Festung Breslau

Tom 4 cyklu Eberhard Mock

Wrocław, wiosna 1945 roku. Sześćdziesięciodwuletni, zawieszony w obowiązkach oficer Eberhard Mock prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa pasierbicy znanej antyfaszystki. Doświadczony przez życie bohater przemierza bombardowane miasto, nieustannie narażając się na śmierć. Musi wybierać pomiędzy potrzebą wyjaśnienia sprawy a chęcią zapewnienia bezpieczeństwa żonie, pomiędzy ucieczką z Breslau a pozostaniem w mieście.

Festung Breslau to mistrzowsko skonstruowany kryminał, czerpiący z najlepszych tradycji gatunku, niebanalny i zaskakujący. Znakomity język współtworzy zagadkowy nastrój, trzymająca w napięciu intryga powoli odsłania przed czytelnikami swoje tajemnice, postacie są interesujące i niejednoznaczne. Krajewski z niezwykłą dokładnością kreśli obraz dawnego Wrocławia. Tym razem czytelnik prowadzony jest także przez podziemną część miasta, zamienionego przez Niemców w twierdzę.

Stali czytelnicy odnajdą w czwartej części cyklu to, co w nim najlepsze, dla nowych stanie się ona z pewnością początkiem lekturowej przygody.

Książka trzyma w napięciu do samego końca.

NDR 1, Radio MV

Krajewski w swoich powieściach odmalowuje obraz przedwojennego Breslau i w żywych, i w ciemnych barwach. Wkomponowuje wiele szczegółów kolorytu lokalnego, opisuje ulice i place, budowle i parki, knajpy i teatry. A jednak nie wszyscy Ślązacy rozpoznają w tym obrazie Breslau swojego dzieciństwa. Duża część akcji rozgrywa się w półświatku i przestępczym podziemiu miasta nad Odrą. Bohater Krajewskiego, elegancko ubrany radca kryminalny, a potem kapitan, jest właściwie antybohaterem - zapalonym tropicielem, którego ukształtowały liczne traumy, który za dużo pije, odwiedza burdele i który w imię sprawiedliwości chętnie sięga po niekonwencjonalne lub nawet całkiem nielegalne metody.

Der Westpreusse

Informacje dodatkowe o Festung Breslau:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2006-08-24

Kup książkę Festung Breslau

Festung Breslau - opinie o książce

Marek Krajewski jak zwykle w formie. Jak zwykle świetnie przygotowany merytorycznie. Opisy oblężonego Wrocławia wraz z jego podziemnym miastem robią wrażenie. Eberhard Mock już sześćdziesięciodwuletni do tego zawieszony za sprawę Klausa Roberta prowadzi śledztwo w sprawie gwałtu i zabójstwa na siedemnastoletniej siostrzenicy hrabiny von Mogmitz. Celem Mocka jest zemsta i kiedy wydaje się, że już jej dokonał fakty przeczą temu. Mock wszelkimi dostępnymi środkami dąży do ukarania sprawcy tego mordu esesmana Hansa Gnerlicha. Okazuje się jednak, że ten był jedynie narzędziem natomiast prawda o mózgu tej zbrodni okazuje się szokująca.
Avatar użytkownika - Renax
Renax
Przeczytane:2021-08-13, Ocena: 4, Przeczytałam,

Świetna część. Rozgrywa się w dogorywającym Breslau z 1945 roku. Do opisania tej scenerii autor obrał konwencję apokaliptycznych filmów o świecie po katastrofie z lat 90'tych. Mamy więc świat naziemnej apokalpisy i podziemne tunele. Ludzie żyją jak szczury, świadomi końca świata takiego, jaki znali.
Akcja jest spójna z sobą, a postacie wyraziste. To jeden z najlepszych kryminałów retro wojennych, w mojej ocenie.

Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2021-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Koniec wojny, Breslau i wciągająca intryga. Jak zawsze u autora.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2022-12-12, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 3, Przeczytałem,
Miasto szpiegów
Marek Krajewski0
Okładka ksiązki - Miasto szpiegów

W Wolnym Mieście Gdańsk wszystkie chwyty są dozwolone. 1933. Edward ,,Łyssy" Popielski na zlecenie swych mocodawców trafia z Ritą i Leokadią ze Lwowa...

Umarli mają głos. Prawdziwe historie
Marek Krajewski0
Okładka ksiązki - Umarli mają głos. Prawdziwe historie

Na tropie polskich morderców. 12 wstrząsających zbrodni. 12 historii mrożących krew w żyłach. 1 stół sekcyjny. Poznaj krwawą historię współczesnej...