Kobiety w kokpicie

Książka Gilesa Whittella przedstawia ciche bohaterki wojny stoczonej przez RAF z hitlerowską Luftwaffe. Choć w walkach brali udział jedynie mężczyźni, na zapleczu powietrznego frontu niebagatelną rolę odegrały kobiety-pilotki, dostarczające samoloty do baz i zakładów naprawczych. Była to praca niewdzięczna, wyczerpująca i często ogromnie niebezpieczna, tymczasem wykonujące ją kobiety musiały stawiać czoła ostracyzmowi – znaczna część społeczeństwa uznawała bowiem, że pilotaż to praca zdecydowanie nie dla pań. W książce regularnie pojawiają się kobiety doskonale znane miłośnikom lotnictwa (Jackie Cochran, Diana Barnato Walker, Pauline Gower), ale także Polakom (Jadwiga Piłsudska, Stefania Wojtulanis, Anna Leska). Przygotowując materiały do książki, autor rozmawiał osobiście z wieloma spośród żyjących jeszcze pilotek.

Informacje dodatkowe o Kobiety w kokpicie:

Wydawnictwo: Wiatr od morza
Data wydania: 2014-04-07
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Kobiety w kokpicie

Kobiety w kokpicie - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-04-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

To niesamowita opowieść o grupie odważnych pionierek - kobiet pilotów, które uczestniczyły w nadzwyczaj groźnych misjach dostarczania samolotów bojowych do baz i zakładów naprawczych podczas II wojny światowej. Autor kreśli tu również ich bardzo ciekawe losy sprzed lat wojennych.

Członkinie Air Transport Auxiliary (ATA) pochodziły z różnych krajów i środowisk. Wykazały się zadziwiającą odwagą lecąc nieuzbrojonymi, często niesprawnymi technicznie, pozbawionymi radia lub instrumentów nawigacyjnych samolotami, skazane na łaskę pogody i samolotów wroga.

Historia tych niezwykłych, dzielnych kobiet pilotów to hołd dla ich ducha i męstwa. To opowieść o nieznanych bohaterkach. Nie mogły być zawodowymi pilotami. Ponadto kobietom wypłacano wynagrodzenie 20% mniejsze niż ich męskim kolegom-pilotom, ale musiały się również mierzyć z seksistowską postawą mężczyzn, którzy uważali że ich miejsce jest "w kuchni".

Nie jest to książka o technice latania, ale to kawałek historii o małej grupie kobiet, które zostały wyznaczone do pomocy podczas wojny. Nie szkolono ich jak latać. Niektóre nauczyły się tego na zasadzie "ad hoc". Często loty były podejmowane w przerażających warunkach pogodowych, w których inni w pełni wyszkoleni piloci prawdopodobnie by nie polecieli. Jestem przekonana, że wykonały one ważną pracę w bardzo trudnych warunkach. Wiele z nich straciło życie.

Autor dołączył również kilka wzmianek o ich dokonaniach lotniczych sprzed wojny i z czasów powojennych. Niektóre z nich podejmowały się bardzo niebezpiecznych lotów nad oceanami, inne kierowały swoje "dzioby" w kierunku Czarnego Lądu. Jedna została postawiona w stan oskarżenia z powodu swoich wyczynów kaskaderskich. Była też wśród nich taka, która przekroczyła barierę dźwięku. Długo walczyły o równouprawnienie w pilotażu bombowcami, czy też zatrudnienie w liniach lotniczych na stanowisku pilota. Niektóre z nich później uczyły następne pokolenia lotników.

Książka jest ciekawa, dobrze napisana i łatwa w odczycie. Serdecznie ją polecam każdemu kto lubi historię, angażujących bohaterów i prawdziwe emocje złamanych serc i triumfu.

Giles Whittell (rocznik 1966) - brytyjski dziennikarz, urodził się w Oxfordzie, ukończył Cambridge. Był korespondentem "The Times". Autor wielu reportaży. Jego debiutancką książką była "Lambada Country", która się ukazała w 1992 roku.