IOR

Wyobraźnia bez ograniczeń! Dla wszystkich!

Dwunastoletnia Wiktoria i sześcioletni Artur przeprowadzają się z rodzicami do Irlandii. Czeka na nich nowy dom, nowe środowisko, nowe przyjaźnie. Lecz tuż po przylocie dzieci owiewa tajemniczy dym.Tak zaczyna się cudowna przygoda i... walka o przetrwanie.

Łkające wróżki, tęczowe stworki, mówiące wilki, czarujący młodzieniec i tajemniczy Ior zadbają o to, by dzieci ani przez chwilę nie zaznały nudy. Marek Zychla zabiera czytelników do Krainy Młodych, w której odwieczny bój dobra ze złem nabiera współczesnego wymiaru. Ior jest jedną z tych powieści, przy których czytelnicy doskonale się bawią, a jednocześnie - zupełnie niepostrzeżenie - uczą ponadczasowych wartości!

A zatem czytajcie dzieci! Czytajcie, dorośli! A najlepiej dorośli, czytajcie z dziećmi. To będzie dla Was niezapomniane przeżycie!

Informacje dodatkowe o IOR:

Wydawnictwo: Stara Szkoła
Data wydania: 2021-03-15

Kup książkę IOR

IOR - opinie o książce

Fantastyka z nutką grozy? Czemu nie? Lubię czasem przeczytać coś innego, świeżego. I powiem Wam, że...

Książka ujęła mnie swoim urokiem. Jestem nią po prostu zauroczona.

Wiktoria i Arczi przeprowadzają się z rodzicami do Irlandii. Za sprawą wyobraźni przenoszą się do niezwykłej Krainy Młodych pełnej magicznych stworów i niebezpieczeństwa. Spotkają tam Niedźwiedziożmija i Iora. Kim on jest? Ja już wiem, ale nie powiem. Sami musicie się przekonać.

Fabuła książki jest niezwykle ciekawa, od której nie mogłam się oderwać. Pióro Pana Marka jest lekkie, przez co przez książkę się przepływa. Bardzo mi się podobał świat wykreowany przez autora, działał on na wyobraźnię. Sama lektura sprawiła mi wiele frajdy i bardzo poprawiła humor. To była czysta przyjemność i te cudowne uczucie, gdy znowu możesz poczuć się jak dziecko.

W dodatku w środku znajdują się przecudne, klimatyczne ilustracje. Szkoda tylko, że jest ich tak mało, bo są naprawdę piękne.

"Ior" absolutnie nie jest... powieścią tylko dla najmłodszych! Musicie ją przeczytać. Polecam.

Wiktoria i Artur zmieniają miejsce zamieszkania. Ich nowym domem jest teraz Irlandia. Zaraz po przeprowadzce zaczynają dziać się cuda. Dzieci staną oko w oko z różnymi zagadkami. Tajemnice, problemy współczesnego świata a wszystko to wplątane w magię, tajemnicze stworzenia i czarne charaktery. Trafiają do Krainy Młodych a za cel obrali sobie uwolnienie dzieci. Pytanie tylko czy im się to uda? Czy ktoś albo coś nie stanie im przypadkiem na drodze?

Lubię książki dla dzieci. Choć sama dzieckiem już od daawna nie jestem, tak mam dwoje pociech, u których staram się rozwijać czytelniczą pasję. I jako mama, a zarazem pedagog, sama najpierw czytać te pozycje, które mnie skuszą, zanim się zdecyduję, czy podarować je moim dzieciom. Uwierzcie mi, jest wiele książek, którym daleko do idealnej powieści. A to określenia, a to słownictwo - niestety coraz częściej widać tę różnicę między bajkami i baśniami kiedyś a ówcześnie. Ten rozdźwięk jest momentami ogromny. Niejednokrotnie byłam zszokowana tym, co miało trafić w ręce młodego czytelnika. "Iora" dostałam do recenzji z propozycji autora. Byłam ogromnie ciekawa tego świata pełnego mafii. Autor od początku skupił moją uwagę na treści. Było ciekawie, intrygująca a przy tym bajecznie. Głównymi bohaterami są dzieci, które jako rodzeństwo mają normalne relacje. Od maleńkiego karmieni opowiadaniami, mają wybujałą wyobraźnię. Zdolności i odwaga wiodą tutaj prym. Bystry umysł jest pomocny przy starciach. Autor rozbudził moją wyobraźnię. Poczułam się jak dziecko, które jest rządne przygód. Każda strona tej powieści przykuwa uwagę i nie sposób jest się od niej oderwać. Jest to przygodowa baśń, w której znajdziemy również grozę. Autor poszalał z wyobraźnią. Stworzył coś, co bawi, raduje, intryguje ale powoduje gęsią skórkę. Lekkie i przyjemne w odbiorze pióro autora sprawiło, że książkę przeczytałam dosłownie w kilka chwil. Nie odczułam upływającego czasu. Ta książka z mnóstwem morałów. Uczy miłości i szacunku. Rodzina jest ważna. Tak samo empatia. Nie warto się zamykać. Warto pomagać i myśleć nie tylko o sobie. Marzenia nie zawsze idą w parze z realiami. I nie zawsze są satysfakcjonujące. Trzeba umieć decydować rozsądnie. Dzieciom należy okazywać wsparcie. Rozmawiać, być przyjacielem ale i motorem napędowym do odpowiednich działań. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie... To cudowna lektura dla dzieci i nie tylko. Warto zwrócić na nią uwagę. Zachęcam do tego. Nie będziecie żałować. A dzieci wsiąkną na dłuższe kilka chwil. Czytajcie dzieciom.

Polecam.

Prosta, pełna magii i akcji książka, która skradnie serca wielu dzieciom. To, co dla mnie w literaturze dziecięcej jest bardzo ważne, to rozdziały. Tu zdecydowanie na ogromny plus. Są króciutkie, idealne do poczytania przez parę minut przed snem. Z pewnością przypadnie do gustu i chłopcom i dziewczynkom. Dwójka głównych bohaterów to najzwyklejsze na świecie dzieci, z którymi nasze pociechy mogą się utożsamić. Razem z nimi odkryją zło, które chce zniszczyć ich dziecięcy, beztroski świat. Autor ma delikatne, trafiające do wyobraźni pióro, a jednocześnie skupia się także na moralności, którą z pewnością dzieci wyłapią. Jedyny zarzut mam do nazewnictwa. Niektóre imiona są bardzo ciężkie do wypowiedzenia i zapamiętania, żeby wymówić je bez skupienia się na literach. Poza tym bardzo polecam. Córka jest w trakcie i czyta trochę powoli, ale z przyjemnością.

Ach! Co to była za magiczna podróż po oceanie nieograniczonej wyobraźni.
Któż z nas w dzieciństwie nie marzył o przeniesieniu do wymyślonego przez siebie świata?
W tej historii rodzeństwo Wiki i Arczi przenoszą się wraz z rodzicami do Irlandii. Obydwoje mając w pamięci niesamowite opowieści dziadka, wymyślają własne magiczne światy. Pragnienie przeżycia przygody jest tak silne, że aż się spełnia i trafiają do Krainy Młodych, gdzie są uwięzione dzieci. Czy uda im się uwolnić te dzieci?

Gatunkowo to jest przygodowa baśń ze szczyptą grozy. Fantazja autora robi wrażenie, nietuzinkowe postaci, świetna zabawa słowem. Czyta się ją płynnie, dzięki lekkości pióra autora i niezwykle plastycznym opisom baśniowego świata, wsiąka się w to bez reszty. Momentami trzyma w napięciu.

Ta książka dedykowana jest dla dzieci i młodzieży, ale spokojnie odnajdą się w niej dorośli. Dla dorosłych jest wycieczką do wspomnień z dzieciństwa, przypomnienia sobie dziecięcych marzeń.
Ta historia pokazuje jaką potężną moc ma wyobraźnia. Skłania do refleksji nad tym jakie niebezpieczeństwo wynika ze spełniania wszystkich zachcianek dzieci, że warto poświęcić czas na rozmowy i wspólne zabawy.
Dzieciom i młodzieży uświadomi jak ważna jest empatia, że warto nie myśleć tylko o sobie, ale i o innych. Pokazuje, że trzeba uważać o czym się marzy, gdyż spełnienie tego może okazać się negatywne w skutkach i na dłuższą metę niesatysfakcjonujące.
Przyjaźń i miłość jest ważna, należy wspierać się wzajemnie.
Jestem oczarowana stworzonym przez autora światem, czegoś takiego jeszcze nie czytałam i do tego z przesłaniem. Wydane w pięknej oprawie w żywych kolorach, a w środku są świetne czarno-białe ilustracje. Czytajcie! Czytajcie swoim pociechom. Gorąco polecam!

Scheda gigantów
Marek Zychla0
Okładka ksiązki - Scheda gigantów

Bądźmy cicho, bo Kuba właśnie bukuje bilet do Irlandii, czym żegna się z beztroską. Nie ma zielonego pojęcia, że czeka go przyszłość wprost z legend, wymagająca...

Sitko
Marek Zychla0
Okładka ksiązki - Sitko

To nie jest książka, której istotę da się zamknąć w trzech pełnych ogólników zdaniach. Tajemnica wciąga, serce drży w obawie o losy...