Kot wśród gołębi

Wydawnictwo: 12 Posterunek
Data wydania: 1996 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Cat Among the Pigeons
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Krystyna Bockenheim

Tom 32 cyklu Seria z Gawronem

- Wydaje mi się, że jest tu coś złego - rzekła Eileen z namysłem. - Tak, jakby między nami był ktoś, kto do nas nie należy. - Spojrzała na niego, uśmiechnęła się, prawie roześmiała i powiedziała: - Kot wśród gołębi, to właśnie takie wrażenie.

Tagi: christie

Kup książkę Kot wśród gołębi

Opinie o książce - Kot wśród gołębi

W najlepszej szkole dla dziewcząt w Anglii zostaje zamordowana nielubiana nauczycielka gimnastyki - pani Springer. Była kobietą wścibską, znała wstydliwe sekrety innych. Niedługo po tym wydarzeniu zostają odkryte kolejne zwłoki. Potem jeszcze jedne... Podejrzenia padają na ekskluzywną placówkę - czy te morderstwa mają związek z zaginionymi klejnotami księcia Rabatu? Do akcji wkroczy słynny Belg, Hercules Poirot, który odpowie na wszystkie pytania. Powieść ta jest dosłownie naszpikowana ilością zagadek, sprawa staje się tak zawiła, że łatwo można się pomylić. Cała historia jest umiejętnie stworzona, czytelnik pochłania ją w całości. Język jest prosty i przyjemny. Wszystkie fakty pod koniec lektury zostają połączone w mniej lub bardziej logiczną całość. Książki Christie są warte polecenia, choć nie wszystkie stoją na równym poziomie. Mimo to, warto poznać jej twórczość. Czas poświęcony na przeczytanie niniejszej pozycji na pewno nie będzie stracony.
W książce znajdziemy odwołania do sytuacji politycznej, w jednym z krajów Bliskiego Wschodu wybucha rewolucja. Giną kamienie szlachetne zabitego szejka. Wszystko wskazuje na to, że zostały one wywiezione do Anglii. Być może trafiły za pośrednictwem niczego nieświadomej młodej dziewczyny, uczennicy do nowego kraju. Znajdziemy w powieści oprócz morderstw także wątek szpiegowski.
Ach, uwielbiam takie duszne klimaty. Kryminał rozgrywający się w zamkniętej przestrzeni i w krótkim czasie, to coś, co tygryski lubią najbardziej. Zwłaszcza, że jak na Agathę przystało, daruje nam mnóstwo interesujących postaci, co ciekawe w większości kobiet i do tego nauczycielek. Każda z nich ma swoje sekrety i każda może być tą złą. Przyglądamy się im i chcąc, nie chcąc obstawiamy swoje typy. Czy i tym razem autorka wywiedzie nas w pole? Dochodząc do rozwiązania czeka nas bardzo miła niespodzianka. Na scenę wkracza Herkules Poirot, który łączy swoje siły z bardzo rezolutną młodą uczennicą. Detektyw ponownie nas zaskakuje, tym razem doskonałą znajomością psychologii kobiet i taktem. Polecam gorąco (również ekranizację, która bardzo przypadła mi do gustu).
Szczerze mówiąc jakoś nie przypadł mi do gustu ten kryminał, choć obiektywnie nie jest zły. W angielskiej szkole dla dziewcząt, Meadowbank, wydarzają się morderstwa. Gdy do akcji wkracza Herkules Poirot, już wiemy, że zagadka zostanie błyskawicznie rozwiązana...
Jak każda książka Agathy - genialna!:)

CYKL: "HERKULES POIROT" (TOM 32)

Wielowątkowy kryminał Agathy Christie. Barwna opowieść, głównie dzięki zmianom klimatu: trochę orientu, trochę angielskiej szkoły dla dziewcząt. I jak to zwykle bywa u Christie: morderstwa, tajemnicze zniknięcia.

Śledztwo prowadzi między innymi niejaki inspektor Kelsey. Hercules Poirot też tu się pojawia, aczkolwiek dopiero po połowie książki, na parę rozdziałów przed końcem. Dlatego też miłośnicy sympatycznego detektywa nastawieni na śledzenie pracy Poirot mogą czuć się zawiedzeni.

Początkowo historia wydaje się być zagmatwana. W szybkim tempie dostajemy 2 różne, choć powiązane ze sobą wątki, czy też sporo postaci, które mogą się mylić. Im dalej brnie się w tą opowieść, tym bardziej wcześniej ukazane wątki zaczynają nabierać sensu.

Książkę czytałam szybko i z zainteresowaniem. W paru momentach nie mogłam się oderwać od lektury. Nie jest to szczyt możliwości Autorki, a mimo to dałam się zaskoczyć.

Avatar użytkownika - dayna15
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 5, Przeczytałam,
Uśpione morderstwo
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Uśpione morderstwo

To zbyt straszne, proszę pani. Kości to coś, czego nigdy nie mogłam znieść. Wszystko, tylko nie kościotrup. 1 to tu, w ogrodzie, tuż obok mięty i innych...

Dopóki starczy światła
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Dopóki starczy światła

Dopóki starczy światła to kolejny już tomik krótkich opowiadań Agathy Christie, ale mniej znanej. Większość tych opowiadań była dotychczas niepublikowana...