Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele

Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą, hipokryzja... Przez media co i rusz przewijają się kolejne skandale, które pokazują, że hierarchowie mają na sumieniu bodaj wszystkie grzechy główne.

To system jest chory - taką tezę stawiają autorzy książki "Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele".

Stanisław Obirek - teolog i były jezuita oraz Artur Nowak - adwokat ofiar pedofilii i publicysta przyglądają się polskiemu Kościołowi z właściwą sobie przenikliwością, odwagą i znajomością tematu. Analizują system w nim panujący w oparciu o insajderską wiedzy i dziesiątki rozmów z duchownymi oraz ludźmi Kościoła.

Nieprzypadkowo nawiązują tytułem do słynnej "Sodomy" Frederica Martela, bo podobnie jak on ujawniają mechanizmy charakterystyczne dla tej instytucji. Odpowiadają przy okazji na pytanie, czy polski Kościół jest w ogóle zdolny do reform i dlaczego nie.

Informacje dodatkowe o Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2021-09-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2021-10-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 2021,

Wreszcie ukazała się książka, która z pełną szczerością opowiada o tym, czym jest kościół w Polsce. Ogrom zepsucia moralnego w tej instytucji przebija chyba największe mafie. I ci ludzie mają czelność mówić nam, jak mamy żyć? Pouczać? Piętnować społecznośc LGBT+? Wszystkie grzechy są po ich stronie. Wszystkie 7 grzechów głównych jest realizowane przez nich z pełną starannością. Ta szkodliwa, kłamliwa, pełna hipokryzji organizacja powinna zniknąć z powierzchni ziemi, bo niszczy psychicznie, emocjonalnie, moralnie. To lektura obowiązkowa. Wiem, że nie przeczytają jej ci, co powinni. a powinni ci, dla których religia stała się substytutem rozumu (określenie zaczerpnięte z książki - niezwykle trafne). A tak na marginesie - miliardy ludzi są bardziej święte, prawe od JP2.

Wysyłanie dzieci do tej instytucji to narażanie ich na kontakt ze złem.

Obrzeża Katolicyzmu
Stanisław Obirek0
Okładka ksiązki - Obrzeża Katolicyzmu

Stanisław Obirek zdaje się mówić: to, co dolega polskiemu katolicyzmowi, to wygodnictwo gotowych odpowiedzi, niechęć do niepokornych (przywołuję tutaj...

O Bogu i człowieku. Rozmowy
Stanisław Obirek0
Okładka ksiązki - O Bogu i człowieku. Rozmowy

Książka będzie zapewne zaskoczeniem dla czytelnika, że oto o religii postanowili rozmawiać: były ksiądz jezuita i były ideowy komunista. Lektura od pierwszych...