Autor pokazuje, po czym możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z psychopatą. Wyjaśnia, dlaczego to zaburzenie osobowości zazwyczaj dotyka mężczyzn oraz podpowiada, jak należy postępować, gdy mamy styczność z psychopatą.

Freestone przybliża sylwetki siedmiu przestępców cierpiących na zaburzenia psychiczne. Na konkretnych, ,,z życia wziętych", przykładach pokazuje, jak trudnym i złożonym problemem jest psychopatia oraz jakie nastręcza trudności w diagnozowaniu i leczeniu.

Autor trzyma się faktów, szczegółowo analizuje przypadki przemocy, okrucieństwa i sadyzmu. Książka ma charakter empiryczny, ale autor zadbał też o zaplecze teoretyczne, wplata również osobiste wątki (wspomina o własnych fobiach i pracy nad serialem Killing Eve itd.

Informacje dodatkowe o Jak rozpoznać psychopatę. 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-02-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788328720589
Tytuł oryginału: Making a Psychopath. My Journey into 7 Dangerous Minds

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Kup książkę Jak rozpoznać psychopatę. 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają

Jak rozpoznać psychopatę. 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytajka93
Czytajka93
Przeczytane:2023-07-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zapraszam na recenzję książki z gatunku true crime pt. "Jak rozpoznać psychopatę" autorstwa Marka Feestona.

Jak myślicie czy mieliście kiedyś do czynienia z psychopatą?

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza

Książka oparta na doświadczeniach i wspomnieniach doktora Marka Feestona. Jest po socjologii, piętnaście lat pracował z psychopatycznymi przestępcami i tymi, którzy się nimi zajmują. Obecnie pracuje na wydziale psychiatrii. Wyjaśnia jak rozpoznać psychopatę, jak należy z nim postępować, by nie paść ofiarą manipulacji i czego możemy się od niego nauczyć.

To Eddie, bohater rozdziału, stał się inspiracją za sprawą swojej historii życiowej, ale i wielkoduszności oraz poczucia humoru.

Mamy siedem typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają. Charakteryzują ich antyspołeczne zaburzenia osobowości, dlaczego większości dotyka mężczyzn?

Psychopaci mają wyjątkowo trudne i niepożądane doświadczenia z wczesnego okresu życia. Swoją rolę odgrywają tu geny, środowisko i budowa mózgu. Poznajemy od pogłębionych w chaosie nienawidzących siebie młodych ludzi, takich jak Danny, po sprawnych manipulantów w typie Tony'ego czy bezwzględne zabójczynie podobne do Angeli, czy inteligentni, oddani swojej pracy ludzie w rodzaju doktora J. Fallona, który wykrywa u siebie "gen wojownika". To skrajnie różne indywidualności, przywdziewają maski, które skutecznie wprowadzają w błąd, udając poczytalnego, są znakomitymi graczami, manipulantami. Przypadek makiawelicznego Paula pokazuje nam, że manipulacja miewa mroczniejsze aspekty.

Czy szanowana i rzetelna strażniczka może dać się omotać psychopacie? Czy można podszywać się pod kogoś kim się nie jest? Kłamca sam zapomina jaka jest prawda, dlaczego tak się dzieje? Czy czyjeś życie może wykoleić się aż tak, że zacznie być określany mianem psychopaty?

Dzięki książce mamy głębszy wgląd w błędnie rozumianego zaburzenia, które nazywamy psychopatią, a nasze mniemanie odnośnie psychopatów zacznie wywoływać w każdym z nas inne skojarzenia niż dotychczas. Jak ustrzec się przed psychopatą żeby nie paść jego ofiarą manipulacji?Zamiast "psychopata" mówmy człowiek z diagnozą osobowości psychopatycznej, który potrzebuje pomocy. Wielkie gratulacje dla autora Marka Feestona za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem ze swoimi czytelnikami.

Widzisz go, jak bryluje w towarzystwie. Twoją uwagę zwrócił jednak nie fakt, jak odnajduje się wśród tylu nieznajomych osób. Nie chodzi nawet o jego urodę, bo określiłabyś go jako przeciętnego; nie, to nie to. To raczej jego mimika, delikatne skrzywienie warg, coś, co umyka w sekundzie. Czego nie zauważy nikt, kto wnikliwie nie przygląda się jego twarzy. Aspekt, którego sama nie możesz określić. Jednocześnie przyciąga Cię jego magnetyzm, ale i odrzuca coś w jego zachowaniu. Wiesz, że to może być jeden z tych ludzi, o których tak trąbią media- psychopata. Bo przecież to określenie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla morderców, prawda? Każdy z Twojego otoczenia może nim być. Grunt, by w odpowiednim momencie uciec przed jego mackami.

W ostatnim czasie jesteśmy dosłownie zasypywani lekturami o seryjnych mordercach, wszelkiego rodzaju zaburzeniach psychicznych i innego rodzaju lekturami, które mają nas nieco otworzyć na otaczający nas świat. Pokazać, że czarne nie do końca jest tylko czarne. Jako że tematyka tego rodzaju od zawsze mnie interesuje, staram się być na bieżąco. Oczywiście, są książki lepsze- takie, które czyta się z przyjemnością i po ich zakończeniu naprawdę informacje zostają w głowie, i gorsze- napisane chyba tylko po to, by wybić się na popularności tematu. Na szczęście lekturę z dzisiejszej recenzji przypisuję do grupy pierwszej.

Mark Freestone przez wiele lat pracował z ludźmi cierpiącymi na różnorakie zaburzenia psychiczne. I choć psychopatia nie jest mu obca, to w przeciągu wielu lat pracy wciąż natykał się na różne jej wersje (jeżeli mogę to tak potocznie określić). W Jak rozpoznać psychopatę... przedstawia nam siedem typów więźniów, z którymi pracował, a które szczególnie utkwiły mu w pamięci.

Jestem zadowolona z tej pozycji. Język jest przystępny dla każdego czytelnika, nie ma w nim naukowego żargonu, utrudniającego odbiór lektury statystycznemu czytelnikowi. Historie siedmiu osób są bardzo ciekawe, a chwilami wręcz zadziwiające- co też może przyjść do głowy człowiekowi, byle tylko uczynić coś na swoją korzyść. Ludzka psychika wciąż mnie zaskakuje, a przecież jest jeszcze tak wiele niezgłębionych dla mnie tematów, których nigdy nie "dotknę" w pełni!

Nie powiem, że po skończeniu książki stałam się specjalistką od psychopatii; zaledwie liznęłam tematu. Wiem jednak, że to właśnie dzięki tego typu lekturom owo zjawisko nie jest dla mnie już czymś obcym i być może potrafiłabym rozpoznać psychopatę w swoim własnym środowisku. Piszę "być może", bowiem każdy wie, że psychopaci to perfekcyjni manipulatorzy. Rzekłabym nawet, że po zapoznawaniu się z kilkoma pozycjami na ów temat często zastanawiałam się nad charakterami niektórych bliskich mi osób. Jednak określenie kogoś psychopatą zostawiam już specjalistom.

Jak rozpoznać psychopatę to na pewno ciekawa lektura, poszerzająca nieco nasze horyzonty. Może to także swoiste ostrzeżenie, by w kontaktach międzyludzkich troszkę bardziej się pilnować. Kto wie, czy nie natrafimy na żywy obiekt do badań...?

Nie życzę tego nikomu :)

Avatar użytkownika - aneta_w_trasie
aneta_w_trasie
Przeczytane:2022-03-15, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Książek o niebezpiecznych psychopatach przeczytałam bardzo dużo, a napisano ich jak myślę bardzo, bardzo dużo. Nie od dziś wiadomo, że to co nie do końca zbadane, coś co kłóci sie z naszym postrzeganiem świata, moralności a co za tym idzie postrzeganiem dobra i zła jest tak fascynujące. Jak to się dzieje, że ludzie obdarzeni poniekąd wysokim ilorazem inteligencji dopuszczają się haniebnych czynów? Mnie od zawsze fascynowały a zarazem przerażały takie jednostki.
Książka Jak rozpoznać psychopatę Marka Freestone nie odpowiada idealnie na to pytanie, a jednak przybliża nam sylwetki kilku wybranych osób o jakże skomplikowanej psychice, które dopuściły się rożnego rodzaju (teraz ładnie to określę) odstępstw od szeroko przyjętej społecznej normy.
Każda z nich jest można powiedzieć idealnym aktorem, bo potrafią sprawić iż niczym nie odbiegają od normy i nie domyślamy się z kim tak na prawdę mamy do czynienia.
Określenie kogoś psychopatą jest bardzo ciężkie do zbadania właśnie poprzez manipulację i grę do jakiej on/ona nas zmusza. A my nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Co na plus znajdziemy w tej książce to właśnie omawiane przypadki przez autora pokazane są na konkretnych ludziach z jakimi miał styczność w swojej karierze.
Co ciekawe i dla niektórych może być zaskakujące to to, że nie kobiety, a właśnie mężczyźni są mistrzami manipulacji i zaburzenie osobowości częściej dopada właśnie ich!
Książkę polecam wszystkim tym, którzy lubią podobnie jak ja czytać kryminały, thrillery z wątkami psychologicznymi. Fascynujące a jednocześnie przerażające. Warto czasem zagłębić się jakie osobowości mogą nas otaczać :)
Dość mrocznie ale zdecydowanie 10/10!

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-03-05, Ocena: 4, Przeczytałem,

Książka "Jak rozpoznać psychopatę" napisana została przez #markfreestone, który przed 15 lat pracował w różnych zakładach zamkniętych i więzieniach. Miał tam możliwość poznania różnych rodzajów psychopatów. Bazując na swoim doświadczeniu autor wyjaśnia czytelnikom po czym możemy poznać, że ktoś ma psychopatyczne zapędy, pokazuje kilka rodzajów psychopatii oraz wskazuje czym się różnią.
Dowiadujemy się, że największą bronią psychopatów jest umiejętność manipulacji. Autor objaśnia nam w jaki sposób można poznać, że mamy do czynienia z psychopatą i jak postępować w takiej sytuacji. Okazuje się, że najczęściej skłonności psychopatyczne obserwowane są u mężczyzn, dużo rzadziej u kobiet.
Autor przybliża czytelnikowi siedem postaci, które cierpią na zaburzenia psychiczne, są to: Paul - zabójca, Tony - naciągacz, Jason - kłamca, Arthur - pasożyt, Danny - osobliwość z pogranicza, Angela - bezlitosna oraz Eddie - zresocjalizowany.
Na ich przykładach, pokazuje jak trudnym problemem jest psychopatia oraz jak trudno jest ja zdiagnozować i leczyć. Myślę, że ogromnym plusem tej książki jest właśnie to, że autor przedstawia przykłady oparte na faktach.
Mysle, że ta książka spodoba się szczególnie osobą, które lubią zagłębiać się w ludzkie umysły, a jak widać tych niebezpiecznych również jest sporo.
Moja ocena to 7/10.

Książka jest dość spor bo 300 str podzielonych na rozdziały. Najpierw mamy przemowę autora i wstęp. Potem rozdział pierwszy wprowadzający nas w psychopatię. Potem mamy 7 rozdziałów, które są poświęcone psychopatom: Paulowi zabójcy, Toniemu naciągaczowi, Jasonowi kłamcy, Arthurowie  pasożytowi, Danniemu osobowości z pogranicza, Angeli bezlitosnej, Eddiemu  z resocjalizowanemu. Potem mamy zakończenie rozdziałem, że psychopatia szkodzi zdrowiu. Są też przypisy i biografia.

Książka napisana jest przystępnym językiem. Oparta na wieloletniemu doświadczeniu autora , który pracował z takimi ludźmi. Informacje są dość ciekawe, napisane w ciekawy i interesujący sposób. Autor przybliżył nam psychopatię , nie tylko jako dział nauki ale poprzez prawdziwe i autentyczne przypadki wprowadził nas w ten świat. Autor pokazał nam jak psychopaci są inteligentni i potrafią nami manipulować osiągając swój sukces. Może mają dziwne motywacje, działają na pokrętny sposób ale osiągają to co sobie zaplanują. Pytanie jak? Autor starał się nam to przybliżyć i wyjaśnić. Czy mu się to udało? Musicie przekonać się sami.

Postacie opisane w książce są różnorodne. Mamy różne osobowości, różne typy psychopatów. Dlatego mamy całkiem dobry obraz jak oni działają. Czy po lekturze tej książki uda nam się rozpoznać psychopatę? Najpewniej nei ale zwrócimy uwagę na pewnie cech, które nam w tym mogą pomóc. Autor pokazał nam psychopatię od strony medycznej, społecznej oraz jaki ma ona wpływ na otoczenie. Obalił nam także stereotypy psychopaty.  Polecam

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-02-20,

Ostatnio miałam okazję przeczytać genialną książkę psychologiczną „Jak rozpoznać psychopatę? 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają”.

Chyba nieraz słyszeliśmy, że psychopatą się rodzi… Jednak tak naprawdę jest wiele czynników, które mają na to wpływ o czym naprawdę warto wiedzieć. Dlaczego? Chociażby dlatego, aby uchronić swoje dziecko.

,,To, jak rodzice odnoszą się do własnych dzieci, ma wielkie znaczenie w kontekście rozwoju psychopatii".

,,Nie wszystkie dzieci z objawami niewrażliwości i nieemocjonalności staną się psychopatami, a nie u wszystkich psychopatów cechy te ujawniły się w dzieciństwie".

Książka napisana jest bardzo ciekawie, a autor na podstawie swojego doświadczenia i wiedzy przybliża nam czynniki warunkująca zaburzenia psychiczne. Muszę przyznać, że nie sądziłam, że książka wzbudzi we mnie aż takie emocje! Tak naprawdę nie byłam w stanie jej odłożyć póki nie skończyłam czytać. Przekaz jest bardzo jasny i ważny. Mark Freestone wyjaśnia nam co sprawia, że możemy stać się psychopatą i co sprawi, że się nim staniemy. Wszystko to możemy lepiej zrozumieć czytając przytoczone przykłady, z którymi spotkał się autor. Nie skłamię jeżeli powiem, że książka w mojej głowie zrodziła wiele pytań. Na część znalazłam w niej odpowiedzi, a na inne musiałam tych odpowiedzi poszukać. Niemniej jednak książka wywarła na mnie ogromne wrażenie, a fakt, że częściej psychopatą staje się mężczyzna był nie małym zaskoczeniem. Przecież to najczęściej o kobietach mówi się, że są psychiczne!

„Jak rozpoznać psychopatę? 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają” to książka, z którą w moim odczuciu powinien zapoznać się każdy z nas. Warto wiedzieć jak rozpoznać psychopatę, a i na co zwrócić uwagę podczas wychowania własnego dziecka. Psychopatów jest wielu. Zaburzeń psychopatycznych także. Pomimo, że lekarze ciągle badają to zagadnienie i starają się pomóc takim osobom to nie zawsze przynosi to efekty. Jednak stale rozwijająca się medycyna na pewno kiedyś sobie poradzi z tym problem.

Książkę jak najbardziej polecam i zachęcam Was do sięgnięcia po nią!

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-02-13,

Mark Freestone „Jak rozpoznać psychopatę”

Jak postrzegacie psychopatę?

Świetna książka o człowieku, który zagłębia się w naturę psychopatów. Opisuje siedem konkretnych przypadków. W celu bezpieczeństwa nazwiska zostały zmienione.

„Każdy z nich przynajmniej raz dotkliwie skrzywdził drugiego człowieka. Żaden nie pojmuje, dlaczego reszta społeczeństwa ma z tym taki problem.”

Autor nie jest ani psychologiem, ani psychiatrą. Z wykształcenia jest socjologiem, który przekazuje nam swoje wrażenia po spotkaniach z ludźmi przebywających w zamkniętych oddziałach i więzieniach. Choć nie doszukamy się psychologicznego studium przypadku to Freestone odwołuje się do słów i opinii innych psychologów. Przygląda się kwestiom wychowania, pochodzenia, cech charakteru pacjentów. Rozważa różnice między mężczyzną i kobietą, co jest bardzo fascynujące.

Czytało mi się przyjemnie zważywszy na to, że lektura nie jest czysto naukowa, to raczej pamiętnik z doświadczeń. Polecam gorąco! 🔥

Ciekawostka:
Autor podzielił się wiedzą, którą wykorzystano w brytyjskim serialu „Obsesja Eve” (adaptacja serii opowiadań "Villanelle" autorstwa Luke Jennings).

Avatar użytkownika - aniabex
aniabex
Przeczytane:2022-02-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

Psychopaci są wśród nas. Są niebezpieczni i fascynujący jednocześnie. Nie mają empatii, ale doskonale wiedzą jak ją udawać. To wspaniali aktorzy i manipulanci. Nie bardzo rozumieją jaki reszta społeczeństwa ma z nimi problem. Z reguły to makiaweliczne typy, które świadomie i z premedytacją używają innych ludzi do osiągnięcia własnych celów. Uważają innych za marionetki stworzone dla ich infantylnych rozrywek. Psychopaci wypaczają rzeczywistość wokół siebie. Aż strach się bać spotkać takiego na swoje drodze..

Dr. Mark Freestone, ekspert w dziedzinie psychopatii, człowiek, który w czasie swojej kilkuletniej praktyki zawodowej w zakładach zamkniętych i więzieniach miał okazję pracować z najciekawszymi i najbardziej niepokojącymi psychopatami ostatnich lat, w swojej książce „Jak rozpoznać psychopatę" w bardzo ciekawy sposób opowiada maskach psychopatii, mrocznych aspektach manipulacji oraz trudnościach w identyfikacji rasowego psychopaty.
Przedstawia nam 7 typów niebezpiecznych umysłów. Udowadnia, że nie wszyscy psychopaci sią tacy sami, spaja ich wiele różnych tożsamości. To zróżnicowane przypadki, a ich cechy charakterystyczne to kolarz cech wielu ludzi. Prezentują się światu na różne sposoby. Przybierają odmienne maski.

Ta książka jest o tym, jak różnorodną i złożoną grupę stanowią psychopaci, jak ciężko ich rozumieć i zresocjalizować. O tym, że bywają oni zagrożeniem, czasami również dla siebie. O tym, jak cienka jest granica między psychopatią a obłędem. I w końcu o tym, że bycie psychopatą nie jest usprawiedliwieniem.
Dzięki tej książce można zyskać głębszy wgląd w naturę często błędnie rozumianego zaburzenia.

Autor nieco uczłowiecza wizerunek psychopaty. Wskazuje, że ludzie ci, to złożone indywidualności. Władają nimi różne motywacje, potrzeby i przekonania. Wyróżnia ich zespół określonych genów, budowa mózgu oraz środowisko z jakiego wyrośli. Autor odchodzi od stereotypów. Podkreśla, że etykietka „psychopaty” nikogo nie definiuje tak do końca. A umiejętności rozpoznania psychopaty oraz tego co czyni psychopatę psychopatą, nawet wybitni naukowcy uczą się przez całe życie.
Polecam.

Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2022-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022, Sprzedam lub wymienię,

Gdybym miała odpowiedzieć na pytanie: dlaczego sięgnęłam właśnie po tę książkę, to jedną z odpowiedzi byłaby po prostu ciekawość. Tyle że właśnie ta ciekawość odnosi się do kilku spraw, mianowicie: jak funkcjonują umysły psychopatów, jak ich dzielimy, kim tak naprawdę oni są, czy znam jakiegoś oraz, czy czasami sama nie mam jakichś elementów umysłu psychopatycznego. Chociaż muszę przyznać, że to ten ostatni powód przerażał i fascynował mnie najbardziej. Jednak nie zdradzę Wam czy mam w sobie jakikolwiek ułamek psychopatki (ponoć u kobiet to jednak rzadsze zjawisko).

Mark Freestone podczas swojej 15-letniej praktyki zawodowej w zakładach zamkniętych i więzieniach miał możliwość poznać nie tylko najciekawsze, ale i najbardziej niepokojące przypadki psychopatów. Opierając się na własnym doświadczeniu, postanowił napisać książkę, w której pokazuje, jak możemy rozpoznać psychopatę, ale też pokazuje kilka podstawowych "gatunków" psychopatii i to, czym między sobą się różnią. Pokazuje nam też ich najgorsze umiejętności, czyli... manipulację, której ofiarą sam padł i to kilkukrotnie. Nie od dziś wiemy, że najbardziej oczywistymi cechami psychopatów są brak empatii czy patologiczna wręcz potrzeba kontroli. Autor tłumaczy nam, że psychopatia dotyka głównie mężczyzn i tłumaczy, dlaczego tak jest.
Myślę jednak, że najważniejszym przesłaniem Marka Freestone'a jest pokazanie, że psychopatia to nie zawsze morderca. Jest wręcz odwrotnie. Tylko niewielki procent psychopatów to zbrodniarze. Większość wykorzystuje swoją przewagą emocjonalną np. w pracy. Niejednokrotnie osoba z tymi zaburzeniami psychicznymi jest szefem czy kierownikiem jakiejś ogromnej i znanej firmy.

Chociaż książka "Jak rozpoznać psychopatę" jest dość niepozorna objętościowo, to muszę przyznać, że jeśli chodzi o treść, to zawiera wszystko, co (według mnie) jest potrzebne. Mało tego napisana jest językiem dostępnym dla zwykłego zjadacza chleba, więc nie trzeba być po studiach psychologicznych, by cokolwiek zrozumieć.

Jedno jest pewne - dzięki tej książce dowiedziałam się, że sama w bliskim otoczeniu mam kilka osób z psychopatią (w tym jedna niezwykle bliska osoba). No cóż, trzeba na siebie uważać i wzbogacać swoją wiedzę właśnie tego typu literaturą. Książkę polecam każdemu nie tylko tym, których interesuje tematyka psychologii i psychiatrii.

Doktor Mark Freestone przez 15 lat pracował w zakładach zamkniętych i więzieniach. Miał do czynienia z najciekawszymi przypadkami psychopatów. Postanowił z tych wszystkich przypadków stworzyć 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas jednocześnie fascynują i przerażają. Autor nadał imiona swoim psychopatom. W książce znajdziecie opisane przypadki: zabójcy, naciągacza, kłamcy, pasożyta, osobowość z pogranicza, bezlitosną i zresocjalizowanego.
Ciekawa pozycja, chociaż liczyłam na coś więcej. Książkę bardzo dobrze mi się czytało. Jeżeli tak jak ja interesujecie się mózgami psychopatów, to zachęcam do jej przeczytania.
Co to jest psychopatia i jakie są jej maski - doskonale wyjaśnia Mark Freestone.
Czy jesteście potraficie rozpoznać psychopatę? Jeżeli nie, to przeczytajcie tą pozycję.

W książce "Jak rozpoznać psychopatę" Mark Freestone Wydawnictwo MUZA SA zostały Nam przybliżone sylwetki siedmiu przestępców, cierpiących na zaburzenia psychiczne.

Psychopata nie musi być antyspołeczny. To osoba u której zaburzone są sposoby myślenia i odczuwania.

"... jedną cechę ci moi bohaterowie mają wspólną. Każdy z nich przynajmniej raz dotkliwie skrzywdził drugiego człowieka".

Mark Freestone dzięki swojej wieloletniej pracy w więzieniach i zakładach psychiatrycznych, miał możliwość współpracy z wieloma psychopatami. Pokazał jak świetnymi aktorami, potrafią być. Odgrywanie emocji i różnych jest dla nich rzeczą normalną. Czasami spotykamy na swojej drodze ludzi, którym moglibyśmy przypisać cechy psychopaty. Autor doskonale nakreślił jak rozpoznać symptopy o tym świadczące, jak postępować i czego się wystrzegać jeśli mamy do czynienia z taką osobą.

"Ci ludzie wydają się czasami przywdziewać tak wiele różnych masek;spowija ich tyle odrębnych tożsamości, tyle kłamstw i prymitywnych popędów"!

"Jak rozpoznać psychopatę" znakomicie przybliża Nam postać psychopaty. Autor w rzetelny i prosty sposób dla czytelnika przedstawia swój punkt widzenia. Dzięki książce dowiedziałam się dlaczego to mężczyźni częściej są psychopatami, jak ciężka jest ich diagnoza i leczenie. Psychopata nie widzi często powodu żeby się leczyć. Uważa że problem mają inni, nigdy on sam.

Jeśli chcecie wiedzieć jak rozpoznać psychopatę, co może powodować to zaburzenie i jak postępować z taką osobą koniecznie sięgnijcie po książkę. Ja osobiście polecam.

Brak skutecznej struktury pomocowej oznacza, że zawodzimy zarówno przestępców z psychopatycznym zaburzeniem osobowości, jak i ich ofiary.
Biorąc książkę do ręki, myślałam, że będzie to kolejny poradnik z wystukana teoria o ludziach z mrocznymi umysłami. Jednak zagłębiając się w historię, zauważyłam, że napisany jest on naprawdę ciekawie.
Poznajemy różnych kryminalistów. Zabójcę, naciągacza, osoby z pogranicza, zdemoralizowanych i zresocjalizowanych, a przede wszystkim bezlitosnych. I nie tylko czytamy tu o mężczyznach, ale również o płci damskiej.
Wiecie, że aby zostać psychopatą wcale nie trzeba być kryminalista. Weźmy tu na tapetę kobiety. Rzadko sięgają one do morderstwa czy okaleczania jak mają to w zwyczaju mężczyźni, ale bardziej stawiają na intrygi, manipulacje. Są bardziej wyrachowane w przemocy psychicznej niż fizycznej.
Najbardziej podobało mi się, że nie jest to nudny bełkot, a reportaż może pamiętnik z lat obserwacji takich osób. Autor zamiast skupiać się na teorii, której jest tu dość mało, przedstawia nam praktyczne widzenie tego schorzenia psychicznego.
Serdecznie polecam, może inaczej spojrzymy na otaczających nas zewsząd ludzi.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję @wydawnictwomuza.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam,

Ledwie zauważając zarys tej książki już wiedziałam, że to jest coś dla mnie!
,,To, czy ktoś zostanie psychopatą, nie zależy wyłącznie od jego wychowania".

Z całej książki te cytaty wydały mi się najbardziej istotne. Ogólnie można stwierdzić, że jest wiele czynników, które powodują, że można stać się psychopatą. Autor zdradza nam wszystkie tajniki swojego doświadczenia i przemyśleń związanych z informacjami do których został dopuszczony. Ktoś może powiedzieć, że już tyle książek wyszło o psychopatach, że tutaj nie spotka go nic nowego. Moim zdaniem będzie w błędzie, bo autor krok po kroku wyjaśnia kiedy można nim się stać, jakie czynniki mają na to wpływ i co może sprawić, że takowym człowiekiem się stanie. Wszystko na bazie przykładów konkretnych osób. Zadziwiające dla mnie było to, że jest niewielka ilość kobiet, które nosi miano psychopatki, aczkolwiek w porównaniu z mężczyznami, jednak to nich ludzie boją się najbardziej. Większość kobiet lubi manipulować ludźmi. Wolą to od morderstwa, gdyż większą przyjemność sprawia im gnębienie psychiczne. Z kolei mężczyźni potrafią pod wpływem wybuchu zabić kogoś tylko dla świętego spokoju i co ciekawe, nie wiedzą, dlaczego inni ludzie mają z tym problem.
Wielu ludzi interesuje, dlaczego w ogóle obiekty tych zaburzeń są leczeni. Czemu im się pomaga, skoro nawet po wyjściu na wolność w większości powracają do swoich czynów? Przyznam, że i mnie bardzo ciekawiła odpowiedź na to pytanie. Może nie tyle mnie zaskoczyła, co domyślałam się odpowiedzi. Badacze tych umysłów niemal całe życie poddają ich różnym testom, by coraz dokładniej zbliżyć się do problemu i móc go rozwiązać. W dużej mierze im się to udaje, choć musicie wiedzieć, że rodzajów zaburzeń psychopatycznych jest naprawdę wiele. W tej pozycji właśnie je poznacie:-)

Forget Me Not
Julie Soto