Jak żyć z lękiem. Poradnik doktora nerwicy

W Polsce dużo się mówi o depresji, coraz więcej o życiu z syndromem DDA... ale prawie nic o LĘKU. Tymczasem ok. 25-30 procent z nas doświadcza zaburzeń lękowych potocznie zwanych nerwicą. Ich objawy są ciężkie i bardzo dokuczliwe, to m.in nagłe napady lęku połączone z kołataniem serca, uczuciem duszności, zawrotami głowy, drżeniem rąk czy drętwieniem kończyn. Nerwica - ten ,,lęk o tysiącu twarzy" (jak mówią o niej pacjenci) uniemożliwia normalne funkcjonowanie, doprowadza do ,,śmierci za życia". Powolnej - gdy lęk sączy się każdego dnia po trochu lub gwałtownej - gdy lęk atakuje znienacka powodując ataki paniki. Pandemia, wojna, galopująca inflacja znacznie powiększyły grupę osób dotkniętych tymi zaburzeniami.

Psychoterapeuta i lekarz Marcin Matych od lat pracuje z chorymi na nerwicę. Pomaga im w terapii indywidualnej, ale także w mediach społecznościowych jako Doktor Nerwica. Jego profil z charakterystycznymi autorskimi ilustracjami cieszy się coraz większą popularnością, W tej książce Dr Nerwica zaprasza do ,,gry w trochę lepsze życie". To wymyślona przez niego i sprawdzona razem z pacjentami metoda, która pomaga żyć pomimo lęku. Prostym i obrazowym językiem Matych pokazuje, jak oswajać nerwicę, jak o siebie dbać, żeby lęk nie zdominował codzienności, pomaga też zrozumieć mechanizmy, które lękami rządzą. Tekstowi towarzyszą rysunki wykonane przez autora.

"Nie wiem co jest gorsze w zaburzeniach lękowych- paraliżujący lęk często odbierający chęć do życia czy przeświadczenie, że tak już będzie zawsze i nic się nie zmieni? Poradnik Marcina Matycha rozbraja to przekonanie na wiele sposobów. "Lękowcom" daje nadzieję, że lepsze życie jest możliwe i że sięgając po wewnętrzną mądrość, są w stanie odzyskać radość i spokój. Ich bliskim oferuje lepsze zrozumienie tego, z czym zmagają się kochani przez nich ludzie, a także narzędzia, które pozwalają ich lepiej wspierać. Osobom, które nie wiedzą czym są zaburzenia lękowe, a niekiedy je wręcz bagatelizują - wgląd w to, jak głębokie i upośledzające jest to cierpienie.

To książka pełna praktycznej wiedzy i życzliwości, którą każdy- lękowiec i nie- powinien mieć na swojej półce. Jako osoba zmagająca się z zaburzeniami lękowymi mogę powiedzieć z całym przekonaniem, że dawno nie czułam się tak zrozumiana. Warto zagrać w "grę o lepsze życie", którą proponuje autor, bo co mamy do stracenia, poza lękiem?"

Agnieszka Jucewicz

Informacje dodatkowe o Jak żyć z lękiem. Poradnik doktora nerwicy:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2022-09-28
Kategoria: Poradniki

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Kup książkę Jak żyć z lękiem. Poradnik doktora nerwicy

Jak żyć z lękiem. Poradnik doktora nerwicy - opinie o książce

Przypadkiem trafiłam na grupę autora na Facebook'u. Nie znałam wcześniej ani autora, ani książki. Jednocześnie w tym samym czasie, ktoś sprezentował mi ten egzemplarz. Trudny okres w życiu może dopaść każdego z nas. Każdy sposób jest dobry, aby poradzić sobie z emocjami, strachem i lękiem. Uważam, że to dobra pozycja, aby jej zaufać i zawalczyć o siebie.

Marcin Matych czyli Dr Nerwica wprowadza nas w świat, w którym strach ma wielkie oczy. Jednak ten strach da się przezwyciężyć i choć nie jest to łatwe to można to zrobić.
Dopiero dzięki grupie na Facebook'u zobaczyłam jak wiele osób zmaga się z nerwicą. U każdego może się ona objawiać inaczej, wzmożonym stresem, a może i lękiem społecznym itp.

Autor w swojej książce przedstawia sprawdzone sposoby w walce z codziennością. Jego praca zawodowa obfituje w przykłady i historie, które znajdują się w tej lekturze. Poznasz tutaj kapitankę, robotnika i mnicha, których masz w sobie. To oni mogą pomóc Ci pokonać strach i lęk. Przegonić nerwicę, która paraliżuje.

Oprócz bardzo przyjaznej treści, znajdują się tutaj również rysunki, które uatrakcyjniają lekturę. To też idealna pozycja dla rodzin osób chorych, która pomoże zrozumieć chorobę, pomoże w leczeniu najbliższych. Na pewno sama chciałabym trafić do takiego terapeuty jakim jest autor. A znaleźć profesjonalistę wcale nie jest tak łatwo. To książka, której nie da się przeczytać tylko jeden raz. Trzeba do niej wracać, analizować, uczyć się i wdrażać wskazówki w życie.

Motto tej książki to: zawsze może być trochę lepiej. I jest to prawda. Nie wszystko od razu, ale ten poradnik małymi kroczkami pomaga zrozumieć swoje uczucia, dotrzeć do ich sedna i uczy żyć normalniej. Nie jest to łatwe, ale możliwe.

Wiele razy kiwając głową można stwierdzić: to o mnie! Jest jednak minus tej książki. Przy zbyt szybkim czytaniu, wiele może uciec z głowy. Dlatego ja przy drugim razie zamierzam pozaznaczać sobie kluczowe cytaty i wracać do nich w razie potrzeby. Zdecydowanie polecam, bo dla wielu może to być pozycja, która dosłownie - uratuje Twoje życie. Pozwoli się nim cieszyć i doceniać codzienność. To gra, o trochę lepsze życie.

Każdy z nas może żyć lepiej. Warto o to zawalczyć.

Bliskość i lęk. Jak budować lepsze relacje
Marcin Matych0
Okładka ksiązki - Bliskość i lęk. Jak budować lepsze relacje

Jak uzdrowić swoje relacje z innymi i z samym sobą? Relacje, w których jesteśmy i to, jak się w nich czujemy w ogromnym stopniu wpływają na nasze poczucie...