Facet z nocy

Książka Facet z nocy jest zbiorem realistycznych, groteskowych i surrealistycznych opowiadań, których akcja toczy się w Bostonie, wyimaginowanym, choć realnym państwie Republika, a także w mieście Rze w Polsce. Bolec opisuje środowisko bezdomnych weteranów wojny wietnamskiej żyjących na bostońskich ulicach, dzielnicę South End zamieszkaną przez artystów i mniejszości seksualne, a także zabiera głos w dyskusji o tym, co wydarzyło się w USA i na świecie po ataku terrorystycznym na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r. W zamykającym książkę utworze Zabawy w wojnę autor portretuje emigranta z Polski, który po latach spędzonych w Stanach postanawia wrócić do kraju.

Recenzja w "Tygodniku Nadwiślańskim" - KLIK!

Informacje dodatkowe o Facet z nocy:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012-08-16

Kup książkę Facet z nocy

Facet z nocy - opinie o książce

Avatar użytkownika - JJoanna
JJoanna
Przeczytane:2013-05-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Są książki, które czyta się jednym tchem, od których nie sposób się oderwać, aż się skończy o 4tej czy 5tej nad ranem, nie zważając, że właściwie już za chwilę trzeba wstawać do pracy. Książka Edwarda Bolca "Facet z nocy" jest zupełnie inna - to książka, którą się SMAKUJE, przez duże "S", którą chciałoby się czytać jak najwolniej, aby na dłużej zatrzymać tę przyjemność obcowania z nią. I z żalem obserwuje się zbliżającą tylną okładkę. Książka stanowi zbiór opowiadań podzielonych tematycznie na 2 części: polską i amerykańską, które opisują dwa tak bardzo odległe od siebie światy, jednak łączy je nieustannie osoba autora. Każde opowiadanie to odrębna historia, realna lub surrealna, efekt wnikliwej obserwacji otaczającej rzeczywistości, przepuszczonej przez pryzmat wyobraźni autora. Szczególnie cenny dla mnie (bo zupełnie nieznany) obraz amerykańskiej republiki oddany w drobnych okruchach codziennych zdarzeń. Natomiast świat rodzinnego miasta Rze to przede wszystkim świat wspomnień autora i tęsknoty do tego utraconego raju. Książka jest również, w moim odbiorze, niezwykle intymna, wśród różnych historii odnajdujemy autora z jego emocjami, poglądami, wspomnieniami i marzeniami, drobnymi nawykami codziennego życia. Przepiękne są te opowiadania, prawdziwe mini-arcydzieła. Nie ma co się więcej rozpisywać, aby wam nie zepsuć tej przyjemności odkrywania "nowego świata". Gorąco polecam, zasmakujcie w nim tak jak i ja. P.S. Kocham Rze:)
Avatar użytkownika - ewelina1
ewelina1
Przeczytane:2013-02-02,
RECENZJA EDWARD BOLEC "FACET Z NOCY" Przeczytałam opowiadania "Facet z nocy" .Przyznam, że do tej pory rozmyślnie unikałam opowiadań. Wydawało mi się, że to takie niedorobione powieści. Tak myślałam dopóki nie przeczytałam "Johnny de Wolfe"(pierwsze opowiadanie) i wciągnęło mnie. Powiedzieć błyskotliwe to za mało. Skrzące humorem perełki. Bolec jest obserwatorem życia Amerykanów, obyczajów jakże innych od europejskich(polskich), a jednak nie kpi do końca. Podoba mi się, że pomiędzy lekkie opisy przyrody lub miasta Bolton wkłada poważne rozważania o polityce lub kondycji moralnej. K.I. Gałczyński napisał "wszystko jak sen wariata śniony nieprzytomnie". Atmosfera oniryczna szczególnie w "Prezydencie" i tytułowym "Facecie z nocy". Krótkie opowiadanka są jak skrzące się brylanciki pomiędzy perłami. A potem wracamy do Rze... Nie tylko w przestrzeni, ale też i w czasie. Opisy przyrody zyskują ciężar wspomnień. Ten kładzie się cieniem narzekań, że "Nic już nie jest podobne do niczego "(kolejny tytuł opowiadania), nostalgii za utraconą młodością. Zmiany, które sie dokonały w Rze, a których autor nie był świadkiem przebywając w Republice prowadzą go do frustracji. Moim ulubionym opowiadaniem jest "Intlandzki apokryf". Zawiera wszystkie moje ulubione cechy opowiadania, a więc fantazję, poważne rozważania pomiędzy niefrasobliwymi opisami i żal, że się nie zdarzyło. Zakończę cytatem z "Parku, pustyni i karawany": "samooszukiwanie się jest jedną z niewielu rzeczy, które udało się nam opanować do perfekcji". Bo właśnie po to są książki, które warto czytać.                                                                                 EWELINA A. ŁOPUSZAŃSKA
Avatar użytkownika - mariaelzbieta
mariaelzbieta
Przeczytane:2013-01-21,
"Facet z nocy" to zarys tego co dzieje się w Bostonie , a jest być może próbą pokazania tego, co zachodzi w całych Stanach Zjednoczonych. Poszczególne opowiadania - dla polskiego czytelnika, który nie zna realiów USA- mogą wydawać się wręcz mało realne. Uczucia i odczucia ludzi (w książce) są jednak mimo wszystko uniwersalne, co powoduje, że utwór odbiera się jako interesujący opis ludzkich doznań, pragnień i marzeń. MARIA Elżbieta Owczarska-Wnukowska
Avatar użytkownika - danutaCh
danutaCh
Przeczytane:2012-08-24,
Czuję się "uwiedziona" przez autora książki.Nie jestem erudytą czy krytykiem literackim ale pozwolę sobie stwierdzić,że jakimś dziwnym trafem,czytając książkę,napisaną super językiem,znajdowałam się w diametralnie róznych światach.Sprawiało mi to przyjemność i wywoływało zaciekawienie.Polecam ten niezwykle ciekawy zbiór opowiadań.