Katastrofalny błąd

Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2020-07-02

Tom 4 cyklu Prywatne śledztwo Agaty Brok

Czwarty tom serii kryminalnej „Prywatne śledztwo Agaty Brok”.

Wartka akcja serii książek „Prywatne śledztwo Agaty Brok” osadzona jest we współczesnej Warszawie, dotyczy zwykłych ludzi z najbliższego sąsiedztwa.

Tytułowa Agata Brok to pracująca trzydziestolatka, z dużym talentem do rozwiązywania zagadek. W tomie czwartym w życiu Agaty i Kermita pojawia się maleństwo, które koncentruje na sobie ich siły... nie na tyle jednak, by Agata zignorowała szansę rozwikłania kolejnej kryminalnej zagadki. Tym bardziej, że historia dotyczy lokatorki, która wynajmuje od
niej mieszkanie.

Gdy znika samotna matka, zostawiając bez opieki nastoletniego syna, z pewnością nie spotkało jej nic dobrego. Agata angażuje się w poszukiwania i szybko trafia na mroczny sekret kobiety. Czy Agata zdoła poprowadzić śledztwo na własną rękę, mając pod opieką ośmiomiesięczną Marysię i obcego nastolatka?

Kolejny tom serii „Prywatne śledztwo Agaty Brok”, stanowi kontynuację książek „Nikt nie słucha starych ludzi”, „Gwiaździsta noc” oraz „Strata”, choć znajomość poprzednich części nie jest konieczna, by się w niej rozsmakować.

Tagi: kryminał obyczajowe

Kup książkę Katastrofalny błąd

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2020-07-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2020 roku, Kryminały, Obyczajowe,
Są serie książkowe i autorzy, którzy na długo zapadają w pamięć czytelników. Do tego grona należy Iwona Wilmowska, autorka książek dziecięcych, młodzieżowych i powieści dla dorosłych, a także znakomitej serii kryminalno-obyczajowej Prywatne śledztwo Agaty Brok. Jest coś takiego – dowcip, charakterystyczny styl, ironiczne postrzeganie świata – w pisarstwie Wilmowskiej, co każe z niecierpliwością czekać na kolejne książki tej autorki. Katastrofalny błąd, czwarty tom serii o domorosłej pani detektyw Agacie Brok, zabierze czytelnika w wir zaskakujących, ale także zwyczajnych codziennych spraw. Jak to w życiu w końcu bywa. Agata, główna bohaterka książki, „odpoczywa” na urlopie macierzyńskim. Jej cały „wolny” czas pochłania opieka nad siedmiomiesięczną córeczką, Marysią. Pobudki przed świtem. Karmienie, przewijanie, spacerowanie i, oczywiście, ogarnianie domu. Gdy kobieta orientuje się, że lokatorka wynajmująca od niej mieszkanie na Podbipięty spóźnia się z opłatą za najem, a w dodatku nie odbiera telefonów i nie odpisuje na wiadomości, Agata postanawia sprawdzić, co się dzieje. W mieszkaniu zastaje bałagan i przestraszonego nastolatka, syna lokatorki. Okazuje się, że kobieta zaginęła i nie ma z nią żadnego kontaktu. Wszyscy, którzy czytali wcześniejsze tomy Prywatnego śledztwa Agaty Brok, od razu zorientują się, że ta sprawa również pochłonie ...

Opinie o książce - Katastrofalny błąd

Okładka tej części utrzymana jest w podobnym stylu co trzy poprzedzające ją tomy. Tutaj mamy więcej brązu. Mamy filiżankę, kałużę krwi. Nie posiada skrzydełek, które stanowiłyby dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stronice są kremowe, czcionka duża, odstępy między wersami i marginesy został zachowane. Pojawiło się kilka literówek, ale nie zwróciłam na nie jakiejś szczególnej uwagi i nie męczyły mnie one zbytnio.

Jest to moje kolejne spotkanie z pisarką, ale teraz muszę przyznać, że jest postęp. Autorka doszlifowała swój warsztat, co oczywiście jest na plus. Czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Wcześniej też tak było, ale nie wciągnęłam się aż tak, jak w tym przypadku. Na tyle ciekawie Iwona wykombinowała fabułę, że świetnie mi się czytało, lawirując między bohaterami. Stałam się podglądaczem i chwilami czułam się tak, jakbym sama brała udział w niektórych wydarzeniach. Jest to ZDECYDOWANIE najlepsza powieść autorki, jaką miałam okazję przeczytać, uwierzcie mi. Widać, że autorka dopracowała swój warsztat i książka od razu sprawia wrażenie lepszej od pozostałych. Co jak wiecie, w seriach różnie się dzieje i zazwyczaj jest tak, że im tomów więcej, tym są one słabsze. Tutaj mamy POSTĘP.

Może jakoś szczególnie za bohaterami nie tęskniłam, bardziej za tym, co autorka tym razem wymyśli. Intrygował mnie bardziej pomysł na fabułę niźli bohaterowie, ale jak to mam w zwyczaju, co nieco napomknę.
Mamy tutaj Agatę, szczęśliwą mamuśkę na etat, która ma małe dziecko i duże dziecko, Kermita, który nie raz pomaga jej w rozwikłaniu zagadek. Nasza główna postać ma dar do przyciągania kłopotów, niewyjaśnionych i dziwnych spraw. Tutaj jednak sama się zastanawiałam, czy nie postąpiłabym podobnie. Nie każdy miałby tyle odwagi, co ona i zapraszać do domu na pomieszkiwanie syna swojego lokatora, nastolatka, którego kompletnie nie zna. Z drugiej zaś strony, gdyby zostawiła go na pastwę losu... No wiecie, to jednak z takich trudnych sytuacji, nad którymi trzeba mocno się zastanowić i albo pójść na łatwiznę, albo dołożyć trosk. Poznajemy kilku nowych bohaterów, jednak nie stali się oni dla mnie niesamowicie sympatycznie, wręcz przeciwnie, jakoś mnie do nich nie ciągnęło.
Uważam jednak, że postacie są dobrze wykreowane i mogą przypaść Wam do gustu (niektórzy), a części możecie nie polubić, co jest całkowicie normalne.

Co do pomysłu na fabułę - moim zdaniem strzał w dziesiątkę. Spodobała mi się ta historia, kupiłam ją bez dwóch zdań. Ciągle zastanawiałam się, kto tutaj będzie winny, i już gdzieś tam zaświtało mi, kto jest mordercą - słusznie też się domyślałam. Jestem ciekawa, czy powstanie jeszcze kolejna część. Byłoby super, liczę na jeszcze bardziej pogmatwaną historię, w której nie braknie elementów zaskoczenia czy śmiechu. Nie wiało tutaj nudą, ciągle coś się działo, byłam zaskakiwana faktami czy wydarzeniami nie raz i to było fajne uczucie.

Reasumując uważam, że była to przyjemna historia, która jak najbardziej zasługuje na Waszą uwagę. Jest to lekka historia, pełna zagadek, tajemnic, niedomówień, którą pochłania się w zdecydowanie szybkim tempie. Te części można czytać osobno, jednak ja zalecam poznać się z Agatą i Kermitem od samego początku. Recenzje tych książek znajdziecie w zakładce z recenzjami od A do Z. :)

Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2020-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2020,

Najlepsza z 4 części sagi. Prosta, ale wiarygodna historia. Czyta się błyskawicznie.

Nikt nie słucha starych ludzi
Iwona Wilmowska; 0
Okładka ksiązki - Nikt nie słucha starych ludzi

Pierwszy tom serii kryminalnej zatytułowanej "Agata Brok". Agata to pracująca samotna trzydziestolatka, z dużym talentem do rozwiązywania zagadek. Kiedy...

Gwiaździsta noc
Iwona Wilmowska; 0
Okładka ksiązki - Gwiaździsta noc

Agata Brok znów staje w obliczu zagadki, tym razem dotyczącej rodziny jej chłopaka, Kermita. Lidka, która miała właśnie zacząć pracę w tej...

Na Podlasiu. Antonia
Milcząca żona
Elf i pierwsza gwiazdka
Marcin Pałasz
Elf i pierwsza gwiazdka
Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u?
Tomasz Ławecki, Kazimierz Kunicki
Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u?