E.E.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2008-03-12

Piękna i dobrze skonstruowana opowieść: epicka i niespieszna - realistyczna i psychologiczna, a przy tym tajemnicza, nasycona atmosferą niejasnego smutku i ulotnego żartu.Aneta Górnicka-Boratyńska, "Polityka" 1995

Kup książkę E.E.

Opinie o książce - E.E.

Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2015-12-27, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,,
Wydaje mi się, że lepiej byłoby gdyby historia opowiedziana była z jednej perspektywy, mam jakieś skojarzenie z "Hiszpanką" choć temat zupełnie innym. jest kilka myśli wartych zacytowania, czy zapamiętania. To moja trzecia książka Autorki, ale co do całokształtu mam mieszane uczucia.
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2015-05-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2015,
Rzecz dzieje się we Wrocławiu (ówczesnym Breslau), kilka lat przed I Wojną Światową. Pewnego dnia w rodzinie Eltznerów wydarzyło się coś dziwnego. Jedno z dzieci Eltznerów, kilkunastoletnia Erna mdleje w trakcie obiadu. Dziewczynka opowiada potem matce, że właśnie w trakcie obiadu zobaczyła kogoś, a może coś? Była to postać (duch?) jej dziadka, dawno już nieżyjącego. Matka Erny dochodzi do wniosku, że dziewczynka jest medium. Erna dochodzi do zdrowia pod czujnym okiem matki i zaprzyjaźnionego z rodziną lekarza. A potem dziewczynka zostaje włączona do tajemnych seansów, które odbywały się od dawna w domu Eltznerów. Przychodziły tu przeróżne, przedziwne osoby, z najdziwniejszym Walterem Frommerem i jego kaleką siostrą. Cicha, trochę zahukana dziewczynka, zamiast chodzić do szkoły i bawić się z rówieśnikami, trafia w środowisko dorosłych, zafascynowanych spirytyzmem. Po pewnym czasie dołącza do nich student medycyny, Artur Schatzmann. Sceptycznie nastawiony do idei duchów czy zjawisk nadprzyrodzonych, jest zainteresowany Erną z naukowego punktu widzenia. Za zgodą pani Eltzner Artur przeprowadza szereg badań i pomiarów (m.in. głowy) Erny. Trochę później, także na podstawie przypadku Erny (E.E. - jak ją opisuje w swoich notatkach) Artur Schatzmann napisze doktorat. Bardziej diaboliczne i "magiczne" są w tej rodzinie bliźniaczki; niezłe tez z nich łobuziaki;) O czym jest ta książka? O dziewczynce, która nie może sama o sobie stanowić, jest traktowana przedmiotowo przez bliskich (chociaż nie można powiedzieć, że rodzice są dla niej nieczuli lub niedobrzy)? Została wykorzystana - również "dla dobra nauki". Jaką cenę za to zapłaciła? Erna dorosła, prowadziła pracownię kapeluszy i nie pamiętała (nie chciała pamiętać?) wydarzeń sprzed kilku lat.
Avatar użytkownika - sw3112
sw3112
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Pierwsza książka Tokarczuk, którą przeczytałam. Jeszcze na studiach. Do dziś robi wrażenie
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2014-10-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, powieści,
Niesamowicie wnikliwe studium, realiów minionej epoki. Kilkunastoletnia dziewczynka tytuł to jej inicjały, opowiada któregoś dnia matce o tym że widziała ducha. Z opowieści dziewczynki matka jest przekonana że był to duch jej ojca, a dziadka dziewczynka. Dziecko nie mogło go poznać bo zmarł przed jej przyjściem na świat. Matka wielka fanka spirytyzmu, dochodzi do wniosku, że jej córka dostał dar, którego nie wolno jej zaprzepaścić. Od tej chwili życie E.E. się zmienia. Bada ją lekarz internista, psychiatra na podstawie jej przypadku pisze pracę doktorską, psychoanalityk wypowiada się co do jej osoby, a zaufany przyjaciel matki organizuje seanse spirytystyczne z udziałem głównej bohaterki. A dziewczynka coraz bardziej zapada się w sobie, coraz bardziej traci kontakt z rodzeństwem, nikt nie pyta jej czego chce i co czuje. Bardzo cenne jak zawsze w powieściach Tokarczuk jest szerokie spojrzenie. I zakończenie które nie daje wyraźnych odpowiedzi ale skłania do refleksji. Serdecznie polecam!!!
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2018-09-03, Ocena: 3, Przeczytałem,

Słabiutko. Tokarczuk dopiero się rozkręcała. Chyba zbytnia fascynajcja parapsychologią.

Avatar użytkownika - edytka222
Przeczytane:2011-10-25, Przeczytałam,
Prawiek i inne czasy
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Prawiek i inne czasy

Nowe wydanie. "Prawiek jest jedną z najambitniejszych powieści, jakie powstały w ciągu ostatnich lat. Gdyby więc zasługi mierzyć ambicjami, byłaby ta powieść...

Bieguni
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Bieguni

Nowa, bardzo oczekiwana powieść, której pisarka poświęciła ostatnie trzy lata pracy. Bieguni to książka odważna, w której Olga Tokarczuk...

Dom marionetek
Natasza Socha