Krew

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2021-05-05
ISBN: 9788381954587

Tom 8 cyklu Komisarz Eryk Deryło

Komisarz Deryło powraca w jednej z najmakabryczniejszych spraw w swojej karierze!

W przerażających okolicznościach zostaje zamordowana kobieta. W miejscu kaźni zabójca pozostawia upiorną wiadomość. Czy jej adresatami są śledczy? A może bezpośrednio komisarze Deryło i Haler? Krąg podejrzanych szybko się rozszerza i obejmuje nawet funkcjonariuszy lubelskiej komendy. Nikt nie jest wolny od podejrzeń ani od niebezpieczeństwa. Zdaje się, że zabójca zaczyna kolejne polowanie.

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Krew

Opinie o książce - Krew

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2021-08-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Max Czornyj kolejną powieścią „Krew” (bodajże ósmą z serii, jakże szybko ten czas leci) zabiera dwójkę komisarzy Deryło i Haler na makabreskę rodem z pewnego popularnego filmu. A dlaczego makabreska, bo wiem, że to tylko film (w sumie seria) a jednak odczuwam strach i wiercę się niespokojnie niczym taka „eska” przed „makabrą”. Pomimo, że to kolejna część serii autor zaskoczył mnie. Przecież znam jego poprzednie powieści, co tam może mnie jeszcze przerazić. A może, nie wiem dlaczego ale przy imadle mam teraz tylko jedno skojarzenie. Autor umiejętnie buduje nastrój, klimat, kieruje na ślepy tor a kiedy to odkrywam to jestem zły, że znowu Max wpuścił mnie w maliny. Pomimo, że przecież ten Deryło czy Tamara towarzyszy mi sporo już czasu to miałem wrażenie, jakby autor przedstawiał ich na świeżo, na nowo, nowe emocje, bardziej dojrzałe. Po prostu się zapewne się starzeją, nabierają innego oglądu świata. Słowa z okładki „Ich przerażenie napawa mnie radością” powinny brzmieć „Twoje przerażenie napawa mnie radością” i palec autora skierowany w kierunku czytelnika. Wspomnę jeszcze bo warto, że powieść jest opatrzona między innymi cytatem z „Jak wam się podoba” W. Shakespeare w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego, autora również między innymi dobrych i poczytnych powieści kryminalnych.

Avatar użytkownika - AniaK_ka1
AniaK_ka1
Przeczytane:2021-07-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

[ RECENZJA ]

Max Czornyj "Krew"
Wyd. Filia

Czy stwierdzenie "czas leczy rany" rzeczywiście ma swoją moc? Czy doznane krzywdy z czasem idą w zapomnienie? A może tylko chowamy je do którejś szufladki i nosimy w sercu gdzieś głęboko wiedząc, że w pewnym stopniu są one dla nas ważne...kształtują nas i pozwalają pamiętać...
   "Śmierć" rządzi się swoimi prawami. Gdy w dalekiej przeszłości JEGO córka zostaje wielokrotnie brutalnie zgwałcona, a nagranie trafia w świat, postanawia przyczaić się i w odpowiednim momencie powrócić z zemstą. W tajemniczych okolicznościach sobie kobieta. Jedna. Druga ...
   Eryk Deryło poraz kolejny staje do walki z nieznanym autorem makabrycznych zbrodni. Razem z niezawodną Haler podążają krok w krok za "Śmiercią" próbując rozgryźć JEGO myślenie i przewidując kolejny ruch. Sprawy komisarzowi nie ułatwia ciągła troska o córkę, o której już od dawna nie ma żadnych informacji.
Czy i tym razem współpraca przyniesie zwycięstwo i uda się schwytać winnego morderstw? A może sprawca rozlewu krwi pozostanie nieuchwytny, a chęć zemsty będzie na tyle silna, że bezkarnie będzie karał winnych sprzed lat.
  Max Czornyj swoją zbrodniczą serią przyzwyczaił mnie do mnóstwa emocji, do pragnienia wciąż więcej, do rozlewu krwi, patroszenia, ćwiartowania i skórowania. Sięgając po "Krew" byłam wręcz spragniona brutalności i tortur. I choć tematycznie pozostała taka sama, to już nie to... Zabrakło tych emocji, scen i opisów, które zaspokoiłyby głód mojego wypaczonego serca i umysłu. Pytanie tylko czy książka jest "delikatniejsza" czy to ja już się uodporniłam i ciężko mnie zaspokoić i zaskoczyć.
   Mimo wszystko, zakończenie powieści utwierdziło mnie w przekonaniu i zapewniło, że muszę poznać ciąg dalszy....😉

Ze wszystkich części przygód komisarza, ta urzekła mnie najmniej. Sama nie wiem dlaczego. A może spowodowała to forma elektroniczna, w której przeczytałam tę pozycję? W każdym razie poziom napięcia utrzymany i najważniejsza informacja na końcu - będzie kontynuacja! Czekam więc z z niecierpliwością na kolejną część i życzę sobie i Wam przyjemnego spotkania z Deryłą.

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93

Wyczekana! Już nie mogłam doczekać się kolejnej powieści od Maxa Czornyj z serii z komisarzem Erykiem Deryło i jest! I od razu Wam powiem, że tak samo jak poprzednich 7 części jest ona tak samo dobra, krwawa, mocna i godna polecenia! Zdecydowanie osoby, które czekały na kolejny tom nie będa ani trochę rozczarowanae. Jak dla mnie jest to jedna z lepszych części całej serii.

Autora cenie sobię za to, że potrafi zbudować dla nas powieść bardzo dynamiczną, z mocnym wątkiem i wartką akcją. Tutaj cały czas coś się dzieje, a my stoimy w środku wydarzeń i jak najszybciej chcemy dowiedzieć się tego, jak będzie rozwiązana sprawa. Uwielbiam jego pióro i jedyne nad czym ubolewam to to, że te książki błyskawicznie się czyta! Jeśli jeszcze nie próbowaliście twórczości autora, to zdecydowanie jest to najwyższy czas, aby to zrobić! Polecam!

Avatar użytkownika - MadBookWorm
MadBookWorm
Przeczytane:2021-08-22, Ocena: 5, Przeczytałem,

Serię o Deryle lubię, szanuję i tak dalej... pomimo tego, że i ona załapała w pewnym momencie zadyszkę, tak ,,Krew" to Czornyj i Deryło w pełnej okazałości.

W książce otrzymujemy to co autor najlepszego serwuje czyli brutalne morderstwa wraz z bardzo plastycznymi opisami oraz dynamiczną akcję.

Twórczość autora cenię za styl, bo pomimo brutalności jego powieści zawsze czyta mi się lekko i przyjemnie. ,,Krew" ma ciekawą intrygę jednak nie jest ona do przesady skomplikowana, a to dobrze, bo często komplikowanie na siłę wątków kryminalnych powoduje efekt odwrotny do zamierzonego czyli zwyczajnie nuży. Czornyj nie serwuje nam zbędnych opisów jeziora, drzewa, nieba, chleba i tak dalej... Zarówno książce jak i całemu cyklowi towarzyszy jakaś historia obyczajowa, jednak ona jest zdecydowanie tłem i działa to na korzyść bo nie burzy dynamiki i sprawia, że te kryminały są bardzo konkretne i skondensowane. Dlatego próżno tutaj szukać ozdobników, tu mamy sam konkret na zasadzie trup, trup, trup podejrzany, trup, trup, zatrzymany i cyk do gabloty, fotel winko Familiada i Deryło czeka na kolejnego zwyrolka psycholka.

Dla mnie trochę za mało było składania żurawi, ten wątek to akurat zasługuje na nieco większe rozwinięcie, uwielbiam jak Deryło je takie pieczołowicie składa by finalnie zrobić ,,sruuuuu" i woduje je w koszu na śmieci, bo wtedy czuje, że nie tylko moje życie jest bezwartościowe i taki żuraw to ma gorzej. Co mnie też lekko niepokoi to Deryło jakiś mniej zgryźliwy się zrobił, ewidentnie chłopina nam dziadzieje, zupełnie jak ja chyba łączy nas więcej niż sądziłem to znaczy ja też robię się coraz milszy (wydawało mi się, że akurat to jest nierealne).

Ja ,,Krew" (moją też, mogę Wam polecić chętnych zapraszam na DM) zdecydowanie polecam, a Wam moi mili, którzy nie znacie całej serii to polecam nadrabiać zaległości i tak dalej...

To już ósma część cyklu o lubelskich gliniarzach i niezawodnym komisarzu Eryku Deryle. Przed nim i Tamarą kolejne makabryczne zbrodnie, popełniane zdaje się według pewnego klucza.  Serię otwiera ugotowana w saunie kobieta, dalej jest równie makabrycznie i krwawo. Max Czornyj przyzwuczaił czytelników do pewnego poziomu i mimo kolejnych tomów nadal go trzyma. Mimo wszystko to w mojej ocenie najsłabszy tom perypetii komisarza. Wątki fabularne, które były już wsześniej, jakby trochę brakowało pomysłu. Czyta się dobrze, ale bez fajerwerków.

Avatar użytkownika - hania91
Przeczytane:2021-05-10, Ocena: 6, Przeczytałem, 2021, 52 książki 2021,
Rzeźnik
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Rzeźnik

Wstrząsający portret jednego z najsłynniejszych seryjnych morderców. Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika...

Pokuta
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Pokuta

(...) Któż więc odpokutuje za jego przewinienia? Syr 28,5 Trzeci tom bestsellerowej trylogii o komisarzu Eryku Deryle. Brutalny seryjny morderca...

Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska