Jednak

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-04-01

To historia Agi, która po latach pobytu na wyspach wraca w rodzinne strony i pod pretekstem zjazdu z uczelni dopina kilka ciekawych spraw w byłymi facetami i przyjaciółmi... tuż przed niespodziewanym zwrotem akcji.

Tagi: Życie radość chwili miłość wybaczanie Strata

Kup książkę Jednak

Opinie o książce - Jednak

Avatar użytkownika - mamausza
mamausza
Przeczytane:2020-11-11, Ocena: 5, Przeczytałem,

„Każdy z nas podejmuje w życiu decyzje, lecz to nie one są najtrudniejsze, ale ich konsekwencje, z którymi później musimy żyć”

Agnieszka po latach nieobecności przylatuje na weekend do Polski na zjazd absolwentów. Spotyka się ze swoimi znajomymi oraz dawnymi miłościami. Nie zdradzę Wam więcej oraz jaki był cel miała podróż bohaterki, gdyż zepsułabym Wam całą radość z przeczytania tej historii.

Nie wiem jak Wy ale ja uwielbiam sięgać po debiuty gdyż można trafić na książki zdecydowanie warte uwagi takie jak „Jednak” @domi.caddick_autorka. Niech Was nie zwiedzie mała ilość stron, gdyż cała historia pełna jest emocji, zaskakuje, wzrusza i momentami szokuje. Autorka w niezwykle ciekawy sposób przedstawia ludzkie tragedie, wybory i dramaty. Mimo, iż na początku niejednokrotnie zastanawiałam się co też bohaterka wyprawia to zakończenie zdecydowanie wszystko wyjaśniło. Całość również zmusza do refleksji. W dobitny sposób pokazuje, żeby nie pozostawiać niedokończonych spraw na później oraz by żyć ,a z życia czerpać jak najwięcej, bo niekiedy może już nie być żadnego później. Książka jest wprost idealna na wieczór, gdyż czyta się ją błyskawicznie. Na koniec warto zaopatrzyć się w chusteczki, gdyż nie ma co ukrywać ciężko nie uronić łzy, co zdarza mi się niezwykle rzadko. Jedyny minus to to że jest za krótka. Polecam ją z całego serca.

Debiut Dominiki Caddic nie jest doskonały, wręcz przeciwnie, wymaga jeszcze wiele pracy, ale już teraz widzę potencjał w autorce. Już raz wspominałam, że mniej nie znaczy gorzej. Historia została opisana zaledwie na 124 stronach, ale z całą pewnością nie została pozbawiona emocji oraz przekazu.

Aga pod pretekstem zjazdu absolwentów przylatuje do Polski na dwa dni. Tak naprawdę ma tutaj kilka spraw do załatwienia z którymi chce zrobić porządek. Spotyka się z dawnym chłopakiem, z przyjaciółmi i znajomymi. Mierzy się z przeszłością, teraźniejszością, po prostu ze swoim życiem. Ma na to tylko dwa dni, a potem musi wrócić do domu.

"- Kapsel, uważam, że to, co myślą ludzie, nigdy nie powinno mieć dla nikogo znaczenia. Nikt tak naprawdę nie wie, jaką podjąłby decyzję, gdyby znalazł się w podobnej sytuacji. Pluć jadem jest bardzo łatwo, co innego musieć w tym jadzie codziennie pływać… Każdy z nas podejmuje w życiu decyzje, lecz to nie one są najtrudniejsze, ale ich konsekwencje, z którymi później musimy żyć."

Prawdę powiedziawszy nie wiemy praktycznie nic o naszej bohaterce. Poznajemy jej życie w zaledwie dwa dni. Z początku nie rozumiałam dlaczego zachowuje się tak, jak się zachowuje i dlaczego robi to, co robi. Zrozumiałam dopiero na końcu, kiedy to autora postanowiła wbić mnie w fotel.

Można by powiedzieć, co może do nas wnieść jakaś tam nowelka, która liczy tylko ponad 100 stron, prawda? Jednak Dominika, pokazuje nam ludzkie życie, dramaty, problemy z jakimi borykają się ludzie, traumy z jakimi żyją, ale przede wszystkim stara się nam uświadomić, że życie mamy tylko jedno, a ono potrafi być bardzo kruche, dlatego powinniśmy czerpać z niego pełnymi garściami, gdyż jutra może nie być. Do tego przekazu mogłabym się posłużyć tekstem z mojego tatuażu na ręce „Żyj dziś, bo wczoraj nie wróci, a jutro może nie nadejść”, bo czyż właśnie tak nie jest? Powinniśmy cieszyć się tym co mamy, korzystać z danej chwili, nie zostawiać nic na później… Życie to niezwykle piękny dar za który powinniśmy być wdzięczni.

"[…] Nie trać czasu na złość, wybaczaj. Otaczaj się ludźmi, którzy będą potrafili doceniać Cię pomimo wad i kochać za wszystko i pomimo wszystkiego."

Dominika Caddic napisała książkę, która posiada swoje wady, ale pokazała nam, że czasem nie potrzeba zbędnych słów, by przekazać coś ważnego. W swojej nowelce posługuje się prostym językiem, bohaterami z wadami i zaletami, a także prostotą przekazu – byśmy niczego nie odkładali na potem, byśmy żyli na sto procent i byśmy cieszyli się tym co mamy. Zakończenie tej niepozornej książki zaskoczyło mnie i sprawiło, że łezka sama wymknęła się z oka.

"Kochaj całym sercem, daj się ranić. Cierp czasem i owym cierpieniem uszlachetniaj swoje wnętrze, tylko po to, by móc na nowo bardziej i mocniej kochać."

"Jednak" to krótka historia pokazująca nam jak bardzo życie ludzkie potrafi być nieprzewidywalne i jak bardzo bywa kruche. Historia krótka, prosta, ale z niezwykle ważnym przekazem. Polecam.