Dziewczyna z konbini

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2019 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-233-4624-1
Język oryginału: japoński
Tłumaczenie: Dariusz Latoś

Tom 0 cyklu Seria z żurawiem

"Keiko Furukura mimo swoich 36 lat wciąż pracuje dorywczo w konbini, jednym z sieciowych sklepów wielobranżowych, gdzie ekspedientami są zazwyczaj studenci lub imigranci. Lekceważąc presję rodziny, dziewczyna nie dąży do wyższego statusu społecznego, nie chce też założyć rodziny. Od dzieciństwa ma problemy z dopasowaniem się do otoczenia oraz zrozumieniem i odczuwaniem emocji. Ściśle określone korporacyjne zasady panujące w konbini zapewniają aspołecznej Keiko poczucie bezpieczeństwa, a uniform, który nosi w pracy, staje się częścią jej tożsamości. Do bólu poukładane życie bohaterki wywraca się do góry nogami, gdy w sklepie pojawia się Shiraha, chłopak z podobnymi problemami.

Dziewczyna z konbini to powieść o społecznym niedopasowaniu i inności, które czasami przyjmują niepokojące oblicze. Udzielając Keiko literackiego głosu, Murata portretuje kobietę, która świadomie wyrzeka się indywidualności i próbuje dostosować się do obowiązującego systemu."

Kup książkę Dziewczyna z konbini

Opinie o książce - Dziewczyna z konbini

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-04-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Rano znów przemieniałam się w ekspedientkę. Znów mogłam stać się trybikiem w mechanizmie świata. Tylko to robiło ze mnie normalnego człowieka."

Na książki z serii z żurawiem niecierpliwie wyczekuję, proponowane przygody czytelnicze są dla mnie fantastycznym przeżyciem, nie tylko w aspekcie zapoznawania się z ciekawymi historiami, podszytymi nutami odmiennych kultur, ale również inspirującym ładunkiem do rozmyślań, do tego podanym w przepięknym stylu. "Dziewczyna z konbini" doskonale wpisała się poczucie dobrze spędzonego czasu z literaturą, i choć wydaje się, że mała objętościowa publikacja nie może zawierać zbyt wiele przesłań, to jest dokładnie odwrotnie.

Uwielbiam, kiedy podczas czytania nie tylko drażni się moją wyobraźnię, pozwala asymilować z odczuciami bohaterów, odwołuje do ambitnych wyzwań, ale również pozostawia przestrzeń do własnych przemyśleń i interpretacji. Czytelnik wrzucony w spokojny nurt analiz i refleksji, gdzie na przykładzie losu jednej osoby śledzi współczesne trendy społeczne, wychwytuje, jak wiele z nich bazuje na tych samych wartościach, przekazywanych z pokolenie na pokolenie, odświeżanych tylko w innych barwach i brzmieniach. Natura człowieka pozostaje niezmienna, we wzajemnych relacjach kieruje się stałymi wyznacznikami, jedynie nasilają się pewne cechy, a inne blakną wobec nowych form komunikacji.

Każdy z nas pragnie odnaleźć się w społeczeństwie, uzyskać zrozumienie i akceptację, bo dzięki nim znajduje większe siły do działania w obranym kierunku. A co jeśli zabraknie aprobaty? Jak zmienia się osobowość wyalienowanej osoby? Dokąd może zaprowadzić samotność? Zwłaszcza, kiedy utożsamianie się ze wszystkimi, problemy z właściwym odczytywaniem uczuć, wyrażaniem własnych przekonań, akcentowaniem psychologicznej odrębności, powoływaniem się na prawo do prywatności, zostają tłamszone przez konieczność wpasowania się w widełki społecznych oczekiwań, nieustannego osądzania, w tym mdłej i nijakiej korporacyjnej rzeczywistości.

Ogromna presja na sposób życia według jedynie słusznych idei, nacisk na uzasadnienie własnej wartości, inaczej okrutny szantaż odrzucenia i potępienia. Pogłębia się wrażenie "popsucia", jak ujmuje bohaterka, i to właśnie spotyka tytułową dziewczynę z konbini, czyli sklepu z artykułami pierwszej potrzeby. Keiko Furukura, trzydziestosześciolatka, od osiemnastu lat pracuje dorywczo w Smile Mart. W jego perfekcyjnie zorganizowanej przestrzeni czuje się najlepiej i najbezpieczniej. Chętnie słucha muzyki codziennych zakupów, przyjmuje z góry ustalone reguły zachowań, podręcznikową jednolitość uniformów, poczucie misji i uzasadnienia pełnionej funkcji.

Wszelkie odstępstwa od przyjętych schematów dysharmonizują sprawność obsługi klienta, trzeba się ich koniecznie pozbyć, wyeliminować zagrożenie. Furukura schroni się przed zewnętrznym światem w pracy, natomiast w sferze prywatnej milczenie i naśladownictwo stały się najbardziej racjonalnym sposobem na życie. Los krzyżuje ścieżki kobiety z Shirahą, również wykazującym aspołeczne tendencje. Co wyniknie z tej znajomości? Zerknij na: "Kwiat wiśni i czerwona fasola", "Cesarski zegarmistrz", "Tygrysica i akrobata", "Krótka historia Stowarzyszenie Nieurodziwych Dziewuch", "Ślady wilka", "Kot, który spadł z nieba", zajmujące i ujmujące opowieści.

bookendorfina.pl

Interesująca książeczka. Ciekawa bohaterka, zaskakujący problem i niewielki rozmiar utworu sprawiają, że książka zapada w pamięć.

Avatar użytkownika - AleksandraSz
AleksandraSz
Przeczytane:2019-04-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019, Mam,
Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-04-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019, Mam,

Ta książka wyglądająca niepozornie, mająca 144 strony ale bogata w treści zmuszające do rozmyślań. Keiko od dziecka odznaczała się nieszablonowym myśleniem i zachowaniem wśród swoich rówieśników i rodziny, niezrozumiana przez otoczenie. Dziewczyna aby nie być przyczyną problemów, wyobcowała się i przestała wyrażać swoje myśli, co spowodowało, że jako dorosła kobieta ma problemy z relacjami społecznymi. Jedynym miejscem, w którym czuje się dobrze jest całodobowy sklepik "konbini", gdzie są jasne zasady zachowania. Z jednej strony rozumiemy i współczujemy Keiko a z drugiej strony przeraża obraz "automatyzacji człowieka", zaczynamy się zastanawiać na ile nasze zachowanie jest "nasze" a na ile narzucone przez standardy obowiązujące w naszym społeczeństwie, w miejscu pracy itp. Poza miejscem pracy Keiko była "wyśmiewana" jako osoba bez męża, bez dzieci i bez normalnej pracy, uważano ją za "nienormalną". I to jest smutne, że w społeczeństwie osoby indywidualne, nie dostosowane do reszty są odrzucane. Książkę warto przeczytać samemu, zwłaszcza by poznać zakończenie, czy Keiko uda się dostosować do wymagań stawianych przez jej otoczenie. Książka wbrew pozorom przedstawia obraz nie tylko japońskiego społeczeństwa ale całego ludzkiego, porusza z psychologicznego punktu widzenia poczucie samotności i próby dostosowania się do reszty.