Książka ta jest pokłosiem konferencji na temat dzikich roślin jadalnych, która odbyła się w Arboretum w Bolestraszycach w roku 2007. Książka jest zbiorowym dziełem uczestników konferencji, a ja redagowałem tom i jestem autorem czterech artykułów. W sumie znajduje się w niej kilkanaście artykułów, które dotyczą głównie takich tematów jak tradycje użytkowania dzikich roślin jadalnych w Polsce, Ukrainie i Rumunii. Wartości odżywcze dzikich roślin jadalnych oraz efektywność ich pozyskiwania. SPIS TREŚCI Ł. Łuczaj – Polska, Włochy, Japonia i Ameryka, czyli kilka kulturowych porównań dotyczących użytkowania kulinarnego dzikich roślin J. Piórecki – Kotewka orzech wodny zapomniana roślina jadalna W.M. Szymański – Wstępne badania nad efektywnością zbioru organów podziemnych dzikich roślin jadalnych Polski E. Pirożnikow – Postulowany przez księdza Kluka program zdrowotnego użytkowania pokarmowego dziko rosnących roślin jako lekarstwo na nędzę jednych oraz na nadmiar zbytków innych W. Wenerska – Dzikie rośliny jadalne w polskiej literaturze pięknej XIX wieku A.Z. Kucharska, A. Sokół-Łętowska – Skład chemiczny i wykorzystanie owoców dziko rosnących Z. Kłodnicki, A. Dróżdż – Dzikie rośliny jadalne – materiały, mapy i opracowania tekstowe Pracowni Polskiego Atlasu Etnograficznego M. Marciniak – Dzikie rośliny jadalne w kulturze wsi wschodniej części polskich Karpat E. Szot-Radziszewska – Dziko rosnące rośliny jadalne na Kielecczyznie w XIX i XX wieku w świetle źródeł etnograficznych U. Janicka-Krzywda – Rośliny dziko rosnące zbierane w okolicach Babiej Góry Ł. Łuczaj – Dzikie rośliny jadalne używane w okresach niedoboru żywności we wschodniej części Karpat (powiaty Krosno, Sanok, Lesko, Nadwórna, Kosów i Kołomyja) według ankiety szkolnej z 1934 roku Ł. Łuczaj – Zapomniane dzikie rośliny pokarmowe południa Polski – czyściec błotny, paprotka zwyczajna, bluszczyk kurdybanek i ostrożeń łąkowy K. Oklejewicz, Ł. Łuczaj – Ludowe nazewnictwo i klasyfikacja rodzaju Rubus (malina i jeżyna) w Polsce I. Kołodziejska-Degórska – Z czego „uwarić harbatę”? Dzikie rośliny jadane w polskich wsiach na południowej Bukowinie (Rumunia) M. Świąder – Dzikie rośliny jadalne w kolekcji roślin warzywnych ogrodu botanicznego – cZRB PAN w Warszawie I. Kosenko – The medicinal significance of hazelnut corylus spp. and its economic use T.V. Sergeeva – Prospects of Pyracantha coccinea usage in medicine, cosmetics, phytomelioration and other branches A. Kuzemko – Wild food plants in the meadow communities of Ukraine

Informacje dodatkowe o Dzikie rośliny jadalne - zapomniany potencjał przyrody, materiały z konferencji Przemyśl-Bolestraszyce, 13 września 2007 r.:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Kuchnia
ISBN: 8392469143, 97883924

Kup książkę Dzikie rośliny jadalne - zapomniany potencjał przyrody, materiały z konferencji Przemyśl-Bolestraszyce, 13 września 2007 r.

Dzikie rośliny jadalne - zapomniany potencjał przyrody, materiały z konferencji Przemyśl-Bolestraszyce, 13 września 2007 r. - opinie o książce

Zrodzone w boju
antologia0
Okładka ksiązki - Zrodzone w boju

David Weber, Timothy Zahn i Jane Lindskold zapraszają na kolejną podróż do świata Honor Harrington. Jane Lindskold opowiada o uciekinierce z rządzonego...

Krwawnik. Opowiadania z pozornie martwej strefy
Antologia0
Okładka ksiązki -  Krwawnik. Opowiadania z pozornie martwej strefy

Krwawnik jest zbiorem opowiadań grozy, które zostały wyróżnione w HALLOWEENOWYM konkursie organizowanym przez portal kostnica.com.pl. Czytelnicy portalu...