Folwark zwierzęcy

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2020-05-20
Kategoria: Komiksy
Tytuł oryginału: Animal Farm

Ponadczasowy tekst George'a Orwella, opublikowany w 1945. Na przykładzie sytuacji na farmie pana Jonesa obrazuje, w jaki sposób wypacza się i deformuje każda władza, która zapomni o zasadach demokracji i zechce działać samowolnie. Zwierzęta, które buntują się przeciwko traktowaniu ich przez farmera, zaprowadzają własne porządki. Początkowo wszystkie zwierzęta miały uzyskać równe prawa i równe traktowanie, po czasie okazało się, że są równe i równiejsze. I tak zamknęło się koło, doprowadzając do sytuacji wyjściowej.

Orwell, uczestnik wojny domowej w Hiszpanii, zagorzały krytyk ustrojów totalitarnych i zwolennik socjalizmu demokratycznego, uważał, że utrzymanie zasad demokracji wymaga silnej kontroli społeczeństwa, które musi trzymać w ryzach rządzących. Tę wizję - do czego doprowadzić może brak nadzoru nad władzą - zawarł w jednym ze swoich dwóch podstawowych (obok Roku 1984) dzieł.

Oto wersja nieznana dotąd czytelnikom, która w niczym nie ustępuje oryginałowi i nie gubi jego oryginalnego sensu. Odwrotnie, ujęta w ramy ilustrowanej opowieści, odsłania swoje dodatkowe oblicze.

Tagi: Komiks i powieść graficzna - adaptacje literackie

Kup książkę Folwark zwierzęcy

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2020-07-02, Ocena: 5, Przeczytałem,
Nie tylko satyra na rewolucję rosyjską Cokolwiek chodzi na dwóch nogach jest wrogiem. Cokolwiek chodzi na czterech nogach lub ma skrzydła, jest przyjacielem.(...) Wszyscy jesteśmy braćmi. Wszystkie zwierzęta są równe. Taką przemową szanowanego knura zwanego Starym Majorem zaczyna się Folwark zwierzęcy Georga Orwella. W uszach zebranych potajemnie w wielkiej stodole zwierząt wybrzmiewają słowa „towarzysze, powstanie, wolność, bogactwo, wróg". Trwają gorączkowe niejawne przygotowania do rewolucji. Rodzi się animalizm. W końcu gwałtownie wybucha sprzeciw wobec głodu, wyzysku i przemocy pracowników oraz właściciela Folwarku Dworskiego. Ludzie zostają pobici, pokonani, wypędzeni, a cała władza trafia w ręce mas... zwierzęcych. Świnie przewodzą, są siła sprawczą. Rozumieją lepiej i więcej. Nadzorują wdrażanie rewolucyjnych przemian. Określają, co jest dobre, a co złe. Kto jest (dziś) dobry, a kto (jutro) zły. Inne zwierzęta harują i cierpią nie mniej niż kiedyś, ale przecież są już na swoim i ich trud ma sens. Wszak pracują dla wspólnego dobra, dla lepszego jutra, które mimo ciągłych zapowiedzi jakoś nie nadchodzi. Nowy wspaniały świat wolnych zwierząt. Czyżby, mimo wszystko, w końcu rewolucyjny happy end?! Powieść graficzna Folwark zwierzęcy Georga Orwella jest adaptacją sławnej gorzkiej satyrycznej opowieści tegoż autora. Za zmodyfikowany, uproszczony tekst oryginału oraz ilustracje ...

Opinie o książce - Folwark zwierzęcy

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2020-08-07, Ocena: 6, Przeczytałem,

O społecznych bolączkach
"Folwark zwierzęcy" jest jedną z najbardziej przygnębiających lektur jakie przytrafiły się w mojej czytelniczej karierze. Niebezpieczeństwa jakie czyhają na społeczeństwa są, niestety, ciągle aktualne – wyzysk, niesprawiedliwość i totalitaryzm ukryty pod przykrywką demokracji i dobrowolności.

Fabuły powieści Georga Orwella chyba nikomu nie trzeba przybliżać. Dość szybko przekonujemy się, że stworzenie idealnej społeczności opartej na równości jest niezwykle trudnym wyzwaniem. Zdarzyć się może, że osoba, której powierzamy przywództwo, która ma dbać o nasz interes tak naprawdę ma na uwadze tylko własne dobro. Wytwarzają się elity, które stopniowo zaczynają ograniczać wolność pozostałych – początkowo niewinnie, powoli zmierzając do terroru.

Nie na samej treści – bądź co bądź genialnej – chciałabym się dzisiaj skupić, a na nietypowym przedstawieniu klasyki literatury. Dużym niedopowiedzeniem byłoby napisać, że jest to zwyczajny komiks. Ilustracje Odyra stylem nawiązują do malarstwa ekspresjonistycznego, które w powieściach graficznych jednak nieczęsto się zdarza. Obraz idealnie współgra z treścią i cieszy oko czytelnika. Adaptacja orwellowskiego dzieła naprawdę jest mistrzowska i pełna emocji.

Eksperymenty literackie, zwłaszcza te udane, bardzo lubię, bo stwarzają możliwość obcowania ze znaną już historią w nieco inny sposób. Ponieważ w kwestii literatury nie jestem zwolenniczką chodzenia na skróty, mimo wszystko najpierw polecam sięgnąć (bo mam nadzieję, że sięgnięcie) po "Folwark zwierzęcy" w klasycznej formie, by później delektować się jej współczesnym wykonaniem. Obie formy polecam!

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-06-10, Ocena: 4, Przeczytałem,

ZWIERZĘ ZWIERZĘCIU ŚWINIĄ

Dosyć sztywną mam szyję
I dlatego wciąż żyję
Że polityka dla mnie to w krysztale pomyje
Umysł mam twardy jak łokcie
Więc mnie za to nie kopcie
Że rewolucja dla mnie to czerwone paznokcie

- Jacek Kaczmarski

Czy jest ktoś, kto nie czytał „Folwarku zwierzęcego”? Okej, niestety tacy ludzie się znajdą, ale czy jest ktoś, kto nie kojarzy tej opowieści, jej treści i przesłania? Było tyle filmów – zarówno adaptacji, jak i inspiracji – dzieło omawiane jest w szkole (w moim przypadku w trakcie lekcji z braku czasu pominięto tę książkę, więc przeczytałem ją w końcu na własną rękę), trudno więc choćby ze słyszenia go nie kojarzyć. Teraz do listy tych dzieł dołącza powieść graficzna oparta na arcydziele Orwella. Adaptacja bardzo udana, podana z malarskim zacięciem i godna polecenia jeśli znacie już oryginał (owszem, nadaje się na zastępstwo, to prawda, ale w tym przypadku nie znać pierwowzoru po prostu nie wypada, więc namawiam do nadrobienia tego błędu).

Farma pana Jonesa to miejsce, które nie podoba się zamieszkującym ją zwierzętom. Nie podoba im się ludzki ład, ludzka władza, jaka tu panuje, dlatego pewnego dnia decydują się na rewolucję. Buntują się, pokazują na co je stać, pokazują kto tu rządzi… Wszystko ma być pięknie, ma powstać raj, prawdziwa utopia. Władza ma zniknąć, bo jest niepotrzebna, skoro wszystkie zwierzęta są równe, zniknąć mają problemy i harówka, ale okazuje się, że to tylko mrzonki. Niektóre ze zwierząt uważają się za lepsze od innych, zaczynają rządzić pozostałymi, a im większą mają władzę, tym większej pragną. Czym skończy się nakręcanie tej spirali, od której wszyscy chcieli przecież uciec?

Avatar użytkownika - Ela2000
Ela2000
Przeczytane:2020-06-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Moje ulubione książki. ,
I ślepy by dostrzegł
George Orwell0
Okładka ksiązki - I ślepy by dostrzegł

Zbiór felietonów i reportaży napisanych przez George’a Orwella, który z wielką wrażliwością opowiada o ekonomii, ludzkiej krzywdzie i biedzie. Orwell...

Rok 1984
George Orwell0
Okładka ksiązki - Rok 1984

"Wielki Brat Patrzy". Słowa te, rozwieszone na plakatach, które w dziele Orwella rozwieszone zostały w Londynie, stały się inspiracją dla osób...

Wizna
Jacek Komuda