Kot wśród gołębi

Tom 32 cyklu Herkules Poirot

W pawilonie sportowym ekskluzywnej szkoły dla dziewcząt zostaje zamordowana nauczycielka gimnastyki. Wkrótce potem w tym samym miejscu ginie następna osoba. Ktoś najwyrażniej szuka czegoś w szafkach ze sprzętem sportowym. Sprawą zajmuje się wywiad wojskowy, podejrzewa się bowiem, że tym czymś, czego poszukuje zbrodniarz, są klejnoty szejka pewnego islamskiego państwa, który zginął w podejrzanych okolicznościach. A jego kuzynka i niedoszła małżonka jest uczennicą szkoły w Meadowbank... Klejnoty odnajduje czternastoletnia Julia i bardzo rozsądnie zwraca się o pomoc do Herkulesa Poirota. Tymczasem pada następny trup, a księżniczka Shaista zostaje porwana...

Informacje dodatkowe o Kot wśród gołębi:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2009-06-22
ISBN: 978-83-245-8889-3
Tytuł oryginału: Cat among the Pigeons
Tłumaczenie: Krystyna Bockenheim

Kup książkę Kot wśród gołębi

Kot wśród gołębi - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-03-13,
W najlepszej szkole dla dziewcząt w Anglii zostaje zamordowana nielubiana nauczycielka gimnastyki - pani Springer. Była kobietą wścibską, znała wstydliwe sekrety innych. Niedługo po tym wydarzeniu zostają odkryte kolejne zwłoki. Potem jeszcze jedne... Podejrzenia padają na ekskluzywną placówkę - czy te morderstwa mają związek z zaginionymi klejnotami księcia Rabatu? Do akcji wkroczy słynny Belg, Hercules Poirot, który odpowie na wszystkie pytania. Powieść ta jest dosłownie naszpikowana ilością zagadek, sprawa staje się tak zawiła, że łatwo można się pomylić. Cała historia jest umiejętnie stworzona, czytelnik pochłania ją w całości. Język jest prosty i przyjemny. Wszystkie fakty pod koniec lektury zostają połączone w mniej lub bardziej logiczną całość. Książki Christie są warte polecenia, choć nie wszystkie stoją na równym poziomie. Mimo to, warto poznać jej twórczość. Czas poświęcony na przeczytanie niniejszej pozycji na pewno nie będzie stracony.
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
W książce znajdziemy odwołania do sytuacji politycznej, w jednym z krajów Bliskiego Wschodu wybucha rewolucja. Giną kamienie szlachetne zabitego szejka. Wszystko wskazuje na to, że zostały one wywiezione do Anglii. Być może trafiły za pośrednictwem niczego nieświadomej młodej dziewczyny, uczennicy do nowego kraju. Znajdziemy w powieści oprócz morderstw także wątek szpiegowski.
Avatar użytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-04-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Ach, uwielbiam takie duszne klimaty. Kryminał rozgrywający się w zamkniętej przestrzeni i w krótkim czasie, to coś, co tygryski lubią najbardziej. Zwłaszcza, że jak na Agathę przystało, daruje nam mnóstwo interesujących postaci, co ciekawe w większości kobiet i do tego nauczycielek. Każda z nich ma swoje sekrety i każda może być tą złą. Przyglądamy się im i chcąc, nie chcąc obstawiamy swoje typy. Czy i tym razem autorka wywiedzie nas w pole? Dochodząc do rozwiązania czeka nas bardzo miła niespodzianka. Na scenę wkracza Herkules Poirot, który łączy swoje siły z bardzo rezolutną młodą uczennicą. Detektyw ponownie nas zaskakuje, tym razem doskonałą znajomością psychologii kobiet i taktem. Polecam gorąco (również ekranizację, która bardzo przypadła mi do gustu).
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-03-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Szczerze mówiąc jakoś nie przypadł mi do gustu ten kryminał, choć obiektywnie nie jest zły. W angielskiej szkole dla dziewcząt, Meadowbank, wydarzają się morderstwa. Gdy do akcji wkracza Herkules Poirot, już wiemy, że zagadka zostanie błyskawicznie rozwiązana...
Avatar użytkownika - burlesque90
burlesque90
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Jak każda książka Agathy - genialna!:)
Avatar użytkownika - Merry
Merry
Przeczytane:2023-07-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2023, 52 książki 2023,

Agata Christie. Pisarka - ikona. Królowa kryminałów. Jedyna i niepowtarzalna. Od lat uwielbiana twórczyni zagadkowych powieści. Aż wstyd, że dopiero niedawno po raz pierwszy sięgnęłam po książkę jej autorstwa. Ale, jak to się mówi - lepiej późno, niż wcale.

,,Kot wśród gołębi" to 32. tom serii z Herculesem Poirotem. Warto jednak wiedzieć, że każda książka Agaty Christie jest w zasadzie odrębną historią i absolutnie nie trzeba czytać ich zgodnie z kolejnością. W tym tomie dochodzi do morderstwa nauczycielki gimnastyki prestiżowej szkoły dla dziewcząt. Na domiar złego jedna z uczennic zostaje porwana.

Komu zależy na skandalu prestiżowej szkoły? W co zamieszane są kobiety związane z tym miejscem? Kto jest kotem wśród gołębi?

Kiedy zaczynałam czytać tę powieść, trochę gubiłam się w kwestii bohaterów, a raczej ich nazwisk, które dla mnie nie są zbyt łatwe. Niemniej, nie przeszkadzało mi to w odbiorze książki, a fabuła, jaką stworzyła Agata Christie jest wprost genialna. Teraz na własne oczy przekonałam się, że miano królowej kryminału nie zostało nadane przypadkiem.

Przede wszystkim trzeba tutaj docenić napisanie powieści bez wulgaryzmów, bez ostrych scen erotycznych, którymi często naszpikowane są współczesne kryminały. Wychodzi na to, że obejdzie się tego typu dodatków, żeby stworzyć fenomenalną historię. Bo oto mamy do czynienia z ukrytą intrygą. Wydawałoby się, że niektóre wątki zupełnie do siebie nie pasują, a okazuje się, że w ostateczności wszystko składa się w spójną całość. Poza tym, od samego początku trudno domyślić się, kto jest mordercą. Dopiero zakończenie wszystko wyjaśnia i, gwarantuję, zaskakuje. Zdradzę, że tytuł tej powieści jest adekwatny do całej historii.

Dla fanów Herculesa Poirota. Na kartach tej powieści pojawia się późno, ale w odpowiednim momencie. Jego doświadczenie i błyskotliwość raz dwa pozwalają na rozwiązanie zagadki. W tym miejscu zaznaczę, że jedna z uczennic również wykazuje się w tej powieści niebywale błyskotliwym umysłem, co zdecydowanie ma wpływ na bieg wydarzeń.

,,Kot wśród gołębi" to moje pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie z twórczością Agaty Christie. Bawiłam się doskonale. Zdecydowanie jest to jeden z najlepszych kryminałów, jakie miałam okazję przeczytać. Intrygujący, nieprzewidywalny, wciągający. Ogromnie polecam, a mojemu Ukochanemu dziękuję za ten wspaniały książkowy prezent.

Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:2020-04-27, Ocena: 3, Przeczytałam,

CYKL: "HERKULES POIROT" (TOM 32)

Wielowątkowy kryminał Agathy Christie. Barwna opowieść, głównie dzięki zmianom klimatu: trochę orientu, trochę angielskiej szkoły dla dziewcząt. I jak to zwykle bywa u Christie: morderstwa, tajemnicze zniknięcia.

Śledztwo prowadzi między innymi niejaki inspektor Kelsey. Hercules Poirot też tu się pojawia, aczkolwiek dopiero po połowie książki, na parę rozdziałów przed końcem. Dlatego też miłośnicy sympatycznego detektywa nastawieni na śledzenie pracy Poirot mogą czuć się zawiedzeni.

Początkowo historia wydaje się być zagmatwana. W szybkim tempie dostajemy 2 różne, choć powiązane ze sobą wątki, czy też sporo postaci, które mogą się mylić. Im dalej brnie się w tą opowieść, tym bardziej wcześniej ukazane wątki zaczynają nabierać sensu.

Książkę czytałam szybko i z zainteresowaniem. W paru momentach nie mogłam się oderwać od lektury. Nie jest to szczyt możliwości Autorki, a mimo to dałam się zaskoczyć.

Avatar użytkownika - zabulQa
Przeczytane:2015-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Niespodziewany gość
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Niespodziewany gość

Michael Starkwedder wpada samochodem do rowu. Niedaleko znajduje się willa, z której chce wezwać pomoc. Odnajduje tam, w salonie, ciało mężczyzny. A dalej...

Niemy świadek
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Niemy świadek

W sennym, prowincjonalnym miasteczku umiera w pozornie naturalny sposób dziedziczka nadzwyczajnej fortuny. Pogrobowy list od zmarłej, zawierający pewne...