Gdybyś wiedziała

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-01-15
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788379611287
Liczba stron: 336

Ocena: 4.4 (5 głosów)

Najnowsza powieść amerykańskiej królowej suspensu Mary Higgins Clark.

Mąż Laurie Moran zostaje brutalnie zamordowany. Tylko trzyletni Timmy widzi twarz zabójcy swojego ojca. Po pięciu latach te przenikliwe niebieskie oczy wciąż nawiedzają chłopca w snach. Laurie prześladuje inna myśl - groźba mordercy, którą usłyszał jej uciekający z miejsca zdarzenia syn: ,,Powiedz matce, że ona będzie następna, a potem przyjdzie twoja kolej...".

Teraz Laurie znów ma do czynienia z morderstwem. Jest producentką programu telewizyjnego dotyczącego rzeczywistych, dotąd nierozwiązanych spraw kryminalnych. Serial rozpocznie niewyjaśnione od dwudziestu lat sensacyjne morderstwo Betsy Powell. Znaną w szerokich kręgach towarzyskich Betsy znaleziono uduszoną w łóżku, po bankiecie wydanym na cześć jej córki. Laurie jest przekonana, że odtworzenie tego wydarzenia w telewizji stanie się olbrzymim hitem. Zwłaszcza że w filmowaniu zgodzili się wziąć udział autentyczni goście uroczystości - 
dawni przyjaciele skrywający różne tajemnice... małe i duże.
A te wszystkie wydarzenia obserwuje też para niebieskich oczu...

Uwielbiam Mary Higgins Clark.
Karin Slaughter

Clark ma niezwykły dar do przekształcania codziennych banalnych zdarzeń w przerażające zagadki kryminalne.
,,The New York Times"

Kup książkę Gdybyś wiedziała

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Gdybyś wiedziała

Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2015-07-13, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Dawno, dawno temu, Mary Higgins Clark była jedną z moich ulubionych autorek. Niestety ten czas minął. To już trzecia książka tej autorki, do której się zabieram z nadzieją na powrót dawnego zachwytu. Nic z tego. Jestem albo za stara, albo przeczytałam za dużo mocnych kryminałów. Książki autorki świetnie się sprawdziły w czasach, kiedy dopiero odkrywałam świat kryminału. Teraz są dla mnie zbyt przewidywalne. Zaczyna się całkiem nieźle. Mały chłopiec i jego tata przebywają na placu zabaw. Nagle podchodzi do nich mężczyzna i strzela. Przed odejściem wywrzaskuje pogróżki odnośnie chłopca i jego matki. Timmy miał trzy latka, gdy mężczyzna o niebieskich oczach zastrzelił jego ukochanego tatę. Minęło pięć lat a on nadal czasami miewa koszmary. Nad spokojem córki i wnuczka czuwa emerytowany policjant, który postanowił udaremnić groźby mordercy. Leon pilnuje zarówno Timmi'ego, jak i Laurie, wiecznie czuwa i wszędzie wietrzy niebezpieczeństwo. Tym bardziej teraz, kiedy jego córka postanowiła zrobić program o niewyjaśnionym morderstwie sprzed dwudziestu lat. Ofiarą padła żona pewnego bogacza, niezbyt lubiana Betsy Powell, którą ktoś udusił we własnym łóżku, tuż po przyjęciu organizowanym dla córki i jej trzech przyjaciółek. W kręgu podejrzeń znaleźli się wszyscy, którzy pozostali na noc w posiadłości, jednak nie udało się wyjaśnić tej zbrodni. Laurie ma nadzieję, że odtworzenie całego zajścia i być może wyjaśnienie sprawy po tylu latach, przy udziale wszystkich ówczesnych podejrzanych, przyniesie sławę jej programowi. I jak się okazuje, każdy z nich miał ukryty motyw, który skrzętnie do tej pory ukrywał. Nagrania prowadzone w posiadłości Powell'a stają się także doskonałym tłem dla planowanego morderstwa na Laurie. Niebieskooki morderca ją otacza, jest coraz bliżej. Czy Leon zdoła ochronić córkę? Tak mniej więcej wygląda zarys fabuły. Mordercę męża Laurie poznajemy dosyć szybko, jedyną niewiadomą pozostaje kierujący nim motyw. Sprawa zabójstwa Betsy natomiast się komplikuje, co chwilę wychodzą na jaw nowe fakty z jej życia i życia czterech dziewczyn. Cóż mogę powiedzieć. Książka jest do bólu przewidywalna. Praktycznie od samego początku, w momencie, kiedy Laurie zaczęła planować program, wiedziałam, jak potoczy się dalsza akcja. Zero zaskoczenia. Potwornie się umęczyłam i tylko sile woli zawdzięczam, że dokończyłam tę książkę. Chociaż nie wiem po co:) Kreacja bohaterów mnie nie przekonała. Są płascy, nie wzbudzają sympatii, popełniają pomyłki. Akcja pozbawiona jest napięcia, nie poczułam żadnego dreszczyku emocji. Z przykrością muszę napisać, że książka jest zwyczajnie nudna. Przynajmniej dla mnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-04-07, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
Z przyjemnością sięgnęłam po kolejną książkę autorstwa Mary Higgins Clark. Akcja mknie w takim tempie, że nie sposób się od tego oderwać. Kończyłam rozdział i od razu musiałam rozpocząć następny. Niektóre z nich były króciutkie, więc bez przeszkód można mówić - "jeszcze tylko jedna strona" i tak do ostatniej strony. Prolog rozpoczyna się dość dramatycznie - ojciec huśta synka na placu zabaw i zostaje zamordowany strzałem w głowę przez niebieskookiego sprawcę, który na odchodne grozi dziecku, mówiąc, że jego matka będzie następna, a później przyjdzie po niego. Później mamy 5-cio letni przeskok czasowy: Laurie jest producentką seriali telewizyjnych i planuje nowy serial o niewyjaśnionych zbrodniach z przeszłości. Sięga po sprawę zabójstwa Betsy Powell, bogatej kobiety, uwielbianej przez wszystkich, która została uduszona we własnym łóżku w noc po gali zorganizowanej na cześć jej córki i jej koleżanek, które właśnie ukończyły college. Autorka pozwala nam zajrzeć w myśli z każdej z owych koleżanek i okazuje się, że ofiara była podłą, znienawidzoną kobietą, która bez żadnych skrupułów raniła innych ludzi i niszczyła im życie - słowem doigrała się. W tej książce właściwie każdy był podejrzany, do samego końca nie byłam w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie "kto zabił?". Jednocześnie Laurie cały czas czuła zagrożenie ze strony zabójcy męża, tutaj nawet ciężko było mówić o podejrzanym, bo wiadome było, że jest nim nowy ogrodnik Powella, który planował zakończenie swojej zemsty. Pomysł rozwiązania zbrodni sprzed lat bardzo przypadł mi do gustu, a Mary Higgins Clark jak zwykle nie zawiodła. Na koniec epickie zakończenie życia Powella, który ginie przez przypadek i w ten sposób uwalnia świat od swoich gierek i chciwości. Absolwentki po tylu latach nie są już podejrzane i mogą wieść normalne życie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - anikirax
anikirax
Przeczytane:2016-07-19, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - beatrycze66
beatrycze66
Przeczytane:2015-04-15, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki 2015,
Inne książki autora
Śladami zbrodni
Mary Higgins-Clark0
Okładka ksiązki - Śladami zbrodni

Najnowsza powieść królowej suspensu. Hanna Connelly, dwudziestoośmioletnia projektantka i wschodząca gwiazda w świecie mody, dowiaduje się, że...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy