Dziewczyna z konbini


Tom 0 cyklu Seria z żurawiem
Ocena: 5.05 (19 głosów)

"Keiko Furukura mimo swoich 36 lat wciąż pracuje dorywczo w konbini, jednym z sieciowych sklepów wielobranżowych, gdzie ekspedientami są zazwyczaj studenci lub imigranci. Lekceważąc presję rodziny, dziewczyna nie dąży do wyższego statusu społecznego, nie chce też założyć rodziny. Od dzieciństwa ma problemy z dopasowaniem się do otoczenia oraz zrozumieniem i odczuwaniem emocji. Ściśle określone korporacyjne zasady panujące w konbini zapewniają aspołecznej Keiko poczucie bezpieczeństwa, a uniform, który nosi w pracy, staje się częścią jej tożsamości. Do bólu poukładane życie bohaterki wywraca się do góry nogami, gdy w sklepie pojawia się Shiraha, chłopak z podobnymi problemami.

 

Dziewczyna z konbini to powieść o społecznym niedopasowaniu i inności, które czasami przyjmują niepokojące oblicze. Udzielając Keiko literackiego głosu, Murata portretuje kobietę, która świadomie wyrzeka się indywidualności i próbuje dostosować się do obowiązującego systemu."

Informacje dodatkowe o Dziewczyna z konbini:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2019 (data przybliżona)
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-233-4624-1
Liczba stron: 144
Język oryginału: japoński
Tłumaczenie: Dariusz Latoś

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Dziewczyna z konbini

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dziewczyna z konbini - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-04-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Rano znów przemieniałam się w ekspedientkę. Znów mogłam stać się trybikiem w mechanizmie świata. Tylko to robiło ze mnie normalnego człowieka." 

Na książki z serii z żurawiem niecierpliwie wyczekuję, proponowane przygody czytelnicze są dla mnie fantastycznym przeżyciem, nie tylko w aspekcie zapoznawania się z ciekawymi historiami, podszytymi nutami odmiennych kultur, ale również inspirującym ładunkiem do rozmyślań, do tego podanym w przepięknym stylu. "Dziewczyna z konbini" doskonale wpisała się poczucie dobrze spędzonego czasu z literaturą, i choć wydaje się, że mała objętościowa publikacja nie może zawierać zbyt wiele przesłań, to jest dokładnie odwrotnie.

Uwielbiam, kiedy podczas czytania nie tylko drażni się moją wyobraźnię, pozwala asymilować z odczuciami bohaterów, odwołuje do ambitnych wyzwań, ale również pozostawia przestrzeń do własnych przemyśleń i interpretacji. Czytelnik wrzucony w spokojny nurt analiz i refleksji, gdzie na przykładzie losu jednej osoby śledzi współczesne trendy społeczne, wychwytuje, jak wiele z nich bazuje na tych samych wartościach, przekazywanych z pokolenie na pokolenie, odświeżanych tylko w innych barwach i brzmieniach. Natura człowieka pozostaje niezmienna, we wzajemnych relacjach kieruje się stałymi wyznacznikami, jedynie nasilają się pewne cechy, a inne blakną wobec nowych form komunikacji.

Każdy z nas pragnie odnaleźć się w społeczeństwie, uzyskać zrozumienie i akceptację, bo dzięki nim znajduje większe siły do działania w obranym kierunku. A co jeśli zabraknie aprobaty? Jak zmienia się osobowość wyalienowanej osoby? Dokąd może zaprowadzić samotność? Zwłaszcza, kiedy utożsamianie się ze wszystkimi, problemy z właściwym odczytywaniem uczuć, wyrażaniem własnych przekonań, akcentowaniem psychologicznej odrębności, powoływaniem się na prawo do prywatności, zostają tłamszone przez konieczność wpasowania się w widełki społecznych oczekiwań, nieustannego osądzania, w tym mdłej i nijakiej korporacyjnej rzeczywistości.

Ogromna presja na sposób życia według jedynie słusznych idei, nacisk na uzasadnienie własnej wartości, inaczej okrutny szantaż odrzucenia i potępienia. Pogłębia się wrażenie "popsucia", jak ujmuje bohaterka, i to właśnie spotyka tytułową dziewczynę z konbini, czyli sklepu z artykułami pierwszej potrzeby. Keiko Furukura, trzydziestosześciolatka, od osiemnastu lat pracuje dorywczo w Smile Mart. W jego perfekcyjnie zorganizowanej przestrzeni czuje się najlepiej i najbezpieczniej. Chętnie słucha muzyki codziennych zakupów, przyjmuje z góry ustalone reguły zachowań, podręcznikową jednolitość uniformów, poczucie misji i uzasadnienia pełnionej funkcji.

Wszelkie odstępstwa od przyjętych schematów dysharmonizują sprawność obsługi klienta, trzeba się ich koniecznie pozbyć, wyeliminować zagrożenie. Furukura schroni się przed zewnętrznym światem w pracy, natomiast w sferze prywatnej milczenie i naśladownictwo stały się najbardziej racjonalnym sposobem na życie. Los krzyżuje ścieżki kobiety z Shirahą, również wykazującym aspołeczne tendencje. Co wyniknie z tej znajomości? Zerknij na: "Kwiat wiśni i czerwona fasola", "Cesarski zegarmistrz", "Tygrysica i akrobata", "Krótka historia Stowarzyszenie Nieurodziwych Dziewuch", "Ślady wilka", "Kot, który spadł z nieba", zajmujące i ujmujące opowieści.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - stokrotka987
stokrotka987
Przeczytane:2023-04-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2023,

Opowieść ta była  zupełnie  inna od tych , które  do tej  pory czytałam . Historia  jest o kobiecie , która  pracuje w konbini (sklepie spożywczym). Wydaję się  brzmieć  niezbyt  interesująca , jednak opis prostych rzeczy z taką  starannością  i ubarwienie  ich było  przepiękne. To , że  główna bohaterka  Keiko Furukura widziałam w zwykłym  sklepie coś więcej  niż  inni  . Potrafiła o niego dbać. A przez to ,że  nie potrafiła  się  dostosować mogła  żyć  w świecie  w którym  wie  co ma robić. Kiedy wchodzi klient mówi  :,,Dzień dobry. Zapraszamy ". Kiedy są  chłodniejsze  dni  ,wtedy  sprzedają  się  napoje z lodówki.  Wszystko miało jakiś  cel. Ale czy w codziennym życiu mamy instrukcje zachowania ? Niestety  nie  ale Keiko byłaby  wtedy  bardzo zadowolona. 

Link do opinii

Keiko jest nietypową dziewczyną. Ma 36 lat i nadal pracuje dorywczo w sklepie. Od małego nie odczuwa tak, jak inni ludzie, dlatego próbuje naśladować mimikę innych, aby się do nich upodobnić i robić to, czego oczekuje otoczenie. Sensem jej życia jest praca w konbini i jej Keiko podporządkowała swoje życie. Keiko nie pasuje do społeczeństwa, nie dąży do posiadania męża, dzieci...

Piękna książka o inności.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Jojanka
Jojanka
Przeczytane:2021-06-10, Ocena: 5, Przeczytałem,

To kolejna książka z "Serii z żurawiem". Odkrywam Japońskie zwyczaje i japońskie charaktery. Jakie smutne i skomplikowane życie wiedzie naród spod symbolu kwitnącej wiśni. Dla mnie to przerażające. Pod uśmiechami, ukłonami kryje się niełatwy los mieszkańców żyjących pod presją stereotypów, nakazów i zakazów. Poruszyło mnie to opowiadanie i dało dużo do myślenia.Dobrze, żę nie jestem Japonką.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2020-10-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Książka ta to dla mnie zaskakujący powiew świeżości, coś innego niż czytałam do tej pory. Opowiada o trzydziestosześcioletniej niedostosowanej społecznie Keiko, która pracuje od kilkunastu lat w japońskim konbini (sklepie podobnym trochę do naszej Żabki). Całe jej życie kręci się wokół tej pracy, która wyznacza rytm jej życia, aż któregoś dnia postanawia w końcu coś zmienić...
Szkoda, że książka jest taka krótka, ale i tak mi się podobała. Śmiałam się na głos jak Keiko opisywała różne historie ze swojego dzieciństwa, szczególnie scenka ze zdenerwowaną nauczycielką zasługuje na uwagę. Polecam.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy