Dwunasty

Ocena: 5.17 (6 g³osów)

Czy jedna z³a decyzja mog³a sprawiæ, ¿e ta Wigilia bêdzie inna ni¿ wszystkie?

W przeddzieñ Bo¿ego Narodzenia dochodzi w Zielonej Górze do serii tajemniczych zbrodni. Ofiary wydaj± siê byæ przypadkowe - lekarz, recydywista, prywatny przedsiêbiorca, ksiêgowa... Czas ucieka, a na ulicach znajdowane s± kolejne cia³a i wszystko wskazuje na to, ¿e zabójca nawi±zuje do tradycji dwunastu wigilijnych potraw. Gdy prowadz±cy ¶ledztwo komisarz Ryszard Kmita i sier¿ant Andrzej Eliasz w trakcie intensywnego i zaskakuj±cego ¶ledztwa usi³uj± po³±czyæ kolejne zbrodnie, okazuje siê, ¿e wyniki ich postêpowania prowadz± wprost do struktur policji i prokuratury.

Kim jest wymierzaj±cy swoim ofiarom karê tajemniczy Jerry? Co wydarzy³o siê dwana¶cie lat wcze¶niej, gdy na jednej z ulic znaleziono pobit± do nieprzytomno¶ci m³od± kobietê? Odpowiedzi± na wszystkie pytania jest... dwunasta ofiara.

Informacje dodatkowe o Dwunasty:

Wydawnictwo: Vectra
Data wydania: 2023-12-06
Kategoria: Krymina³, sensacja, thriller
Jêzyk orygina³u: polski

Tagi: Wigilia morderstwo zemsta kara seryjny morderca

wiêcej

Kup ksi±¿kê Dwunasty

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Dwunasty - opinie o ksi±¿ce

Cze¶æ Kochani.

Dzi¶ chcia³am Wam poleciæ ksi±¿kê,która rozgrywa siê w moim mie¶cie . Jak¿e przyjemnie czyta³o siê o miejscach ,które siê zna . Autorka w znakomity sposób wykreowa³a bohaterów i przedstawi³a w±tki dotycz±ce tej historii.

"Dwunasty" Aldona Reich - strona autorska
to krymina³ ,który swoim zakoñczeniem ogromnie mnie zaskoczy³ . Wszystko dzieje siê w Wigiliê Bo¿ego Narodzenia w Zielonej Górze .Komisarz Kmita i sier¿ant Eliasz nie bêd± mogli cieszyæ siê ¶wiêtami i czasem z bliskimi . W mie¶cie dochodzi do serii tajemniczych zbrodni . Trup za trupem ¶ciele siê w krótkich odstêpach czasu. Zakoñczenie tych zbrodni prawdopodobnie zakoñczy siê przy dwunastej ofierze ,wszak widaæ ¿e zabójca nawi±zuje do ¶wi±tecznej tradycji dwunastu potraw . Komisarz Kmita wraz z zespo³em ma nie lada wyzwanie. Poszlaki wskazuj± ,¿e ofiary w jaki¶ sposób s± ze sob± powi±zane,a wszystko wydarzy³o siê dwana¶cie lat temu. Dodatkowo okazuje siê ,¿e osoby zatrudnione w policji i prokuraturze mog± mieæ co¶ wspólnego z tymi zbrodniami . Czy uda siê znale¼æ zabójcê ? Co takiego wydarzy³o siê dwana¶cie lat temu ? Kim jest Jerry,który wymierza karê ? Czy ¶mierci Ma³gorzaty mo¿na by³o unikn±æ ?

"To bêdzie dwana¶cie wymierzonych kar jak dwana¶cie wigilijnych potraw . Niemal czu³ smak, by³ przyjemnie syty ..."

Je¶li macie ochotê na dobry krymina³ jest to lektura dla Was . Tej ksi±¿ki nie mo¿na od³o¿yæ dopóki nie pozna siê ca³ej historii. Muszê przyznaæ,¿e mia³am podejrzenia co do zabójcy ju¿ od trzeciej ofiary ,ale zosta³am wyprowadzona w przys³owiowe "pole" i zaskoczona zakoñczeniem. Dwunasta ofiara okaza³a siê rozwi±zaniem tej pe³nej ofiar Wigilii.

Ja osobi¶cie polecam gwarantuj±c Wam ¶wietn± lekturê.

Wigilia Bo¿ego Narodzenia to dzieñ szczególny. To wieczór, gdy siadamy przy stole z rodzin±, ³amiemy siê op³atkiem, ¶piewamy kolêdy. Ju¿ za chwilê dos³ownie bêdziemy ¶wiadkami kolejnych takich ¶wi±t. Ale dziêki Aldonie Reich mo¿emy przyspieszyæ sobie tê przyjemno¶æ, bo jednak s±dzê, ¿e wiêkszo¶æ z Was ¶wiêta lubi.

Kilka dni temu, a dok³adnie 6 grudnia premierê mia³a najnowsza powie¶æ zielonogórzanki i tak siê sk³ada, ¿e mam zaszczyt byæ matronk± tej¿e ksi±¿ki. W pierwszym akapicie pisa³am o ¶wiêtach nie bez przyczyny, poniewa¿ rzecz dzieje siê w tym okresie w rodzinnym mie¶cie Reich – Zielonej Górze. Niestety nie bêdzie piêknie nakrytego sto³u, zaserwowanych rêk± mistrza kuchni potraw, wspomnianego op³atka czy piêknie ubranej choinki. Za to bêd±... zbrodnie.

Mo¿na spekulowaæ wraz z policj± i mieszkañcami miasta kto i dlaczego zaczyna zabijaæ i do tego akurat w Wigiliê. Na pierwszy, a nawet na drugi rzut oka ofiary wydaj± siê nie mieæ ze sob± nic wspólnego. To nie u³atwia ani wytypowania potencjalnego sprawcy, ani tego czy po kilku morderstwach nast±pi± kolejne. Nie trzeba jednak na nie d³ugo czekaæ. Mo¿na tylko zadawaæ pytanie, czy ta Wigilia te¿ bêdzie mia³a dwana¶cie „potraw”? No i dlaczego w taki dzieñ, który powinien wiêkszo¶æ z nas radowaæ, kto¶ „zabawia siê” w krwawego m¶ciciela?

W karierze ¶ledczych prowadz±cych sprawê nic takiego jeszcze siê nie wydarzy³o. Wszystkie ofiary jednego dnia. I do tego w Wigiliê. Czy to jaki¶ koszmar, z którego trzeba szybko siê obudziæ? Ale niestety, ci±gle i wci±¿ jest ich jedena¶cie. Teraz chyba nale¿y czekaæ na dwunast± ofiarê, ¿eby tradycji sta³o siê zado¶æ…

Powie¶ci Aldony Reich s± dla mnie czym¶ szczególnym i wiedzia³am to ju¿ w momencie, gdy spotka³am siê z ni± literacko po raz pierwszy. Uj±³ mnie jej styl, szczero¶æ i prawda bij±ca z tekstu. Na ca³e szczê¶cie to siê nie zmieni³o. Z jej ksi±¿kami jest tak, ¿e nie mo¿na ich sklasyfikowaæ, a ci, którzy to robi± pope³niaj± b³±d. Ja zawsze piszê powie¶æ. Bo szczerze mówi±c, ka¿da ksi±¿ka Aldony, to taki tygiel literacki, ¿e w³o¿enie jej do worka z jednym tylko gatunkiem zrobi jej krzywdê. Dwunasty jest krymina³em, zdecydowanie. Ale tak¿e jest ¶wietnie napisan± powie¶ci± obyczajow±, a mo¿ecie mi wierzyæ, ¿e Reich potrafi pisaæ i jedno i drugie rewelacyjnie.

Je¿eli s±dzicie, ¿e skoro napisa³am krymina³ z wieloma trupami, to krew bêdzie siê wylewaæ litrami z ka¿dej kartki, a flaki wypadaæ, jak tylko otworzycie ksi±¿kê, to jeste¶cie w b³êdzie. Aldona Reich ma zupe³nie inny styl i mo¿ecie mi wierzyæ, ¿e potrafi zbudowaæ bez masakrycznych scen taki nastrój, ¿e ciarki bêd± wam chodzi³y po plecach. Wcale nie musi byæ krwawo, ¿eby by³ klimat i ¿eby zaciskaæ d³onie w piê¶ci i nerwowo odwracaæ kolejn± stronê.

Tylko dwoje pisarzy do tej pory potrafi³o w taki sposób napisaæ krymina³ ¿ebym nie mia³a odruchów wymiotnych. Tylko dwoje napisa³o zaanga¿owan± spo³ecznie, ¶wietn± powie¶æ kryminaln± w otoczce obyczajowej i s± to nazwiska, do których zawsze bêdê wracaæ. Aldona Reich i Wojciech Chmielarz. Ja wiem, s± ró¿ni, ale ja zauwa¿am pewne podobieñstwo. Ich ksi±¿ki biorê w ciemno, bez konieczno¶ci znajomo¶ci tre¶ci. Do tej pory nigdy mnie nie zawiedli.

A wracaj±c do Dwunastego. U Aldony Reich galeria postaci jest zbudowana niezwykle dobrze. Nie jest inaczej w tym przypadku. Ka¿demu bohaterowi autorka po¶wiêci³a tyle uwagi, ile potrzeba. Z niczym nie przesadzi³a. Dopracowanie fabu³y, jak zwykle na szóstkê. Uwa¿am, ¿e autorka „wysiedzia³a swoje” nad ka¿dym szczegó³em, bo naprawdê nie ma siê do czego przyczepiæ. Oczywi¶cie czyta siê rewelacyjnie, niezwykle p³ynnie i szybko, ale je¶li kto¶ s±dzi, ¿e przez to w tempie ekspresowym dojdzie do rozwik³ania zagadki kryminalnej, to jest w b³êdzie. Do samego koñca bêdziecie siê g³owili nad rozwi±zaniem, a zakoñczenie…

Nic ju¿ nie napiszê, bo nie chcê nikomu psuæ przyjemno¶ci poznawania najnowszej powie¶ci Aldony Reich. Po prostu przeczytajcie. Naprawdê warto.

,,Dwunasty" to druga historia spod pióra Aldony Reich, któr± mia³am okazjê przeczytaæ. Jest ona zupe³nie inna ni¿ jej poprzedniczka, gdy¿ niniejsza powie¶æ to thriller psychologiczny.

Rzecz dzieje siê w pewn± wigiliê Bo¿ego Narodzenia na jednym z zielonogórskich komisariatów, a dzieñ ten zapowiada siê leniwie i sennie. Jednak ku zaskoczeniu komisarza Kmity i sier¿anta Eliasza, którzy pe³ni± wówczas dy¿ur otrzymuj± oni informacjê o odnalezieniu zw³ok. W zwi±zku z powy¿szym rusza policyjne ¶ledztwo, a to dopiero pocz±tek wstrz±saj±cej serii wydarzeñ, która bêdzie mia³y tego dnia miejsce.

Poznajemy równie¿ tajemniczego Jerry'ego, który w sposób tak metodyczny, jak nieoczywisty wymierza sprawiedliwo¶æ... Kim jest tajemniczy osobnik? Jakie pobudki nim kieruj±? Czy policja i prokuratura w koñcu wpadnie na jego trop, a tym samym rozwik³a zagadkê mrocznych i tajemniczych wydarzeñ? - Po odpowied¼ odsy³am Was do wnêtrza opowie¶ci.

Autorka wykreowa³a mistern± i dopracowan± w ka¿dym calu opowie¶æ o ludzkich motywacjach, determinacji w d±¿eniu do obranego celu i dotrzymywaniu obietnic bez wzglêdu na up³ywaj±cy czas i okoliczno¶ci. Pozycja ta jest z ca³± pewno¶ci± nietuzinkowa i warta czytelniczej uwagi.

Aldona Reich w sposób niezwykle umiejêtny zapêtla tropy tocz±cego siê w powie¶ci ¶ledztwa niejednokrotnie sprowadzaj±c czytelnika na manowce w rozwi±zywaniu ca³ej zagadki.

Je¶li o mnie chodzi, to od pewnego momentu mia³am swoje podejrzenia w odniesieniu do niektórych bohaterów, lecz do samego koñca nie by³o 100% pewno¶ci. Niemniej jednak okaza³o siê, ¿e mój czytelniczy nos nie zawiód³ ;).

Je¶li macie ochotê na zagadkow± opowie¶æ z niepospolitymi bohaterami, w której absolutnie wszystko ma znaczenie to polecam Wam lekturê niniejszej powie¶ci. Autorka rozsnu³a przed czytelnikiem mistern± mozaikê wydarzeñ dotykaj±cych istotê ludzk± i popychaj±cych j± w swoich nastêpstwach do podejmowania nieoczywistych decyzji oraz id±cych za nimi mocno niejednoznacznych dzia³añ.

Mam nadziejê, ¿e skusi³am Was do odkrycia tajemnic skrywaj±cych siê na kartach ,,Dwunastego".

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Aldony Reich nie kojarzê z krymina³ami, wiem, ¿e jest cykl tego gatunku z Tomaszem Radwanem, nie siêgnê³am nigdy po niego, mo¿e dlatego lokuje autorkê w historiach obyczajowych.

Wigilia ka¿dy przygotowuje siê do kolacji, niestety nie wszyscy do niej zasi±d±. Zielonogórska policja dostaje zg³oszenie morderstwa, w najczarniejszych snach nie przewiduj±, ¿e to nie bêdzie pierwsze tego dnia, po którym¶ z kolei s± przekonani, i¿ bêdzie ich dwana¶cie. Czy powstrzymaj± mordercê zanim znowu zabije? Jakim kluczem siê kieruje skoro ofiary nie s± w ¿aden sposób ze sob± zwi±zane?

W drugiej czê¶ci ksi±¿ki autorka zdradza czym kieruje siê morderca i jak z wydarzeniami z przesz³o¶ci zwi±zane s± ofiary.

Dosta³am ksi±¿kê niesamowit±, fantastyczn±, trzymaj±c± w napiêciu i wzbudzaj±c± ciekawo¶æ. Nie zdarza mi siê, ¿e w ksi±¿kach potrafiê rozgrzeszyæ mordercê, tutaj gdy tylko dowiedzia³am siê co nim kierowa³o, nie mia³am z tym ¿adnego problemu. Wiem, ¿e przemoc rodzi przemoc, zemsta nie jest dobra, jednak Jerry mia³ swoje powody. Dwana¶cie osób, gdyby która¶ z nich zmieni³a swoj± decyzjê, mo¿e uda³o by siê zmieniæ bieg wydarzeñ, unikn±æ tej strasznej tragedii, której nie bêdê zdradzaæ, ¿eby nikomu nie odebraæ przyjemno¶ci czytania.

Autorka mia³a niesamowicie dobry pomys³ na te historiê i poprowadzi³a j± rewelacyjnie, nie daj±c czytelnikowi ani chwili wytchnienia i takie ksi±¿ki uwielbiam najbardziej. Musze jeszcze zdradziæ, ¿e zakoñczenie zaskakuje i nie wpad³abym na nie nawet przez chwile.

Pani± Aldonê mia³am okazje spotkaæ na Festiwalu Ksi±¿ki w Opolu, niesamowicie ciep³a i u¶miechniêta osoba, nie podejrzewa³abym jej o napisanie tak morderczego krymina³u.

Polecam ?

Avatar u¿ytkownika - Euka
Euka
Przeczytane:2023-12-28, Ocena: 5, Przeczyta³em,

Za spraw± fabu³y najnowszej ksi±¿ki autorki przenie¶my siê do Zielonej Góry. Jest 24 grudnia, czê¶æ ludzi jest ju¿ gotowa do ¶wiêtowania, jednak niektórzy tkwi± jeszcze w gor±czce ostatnich zakupów, czy przygotowañ wieczerzy wigilijnej, przyrz±dzaniu tradycyjnych dwunastu potraw.

Jest te¿ kto¶, kto ma zupe³nie inne plany, a liczba dwana¶cie ma dla niego ca³kiem inne znaczenie.

Tego dnia w Zielonej Górze trup ¶cieli siê gêsto, czy policji uda siê powstrzymaæ zabójcê? Czy kolejne ofiary maj± co¶ wspólnego, czy raczej wybierane s± przypadkowo? Kim jest tajemniczy Jerry?

"Coraz bardziej sk³aniam siê ku my¶li, ¿e kto¶ nam tu funduje staropolsk± tradycjê z dwunastoma trupami w wigilijnym menu - sapn±³ komisarz."

Jedna doba, wiele ofiar i prowadz±cy ¶ledztwo Ryszard Kmita i Andrzej Eliasz.

Dzieje siê wiele, z pocz±tku my¶la³am nad robieniem notatek, jednak fabu³a wci±gnê³a mnie na tyle mocno, ¿e kompletnie o tym zapomnia³am. I dobrze siê sta³o, skupienie siê na tre¶ci pozwoli³o mi na pewne, jak siê okaza³o trafne przypuszczenia, co przyznam uczciwie w pewnych w±tkach nie by³o trudne do przewidzenia. Jednak zakoñczenia ksi±¿ki nie uda³o mi siê rozgry¼æ tak na sto procent.

W trakcie czytania przeminê³o mi przez my¶l, ¿e dobrze, ¿e nie spêdzam ¶wi±t w Zielonej Górze.

¦wietna lektura, dla mnie by³a to ksi±¿ka z gatunku nieodk³adalnych, takich co to dobrze siê czytaj±, czas szybko mija i zapomina siê o innych czynno¶ciach. Czytanie w okolicy ¶wi±t pewnie wzmaga doznania "Dwunastego", ale równie dobrze mo¿na przeczytaæ o dowolnej porze roku.

Polecam.

"Mo¿na po­wie­dzieæ, ¿e miê­dzy in­ny­mi dziê­ki tobie zna­la­z³em siê w sy­tu­acji bez wyj­¶cia..."

Co powiecie na morderstwa w Wigiliê Bo¿ego Narodzenia? Je¿eli jeste¶cie na tak, to koniecznie przeczytajcie lub wys³uchajcie najnowszej ksi±¿ki Aldony Reich pod tytu³em "Dwunasty". My w Wigiliê szykujemy dwana¶cie potraw, a kto¶ w tej powie¶ci szykuje dwana¶cie ofiar. Dlaczego? Muszê wam powiedzieæ, ¿e sprawca musi siê mocno sprê¿yæ, poniewa¿ po pierwsze koñczy siê czas, a po drugie zabiæ tyle osób w tak krótkim czasie nie bêdzie takie proste. Zawsze mo¿e pój¶æ co¶ nie tak i sprawa siê rypnie. Czy policja odkryje to¿samo¶æ sprawcy? Dlaczego musi doj¶æ do tych wszystkich okrutnych zbrodni? Czy temu mo¿na by³o zapobiec?

Je¿eli lubicie ¶wi±teczne thrillery trzymaj±ce w napiêciu, to dobrze trafili¶cie. Aldona Reich potrafi stworzyæ idealny klimacik, od którego nie da siê tak ³atwo uwolniæ. Jej najnowsza ksi±¿ka pod tytu³em "Dwunasty" jest mocno wstrz±saj±ca. Zobaczcie, do czego mog± doprowadziæ nas niektóre bardzo z³e  decyzje.

Ja tê ksi±¿kê s³ucha³am pod postaci± audiobooka, którego czyta³ bardzo dobry lektor -- Tomasz Urbañski.

Je¿eli nie macie czasu na czytanie, a uwielbiacie mocne i wstrz±saj±ce thrillery, to polecam najnowszy audiobook Aldony Reich pod tytu³em "Dwunasty".

Jestem zachwycona z tego audiobooka. Podoba mi siê klimacik stworzony przez autorkê. Spotka³am tutaj ciekawe postacie, które koniecznie musicie poznaæ. Fabu³a przyprawi³a mnie o dreszcze. Akcja nigdy nie zwalnia, a zakoñczenie lekko mnie przybi³o. Dwa razy s³ucha³am zakoñczenia, poniewa¿ nie mog³am w to uwierzyæ.

Po tej lekturze chêtnie siêgnê po inne dzie³a tej autorki.

Inne ksi±¿ki autora
Ziemia odzyskana
Aldona Reich 0
Ok³adka ksi±zki - Ziemia odzyskana

Po dwudziestu latach emigracji Marta Rychter wraca do Zielonej Góry, swojego rodzinnego miasta.Ma w tym cel - chce siê uporaæ z utrat± pamiêci po traumatycznych...

Strzyga
Aldona Reich0
Ok³adka ksi±zki - Strzyga

Tym razem bohaterowie „Beboka” musz± po³±czyæ si³y, aby uporaæ siê ze strzyg±, która szuka zemsty za wyrz±dzon± w poprzednim ¿yciu krzywdê...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa