Inny 安iat

Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-08-04024-9

Ocena: 4.98 (41 g這s闚)

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzi雟kiego z sowieckiego 豉gru w Jercewie pod Archagielskiem ukazuj si w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesuj帷 rozmow, jak z autorem ksi捫ki przeprowadzi znakomity znawca jego tw鏎czo軼i, W這dzimierz Bolecki. Ksi捫ka Gustawa Herlinga - Grudzi雟kiego obok nieprzeci皻nych walor闚 literackich jest przede wszystkim - co podkre郵a w rozmowie Autor - dokumentaln relacj ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizm闚 sowieckiego "innego 鈍iata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii lewicowo - totalitarnej.

Kup ksi捫k Inny 安iat

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Inny 安iat

Avatar u篡tkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2017-01-12, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017,
Bardzo ci篹ko czyta這 mi si t ksi捫k, jednak z ca陰 pewno軼i jest ona warta przeczytania. Mia豉m wra瞠nie jakby autor, opr鏂z tego, 瞠 stara si jak najdok豉dniej przedstawi rzeczywisto嗆 obozow, pr鏏owa r闚nie przekona czytelnika do tego, 瞠 nawet w takich warunkach mo積a by這 zachowa w sobie cz這wiecze雟two. Grudzi雟ki w pewien spos鏏 polemizuje z Borowskim, kt鏎y przedstawia zupe軟ie inn tez. Jak dla mnie minusem jest obj皻o嗆 ksi捫ki. Normalnie nic nie mam przeciwko d逝gim powie軼iom, jednak w tym przypadku, mniej wi璚ej w po這wie, zauwa篡豉m, 瞠 zaczynam za bardzo przyzwyczaja si do warunk闚 w obozie. Nie spodoba這 mi si to. Chyba g這wnie przez to powie嗆 nie jest a tak bardzo szokuj帷a, to znaczy, jest, ale tylko przez kilkadziesi徠 pocz徠kowych stron, p騧niej ju nie tak bardzo.
Avatar u篡tkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2014,
Ksi捫ka ta jest 鈍iadectwem, ale nie tylko. To tak瞠 drastyczna i dramatyczna opowie嗆 o tym jak brutalna by豉 obozowa rzeczywisto嗆 i do czego zdolni byli ludzie by prze篡. Przenosz帷 si oczami wyobra幡i w owy "inny 鈍iat" mo瞠my dostrzec wyra幡ie n璠zne baraki, liche ubrania wi篥ni闚, kobiety sprowadzone do roli banku nasienia i choroby pod wp造wem kt鏎ych ludzie wygl康ali jak 篡we trupy. Warto przeczyta i zap豉ka nad losem bezimiennych, pozbawionych wszystkiego - a zw豉szcza godno軼i - ludzi.
Avatar u篡tkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2014-04-07, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki - 2014,
Ci篹ko mi si czyta這 t ksi捫k, oj, ci篹ko. Wydaje mi si, 瞠 nie tylko ze wzgl璠u na trudny temat jakim jest nieludzkie traktowanie cz這wieka w sowieckich 豉grach, ale tak瞠 spos鏏 opisania wydarze, kt鏎ych 鈍iadkiem by autor. W moim przypadku trudno嗆 wynika豉 prawdopodobnie z tego, 瞠 nie potrafi豉m wyobrazi sobie 豉gru, miejsc, w kt鏎ych rozgrywa造 si opisywane historie. Nie nazwa豉bym tej ksi捫ki wybitn ani ulubion, ale z pewno軼i jest potrzebna - chocia瘺y we fragmentach, aby u鈍iadomi sobie, ze naprawd nie 篡jemy w z造ch czasach.
Avatar u篡tkownika - varginnes
varginnes
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek - 2014,
Ksi捫ka niezwykle dok豉dnie opisuje 篡cie w 豉grze. Miejscami bardzo drastyczna, u鈍iadamia jak okropne rzeczy si tam dzia造. Jest w nie wiele ludzkich historii, pokazuje jak r騜nie mo積a prze篡wa t traum, s przyk豉dy pozytywne i s ludzie kt鏎zy utracili swoje cz這wiecze雟two. Ksi捫k t powinien zna ka盥y. ukazuje cz窷 naszej historii.
Avatar u篡tkownika - hegemo
hegemo
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 4, Przeczyta貫m, 26 ksi捫ek 2014,
Dobra ksi捫ka. Trzeba przyzna, 瞠 autor z ogromn precyzyjno軼i opisuje reali sowieckich 豉gr闚. Podziwiam Herlinga za jego wytrwa這嗆 (prac ponad si造, g這d闚ka). Plusem jest to, 瞠 wszystko jest opisane tak jak to zapami皻a pan Herling, bez apoteozy wi篥ni闚- pokazaniu ich jacy byli na prawd (s豉bi, tch鏎zliwi i sprzedaj帷y wsp馧wi篥ni闚). Atutem tej ksi捫ki s te cytaty z "Martwego domu"
Avatar u篡tkownika - lulux
lulux
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Idealnie opisane warunki i 篡cie w 豉grach sowieckich. Niestety, istnieli (cho i dalej istniej, aczkolwiek ju nie na tak wielk skal) ludzie, kt鏎zy oboj皻ni s na 鄉ier, a nawet i ciesz si z b鏊u oraz cierpienia innych. Wstrz御aj帷e opowie軼i...
Jest to ksi捫ka, kt鏎 poleci豉 mi m鎩 tata. Lektura ta naprawd mn wstrz御n窸a. Jest to utw鏎 b璠帷y zapisem do鈍iadcze narratora( on jest bohaterem wydarze opisanych w ksi捫ce) b璠帷ego wi篥niem w 豉grach sowieckich. Opisuj帷 swoj histori, przybli瘸 na warunki oraz zasady 篡cia w 豉grach. Wed逝g mnie najbardziej wstrz御aj帷e jest dla mnie fakt okropnego bestialstwa ludzi oraz stwarzanie pozor闚, np dla rodziny. Istna szopka. Pokazuje do czego s zdolni ludzie, aby przetrwa. Bardzo smutnym obrazem dla mnie by這 to jak Kostylew opala sobie r瘯 w ogniu, aby nie pracowa. Wstrz御aj帷e by這 r闚nie sposoby w jaki szczeg鏊nie m篹czy幡i zaspokajaj swoje potrzeby seksualne. Ksi捫ka zmusza cz這wieka do refleksji i wprowadza w zadumienie, jak i r闚nie w przera瞠nie. Wzbudza r闚nie szacunek dla ludzi, kt鏎zy przez to przeszli. Dlatego uwa瘸m, 瞠 ka盥y powinien to przeczyta.
Avatar u篡tkownika - AmandaBudyn
AmandaBudyn
Przeczytane:2013-12-06, Ocena: 6, Przeczyta豉m,
Ta lektura zawsze powinna by obowi您kowa.
Avatar u篡tkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-07-15, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, czytam regularnie w 2013 roku:),
"Inny 鈍iat" to opowie嗆 Gustawa Herlinga-Grudzi雟kiego o losie jego i innych wi篥ni闚 w 豉grze w Jercewie. Autor opisuje skandaliczne warunki, w jakich s przetrzymywani, nieludzko wykorzystywani do ci篹kiej pracy. 砰j w nadziei na uwolnienie i na spotkanie z najbli窺zymi, ale ob霩 to powolna umieralnia w g這dzie i fizycznym i psychicznym wycie鎍zeniu. Wielu, by przetrwa donosi na swoich wsp馧towarzyszy. Ksi捫ka jest 鈍iadectwem, kt鏎e ka盥y powinien zna. To nasza historia.
Avatar u篡tkownika - Vanillivi
Przeczytane:2019-06-02, Przeczyta豉m,
Avatar u篡tkownika - igielka
igielka
Przeczytane:2019-03-20, Przeczyta豉m,

Nie by這 豉two, nie by這 przyjemnie, ale z pewno軼i ta ksi捫ka pozostanie w mojej pami璚i. Momentami trudno by這 mi si oderwa, w innych chwilach nie mia豉m ochoty do niej wraca. W tre軼i mnóstwo zwrotów po rosyjsku b康 niemiecku, przez co fragmenty by造 dla mnie zupe軟ie niezrozumia貫.

Straszne czasy, straszny ustrój, strasznie nieludzkie post瘼owanie. By豉 przemoc, by gód, by gwa速 i to wszystko to by豉 prawda prze篡wana w imi nieprawdziwych oskar瞠 i donosów.

Dzi瘯i Bogu, 瞠 teraz s bezpieczniejsze czasy. Nie daj Bo瞠, aby to si kiedy powtórzy這.

Warto przeczyta ku przestrodze.

Avatar u篡tkownika - MagdaMc
MagdaMc