Słonie mają dobrą pamięć

Tom 37 cyklu Herkules Poirot

"Słonie mają dobrą pamięć" to kolejne arcydzieło Agathy Christie, w którym mistrzyni kryminału serwuje czytelnikom misternie splecioną intrygę, niespodziewane zwroty akcji oraz niezawodnego Herkulesa Poirota.

Fabuła rozpoczyna się od zagadkowej sprawy sprzed lat, która dotyczy Cecil,  chrześnicy pani Ariadny Oliver, popularnej autorki kryminałów. Śmierć rodziców Celii wciąż otoczona jest tajemnicą, a oficjalne śledztwo zakończyło się stwierdzeniem rozszerzonego samobójstwa. Jednak dotąd nie wiadomo, kto kogo zabił i co tak  naprawdę było przyczyną tego tragicznego wydarzenia.  Pani Oliver postanawia więc poprosić o pomoc swojego przyjaciela, detektywa Poirota, aby rozwikłać tę dawno zapomnianą sprawę.

Jednakże w tym wypadku dochodzenie będzie prowadzone nie tylko przez  detektywa, ale również przez samą panią Oliver. Zatem  pani Ariadna i detektyw Poirot poszukują świadków, którzy jeszcze pamiętają tamte wydarzenia. Ludzie mają dobrą pamięć, tak jak słonie. Poszukując tzw. „słoni” Hercules Poirot powoli odkrywa historię pełną dramatu, poświęcenia i miłości. Prawda okazuje się zaskakująca.

Christie, zgodnie ze swoim mistrzostwem w sztuce tworzenia zagadek, stopniowo układa puzzle historii, zaskakując czytelnika nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Każdy element powieści, nawet najdrobniejszy, zdaje się mieć kluczowe znaczenie, a autorka doskonale manipuluje czytelniczymi oczekiwaniami.

Wraz z wprowadzeniem Poirota do dochodzenia pojawia się delikatna ironia i subtelny humor, które są charakterystyczne dla twórczości Agathy Christie. Mistrzyni detektywistycznych intryg umiejętnie ukazuje specyficzną relację między detektywem a panią Oliver, co dodaje powieści lekkości i zabawności.

W "Słoniach mają dobrą pamięć" Agatha Christie nie tylko przedstawia niebanalną intrygę, ale również ukazuje subtelne obserwacje społeczne oraz psychologiczne portrety postaci. Elementy te sprawiają, że powieść nie tylko trzyma w napięciu, ale także stawia przed czytelnikiem głębsze pytania o naturę ludzkich działań i zawiłości emocjonalne.

Wspaniała narracja, znakomite tempo akcji oraz mistrzowskie poprowadzenie wątku detektywistycznego sprawiają, że "Słonie mają dobrą pamięć" to lektura, którą z przyjemnością się czyta. Agatha Christie, będąc królową kryminału, nie zawodzi swoich czytelników, dostarczając im kolejne arcydzie, które pozostanie w ich pamięci na długo.

Informacje dodatkowe o Słonie mają dobrą pamięć:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2006-07-20
ISBN: 83-7469-351-7
Tytuł oryginału: Elephants Can Remember
Tłumaczenie: Agnieszka Bihl
Dodał/a opinię: MagdaKa

Zobacz opinie o książce Słonie mają dobrą pamięć

Kup książkę Słonie mają dobrą pamięć

Tajemniczy przeciwnik
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Tajemniczy przeciwnik

Wydarzenia, jakie rozegrały się siódmego maja 1915 roku na tonącym statku Lusitania były początkiem długiego pasma niezwykłych przygód Tommyego Beresforda...

I nie było już nikogo
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - I nie było już nikogo

Powieść ta, uważana za jedną z najlepszych w dorobku Agathy Christie, znana była dotąd polskim czytelnikom pod tytułem ,,Dziesięciu Murzynków". Na życzenie...