Inny Świat. Audiobook

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2019-05-29
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788308068847
Czas trwania:0
Czyta: Mirosław Neinert

Ocena: 4.96 (45 głosów)
Inne wydania:

Jedno z najważniejszych świadectw więźnia łagru i zarazem jeden z najistotniejszych utworów w historii polskiej - i światowej - literatury XX wieku.

Wstrząsająca wiwisekcja mechanizmów sowieckiego totalitaryzmu i obraz ludzkiej natury wystawionej na najcięższą z prób. Słowem: książka, którą - jak stwierdził Albert Camus - ,,powinno się wydawać i czytać we wszystkich krajach świata".

,,Są to opowieści o niewyobrażalnym zdziczeniu i upodleniu ludzi, ale też - o heroicznym poszukiwaniu nadziei i wolności, miłości i przyjaźni, a więc uczuć, które obóz miał całkowicie zniszczyć". WŁODZIMIERZ BOLECKI

Gustaw Herling-Grudziński (1919-2000) - pisarz i eseista, współzałożyciel paryskiej ,,Kultury", jeden z najważniejszych postaci XX-wiecznej literatury polskiej. W czasie drugiej wojny światowej był więźniem sowieckiego łagru w Jercewie pod Archangielskiem - to doświadczenie opisał w swojej najbardziej znanej, przełożonej na wiele języków książce Inny Świat.

Większość powojennego życia spędził w Neapolu, gdzie zmarł. Autor m.in. znakomitego Dziennika pisanego nocą, opowiadań i esejów. W setną rocznicę urodzin pisarza Sejm RP ustanowił 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Audiobook w interpretacji Mirosława Neinerta.

Tagi: II Wojna Światowa

Kup książkę Inny Świat. Audiobook

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Inny Świat. Audiobook

Bardzo ciężko czytało mi się tę książkę, jednak z całą pewnością jest ona warta przeczytania. Miałam wrażenie jakby autor, oprócz tego, że starał się jak najdokładniej przedstawić rzeczywistość obozową, próbował również przekonać czytelnika do tego, że nawet w takich warunkach można było zachować w sobie człowieczeństwo. Grudziński w pewien sposób polemizuje z Borowskim, który przedstawia zupełnie inną tezę. Jak dla mnie minusem jest objętość książki. Normalnie nic nie mam przeciwko długim powieściom, jednak w tym przypadku, mniej więcej w połowie, zauważyłam, że zaczynam za bardzo przyzwyczajać się do warunków w obozie. Nie spodobało mi się to. Chyba głownie przez to powieść nie jest aż tak bardzo szokująca, to znaczy, jest, ale tylko przez kilkadziesiąt początkowych stron, później już nie tak bardzo.
Link do opinii
Książka ta jest świadectwem, ale nie tylko. To także drastyczna i dramatyczna opowieść o tym jak brutalna była obozowa rzeczywistość i do czego zdolni byli ludzie by przeżyć. Przenosząc się oczami wyobraźni w owy "inny świat" możemy dostrzec wyraźnie nędzne baraki, liche ubrania więźniów, kobiety sprowadzone do roli banku nasienia i choroby pod wpływem których ludzie wyglądali jak żywe trupy. Warto przeczytać i zapłakać nad losem bezimiennych, pozbawionych wszystkiego - a zwłaszcza godności - ludzi.
Link do opinii
Ciężko mi się czytało tę książkę, oj, ciężko. Wydaje mi się, że nie tylko ze względu na trudny temat jakim jest nieludzkie traktowanie człowieka w sowieckich łagrach, ale także sposób opisania wydarzeń, których świadkiem był autor. W moim przypadku trudność wynikała prawdopodobnie z tego, że nie potrafiłam wyobrazić sobie łagru, miejsc, w których rozgrywały się opisywane historie. Nie nazwałabym tej książki wybitną ani ulubioną, ale z pewnością jest potrzebna - chociażby we fragmentach, aby uświadomić sobie, ze naprawdę nie żyjemy w złych czasach.
Link do opinii
Książka niezwykle dokładnie opisuje życie w łagrze. Miejscami bardzo drastyczna, uświadamia jak okropne rzeczy się tam działy. Jest w nie wiele ludzkich historii, pokazuje jak różnie można przeżywać tę traumę, są przykłady pozytywne i są ludzie którzy utracili swoje człowieczeństwo. Książkę tę powinien znać każdy. ukazuje część naszej historii.
Link do opinii
Dobra książka. Trzeba przyznać, że autor z ogromną precyzyjnością opisuje reali sowieckich łagrów. Podziwiam Herlinga za jego wytrwałość (prac ponad siły, głodówka). Plusem jest to, że wszystko jest opisane tak jak to zapamiętał pan Herling, bez apoteozy więźniów- pokazaniu ich jacy byli na prawdę (słabi, tchórzliwi i sprzedający współwięźniów). Atutem tej książki są też cytaty z "Martwego domu"
Link do opinii
Idealnie opisane warunki i życie w łagrach sowieckich. Niestety, istnieli (choć i dalej istnieją, aczkolwiek już nie na tak wielką skalę) ludzie, którzy obojętni są na śmierć, a nawet i cieszą się z bólu oraz cierpienia innych. Wstrząsające opowieści...
Link do opinii
Jest to książka, którą poleciła mi mój tata. Lektura ta naprawdę mną wstrząsnęła. Jest to utwór będący zapisem doświadczeń narratora( on jest bohaterem wydarzeń opisanych w książce) będącego więźniem w łagrach sowieckich. Opisując swoją historię, przybliża na warunki oraz zasady życia w łagrach. Według mnie najbardziej wstrząsające jest dla mnie fakt okropnego bestialstwa ludzi oraz stwarzanie pozorów, np dla rodziny. Istna szopka. Pokazuje do czego są zdolni ludzie, aby przetrwać. Bardzo smutnym obrazem dla mnie było to jak Kostylew opala sobie rękę w ogniu, aby nie pracować. Wstrząsające było również sposoby w jaki szczególnie mężczyźni zaspokajają swoje potrzeby seksualne. Książka zmusza człowieka do refleksji i wprowadza w zadumienie, jak i również w przerażenie. Wzbudza również szacunek dla ludzi, którzy przez to przeszli. Dlatego uważam, że każdy powinien to przeczytać.
Link do opinii
Ta lektura zawsze powinna być obowiązkowa.
Link do opinii
"Inny świat" to opowieść Gustawa Herlinga-Grudzińskiego o losie jego i innych więźniów w łagrze w Jercewie. Autor opisuje skandaliczne warunki, w jakich są przetrzymywani, nieludzko wykorzystywani do ciężkiej pracy. Żyją w nadziei na uwolnienie i na spotkanie z najbliższymi, ale obóz to powolna umieralnia w głodzie i fizycznym i psychicznym wycieńczeniu. Wielu, by przetrwać donosi na swoich współtowarzyszy. Książka jest świadectwem, które każdy powinien znać. To nasza historia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2020-04-08, Ocena: 4, Przeczytałam,

Kolejna relacja z obozu, tym razem sowieckiego, nie wywarła na mnie już takiego wrażenia. Szczerze to nie wiem, dlaczego. Grudziński opisuje życie w obozie barwnie, czasami wręcz zbyt obrazowo, dba o analizę psychologiczną i filozoficzną, stara się jak najmniej pominąć... Ale to chyba nie mój typ literatury. Po prostu. Owszem, trzeba przyznać, że ralacja jest napisana dobrze, jednak dla mnie była z deczka męcząca. Może właśnie z powodu obecności analizy filozoficznej? Czysty behawioryzm czyta się o wiele lepiej w przypadku relacji obozowych.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - wi_ke
wi_ke
Przeczytane:2020-02-27, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - wiesia884
wiesia884
Przeczytane:2020-02-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2019-08-29, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - igielka
igielka
Przeczytane:2019-06-02, Przeczytałam,
Inne książki autora
Skrzydła ołtarza. Nowe wydanie
Gustaw Herling-Grudziński0
Okładka ksiązki - Skrzydła ołtarza. Nowe wydanie

Najciekawsze teksty polskiej i światowej literatury z komentarzami wybitnych artystów, krytyków i filozofów dla ucznia, studenta, nauczyciela....

Wędrowiec cmentarny
Gustaw Herling-Grudziński0
Okładka ksiązki - Wędrowiec cmentarny

Nowe wydanie. Niepublikowane opowiadanie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, odnalezione w archiwum pisarza. Tekst miał być początkowo - jak wynika z rozpoczynającego...

Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje