Festung Breslau

Tom 4 cyklu Eberhard Mock

Wrzesień 1945. W zbombardowanym mieście pojawia się kolejny trup. Zabójstwo młodej Niemki nie daje spokoju Mockowi. Powinien posłuchać żony i wyjechać stąd, póki może. Ale on zaczyna swoje prywatne śledztwo. W ślad za nim wyrusza Śmierć.

W obleganej przez Armię Czerwoną twierdzy, ludzie walczą o każdy dzień. Tutaj przetrwanie staje się jedyną wartością. Tutaj kończy się świat.

Informacje dodatkowe o Festung Breslau:

Festung Breslau - opinie o książce

Avatar użytkownika - flickma
flickma
Przeczytane:2014-01-13, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Marek Krajewski jak zwykle w formie. Jak zwykle świetnie przygotowany merytorycznie. Opisy oblężonego Wrocławia wraz z jego podziemnym miastem robią wrażenie. Eberhard Mock już sześćdziesięciodwuletni do tego zawieszony za sprawę Klausa Roberta prowadzi śledztwo w sprawie gwałtu i zabójstwa na siedemnastoletniej siostrzenicy hrabiny von Mogmitz. Celem Mocka jest zemsta i kiedy wydaje się, że już jej dokonał fakty przeczą temu. Mock wszelkimi dostępnymi środkami dąży do ukarania sprawcy tego mordu esesmana Hansa Gnerlicha. Okazuje się jednak, że ten był jedynie narzędziem natomiast prawda o mózgu tej zbrodni okazuje się szokująca.

Świetna część. Rozgrywa się w dogorywającym Breslau z 1945 roku. Do opisania tej scenerii autor obrał konwencję apokaliptycznych filmów o świecie po katastrofie z lat 90'tych. Mamy więc świat naziemnej apokalpisy i podziemne tunele. Ludzie żyją jak szczury, świadomi końca świata takiego, jaki znali.
Akcja jest spójna z sobą, a postacie wyraziste. To jeden z najlepszych kryminałów retro wojennych, w mojej ocenie.

Koniec wojny, Breslau i wciągająca intryga. Jak zawsze u autora.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 3, Przeczytałem,
POPamiętane
Marek Krajewski0
Okładka ksiązki - POPamiętane

Subiektywny słownik popkulturowych zjawisk ostatnich kilku lat: od "Adriana", który terroryzował ochroniarza w siedzibie telewizji, po "Zmień świat na...

Mock. Pojedynek
Marek Krajewski0
Okładka ksiązki - Mock. Pojedynek

Pierwszy krok w otchłań Breslau, 1905. Życie Eberharda Mocka - syna ubogiego szewca z Wałbrzycha - toczy się w murach uniwersytetu i w brudnych, wilgotnych...