Eryk

Tom 9 cyklu Świat Dysku

Eryk ma czternaście lat, mieszka na legendarnym i magicznym Świecie Dysku, a także jest pierwszym w historii hakerem demonologii. Na szczęście nie udało mu się wywołać żadnych demonów, wywołał za to Rincewinda (najbardziej niekompetentnego maga w uniwersum)oraz Bagaż (najniebezpieczniejszy sprzęt podróżny na świecie). Kiedy Eryk wypuszcza ich na niczym nie chroniony świat, oczekuje, że Rincewind spełni trzy jego życzenia.
Wiecie przecież. Standardowa trójka. Żyć wiecznie, panować nad światem, spotkać najpiękniejszą kobietę w historii. Właściwie to proste...

Dryfowanie u zarania Czasu, zmiana przyszłości i spotkanie z najbardziej kłopotliwym bogiem historii to zaledwie początek. Stworzenie życia na Dysku to drobnostka. Ponieważ Rincewind trafia w końcu do Piekła. Dosłownie. A ono nigdy już nie będzie takie jak dawniej.

Informacje dodatkowe o Eryk:

Eryk - opinie o książce

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2023-01-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Ach, gdyby tak każda klasyka literatury została "przetłumaczona" na język Pratchetta, cóż by to były za lektury. Książka nawiązuje do "Fausta" Goethego, chociaż wydaje mi się, że w luźniejszym stopniu niż np. "Maskarada" do "Upiora w Operze".

"Eryk", chociaż wyjątkowo krótki w porównaniu do innych pozycji ze Świata Dysku, bardzo mi się podobał. Wszystkie żarty się udały, ciekawiło mnie, gdzie tym razem wylądują bohaterowie i czy młodociany demonolog czegokolwiek się nauczy ze swojej niezwykłej wycieczki.

Lektor Janusz Zadura wykonał świetną robotę, więc jeśli ktoś z was ma możliwość zapoznania się z tym tytułem w formie audiobooka, to niech zrobi to koniecznie. Polecam!

To żart z Faustowskiego paktu z Diabłem. Eryk Thursley ma niespełna 14 lat, jest rozkapryszonym synkiem mamusi i marzy o zdobyciu swiata, a król demonów wiąże z chlopcem wielkie nadzieje. Ha, ha, ale nie zawsze idzie po myśli ludzi, a tym bardziej demonów z Piekła.
Eryk i Rincewind razem podróżują wśród przestrzeni, wśród żywych i umarłych. Na swej drodze spotykają demony piekielne, swoich przodków. Trochę zagmatwana. Nie odnajdywałam się w niej.
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2016-04-02, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Lepiej. Mam wrażenie, że każda kolejna przygoda Rincewinda jest lepsza od poprzedniej. Tym razem opowieść jest dość cienka, ale za to bardzo dynamiczna. I jak zwykle nasz mag rzucany jest w wir przygód, których zupełnie nie chce doświadczać. Tym razem znów autor mnie rozbawił. Oby ta tendencja się utrzymała!
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2016-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - fantastyka 2016,
Uwielbiam twórczość Terry'ego Prachetta. Za jego niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju humor, nawiązania do innych książek (które możemy znaleźć również w tej pozycji), zaskakującą akcje i fantastyczne wątki. Tych zalet można zapewne znaleźć jeszcze więcej, ale zajęłoby bardzo dużo czasu zanim udałoby mi się je wszystkie spisać. "Eryk" to kolejna książka ze "Świata Dysku", a dokładniej należąca do cyklu o Rincewindzie. Poznajemy tu nowego, tytułowego bohatera, który okazuje się być pewnym siebie czternastolatkiem, chcącym tak jak każdy spełnić swoje marzenia. Oczywiście standardową trójkę. Nieśmiertelność, królestwo i piękna kobieta. Lecz, jak zapewne domyśli się każdy, kto już chociaż w niewielkim stopniu zapoznał się z przygodami Rincewinda, nie będzie to takie łatwe jakby się na początku mogło wydawać. "Erykiem" zachwyci się na pewno każdy, kto rozpoczął już swoją przygodę za "Światem Dysku", ale książki Terry'ego Prachetta cechują się tym, że czytając je oddzielnie też możemy zrozumieć o co w nich chodzi.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
Czternastoletni Eryk chce władać światem. Przy pomocy magii przywołuje demona, który ma mu to umożliwić. Problem w tym, że zamiast specjalisty od spełniania życzeń pojawia się pechowy mag w przetartym odzieniu, czyli Rincewind z nieodłącznym Bagażem następującym mu na pięty. I tu zaczyna się pouczająca, ale i zabawna, podróż Eryka i Rincewinda przez czas i przestrzeń. Krótka powieść, pełna jednak treści i zadumy nad tym, co minęło, co było pierwowzorem legendarnych już wydarzeń i obrosło odpowiednią dawką wielowiekowej patyny, jak również wyjaśniająca mechanizm powstawania religii, wzrastania kultów i mnożenia bogactw przy pomocy zaawansowanej psychologii wierzeń. A wszystko podane ze szczyptą humoru, okraszone zabawnymi gagami, niezręcznościami Rincewinda i zdecydowaniem Bagażu, którego klasa i upór sprawiają, że może stać się przedmiotem kultu na równi z pradawnymi bóstwami, przynoszącym kataklizm bądź wybawienie z opresji. Dobra powieść na jeden wieczór. (Ocena: 4,5/6)
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-09-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,
Bardzo długo czekałam na kolejną część Świata Dysku! Książka Terrego jak zwykle była cudowna a jej jedynym minusem była długość. Była zdecydowanie za krótka. Zdążyłam wkręcić się w historię Eryka i Rincewinda ale średnio mi się to udało. Pomimo tego cieszę się, że mogłam przeczytać kolejną część przygód tego genialnego maga ! :D

Rincewind jako demon spełniający życzenia?  Tego jeszcze nie było...

Eryk, domorosły demonolog zapragnął władzy nad światem. W tym z otchłani piekielnej przywołał demona, który miał spełnić to życzenie i kilka innych.  Sęk w tym, że gdzieś nastąpiło niedopatrzenie i na scenie pojawił się  Rincewind,  najgorszy mag w całym Uniwersum.  A tam gdzie  się on pojawia nic nie może pójść normalnie... Na szczęście nasz mag posiada ciekawą i przydatną umiejętność.  No i jest jeszcze On. Bagaż.

Przy tym tomie ubawiłam się setnie. Pratchett tym razem wziął na warsztat "Fausta", wojnę trojańską i nieco mitów greckich. Ale do łez niemal rozbawiła mnie ta, jak jej tam...  Papuga. Akcja tym razem toczy się naprawdę szybko, fabuła  nie jest rozwleczona. Jeden z fajniejszych tomów.

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2021-11-25, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Jakkolwiek uwielbiam twórczość sir Terry'ego i każdą dotąd przeczytaną powieść wspominam z uśmiechem na ustach, ta w ogóle do mnie nie przemówiła.
Mam wrażenie, że zupełnie nie rozumiem, co w tym wypadku autor miał na myśli. Żarty wydawały mi się, niestety, mocno wymuszone i balansujące na krawędzi kiepskich, jakbyśmy to kolokwialnie ujęli ,,sucharów". Nawiązania do mitologii miały potencjał, ale też wyszło średnio.
Nie jest to zła opowiastka, ale jest to tylko opowiastka. Brakowało mi w niej przenikliwości i błyskotliwości umysłu Pratchetta.

Trzy życzenia, korpo piekło. Absurd goni absurd i to jest to czego oczekuję po książkach Pratchetta. Absolutnie się nie zawiodłem.

Avatar użytkownika - uroboros20
uroboros20
Przeczytane:2024-02-11, Ocena: 5, Przeczytałem,
Wyprawa czarownic
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Wyprawa czarownic

'To jest opowieść o opowieściach. Albo o tym, co naprawdę znaczy być wróżką i matką chrzestną. Ale też, zwłaszcza, o zwierciadłach i odbiciach. W całym...

Świat Dysku Terry`ego Pratchetta do kolorowania
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Świat Dysku Terry`ego Pratchetta do kolorowania

Paul Kidby, doborowy grafik sir Terry'ego Pratchetta, stworzył ilustracje do ,,Ostatniego bohatera", od roku 2002 projektował okładki powieści ze świata...