Kobiety w kokpicie

To niesamowita opowieść o grupie odważnych pionierek - kobiet pilotów, które uczestniczyły w nadzwyczaj groźnych misjach dostarczania samolotów bojowych do baz i zakładów naprawczych podczas II wojny światowej. Autor kreśli tu również ich bardzo ciekawe losy sprzed lat wojennych.

Członkinie Air Transport Auxiliary (ATA) pochodziły z różnych krajów i środowisk. Wykazały się zadziwiającą odwagą lecąc nieuzbrojonymi, często niesprawnymi technicznie, pozbawionymi radia lub instrumentów nawigacyjnych samolotami, skazane na łaskę pogody i samolotów wroga.

Historia tych niezwykłych, dzielnych kobiet pilotów to hołd dla ich ducha i męstwa. To opowieść o nieznanych bohaterkach. Nie mogły być zawodowymi pilotami. Ponadto kobietom wypłacano wynagrodzenie 20% mniejsze niż ich męskim kolegom-pilotom, ale musiały się również mierzyć z seksistowską postawą mężczyzn, którzy uważali że ich miejsce jest "w kuchni".

Nie jest to książka o technice latania, ale to kawałek historii o małej grupie kobiet, które zostały wyznaczone do pomocy podczas wojny. Nie szkolono ich jak latać. Niektóre nauczyły się tego na zasadzie "ad hoc". Często loty były podejmowane w przerażających warunkach pogodowych, w których inni w pełni wyszkoleni piloci prawdopodobnie by nie polecieli. Jestem przekonana, że wykonały one ważną pracę w bardzo trudnych warunkach. Wiele z nich straciło życie.

Autor dołączył również kilka wzmianek o ich dokonaniach lotniczych sprzed wojny i z czasów powojennych. Niektóre z nich podejmowały się bardzo niebezpiecznych lotów nad oceanami, inne kierowały swoje "dzioby" w kierunku Czarnego Lądu. Jedna została postawiona w stan oskarżenia z powodu swoich wyczynów kaskaderskich. Była też wśród nich taka, która przekroczyła barierę dźwięku. Długo walczyły o równouprawnienie w pilotażu bombowcami, czy też zatrudnienie w liniach lotniczych na stanowisku pilota. Niektóre z nich później uczyły następne pokolenia lotników.

Książka jest ciekawa, dobrze napisana i łatwa w odczycie. Serdecznie ją polecam każdemu kto lubi historię, angażujących bohaterów i prawdziwe emocje złamanych serc i triumfu.

Giles Whittell (rocznik 1966) - brytyjski dziennikarz, urodził się w Oxfordzie, ukończył Cambridge. Był korespondentem "The Times". Autor wielu reportaży. Jego debiutancką książką była "Lambada Country", która się ukazała w 1992 roku.

Informacje dodatkowe o Kobiety w kokpicie:

Wydawnictwo: Wiatr od morza
Data wydania: 2014-04-07
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Zobacz opinie o książce Kobiety w kokpicie

Kup książkę Kobiety w kokpicie