Kości proroka

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2018-04-18
Dodał/a książkę: elibri

Nowa powieść autorki słynnej trylogii ,,Stulecie Winnych"

Powieść kryminalna w duchu Dana Browna

Silne kobiety od zawsze zmieniały bieg historii.

W bułgarskim Płowdiwie, w teatrze antycznym, znaleziono zwłoki polskiego posła. Został ukrzyżowany, jego odciętą głowę postawiono na tacy, a na ciele wymalowano znaki. Młody policjant prosi o pomoc archeolożkę - przyjaciółkę z dzieciństwa, Polkę o bułgarskich korzeniach. Im bliżej jednak są prawdy, tym większe grozi im niebezpieczeństwo - i tym bliżsi się sobie wydają.

Cesarstwo Bizantyjskie. Dwunastu bogomiłów wędruje do Konstantynopola z największym skarbem - Świętą Księgą. Z obawy przed kradzieżą mają sześć falsyfikatów. Tylko jedna księga jest prawdziwa i żaden nie wie która. Czy Cyryl, najsprytniejszy z braci, zapewni powodzenie tej misji i obroni się przed urokiem Alissy, prawej ręki księżniczki Anny?

Pierwszy wiek. Nauczyciel prowadzi uczniów do Jerozolimy. Mało kto rozumie, co ma nastąpić. Rybak Ariel staje się kronikarzem wyprawy i mimowolnie przyczynia się do fałszerstwa Nowego Testamentu. Po śmierci Chrystusa wpada w sidła Herodiady i jej córki Salome. Czy pomoże mu piękna służąca Danaila i czy zdoła wrócić do żony i córki?

Trzy splatające się wątki i wiele tajemnic. Czyje kości odnaleziono na Wyspie Świętego Jana? Co łączy niezwykłe znalezisko z morderstwem polskiego posła? I wreszcie kto ukradł świętą księgę bogomiłów?

Ałbena Grabowska (ur. 1971) - Polka o bułgarskich korzeniach, neurolog z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych oraz dla dzieci. Z upodobaniem sięga po różne gatunki literackie. Napisała już książkę non-fiction (Tam, gdzie urodził się Orfeusz), sagę (Stulecie Winnych - za I tom nagrodzona nagrodą czytelniczek ,,Pióro" na IV Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach), kryminał (Ostatnia chowa klucz), książki przygodowe dla dzieci (cykl ,,Julek i Maja"), bajkę terapeutyczną (O małpce, która spadła z drzewa), powieści psychologiczne (Coraz mniej olśnień, Lady M., Lot nisko nad ziemią) oraz cykl powieściowy obejmujący romans, powieść awanturniczą oraz thriller szpiegowski (Alicja w krainie czasów). Mieszka wraz z trójką dzieci oraz kotów w Brwinowie, gdzie powstają jej książki

Kup książkę Kości proroka

Opinie o książce - Kości proroka

ZNASZ TEN KRAJ? Co ja tak naprawdę wiem o Bułgarii? Wiem, że kiedy potakują, to kręcą głową, a kiedy zaprzeczają, to kiwają. (Długi namysł…). Wiem, że używają takiego alfabetu, jak Rosjanie. (Jeszcze dłuższy namysł…). Wiem, że jest w większości krajem prawosławnym.  I to chyba tyle. Bułgaria nie ma genialnej drużyny piłkarskiej, nie ma celebrytów ani  medialnych polityków, pisarzy i filmowców pewnie jakiś tam mają, ale jakich?! Taki trochę biedniejszy brat w tej naszej Unii. Dlaczego ja w ogóle zaczęłam o Bułgarii? Bo właśnie tam dzieje się współczesna akcja „Kości proroka” Ałbeny Grabowskiej. Ale od początku… Na sam początek przeniesiemy się do Ziemi Świętej, gdzie niejaki Ariel, miejscowy rybak, zostawia swoją rodzinę, żeby podążyć za Nauczycielem. Jest I wiek naszej ery, więc skojarzenie z Nazarejczykiem jest jak najbardziej słuszne. Ale nie, nie o Niego chodzi; Ariel zostaje kronikarzem innej wybitnej postaci – Jana Chrzciciela. Ariel idzie, choć ma wątpliwości; idzie, żeby pisać i dawać świadectwo. Jak daleko zajdzie i co zobaczy po drodze? Dalej robimy czasowy przeskok i oto jesteśmy w wieku XII, w samym Cesarstwie Bizantyjskim. Brat Cyryl, dotychczas tylko kucharz w zgromadzeniu bogomiłów, wyrusza na wyprawę do Konstantynopola. Razem z nim rusza jedenastu braci, a zadanie jest teoretycznie proste: mają zanieść swoją świętą księgę ...
„Kości proroka” to kompozycyjny majstersztyk! Ałbena Grabowska idealnie skonstruowała swoją opowieść. Wykonała morderczą pracę, by przedstawić najważniejsze detale w sposób atrakcyjny dla czytelnika, umiejętnie poplątać nitki i powoli, z mnisią cierpliwością, prowadzić odbiorcę do wielkiego finału. I w. Ariel opuszcza rodzinę i udaje się w pielgrzymkę za Nauczycielem, kroczącym śladem Chrystusa. Razem z jedenastoma współbraćmi podąża i obserwuje działalność Jezusa oraz jego ofiarę, by po wypełnieniu się przepowiedni dawać świadectwo. XII w. Cyryl pnie się w hierarchii zakonu bogomiłów. Jest świadkiem głębokiej wiary, ale i wielkiej niesprawiedliwości. Czuje się posłannikiem, ma świadomość własnej wyjątkowości, wie, że jest w stanie dokonać naprawdę wielkich rzeczy. Uczestniczy w wyprawie mnichów do Konstantynopola, by złożyć cesarzowi Aleksemu I Wielką Księgę. XXI w. W Płowdiwie dochodzi do rytualnego morderstwa. Ciało polskiego biznesmena i polityka zostało (post mortem) bestialsko okaleczone, a zwłoki posłużyły jako rekwizyt w makabrycznej inscenizacji. Do pomocy tutejszej policji zostaje sprowadzona polska psycholog (wcześniej też studentka archeologii) o bułgarskich korzeniach, Małgorzata (Gitka) Nowak. Kobieta nie tylko musi stawić czoła kryminalnej zagadce oraz związanemu z nią niebezpieczeństwu, ale przede wszystkim demonom swojej przeszłości. Niezwykły jest ...
Avatar użytkownika - Spadlomizregala
Spadlomizregala
Przeczytane:2018-05-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Komu wakacje w Bułgarii? Słoneczny Brzeg, Złote Piaski – do wyboru, do koloru. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego biura podróży, aby – wraz z uprzejmą panią lub panem – pięknie popodróżować palcem po mapie, wyłożyć kilka tysiaków, by cała rodzina dobrze się bawiła, zaznaczyć termin w kalendarzu i czekać… Czekać na słoneczny urlop, na nowe modele strojów kąpielowych, kremy z najwyższym filtrem (albo może nieco mniejszym, co by koleżanki z pracy na pewno zauważyły, że leżało się tydzień – w wersji burżujskiej: dwa tygodnie – w pełnym słońcu). Nikt nawet nie pomyśli, że z  leżeniem nie miało to nic wspólnego, bo ciągle trzeba było biegać za dzieciakami, a do wody wchodziło się tylko po kostki. Ja do Bułgarii już się wybrałam. Książkowo. W towarzystwie Ałbeny Grabowskiej i jej najnowszej powieści „Kości proroka”. Przewodniczka pierwsza klasa! Nie jakaś „nabyta”, wyuczona na potrzeby turystów. Wręcz przeciwnie – swojska, bułgarska, a nawet bułgarsko-polska, a to już idealne połączenie. Przyznaję, że nie znam wcześniejszych książek Grabowskiej, choć słyszałam o nich wiele dobrego. Premiera „Kości proroka” była dobrą okazją, by udać się nad Morze Czarne i pozwiedzać Płowdiw bez tłumów i bezlitosnego słońca, a jednocześnie sprawdzić, co takiego ma w sobie pani doktor (pisarka jest neurologiem). To właśnie ...

Opinie o książce - Kości proroka

No to mamy jakiś trop, tylko nie wiemy, co z nim zrobić. (s. 38)

W bułgarskim mieście popełniono obrzydliwe i wyjątkowo okrutne morderstwo. Skomplikowana sprawa wymaga specjalnych działań. Na miejsce zbrodni przyjeżdża z Polski psycholog Margarita Nowak. Wraz ze swoim przyjacielem z czasów dzieciństwa Dymitrem Paunowem i jego zespołem prowadzą religijno-historyczne śledztwo. Ich jedynym celem jest znalezienie sprawców. Wprawdzie nikt ich nie popędza, grupa kryminalna działa w miarę sprawnie, pojawiają się kolejne wątki w śledztwie, mnożą się pytania, lecz ktoś im przeszkadza i utrudnia pracę.

Pojąłem, że każdy z uczestników wyprawy ma swoje sekretne zadanie. Każdy nosi tajemnicę. (s. 360)

Oprócz współczesnych wydarzeń czytelnik odbywa wędrówkę w czasie. Nawet dwie. W I wieku n.e. podąża wraz z apostołami i ich Nauczycielem Janem Chrzcicielem do Ziemi Świętej, aby wyjść Mesjaszowi naprzeciw. Modli się, jest świadkiem cudów, poznaje proroctwa, wraz z Arielem spisuje wszystko dla potomnych. Czytelnik zostaje gościem u bogomiłów z Filipopolis i poznaje ich życie od środka. Gdy przychodzi czas, wraz z nimi wyrusza do Bizancjum do cesarza Aleksa Komnena. Jego oczami i uszami jest Cyryl, niezwykle przebiegły i inteligentny człowiek. Za każdym razem czytelnik ma do czynienia z księgą. Musi strzec jej jak źrenicy oka.

Przyjmijcie tę opowieść taką, jaką jest i nie zadawajcie pytań. (s. 167)

Kiedy czytelnik na dobre rozsmakuje się w wydarzeniach z danego okresu historycznego i duchem będzie daleko od domu, jego podróż zostaje gwałtownie przerwana w ciekawym momencie, więc ma prawo czuć się nieco rozczarowany. Lecz nie na długo, bowiem kolejne zdarzenia wciągną go w swój wir i zassą. I tak od I wieku, przez XII, aż do XXI. W każdym czasie fabularnym główny bohater jest także narratorem pierwszoosobowym. Może i od razu nie wie wszystkiego, lecz z czasem dzieli się z czytelnikiem informacjami zdobytymi w czasie rozwoju wydarzeń.

Mamy więc związek z Janem Chrzcicielem, Egiptem, bogomiłami i przekazem. (s. 255)

„Rytualny” mord popełniony na byłym polskim senatorze na deskach antycznego teatru w Płowdiwie stał się przyczyną rozpoczęcia bułgarsko-polskiego śledztwa, które prowadzi do Jezusa Chrystusa, Jana Chrzciciela, apostołów, bogomiłów, cesarza bizantyjskiego Aleksa Komnena. Mnogość wątków i zdarzeń tworzy niezwykle barwną archeologiczno-kryminalną mozaikę z przygodą, sensacją i skomplikowanymi relacjami rodzinnymi Margarity w tle. A w tym wszystkim miłość do Boga, do ludzi, do pięknych i mądrych kobiet.

Przecież to przypomina scenariusz filmu. (s. 46)

Powieść przeczytałam jednym tchem, bowiem akcja niezależnie od czasu wydarzeń wciąga maksymalnie i nie pozwala tak łatwo się od siebie oderwać. To także zasługa bardzo dobrego stylu autorki, literackiego języka i bogatego słownictwa. Słowa uwodzą i przenoszą w czasie, do różnych miejsc. W trakcie lektury moja wyobraźnia działała na wysokich obrotach. Widziałam teatr antyczny, Cesarstwo Bizantyjskie, Ziemię Świętą, chodziłam po bułgarskich miasteczkach i uczestniczyłam w codziennym życiu bohaterów (może za wyjątkiem picia kawy). Zakończenie mile mnie zaskoczyło i wywołało delikatny uśmiech na twarzy. Ta książka powinna zostać jak najszybciej zekranizowana.

Księga da świadectwo prawdzie. (s. 458)

Kości proroka to powieść, w której autorka wraca do swoich bułgarskich korzeni, maluje przed oczami czytelnika wielokulturową, bogatą historię tego kraju, daje świadectwo wiary chrześcijańskiej, odkrywa tajemnice sprzed setek lat, rozwiązuje współczesne kryminalne zagadki, zdarzenia i postacie historyczne łączy z fikcją literacką. Chciałoby się rzec… alea iacta est.

Akcja dzieje się na trzech płaszczyznach czasowych i przedstawia losy ucznia Jana Chrzciciela, zakonnika bogomiła i Gitki - Polko-Bułgarki, odpowiednio I, XI i XXI wiek.  Trochę religii, historii i kryminału. Zakończenie współczesne  chyba najsłabsze z  całej historii.

Wielowątkowa historia, która czaruje, skłania do refleksji i niewątpliwie wciąga czytelnika od pierwszej strony.

Historia zarysowana przez autorkę, w odsłonie czasów współczesnych, jedynie pozornie skupia się na zbrodni, odkrytej w malowniczym Płowdiwie. Mężczyzna, pozbawiony głowy, przybity do krzyża, z tajemniczymi znakami wymalowanymi na ciele, skłania do przypuszczenia, że odkrycie zagadkowej śmierci, będzie grało główne skrzypce, w naszej powieści. Jednak osoba Margarity, sprowadzonej do Bułgarii, jako konsultantka, jej rozterki i sytuacja rodzinna, momentami były ważniejsze, niż posuwająca się akcja. Kobieta, która musi poradzić sobie z własnymi problemami, które piętnem odcisnęły się na jej życiu, oraz włąsną drogę w życiu.
Mamy również dwa wątki bardzo odległe historycznie, które przeplatają się z wydarzeniami współczesnymi.

Zakończenie daje  nam odpowiedzi na piętrzące się cały czas pytania. Myślę, że każdy z bohaterów, czuł na pewnym etapie samotność, jednak nie zwątpił, zawierzając instynktowi i podejmowanym decyzjom.

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2018-05-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Znakomicie napisana powieść! Trochę w niej kryminału, sporo powieści historycznej, szczypta współczesnej powieści obyczajowej - jedno jest pewne: wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu do ostatnich! Akcja dzieje się na trzech płaszczyznach równolegle - uwielbiam taki zabieg! I choć jestem fanką kryminału, tu najbardziej zaciekawiły mnie wątki historyczne.

Polecam gorąco!

Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się z chwilą wybuchu I. wojny światowej, a kończy po stu...

Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli

Ci, którzy wierzyli                Tom III sagi   W roku 1971, nieopodal...

Escape book
Ivan Tapia