uwieńczyć...

Córki tęczy
Hanna Cygler