Efektor

Wydawnictwo: Vectra
Data wydania: 2017-10-06
ISBN: 978-83-608-9194-0
Dodał/a książkę: Sławomir Krempa

David Ross – starszy detektyw wydziału zabójstw z Cleveland – zostaje zawieszony w obowiązkach służbowych za napaść na aresztowanego. Na prośbę pewnej kobiety jedzie do Michigan, gdzie zniknął jego były towarzysz broni, z którym kilka dni wcześniej odbył dziwną rozmowę. Wynajmowany przez Jamesa Adamsa pokój został przeszukany i zdewastowany, jednakże kamery ochrony motelu nie zarejestrowały niczego podejrzanego. Ross dochodzi do wniosku, że być może to sam Adams dokonał zniszczeń. Tylko… dlaczego?

Piętrzą się niejasności, a spokojne miasteczko szybko ukazuje swoje drugie oblicze napiętnowane wydarzeniami, jakie rozegrały się w nim przed dekadą. Wszyscy bacznie przyglądają się nowemu przyjezdnemu, który zaczyna zadawać coraz bardziej niewygodne pytania.

Kup książkę Efektor

Opinie o książce - Efektor

Jak dobrze wiecie, twórczość Arnolda jest mi już znana. W końcu to byłby wstyd nie znać twórczości pisarza w mojej rodzinnej miejscowości. Z każdą kolejną powieścią jestem coraz bardziej dumna, iż pochodzę z miasteczka, w którym autor tworzy tak dobre powieści.

Główny bohater - David Ross - jest detektywem z wydziału zabójstw. Zostaje zawieszony w swoich obowiązkach za zbyt agresywny stosunek do zatrzymanego. To postać, która od początku daje się poznać z tego, iż nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Działa nawet wtedy, kiedy tak naprawdę nie powinien. Ale czyż nie tak powinna wyglądać osoba, która w stu procentach oddaje się temu, co robi? Widać, że to osoba na właściwym miejscu. Nie okazuje lęku, tylko brnie do przodu, by rozwikłać tajemnicę w jaką został wplątany.

Thriller kryminalny jak przystało powinien trzymać w napięciu od początku do końca. I tak tutaj właśnie jest. Thomas Arnold dba o to, by podczas czytania, ani na moment nam się nie nudziło. Jedna tajemnica, wikła się w kolejną i tak bez końca. Intryga goni intrygę, a my zachodzimy w głowę, o co w tym wszystkim chodzi. Wspólnie z detektywem będziemy próbować rozwiązać te wszystkie pytania, które póki co pozostają bez odpowiedzi.

Doskonała kreacja bohaterów, świetna fabuła i ogromny wkład autora w napisanie tej powieści. Tutaj nie ma miejsca na jakiekolwiek pomyłki, gdyż autor wszystko ze sobą dograł w jedną spójność. Niebanalność i kunsztowny styl autora stają się dla nas przyjemnością. Fani thrillerów kryminalnych będą zachwyceni, gdyż ta książka okaże się dla nich doskonałą "ucztą". Niejednokrotnie przejdą wam ciarki po ciele, a krew zastygnie w żyłach. Arnold zadbał o każdy szczegół, tego możecie być pewni. Będą pojawiać się szantaże, tajemnice, manipulacje, zdrady oraz walka o przetrwanie za wszelką cenę.

Autor ukazuje nam pracę detektywa, krok po kroku przedstawia jakie mogą być realia tejże pracy i z czym ona się wiąże. Jedno jest pewne: nigdy tak do końca nie wiadomo komu można zaufać. Nawet w policji znajdą się skorumpowani, którzy nie cofną się przed niczym. Bywa, że zawodzą osoby, którym wydawało nam się, że w zupełności możemy ufać.

A zakończenie? Z całą pewnością nieprzewidywalne, czyli takie jak być powinno.
Przyznam się, że ja takich obrotów sprawy nie przewidziałam.

Efektor to trzymający w napięciu thriller kryminalny ze świetną obstawą bohaterów i oryginalnością dotyczącą przebiegu wydarzeń. Wartka akcja, szemrane interesy i znikające bez powodu osoby, będą nam towarzyszyć przez większość czasu. Z sercem na ręku polecam, nie będziecie zawiedzeni.

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2018-05-13, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2018-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Ależ to jest świetna historia! Afera goni aferę! Podejrzani są chyba wszyscy, nikt nic nie wie, a zakończenie sprawia, że nadal zbieram szczękę z podłogi i czekam na kolejną część!

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2017-12-14, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,

"Gdyby wiedział, co go czeka (…)".

Porównywanie twórczości polskich pisarzy do zagranicznych nazwisk zazwyczaj wywołuje we mnie wielką dozę ostrożności, gdyż to zbyt często jedynie sprawdzony chwyt marketingowy zwiększający zainteresowanie. Muszę przyznać jednak, że w tym przypadku po prostu nie potrafię oprzeć się pokusie powiedzenia wam tego, że Stany Zjednoczone mają swojego Harlana Cobena, Wielka Brytania Lee Childa, a my Thomasa Arnolda – pisarza, który z każdą, kolejną książką, zaskakuje mnie coraz bardziej.

Thomas Arnold to pseudonim literacki Arnolda R. Płaczka, urodzonego w Rybniku, absolwenta farmacji ukończonej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Autor takich powieści, jak "Anestezja", "33 dni prawdy", "Tetragon" oraz "Horyzont umysłu". Pisarz obecnie mieszka w Rydułtowach – małej miejscowości na Śląsku.

David Ross, detektyw z wydziału zabójstw, zostaje zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych za napaść na aresztowanego. W tym samym czasie odbiera telefon od Jamesa Adamsa, który w dziwnej rozmowie prosi go o pomoc. Ross jedzie do Michigan, gdzie pakuje się w wielkie kłopoty.

"Efektor" to czwarta po "33 dniach prawdy", "Tetragonie" i "Horyzoncie umysłu" książka, która wpisuje się w cały cykl sensacyjno-thrillerowy, jakiego spajają powtarzający się w każdej z tych części, śledczy z Cleveland. W tym tomie jednak to właśnie David Ross jest postacią pierwszoplanową i to właśnie jego osoba zostaje poddana przez autora gruntownej analizie, psychologicznej i społecznej. A jest co analizować, bowiem bohater ten odsłania przed czytelnikami cienie przeszłości oraz swoje własne słabości, które pchają go ku nierównoważonym zachowaniom. Przyznam, że była to dla mnie zupełnie nowa, jakże inna, odsłona osobowości Davida Rossa.

W książkach Thomasa Arnolda pewne stałe nie ulegają zmianie. I tak w "Efektorze" mamy niezwykle wartką akcję, która nie pozwala czytelnikowi nawet na chwilę odpoczynku. Podczas lektury tej powieści czułam się niczym na projekcji filmu sensacyjnego z morderstwami i pościgami na głównym planie. Autor umiejętnie buduje napięcie poprzez misternie skonstruowaną fabułę pełną wątków pobocznych, które z każdą, kolejną stroną zaczynają się do siebie dopasowywać. A kiedy czytelnik myśli, że wraz z Davidem Rossem już praktycznie wszystko rozpracował, czeka go nie lada niespodzianka.

Tak, to właśnie obecny na końcu suspens staje się wisienką na torcie. Dlaczego James Adams dzwonił do Rossa? Gdzie zniknął były policjant? I dlaczego ściągnął Rossa do miasteczka, w którym detektyw nie jest mile widziany? Niewygodne pytania mnożą się, a niebezpieczeństwo rośnie z minuty na minutę. Nie da się więc ukryć zaskoczenia rozwiązaniem zagadki, które niemalże wbija w fotel. Podczas lektury przeczuwałam, że istnieje drugie dno tej historii, ale nie sądziłam, że jest aż tak rozległe i głębokie. Brawa dla autora – zakończenie godne nazwisk światowej sławy pisarzy.

"Efektor" to książka dopracowana w każdym najmniejszym detalu – począwszy od sensacyjnego klimatu, a skończywszy na świetnie wykreowanym świecie przedstawionym. Gdybym nie wiedziała, że Thomas Arnold to nasz rodak, byłabym pewna, że to jakiś wschodzący talent pisarski w Stanach Zjednoczonych. Warto także zaakcentować, że twórczość autora to nie taśma produkcyjna, gdyż pisarz wydaje swoje książki w odstępach jednorocznych. Progres warsztatowy, jaki dzięki temu uzyskuje czuć w każdej, jego coraz lepszej powieści.

Tetragon
Thomas Arnold0
Okładka ksiązki - Tetragon

Syn wiceszefa policji znika w podejrzanych okolicznościach, a na miejscu domniemanej zbrodni technicy znajdują ślady jego krwi. Rozpoczyna się pozornie...

Anestezja
Thomas Arnold0
Okładka ksiązki - Anestezja

W podziemiach waszyngtońskiego centrum handlowego zostaje uprowadzony Russell Miller. Wzorowy ojciec i mąż znika bez śladu. Nikt nie żąda okupu, a poszlaki...

Escape book
Ivan Tapia