Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwalda. Scenariusz oryginalny

Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

CIĄG DALSZY NOWYCH PRZYGÓD W ŚWIECIE CZARODZIEJÓW J.K. ROWLING

Po tym jak został zdemaskowany i schwytany w Nowym Jorku, Gellert Grindelwald, potężny czarnoksiężnik, spełnia swą groźbę i ucieka w dramatycznych okolicznościach. Jego celem jest zgromadzenie jak największej liczby nowych zwolenników swojej sprawy -- wyniesienia czarodziejów ponad wszystkie niemagiczne istoty.

Jedyną osobą, która ma szanse go powstrzymać, jest Albus Dumbledore, którego niegdyś uważał za swojego najlepszego przyjaciela. Jednak Dumbledore nie obejdzie się bez pomocy byłego ucznia - Newta Skamandera, który już raz pokrzyżował plany Grindelwalda. Przygoda ponownie splecie losy Newta, Tiny, Queenie i Jacoba. Ich nowa misja, tym razem w Paryżu, okaże się sprawdzianem miłości i lojalności, kiedy będą stawiali czoło kolejnym zagrożeniom w coraz bardziej niebezpiecznym i podzielonym świecie czarodziejów.

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda to drugi z serii pięciu scenariuszy autorstwa J.K. Rowling, autorki uwielbianej i popularnej na całym świecie serii o Harrym Potterze. Okładkę i wnętrze scenariusza ponownie zaprojektował niezrównany duet artystów, MinaLima, którzy pracują przy wszystkich produkcjach z serii o Harrym Potterze i fantastycznych zwierzętach.

Kup książkę Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwalda. Scenariusz oryginalny

Opinie o książce - Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwalda. Scenariusz oryginalny

Po zakończeniu pierwszej części wiecie, że Grindelwald został schwytany. Teraz ma zostać przetransportowany do Europy i tam osądzony. Sprawy przybierają jednak nieoczekiwany zwrot, ponieważ on ucieka. Teraz pragnie zebrać jak największą liczbę zwolenników. Jedyną osobą, która może go powstrzymać to Dumbledore, jednak on, z jakiegoś powodu odmawia pomocy. Wysyła za to Newta, bo on jest na tyle sprytny, by go przechytrzyć. Czy da radę? Czy fantastyczne zwierzęta będą w stanie stawić czoła niebezpieczeństwom? Dlaczego Albus odmówił walki z Grindelwaldem?

Na moje szczęście długo nie musiała czekać na kontynuacje, ponieważ po skończeniu pierwszej części miałam wielki niedosyt. Wciągnęłam się w ten świat, w te zwierzaki i całą akcję. Książka rozpoczyna się wielką ucieczką i pokazaniu problemów, z jakimi przyjdzie się mierzyć bohaterom. Sprawę nabierają coraz bardziej dramatyczny obrót. Mimo tego, dawno nie śmiałam się tak przy powieści. To co wyprawiał czasami Newt, to ja nie mogłam wytrzymać ze śmiechu. Lizanie podłogi czy czasami jego dialogi, no cudo! Nie mogę się doczekać aż zobaczę to nie filmie!

Bohaterowie nie zmienili się jakoś szczególnie. Newt jest nadal ciepłą kluchą, która ponad wszystko kocha swoje zwierzęta i uważa je za coś niezwykłego. Jego podejście do tych stworzeń mnie rozczula! Tina denerwowała mnie swoją zazdrością i tymi wrednymi czasami tekstami. Zaś Queenie i Jacob byli uroczy i zabawni. Pojawia się również kilka nowych postaci, które mieszają w historii i pozostawiają po sobie ślad.

Muszę też wspomnieć o akcji i ogólnie fabule, ponieważ przeżyłam pewien szok. W pierwszym tomie, akcja rozgrywała się w Nowym Jorku i tyle. Tutaj bohaterowie podróżują, gonią, śledzą czy walczą. Cały czas coś się tu dzieje! Książka jest w wiele grubsza od poprzedniej części, a przeczytałam je w takim samym czasie, co było zadziwiające.

Wiem, że ta recenzja jest krótka, ale naprawdę ciężko mi opowiedzieć o tej książce nie zdradzając dużo faktów i nie psuć Wam przyjemności z lektury. Chyba nie muszę również wspominać, że powieść ma przepiękną szatę graficzną, bo okładka i środek robią furorę! i jestem w nich kompletnie zakochana! Dlatego jeżeli zaczęliście już swoją przygodę z fantastycznymi zwierzętami, to pod żadnym pozorem nie rezygnujcie z kontynuowania tego! To świetna historia, z zabawnymi bohaterami, cudnymi zwierzętami i wieloma zaskakującymi momentami. Osobiście jestem zachwycona tą historią i z niecierpliwością będę czekać teraz na dalsze tomy!

Niesposób przejść obojętnie obok tej książki i każda okładkowa sroka się ze mną zgodzi. Twarda, welurowa i przyjemna w dotyku okładka, tłoczone, złote litery, ogromna dbałość o szczegóły, a w środku ornamenty na każdej stronie, rysunki Niuchacza i innych naszych ulubieńców, oraz co najważniejsze - treść.

Jest to drugi tom serii oparty na uniwersum Harrego Pottera. Tym razem akcja przenosi się do Paryża, gdzie Grindelwald zbiera swoich popleczników, nawołując do wyjścia z ukrycia i przejęcia władzy nad mugolami. Jednak to nie jedyny problem Ministerstwa Magii. Za Grindelwaldem podąża Credence, który z sieroty, może okazać się zaginionym dziedzicem starego rodu czarodziejów czystej krwi. Równocześnie, na prośbę Dumbledora, do Francji wyrusza Netw.

Muszę powiedzieć, że druga część bardziej mi się podobała. Jest bardziej mroczna, tajemnicza i chyba skierowana dla starszych odbiórców. O ile w pierwszej, mamy wprowadzenie do świata, poznanie Fantstycznych Zwierząt, tutaj czuć buzującą magię, nawarstwiające się intrygi i odzywającą się przeszłość.

Autorka po raz kolejny pokazała swój talent i miłość do świata czarodzieji. Oczywiście szkoda, że jest to tylko scenariusz, a nie pełnowymiarowa powieść. Jednak bardzo czekam na kolejne części, kolejne spotkanie z Newtem i kolejne tajemnice przeszłości.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-02-19, Ocena: 4, Przeczytałem,

FANTASTYCZNE PROBLEMY Z GRINDELWALDEM

Chyba nie było fana Harry’ego Pottera, który nie przyjąłby z radością wieści, że Rowling wraca do swego magicznego świat: najpierw za sprawą sztuki kontynuującej główną opowieść, a potem także scenariuszy do filmów „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Każdy z nich, ostatecznie wydany w formie książkowej, był udany, choć mimo wszystko to już nie było to samo. Poza tym pierwsze „Zwierzęta”, choć sympatyczne, miały raczej pretekstową fabułę, mającą na celu jedynie znalezienie powodu do pokazania nam kolejnych niezwykłych istot, a nie czegoś ponad to. „Zbrodnie Grindelwalda”, które w formie drukowanej właśnie pojawiły się na polskim rynku, to jednak powrót autorki do bardziej rozbudowanej opowieści, w o wiele ciekawszy sposób uzupełniająca naszą wiedzę o uniwersum Pottera.

Po wydarzeniach z poprzedniej części Newt nie ma lekko. Nie chcąc współpracować z Ministerstwem Magii ani swoim bratem, nie może podróżować, a to przecież pasja jego życia. Na dodatek ze względu na nieporozumienie, jego relacje z Tiną znacznie się pogorszyły, a na tym nie koniec. Kiedy Grindelwald ucieka z więzienia, zaczyna gromadzić swoich zwolenników i przygotowywać się do rewolucji. Kluczowy dla jego celów okazuje się być Credence, który zdołał przetrwać ostatnie wydarzenia. Dumbledore chce by Newt zaangażował się w to, co się dzieje i pomógł powstrzymać Grindelwalda, ale ten nie zamierza spełniać kolejnej prośby swojego dawnego nauczyciela. Przynajmniej do czasu, kiedy nie okazuje się, że Tina, w poszukiwaniu Credence’a, trafiła do Paryża. W towarzystwie Queenie i Jacoba, Newt wyrusza do Europy, nieświadomy co tam na niego czeka. Czy uda się powstrzymać wroga? Dlaczego Dumbledore nie chce zaangażować się w walkę z nim? I jakie sekrety skrywa Credence?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/02/fantastyczne-zwierzeta-zbrodnie.html

Rzecz jasna nie są to czasy, o których chciałabym czytać, ale z sentymentu do uniwersum HP warto sięgnąć po tę książkę.

O ile lepiej czytałoby się scenariusz do jakiegoś filmu/przedstawienia np o Huncwotach!

Niemniej w tej części Grindewald zbiera swoich popleczników i dowiadujemy się, że Dumbledore miał brata, którego Gellert przekabacił na swoją stronę i który w zasadzie wyskakuje jak królik z kapelusza...
Scenariusz na tyle sympatyczny, że chętnie zerknę na ekranizację.

Fantastycze zwierzęta i jak je znaleźć - scenariusz
Joanne K. Rowling0
Okładka ksiązki - Fantastycze zwierzęta i jak je znaleźć - scenariusz

Pobyt magizoologa Newta Skamandera w Nowym Jorku miał być tylko krótką przerwą w podróży. Jednak gdy ginie jego magiczna walizka i fantastyczne zwierzęta...

Harry Potter i Książę Półkrwi (audiobook)
Joanne K. Rowling0
Okładka ksiązki - Harry Potter i Książę Półkrwi (audiobook)

Harry Potter i jego przyjaciele trafiają nie tylko na szósty rok nauki w Hogwarcie, ale znajdą się też w samym centrum walki z rosnącym w ogromną siłę...

Sekret Heleny
Lucinda Riley;