Kiki van Beethoven

Jeśli istotą twojego życia jest muzyka, co się stanie, gdy wokół ciebie zapadnie cisza?

Czy poradzisz sobie z życiem, jego codziennym rytmem? Jak długo będziesz trwać w drętwocie, zanim zorientujesz się, że coś jest nie tak? Że od dawna nic nie czujesz.

Dla Kiki początkiem zmian stała się zapomniana melodia. Wraz z nią wróciły bolesne wspomnienia, ale i coś jeszcze.

Nadzieja. I wiara w to, że znowu można poczuć głód życia.

Kiki van Beethoven to bardzo osobista książka Erica-Emmanuela Schmitta, w której z właściwą sobie wrażliwością autor opisuje niezwykły związek sztuki i naszych najsilniejszych emocji.

Na dołączonej do książki płycie znalazły się ważne dla samego autora i wybrane przez niego utwory Beethovena.

Informacje dodatkowe o Kiki van Beethoven:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-12-01

Kup książkę Kiki van Beethoven

Kiki van Beethoven - opinie o książce

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2017-02-28, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2017,

Książka jest przepełniona melancholią i reflaksją nad tym co przeminęło. Sam autor powraca do ważnych dla siebie wydarzeń, czytając zmusza nas do tego abyśmy my również sięgneli w głąb siebie, aby ocalić to co nam zostało od zapomnienia. Musimy zadawać sobie pytanie dlaczego zatraciliśmy to co kochaliśmy lub odrzuciliśmy, to swoista podróż w oswojeniu tego co sprawia nam ból, jest niewygodne teraz a kiedyś sprawiało nam przyjemność.

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-04-13, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2013, powieści,
O czym jest ta książka łatwo napisać nie jest, to opowieść o tym czym może być w naszym życiu muzyka, jak przywoływanie dźwięków może pobudzać naszą pamięć i wspomnienia. Jak rytm powtarzają się tu słowa:,, Kiedy pomyślę, że Beethoven umarł, a tylu kretynów żyje...'' Stawia nas to trochę przed pytaniami, co zostanie po moim życiu, czy ktoś będzie mnie wspominał. I choć książka pobudza do myślenia to jednak pozostawia pewien niedosyt, a raczej jakiegoś rodzaju rozczarowanie że to tylko tyle? że to już koniec?

Z serii tzw. muzycznej - lepsza od "Mojego życia z Mozartem".
Jeżeli odnieść ją do całej twórczości Schmitta - mocno średnia.
Choć to zależy,czego od niej czytelnik oczekuje.

"Kiki van Beethoven" podzielona jest na dwie odrębne z pozoru części. Pierwsza to beethovenowska inspiracja, spisana wystawiana wcześniej sztuka o tytułowej Kiki. Pozostała część tomiku to esej o tym, czym może być muzyka klasyka. To subiektywna wizja autora-filozofa(!), który stara się udowodnić, że Beethoven potrafi poruszyć w człowieku człowieczeństwo.

Część "Kiki..." mnie porwała.
Na części "Kiedy pomyślę, że Beethoven umarł, a tylu kretynów żyje"... prawie zasnęłam. Choć niektóre jej fragmenty warto zapamiętać i się nad nimi zastanowić.

Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2018-02-26, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2018, Książki XXI wieku,

"Kiedy pomyślę, że Beethoven umarł a tylu kretynów żyje..."

Absolutnie ge-nial-ne zdanie! I okładka tak świetna, że całkowicie oddałam jej serce.

A co do książki... Pierwsza część, o Kiki, jest ciepła, sympatyczna, napisana tak, że aż słyszy się jak Ludwig gra. I to jest tak piękne, że od razu po powrocie do domu samemu włącza się muzyka Beethovena.
Natomiast druga część... Wstyd się przyznać, ale przeskakiwałam wzrokiem po kolejnych zdaniach z myślą, by jak najszybciej to skończyć. Druga część mnie wynudziła i to bardzo.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-09-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 2023, Literatura piękna,
Sowie opowieści. O misiu, który chciał być szczęśliwy
Éric-Emmanuel Schmitt0
Okładka ksiązki - Sowie opowieści. O misiu, który chciał być szczęśliwy

Niedźwiadek Bazyl zastanawia się, czym jest szczęście. Czy to bycie bogatym? Posiadanie różnych przedmiotów? Gonienie za przyjemnością? Sowa Minerwa, przewodniczka...

Historie miłosne
Éric-Emmanuel Schmitt0
Okładka ksiązki - Historie miłosne

Znakomity wybór opowiadań o miłości Erica-Emmanuela Schmitta! Miłość młodzieńcza, niespełniona, zakazana. Miłość, która prowadzi do zbrodni i na którą...