Firmin

Tytuł oryginału: Firmin. Adventures of a Metropolitan Lowlife
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Radosław Nowakowski
Ilustracje: Fernando Krahn

Boston, lata sześćdziesiąte. W piwnicy antykwariatu na świat przychodzi Firmin. Od pierwszych chwil jego wielką pasją stają się książki – uwielbia je zarówno czytać, jak i... zjadać. Życie nie szczędzi jednak sympatycznemu bohaterowi przykrości i rozczarowań. Zawodzą go bliskie osoby, popada w uzależnienie od filmów pornograficznych, doświadcza samotności. A! I jeszcze jeden szczegół: Firmin jest zabawnym, miłym szczurem. Mądra, przewrotna i dowcipna powiastka filozoficzna. Nieczęsto zdarza się taka książka, taki autor i taki bohater.

Kup książkę Firmin

Opinie o książce - Firmin

Zachęcona niebanalną okładką, ciekawym opisem i intrygującą recenzją, postanowiłam, że MUSZĘ mieć tę książkę! Natychmiast kupiłam, rzuciłam wszystko i zaczęłam czytać. Mój zachwyt skończył się po 50 stronach, a książka przeleżała na półce kilka tygodni. Doczytałam tylko dlatego, że nie lubię porzucać rozpoczętych lektur i miałam nadzieję, że zachwyt wróci. Nie wrócił, niestety...
Firmin to szczur, który przychodzi na świat w piwnicy antykwariatu. Uwielbia pożerać książki - dosłownie i w przenośni ;)

Początek powieści jest zabawny, niebanalny, inny, trochę ta opowieść przypominała mi znakomite dzieła Waltera Moersa, później, niestety, wieje nudą, a kolejne przygody Firmina nie wzbudzają ciekawości.
Tym razem nie polecam.

Avatar użytkownika - tlenianka
tlenianka
Przeczytane:2013-11-17, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek - wyzwanie,
Możliwe że gdybym była bardziej oczytana, to bym lepiej oceniła tę książkę. Jest w niej sporo odniesień do różnego rodzaju literatury i rzeczywiście, gdy znałam książkę, o której była mowa, to tekst zdawał się pełniejszy. Jednak bardzo dobrze mi się ją czytało, gdyż wszechstronna znajomość literatury wszelakiej nie jest konieczna by zrozumieć intencje autora. Zatem polecam.
Avatar użytkownika - GwiezdneKroniki
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch