Halibut na księżycu

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-01-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788395550881
Liczba stron: 288
Tytuł oryginału: Halibut on the Moon
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Jankowska Dobromiła

Ocena: 5 (1 głosów)

Pogrążony w depresji Jim przyjeżdża do Kalifornii z Alaski. Próbuje podsumować swoje dotychczasowe życie i ułożyć je na nowo, szuka lepszego kontaktu z dziećmi, stara się dojść do porozumienia z bratem i ważnymi dla siebie kobietami. Chciałby się odrodzić, pożegnać ze swoimi demonami z przeszłości. Czy uda mu się uratować samego siebie?

Halibut na Księżycu to swego rodzaju odpowiedź Davida Vanna na samobójczą śmierć ojca i napisaną dziesięć lat wcześniej Legendę o samobójstwie. Zagłębiamy się w ponury świat głównego bohatera, wiedząc, że syn Jima w powieści, David, to jej autor. Historia ta staje się jeszcze bardziej mroczna i poruszająca, gdy uświadomimy sobie, że znamy jej prawdziwe zakończenie.

Ani zimna Alaska, ani gorąca Kalifornia nie stanowią już bezpiecznej przystani dla Jima… Zabójczo szczera opowieść o poczuciu głębokiej beznadziei, niszczącym niepokoju oraz trudnych relacjach rodzinnych i ciągłym poszukiwaniu bliskości. Jaki bilans emocjonalny przyniesie czytelnikowi konfrontacja swojego Ja z metaforycznym Halibutem?

Książkę czytali przed jej premierą, dyskutowali i gorąco polecają członkowie DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki w Chrzanowie, fani Davida Vanna i jego poprzednich wydanych po polsku powieści.

 

Kup książkę Halibut na księżycu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Halibut na księżycu

Avatar użytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Przeczytane:2023-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Mam wielką słabość do książek o dziwnych tytułach. Kiedy zobaczyłam "Halibut na księżycu", musiałam ją mieć. I tu zaskoczenie, bo treść to tak naprawdę nic zabawnego, a pełne zanurzenie w smutku, beznadziei i nieuchronnym końcu. Jeśli ktoś kojarzy autora i jego poprzednie dzieło, szybko będzie wiedział, że nawet szukanie bliskości z rodziną, próby zmiany miejsca życia, naprawienia go, już na nic się zdadzą. David Vann rozlicza się z chorobą psychiczną, depresją i swoim ojcem w najbardziej drastyczny sposób. Pokazując mam właśnie z jego perspektywy to, co doprowadziło do powstania "Legendy o samobójstwie". 

Książka niezwykle poruszająca, dotykajaca ciemnych miejsc w duszy. 

Link do opinii
Inne książki autora
Komodo
David Vann0
Okładka ksiązki - Komodo

W kolejnej publikowanej w Polsce książce David Vann, autor Legendy o samobójstwie, Halibuta na Księżycu i Brudu, potwierdza ogromny talent do zaglądania...

Legenda o samobójstwie
David Vann0
Okładka ksiązki - Legenda o samobójstwie

Kiedy ojciec proponuje Royowi spędzenie kilku miesięcy na odludnej wyspie Sukkwan, tylko we dwóch, chłopak waha się, zanim postanowi opuścic dom i znaną...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy