Genialna przyjaciółka. Historia ucieczki

,,Elena Ferrante jest jedną z najlepszych powieściopisarek naszych czasów. Jej głos jest żarliwy, poglądy szerokie, a spojrzenie zabójcze".New York Times

,,Ta wciągająca opowieść o dwóch przyjaciółkach Lili i Elenie, o Neapolu, o walkach rodzin, o politycznych rozgrywkach przełomu lat 60. i 70., o rewolucji seksualnej - jest przede wszystkim historią budzenia się kobiecej świadomości". Justyna Sobolewska,Polityka

Elena i Lila, przyjaciółki znane czytelnikom z Genialnej przyjaciółki i Historii nowego nazwiska, to młode kobiety. Bardzo szybko musiały dorosnąć. Lila wyszła za mąż w wieku szesnastu lat, ma małego synka, porzuciła męża i dostatnie życie, pracuje w fabryce w bardzo ciężkich warunkach. Elena opuściła Neapol, ukończyła studia w Pizie i wydała dobrze sprzedającą się książkę, która otworzyła jej drzwi do świata ludzi zamożnych i wykształconych. Obie przez lata usiłowały pokonać bariery biedy, ignorancji i zależności, w jakich chciał je zamknąć los. Teraz ich życie biegnie w zawrotnym tempie przez lata siedemdziesiąte, przeplatając ze sobą chwile nadziei i niepewności, napięcia i rywalizacji. Nadal łączy je silna choć burzliwa przyjaźń, która to przygasa, to wybucha, prowadząc do nieoczekiwanych spotkań i zwrotów akcji.

Informacje dodatkowe o Genialna przyjaciółka. Historia ucieczki:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2022-03-23
Tytuł oryginału: Storia di chi fugge e di chi resta

Tagi: Beletrystyka - problematyka społeczna

Avatar użytkownika - Qchcia
Qchcia
Przeczytane:2023-06-08, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Genialna Przyjaciółka", Elena Ferrante

Historia dwóch przyjaciółek z biednej dzielnicy Neapolu w latach 50. XX wieku.
Autorka perfekcyjnie przedstawia realia Włoch tamtych lat opowiadając ją historią dwóch przyjaciółek, które spaja solidarność, ale i rywalizacja i zazdrość. Biedna, niewykształcona Lina a zdolna, wykształcona córka woźnego, Elena. Obie dziewczyny, tak bardzo podobne, a tak bardzo różne... Genialna książka, genialna przyjaciółka!

Zdecydowanie godna polecenia lektura!

Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2022-11-06, Ocena: 5, Przeczytałam,

Piekna historia o przyjazni z przed lat. Szesdziesiecioletnia Elena dowiaduje sie ,ze Lila jej przyjaciolka z dawnych lat zaginela.W tym momencie przypomina sobie rozmowe gdy mala Lila zwierza jej sie ,ze marzy o tym by przestac istniec i by nikt nie wiedzial ,ze wogole istniala.Wtedy to byly dzieciece wymysly ale teraz Elena zadjae sobie pytanie czy Lila byla by zdolna do samobojstwa ?Przenikajaca i przejmujaca historia. Poznajemy historie przyjazni dwoch dziewczynek ,ktore przyzekaja sobie ,ze beda zawsze razem. Niestety zycie wszystko weryfikuje i los je rozdziela na lata .

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2018-08-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka o trudnej przyjaźni, o biedzie, pogoni za nauką, pieniądzem i miłością. Pięknie napisana, aż chce się od razu sięgnąć po drugi tom.

Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2023-12-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
Córka
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Córka

,,Ta powieść to olbrzymi sukces ... Delikatna, ale śmiała, precyzyjna, ale ulotna, ostra niczym nóż, ale kojąca niczym balsam". La Repubblica  ...

Galimatias. Papiery, maile, wywiady
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Galimatias. Papiery, maile, wywiady

Ta książka zabiera nas do pracowni Eleny Ferrante, pozwala zajrzeć do jej szuflad, z których wzięły się pierwsze trzy powieści, a następnie cztery części...

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun