Hana

Wydawnictwo: Amaltea
Data wydania: 2019-10-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-659-8906-2
Liczba stron: 300
Język oryginału: język czeski
Tłumaczenie: Tomasz Grabiński

Ocena: 6 (2 głosów)

Czechy, lata 50. XX wieku. Dziewięcioletnia Mira w dramatycznych okolicznościach traci najbliższych. Jedyną jej żyjącą krewną jest tajemnicza ciotka Hana, kobieta-duch, „czarna zmora”. Obserwując rodzącą się między nimi więź, powoli odkrywamy ich sekrety.

Hana Aleny Mornštajnovej jest opowieścią o sile życia, miłości i pamięci w obliczu cierpienia, poczucia winy i utraty. Hana to zarówno imię bohaterki, jak i czeskie słowo oznaczające wstyd. Wstyd tej, która przeżyła.

Mikrokosmosem codzienności zdaje się rządzić ślepy traf. Niewysłany na czas list, złamany zakaz, ciastka kupione w nieodpowiednim momencie – jakie byłoby życie bohaterów, gdyby choć jeden element tej układanki wyglądał inaczej?

Miłość i śmierć, naiwność i doświadczenie, walka ze wspomnieniami. Hana bazuje na niedopowiedzeniach i aż skrzy się od emocji, piętrzących się niczym kra na skutej lodem rzece. Na którą pomimo zakazu warto wejść…

Powieść otrzymała liczne nagrody, w tym tytuł Czeskiej Książki Roku 2018.

Tagi:

Kup książkę Hana

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Hana

Czytanie co najmniej 52 książek rocznie to moje osobiste wyzwanie. Wbrew pozorom to niedużo, zaledwie 1 książka tygodniowo. Od jakiegoś czasu staram się wybierać książkę 52, tę finalną, symboliczną, zwieńczającą dzieło 😉

Lepiej wybrać nie mogłam! „Hana” to znakomita powieść, uhonorowana wieloma nagrodami, doceniona nie tylko w Czechach. U nas, mam wrażenie, nie jest dość mocno reklamowana, a szkoda. Wśród tych wszystkich modnych bibliotekarek, czy tatuażystów z Auschwitz wyróżnia się prawdą, głębią i mądrością. To opowieść o dwóch kobietach, które muszą zmierzyć się z własną historią, z przeszłością, ze wspomnieniami. To doskonałe studium cierpienia, miłości, to opowieść o zapominaniu i o tym, czego zapomnieć się nie da.

Piękna, wzruszająca, prawdziwa. Sprawiająca, że płakałam, czytając. Taka jest „Hana” – wyjątkowa, niebanalna, dająca do myślenia. I choć książek o wojnie, z wojną w tle napisano wiele, tę naprawdę warto mieć, warto czytać i warto się nią wzruszać.

Bardzo polecam!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy