Dziecko ciemności

Seria brutalnych zabójstw w centrum Warszawy jest, zdaniem prowadzącej śledztwo policji, wywołana porachunkami gangów. Ofiarami okrutnego mordercy padają robotnicy zatrudnieni przy budowie nowoczesnego Hotelu Senackiego, a także przypadkowi mieszkańcy stolicy. Nadzorująca budowę hotelu Sara Leonard sprowadza z Chicago emerytowanego policjanta Claytona Marsha, który ma wytropić zabójcę. Jego śledztwo przynosi zaskakujące rezultaty: w kanałach ściekowych miasta czai się przerażająca istota o genezie sięgającej XIII wieku, przywrócona do życia w okresie Powstania Warszawskiego...

Informacje dodatkowe o Dziecko ciemności:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2005 (data przybliżona)
Kategoria: Horror
ISBN: 83-7359-305-5
Tytuł oryginału: The Chosen Child
Tłumaczenie: Michał Wroczyński

Kup książkę Dziecko ciemności

Dziecko ciemności - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-05-07, Mam,
"Dziecko ciemności" jest pierwszą książką Mastertona, której fabuła w całości jest osadzona w Polsce. Książka zaczyna się bardzo obiecująco - w centrum Warszawy dochodzi do brutalnych morderstw. Ofiary pozbawione głów odnajdywane są w całym mieście, m.in. na terenie budowy nowoczesnego Hotelu Senackiego. Inwestycję tą nadzoruje Sarah Leonard. Chce uniknąć opóźnień spowodowanych strachem robotników przed sprawcą tych mordów, wzywa więc na pomoc emerytowanego policjanta Claytona Marsha. Ten doświadczony policjant we współpracy z polskim policjantem Stefanem Rejem prowadzi nieoficjalne śledztwo. Okazuje się, że wybór ofiar nie był przypadkowy, dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo, że oprawca nie jest człowiekiem. Przed przeczytaniem książki mój entuzjazm był dosyć spory ze względu na akcję w Polsce. Szybko jednak opadł, kiedy zacząłem czytać opisy naszego kraju. Według Masterona Polska to kraj brudny, każdy Polak obowiązkowo nosi reklamówkę w ręce, kobiety mają wąsy i nieogolone nogi. Ulice są pełne starych aut, prawie każde z nich jest w jakiś sposób uszkodzone. Bohaterowie książki mają znane nazwiska: Rej, Konopnicka, Matejko. Masterton miał Polską żonę. Uważa, że kobiety z tego kraju są piękne, jego książki często mają u nas prapremierę, przyjaźni się z wydawcami a do tego często odwiedza nasz kraj. Jego pierwsze wizyty (czas) były niefortunne - zaraz po przemianach ustrojowych. W tej książce Masterton starał się opisywać to co widział, a gdy dodał do tego jeszcze historyczne zależności, wyszło mu coś niejasnego, nieaktualnego. Można zarzucić autorowi, że kreuje polską rzeczywistość dość brutalnie, a historia która na bazie tego powstała jest nieciekawa. Opowieść ta jest niestety infantylna, przeciętna. Motywy postępowania bohaterów są niewiarygodne, a oni sami przedstawieni są w dość prosty sposób. Powieść ta sprawdza się tylko jako ciekawostka, aby sprawdzić, jak autor widział Polskę kilkanaście lat temu. Niema tu tego, do czego w swoich powieściach przyzwyczaił nas Brytyjczyk.
Avatar użytkownika - kocik83
kocik83
Przeczytane:2015-02-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Akcja książki rozgrywa się w Warszawie.Na placu budowy gdzie powstać ma luksusowy hotel dochodzi do makabrycznego zabójstwa.Nadzorująca budowę Sara Leonard wraz z śćiągniętym z zagranicy byłym policjantem oraz polskim policjantem a także pewnym nastolatkiem próbują dowieść kto lub co tak okrutnie zabija ludzi obcinając im głowy.Jaki motyw ma ów oprawca?Dlaczego ukrywa się w kanałach?Jest to horror powiązany z kryminałem,akcja szybko się toczy,fajnie się czyta.Naprawdę polecam
Avatar użytkownika - Serena1975
Serena1975
Przeczytane:2013-11-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Swietna, jak większość Mastertona. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, ze akcja dzieje się w Warszawie)
Avatar użytkownika - cyrysia
cyrysia
Przeczytane:2013-10-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2013 roku,
To dobry, ciekawy, wciągający dreszczowiec. Wprawdzie nie jest lekturą wysokich lotów niemniej jednak nie żałuje chwil z nią spędzonych. Myślę, że fani Mastertona oraz miłośniczy horrorów również odnajdą tutaj coś dla siebie. Jedno jest pewne, nie można autorowi zarzucić braku wyobraźni.
Książki Mastertona to po prostu mistrzostwo jeśli chodzi o gatunek literatury grozy. Dodatkowy i duży plus za to że akcja rozgrywa się w Polsce.. Książka po prostu rewelacyjna!!!
Avatar użytkownika - dona
dona
Przeczytane:2012-12-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Ta książka jest naprawdę świetna. Warto przeczytać, "dobry dreszczyk" gwarantowany!
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2020-07-29, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020,

Fajne, bo polskie. Masterton osadził akcję swojej książki w Warszawie, wplótł kilka polskich słów i opowiedział kawałek naszej historii.

Nie było to jednak tak porywające, jak przeczytani kilka dni wcześsniej Aniołowie chaosu (też z polskim wątkiem katastrofy w Gibraltarze), ale czytało się dość miło.

Czasem autor swoimi koszmarnymi pomysłami wciska mnie w fotel i sprawia, że wyobraźnia mi działa na wysokich obrotach, tu tego nie było. Niemniej dobrze jest mieć to w swojej kolekcji...

Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2018-10-02, Ocena: 2, Przeczytałam, 12 książek 2018,

Historia dzieje się w Warszawie. Następuje seria brutalnych morderstw. Policja poszukuje sprawcy ucinającego głowy, pozornie nie związanym ze sobą ofiarom. Do akcji wkracza piękna Amerykanka kierująca budową dużego hotelu a na pomoc wzywa detektywa ze Stanów.

Tak jak do tej pory ceniłam Mastertona, tak tym razem czuję się szczerze zawiedziona. Nie daję oceny 1 tylko dlatego, że po przebrnięciu połowy historia zaciekawiła mnie na tyle by poczekać na wyjaśnienie. Niestety, moim zdaniem, ulokowanie powieści w Polsce to duży błąd autora. Polacy w jego historii są, niemal wszyscy, niedouczeni, tępi, ograniczeni i brzydcy a polskie domy śmierdzą kiszoną kapustą, jakby wszyscy tylko to jedli. Innych tego typu smaczków nie wymienię, ale umęczyłam się bo polskość i Polacy, z mojego punktu widzenia, nie są opisani nie są opisani w dość obiektywny sposób.

Avatar użytkownika - madsid
Przeczytane:2016-10-17, Ocena: 6, Przeczytałam, dawnoprzeczytane,
Kondor
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Kondor

Podczas wyprawy do lasu dziesięcioletni chłopiec wpada do głębokiego dołu. Ze zdumieniem odkrywa w nim zasypany, wielki samolot, a w kokpicie szkielety...

Świat Mastertona
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Świat Mastertona

Ta książka jest prawdziwą gratką dla miłośników twórczości Grahama Mastertona - najbardziej popularnego w Polsce autora horrorów obok...