Dziewczyna, która musi uciekać

Szokująca historia czternastoletniej Polki sprzedanej do domu publicznego w Wielkiej Brytanii

Bez domu, bez rodziców, w obcym kraju. Nie miała dokąd pójść, nie miała dokąd uciec przed przemocą…

Adrianna nie zna angielskiego, nie ma żadnych rzeczy osobistych, sama zgłosiła się do opieki społecznej. Co się działo z nią wcześniej – nie wiadomo. Wiadomo tylko, że jest Polką i ma czternaście lat. I że przez jakiś czas zostanie u Casey. Casey Watson prowadzi dom zastępczy dla dzieci z największymi problemami psychologicznymi i wychowawczymi. Ratuje dzieci, z którymi nikt już nie mógł sobie poradzić, narażając spokój, zdrowie i życie swoje i swojej rodziny.

Adrianna zachowuje się inaczej, niż dzieci, którymi Casey opiekowała się wcześniej. Jest cicha, grzeczna. I przerażona…

Casey niepokoi coś jeszcze. Dziewczyna wygląda na chorą. Kiedy jednak Casey wzywa lekarza, Adrianna reaguje histerią. Nie pozwala się zbadać. I wciąż nie mówi nic o swojej przeszłości.

Co spotkało to dziecko? Dlaczego tak przeraża ją czyjś dotyk? Czego tak bardzo się boi? Miną tygodnie, zanim Casey pozna szokującą odpowiedź. I postanowi walczyć o dziewczynkę, która tyle razy musiała uciekać przed molestowaniem i przemocą, że nie ma już dokąd uciec. Lecz wtedy Adrianna znika…

Informacje dodatkowe o Dziewczyna, która musi uciekać:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2017-02-28
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-241-6173-7
Tytuł oryginału: Runaway Girl
Tłumaczenie: Beata Horosiewicz

Kup książkę Dziewczyna, która musi uciekać

Dziewczyna, która musi uciekać - opinie o książce

Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2017-07-23, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2017, Tablica Mendelejewa,

I znów w moje ręce trafiła pozycja z serii Moja historia. Ceniłam i cenię je nadal za ukazanie prawdy. Za otwarcie oczu na otaczający nas świat i tego co w nim złe. A dokładniej na to co złe w drugim człowieku. Casey Watson jest nie tylko autorką wielu książek z tego cyklu, ale też od lat zajmuje się tworzeniem domu tymczasowego dla dzieci krzywdzonych przez innych - najczęściej przez rodzinę.

Tym razem pod jej opiekę trafia trafia nastoletnia Adrianna. Jedyne co o niej wiadomo to, że jest Polką i ma 14 lat. Nie posiada żadnych dokumentów ani rzeczy osobistych. Nie zna też języka angielskiego mimo, że przebywa w Anglii. Nikt nie wie co jej się przytrafiło i dlaczego sama i wystraszona jest w obcym kraju. Jedyne co jest pewne to to, że przez jakiś czas zostanie w domu Casey. A ona podejrzewa, że dziewczynka dużo ukrywa, a jej nieznajomość języka to przykrywka, bo dobrze orientuje się w pewnych rzeczach. Do tego Ada wygląda na chorą, a gdy jej opiekunka wzywa lekarza reaguje wręcz paniką. Poza tym nawet rodzina Cas widzi, że dziewczyna zachowuje się inaczej niż dzieci, którymi opiekowali się do tej pory. Nastolatka jest cicha i grzeczna, ale też ... przerażona. Co ją spotkało i czego lub kogo tak strasznie się boi?

Minie jednak wiele tygodni nim Casey i reszta dowie się co tak na prawdę spotkało Adriannę. Co skrywa ta biedna dziewczyna i dlaczego w momencie, gdy wydaje się że wszystko się prostuje, nastolatka ucieka choć nie ma tak na prawdę dokąd.

Pierwsza rzecz, która mnie zdenerwowała to praktycznie wyłożenie całej treści książki w opisie na okładce. Praktycznie nic nie zostaje do odkrycie przez czytelnika. Druga sprawa pozycja choć porusza na prawdę ciężki temat została napisana dość słodko i ckliwie. Zdecydowanie lepiej było by to wykorzystać na poważny reportaż. Nie wiem czy polecam tą pozycję. Nie zniechęcam, ale uważam że warto poświęcić czas na coś lepszego.

Autorka Casey Watson przyjmuje pod opiekę dzieci, które najczęściej były zaniedbywane czy wykorzystywane. Tym razem jest to nieco inna sytuacja, bo podopieczną jest Adrianna, nastolatka z Polski, w dodatku została uprowadzona i sprzedana do domu publicznego. Casey Watson już na początku książki porusza temat obcokrajowców i ofiar uprowadzeń przez handlarzy żywym towarem i jaka jest ich sytuacja w Wielkiej Brytanii. Nie od razu przeszłość Adrianny jest ujawniana, jednak pewne sytuacje mnie zaskoczyły, nie tego się spodziewałam. Dziewczyna nie miała lekko w życiu, ale i tak to cud, że po tym co przeszła jest w stanie normalnie funkcjonować. Jest to poruszająca książka, która pokazuje, że mimo bariery językowej i różnych obyczajów pomoc jest możliwa. Mam jedynie uwagę do wydawców zamieszczających opis na okładce. Powinien być skrócony, bo kluczowe elementy są ujawniane co się będzie działo. Zakończenie bardzo mnie ucieszyło, bo jest dowodem, że powoli, krok po kroku można zamknąć bolesną przeszłość za sobą. Historia Adrianny zmusiła mnie do refleksji.
Avatar użytkownika - Lilia
Lilia
Przeczytane:2020-03-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

Życie Adrianny życie to pasmo nieszczesc i zdarzeń które nie powinny się przytrafić 14 letniej dziewczynie a jednak tak młoda i taki bagaż doświadczeń gwałt ucieczka do obcego kraju matka która jej nie kochala agencja towarzyska ciąża i poród chciała tylko azylu i być kochana historia wzrusza do łez ponieważ mimo że tyle przeszła i miała tylko 14 lat chciała wychować swoje dziecko

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2018-06-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Szokująca historia czternastoletniej Polki Adrianny, która nie zna angielskiego, nie ma żadnych rzeczy osobistych i sama zgłosiła się do opieki społecznej. Co się działo z nią wcześniej - nie wiadomo. Casey Watson ma się nią zaopiekować przez jakiś czas. Dziewczynka wygląda na chorą i histerycznie reaguje na lekarzy. Co spotkało to dziecko? Czego tak bardzo się boi? Dlaczego tak przeraża ją czyjś dotyk?

Miną tygodnie zanim Casey pozna szokującą historię Adrianny. Casey postanowi walczyć o dziewczynkę, która tyle razy musiała uciekać przed molestowaniem i przemocą..