Golem XIV

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-04-21

Prześcignąć ewolucję i wykonać skok w to, co nadludzkie

Powieść? Esej? Filozoficzny dialog?

Najbardziej nieodgadniona książka Stanisława Lema

W Golemie XIV Stanisław Lem zabiera czytelników w jedną ze swoich najbardziej niezwykłych i odważnych literackich przygód. Obdarzony świadomością superkomputer, nieskończenie przewyższający inteligencją człowieka, wygłasza przed naukowcami wykłady.

Losy Golema obserwujemy od powstania aż do zagadkowego odejścia ze świata ludzi. Sztuczna inteligencja stworzona przez ludzką żądzę panowania nad wszystkim, co istnieje, zaskakuje jednak swoich konstruktorów. Komputer, a tym samym Lem, z rozmachem godnym biblijnych proroków, przeprowadza miażdżącą krytykę człowieczeństwa, stworzonej przez homo sapiens kultury i złudzeń na temat mechanizmów ewolucji. Golem przedstawia oszałamiającą wizję rozwoju sztucznej, mechanicznej inteligencji, która ostatecznie może przekroczyć granice kosmosu i dostępnego ludziom rozumowania.

Lem dokonuje w swym dzieje czegoś niespotykanego - w fascynujący literacko sposób próbuje oddać myśli superkomputera. Stwarza na oczach czytelników dialog ludzkości i ludzkiego rozumu z ,,nieludzkością" i Rozumem, który znajduje się już poza naszymi możliwościami poznania. Jest to w końcu także zapis dialogu Lema z samym sobą. I to może jest w Golemie XIV najbardziej inspirujące.

Czy w świecie coraz bardziej rządzonym przez algorytmy wizja Lema okaże się prorocza?

Tagi: Klasyka fantastyki naukowej

Kup książkę Golem XIV

Opinie o książce - Golem XIV

Golem XIV jest wyjątkową i wymagającą książką. Autorowi udało się przedstawić jak mógłby wyglądać nasz pierwszy kontakt ze znacznie nas przewyższającą inteligencją. Wniosek jest jeden - nie byłoby to łatwe. Po pierwsze, jak się porozumieć, aby obie strony się wzajemnie rozumiały. Nawet teraz, kiedy między rozmawiającymi ludźmi nie ma znaczącej różnicy w poziomie inteligencji, używając tego samego języka, istnieje bariera zrozumienia co druga strona miała na myśli. Po drugie, czy obie strony będą chętne do kontaktu. Te i wiele innych kwestii zostało poruszonych w Golemie, dzięki czemu uważam tę książkę za bardzo mądrą i rozwijającą. Język jakim autor się posługiwał jest bardzo trudny, złożony i aby całkowicie zrozumieć treść, niezbędna jest całkowita koncentracja i słownik języka polskiego pod ręką. Jest to operacja przemyślana, celowa, ale jednak spowalniającą tempo czytania i rozumienia tekstu. Polecam każdemu, kto ma ochotę na nieco intelektualnej gimnastyki.
Avatar użytkownika - danutka
Ocena: 5, Przeczytałem,
Golem XIV
Stanisław Lem0
Okładka ksiązki - Golem XIV

"Golem XIV" to jedna z najbardziej karkołomnych przygód intelektualnych Lema: konstruuje on na potrzeby swej książki postać superkomputera przyszłości...

Wielkość urojona
Stanisław Lem0
Okładka ksiązki - Wielkość urojona

Paraliterackie wcielenie niekończących się pomysłów na nowe książki – jeden ze znanych zbiorów apokryfów autorstwa Lema po mistrzowsku...