Sekret świąt

Tom 2 cyklu Zagadkowi Agenci

Młody Eryk Deryło i Zagadkowi Agenci ratują święta!

DRUGI TOM SERII KSIĄŻEK DLA DZIECI MAKSA CZORNYJA, AUTORA BESTSELLEROWYCH KRYMINAŁÓW.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, w miasteczku panuje zamieć śnieżna, a z Muzeum Miejskiego znika wykonana ze srebra gwiazda betlejemska. Filigranowa Gwiazda co roku - zgodnie z tradycją w Wigilię umieszczana jest na szczycie choinki dekorującej rynek. Symbolizuje rozpoczęcie radosnych świąt, a jeśli się nie odnajdzie, na miasteczko spodnie okrutna klątwa. Czasu jest naprawdę niewiele...

Kto ukradł Filigranową Gwiazdę? Czy Zagadkowym Agentom uda się uratować święta? Czy prawdziwe klątwy istnieją?

Poznajcie ZAGADKOWYCH AGENTÓW - Eryka i Romana - braci Deryłów oraz ich przyjaciółkę Ewę. Zafascynowany historią Eryk i wielbiciel sportu Roman mieszkają na obrzeżach miasta w niewielkiej fortalicji - zamku, w którym ich rodzice prowadzą antykwariat. Ewa pasjonuje się elektroniką, informatyką oraz sztuczną inteligencją. Cała trójka uwielbia rozwiązywać zagadki i razem tworzą zgrany zespół młodych agentów. Każdą wolną chwilę spędzają w jednej z komnat - siedzibie Zagadkowych Agentów, czyli w Sekretnym Gabinecie.

Nowa seria książek detektywistycznych dla młodych czytelników to frajda dla tych, którzy lubią opowieści z dreszczykiem. Coś dla siebie znajdą w niej zarówno fani historycznych smaczków, jak i nowych technologii. Szybko rozwijająca się akcja, niezwykłe i tajemnicze śledztwa oraz charakterystyczne czarno-białe ilustracje zapewnią podczas lektury niezapomniane emocje. Seria o odważnej trójce: Eryku, Romanie i Ewie pokazuje wartość współpracy, przyjaźni i niesienia bezinteresownej pomocy innym.

Informacje dodatkowe o Sekret świąt:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-10-12

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Sekret świąt

Młodszy z Deryłów miał zwyczaj porządkowania informacji przez mamrotanie ich pod nosem lub relacjonowanie osobom w swoim otoczeniu. Raz usystematyzowane zostawały w jego głowie na zawsze, lecz wymagały tego specyficznego procesu archiwizacji.

Sekret świąt - opinie o książce

Wiele świątecznych powieści przeczytałam w tym roku, ale książki dla dzieci, do tego z kryminalnym zacięciem jeszcze nie. A właściwie już tak, bo w odpowiednim momencie na mojej drodze stanął „Sekret Świąt” Maxa Czornyja, którego dobrze znam z jego kryminalnych powieści. Muszę przyznać, że w tej bardziej niewinnej odsłonie autor jest równie dobrze rozpoznawalny. Od razu widać, że książkę napisał Czornyj. To naprawdę świetna pozycja. Przede wszystkim dla młodych wielbicieli zagadek kryminalnych, ale też dla tych, którzy cenią sobie historyczne lub technologiczne smaczki, a nade wszystko dla każdego, kto uwielbia w książkach klimat Świąt. Bo jest on tu wyraźnie wyczuwalny.

Zagadka kryminalna, którą dzieci (i ich rodzice również) rozwiązują razem z Erykiem, Romanem i Ewą wbrew pozorom wcale taka prosta do rozwiązania nie jest. Tropy prowadzą młodych detektywów w różne miejsca, a podejrzanych zamiast ubywać, ciągle przybywa. Autor potrafi dobrze zwodzić czytelnika, co doskonale widać również w jego powieści dla dzieci. Tak skutecznie myli tropy, że do ostatniej chwili nie można się domyślić, kto jest odpowiedzialny za to całe zamieszanie. Osoba, która była odpowiedzialna za kradzież nie była w kręgu moich podejrzanych. Więc albo jestem tak kiepska w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych, nawet tych dla dzieci, albo autor zrobił to tak dobrze.

Ogromną zaletą tej publikacji jest jej wartość edukacyjna. Autor w sprytny sposób przemyca wartościową wiedzę, ale też ważne ostrzeżenia lub przesłania dla dzieci. Ale nie tylko, bo znajdziemy tu również uniwersalne wartości, o których stale trzeba przypominać każdemu, nie tylko najmłodszym. Powieść pokazuje wartość przyjaźni, współpracy i niesienia bezinteresownej pomocy innym. Angażuje i ćwiczy szare komórki, a także rozwija wyobraźnię. Do tego wciąga, jest zabawna i interesująca. Jestem pewna, że nie tylko najmłodszym przypadnie do gustu. Bo ma wszystko to, czego potrzeba dobrej powieści detektywistycznej. Niezbyt łatwą do odgadnięcia tajemnicę, niezwykłe śledztwo, charakternych bohaterów i szybką akcję. I pazur! A do tego rewelacyjny humor i cudowny świąteczny klimat. Całość dopełniają czarno-białe urokliwe ilustracje, doskonale korespondujące z treścią książki z jednej strony, z drugiej stanowiące przyjemny dla oka dodatek.

„Sekret Świąt” to powieść idealna na okołoświąteczny czas. Nie tylko dla dzieci, bo i bardziej zaawansowani wiekiem będą czerpać z lektury dużo przyjemności. Bo to pozycja niebanalna i książka świąteczna inna niż wszystkie. Serdecznie polecam!

Avatar użytkownika - dominikakus
dominikakus
Przeczytane:2022-12-18,

Święta to przede wszystkim FRAJDA dla dzieci. Smarkate nosy przyklejone do szyby, wyczekujące pierwszej gwiazdki oraz świętego Mikołaja z prezentami. Tak kojarzy mi się ten wigilijny czas - z czasem dziecięcej radości.

W miasteczku, w którym mieszkają Zagadkowi Detektywi przedświąteczny okres nie jest taki wesoły, bowiem z Muzeum Miejskiego znika Filigranowa, wykonana ze srebra Gwiazda, co roku zdobiąca umieszczoną na rynku choinkę. Jej tradycyjne odsłonięcie przez Burmistrza daje sygnał do rozpoczęcia Świąt. Eryk, Roman i Ewa mają niewiele czasu, by odnaleźć skradziony przedmiot i uratować święta. Muszą się śpieszyć, bowiem jeśli gwiazda się nie odnajdzie, na miasteczko i jego mieszkańców spadnie klątwa.

"Sekret świat" to druga część serii dla dzieci o Zagadkowych Agentach. Mamy tu trójkę małoletnich detektywów, stanowiących trzon wszystkich tomów. Wraz z nimi dzieci mogą rozwiązywać zagadki. Jest tu tajemnica, element humorystyczny, jak i wiele nowych, trudnych słów, do przyswojenia. Same zalety: rozwijanie wyobraźni, praca szarych komórek i nauka nowych wyrazów. Polecam.

Avatar użytkownika - zaczytana_optymi
zaczytana_optymi
Przeczytane:2022-11-27,

Tytuł: "Sekret świąt"
Autor: Max Czornyj
Data premiery: 01.10.2022r.
Wydawnictwo: Frajda

Znacie Maxa Czornyja?
Wiecie jakie mroczne historie zawsze dla nas ma prawda?
A znacie go również z innej strony? Z książek dla dzieci?
Tu autor jest zupełnie inny. Pisze kryminały, ale są to zagadki kryminalne dla najmłodszych i to jakie urocze!
To już moje drugie spotkanie z Zagadkowymi Agentami. Bawiłam się świetnie. Była to dobra odskocznia od wszystkich książek obyczajowych, thrillerów czy kryminałów😁
Kolejna zagadka rozwiązana!
Tym razem Eryk Deryło razem z bratem i Ewą szukają złodzieja Filigramowej Gwiazdy, która co roku zgodnie z tradycją jest umieszczana na szczycie choinki, która stoi na rynku.
Zagadkowi Agenci nie spoczną dopóki nie odkryją, kto zabrał gwiazdę i dlaczego to zrobił.
Jeżeli gwiazda się nie znajdzie święta nie będą takie same...
Jak myślicie czy małym agentom uda się odnaleźć gwiazdę?
Jeżeli jesteście tego ciekawi to zapraszam do lektury 😁
Polecam!

To moje drugie spotkanie z serią "Zagadkowi Agenci" autorstwa Maxa Czornyja. Polubiłam tę trójkę młodych bohaterów, więc teraz z miłą chęcią razem z wnuczkami zabrałyśmy się do lektury książki "Sekret świąt". Moje wnuczki również czekały na tę książkę, a że w bibliotece jeszcze jej nie ma, więc czytałam im historię dzięki Legimi.

"Już pierwsza gwiazdka, czarne firmamenty,
cud Wigilii jedynie raz w roku ożywa,
Na grzecznych czekają piękne prezenty,
na niegrzecznych spadnie klątwa straszliwa."
Chociaż dopiero zaczął się listopad, to wszędzie już mamy namiastkę świąt. Niemal na każdym rogu ulicy widać je w witrynach sklepowych no i oczywiście nie mogło zabraknąć tematów świątecznych w literaturze. Sama przeczytałam już kilka o tej tematyce.
Tym razem młodzi agenci dostali bardzo nietypowe zadanie i w dodatku od nietypowej osoby.
Zbliżają się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia, wszyscy zaczynają się do nich przygotowywać, śniegu napadało co niemiara, ale jak się okazuje, w miasteczku stała się rzecz straszna. Gdy Eryk z Romkiem i Ewą oraz dokazującą na śniegu Toską wyszli na spacer, zatrzymał się obok nich samochód, siedział w nim nie kto inny jak sam Mikołaj... W dodatku twierdził, że ma dla dzieci prezent. Dzieci nie bardzo w to wierzyły, więc poprosiły aby rzucił ten niby przeznaczony dla nich prezent na śnieg. W domu okazało się, że w kopercie znajduje się... pusta kartka.

"- Pusta kartka? - Ewa parsknęła. - To żart?
- Może...
- W takim razie Święty Mikołaj ma kiepskie poczucie humoru. To już lepsze mają umarlaki na cmentarzu - wtrącił Roman. - A wiadomo, że są kompletnie sztywni."
Nie była to jednak pusta kartka, było to napisana szyfrem napisana prośba o pomoc w odnalezieniu skradzionej srebrnej gwiazdy, która co roku zdobiła czubek miejskiej choinki. Bark tej gwiazdy podobno może stanowić nieszczęście dla mieszkańców. Na śledztwo i odnalezienie skradzionej gwiazdy mają tylko dwa dni, bo w dzień Wigilii burmistrz sam wieszał, tę piękną i dającą szczęście dla miasta, ozdobę na choince.

"To Filigranowa Gwiazda na fotografiach sprzed lat. Jest naprawdę piękna! Spójrzcie sami, jak starannie ja wykonano."

Czy uda się w tak krótkim czasie wpaść na trop złodzieja i odzyskać tę niebanalną błyskotkę? Czy jednak klątwa spadnie na miasto? Tego Wam nie zdradzę, lecz dodam tylko, że mali Agenci będą pracowali pełną parą i zrobią wszystko co w ich mocy aby to się udało i aby uratować te święta.
Tym bardziej, że znajdą pomocników wśród osób dorosłych i suczki Toski.

"Pojedynczy przechodnie szli szybko, dygocąc z zimna. Wydawało się, że atmosfera świąteczna gdzieś się ulotniła i zastąpił ją zwykły zimowy marazm. Znikąd nie dobiegały dźwięki kolęd ani piosenek bożonarodzeniowych, które przecież dało się słyszeć już od ponad miesiąca."
Max Czornyj stworzył świetną historię dla młodszych czytelników, która idealnie wpasowuje się w świąteczny klimat i może być dobrym prezentem mikołajkowym lub gwiazdkowym dla naszych pociech.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2022-11-17, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Mam dla Was propozycję książki przedświątecznej dla dzieci, które lubią rozwiązywać zagadki detektywistyczne.
Tym razem Zagadkowi Agenci, czyli dwóch braci Eryk i Roman Deryło oraz ich przyjaciółka Ewa spotykają Mikołaja. W miasteczku panuje zamieć śnieżna, a staruszek ma dla nich zadanie do wykonania. Okazuje się, że z Miejskiego Muzeum zniknęła wykonana ze srebra gwiazda betlejemska, która jest symbolem świąt. Zgodnie z tradycją co roku gwiazda umieszczana jest na choince jako najważniejsza ozdoba, a także jest symbolem szczęścia. Jeśli nie odnajdzie się na miasteczko spadnie okrutna klątwa. Zagadkowi Agenci postanawiają odnaleźć zaginioną gwiazdę, a czasu coraz mniej , bo zbliża się Wigilia.
Kto ukradł gwiazdę?
Czy Zagadkowym Agentom uda się rozwikłać zagadkę i uratować święta?
Przekonajcie się sami.
Autor napisał nową serię książek detektywistycznych dla młodych czytelników.
"Sekret świąt" to drugi tom serii. Książka wciąga już od samego początku. Świetna, intrygująca fabuła. Akcja powieści rozgrywa się podczas urokliwego czasu świąt Bożego Narodzenia. Ciekawie wykreowani bohaterowie oraz nieoczekiwane zwroty akcji nie pozwolą Wam nudzić się ani przez moment. Śledztwo prowadzone przez agentów nie pozwala oderwać się od książki nawet na chwilę.
Książka wprawia w świąteczny nastrój i czytając poczujecie magię świąt.
Zakończenie książki jest zaskakujące.
To pięknie wydana książka z twardą okładką, a w środku ciekawe ilustracje.
Jestem zachwycona i będę wypatrywała kolejnych tomów tej serii.
Każdą książkę Maxa Czornyja biorę w ciemno!
Genialne pomysły autora przyciągną uwagę czytelnika w każdym wieku.
Gorąco polecam!

Po raz drugi miałam przyjemność przeczytać książkę o przygodach Zagadkowych Agentów mojemu sześcioletniemu synkowi. Gdzie tym razem zawędrowała trójka przyjaciół? Jakie problemy będą musieli rozwiązać? Dla przypomnienia, do naszej ekipy Zagadkowych Agentów należą: bracia Derło: Eryk i Roman oraz Ewa Skalska. Nie możemy również zapominać o Bestii -- robocie, który wyglądem przypomina tygrysa i należy do naszej małej bohaterki, oraz o Tosce. Toska to całkiem fajny rozszczekany piesek braci Derło. A teraz czas przejść do omówienia problemu, z którym będą musieli zmierzyć się nasi Zagadkowi Agenci. Ich zadaniem będzie uratować Święta Bożego Narodzenia. Od razu dodam, że na to będą mieli bardzo mało czasu. Czy zdążą? Czy dadzą radę? Jak myślicie, czy Święty Mikołaj okaże się prawdziwym Świętym Mikołajem, czy tylko jego marną imitacją? Nasi bohaterowie na początku nie będą tego pewni. Czy prezent, który od niego dostaną rozwieje ich wątpliwości? Oczywiście przekonacie się o nim w trakcie czytania książki "Sekret świąt". Mój synek obawiał się, że ten dziadek podający się za Świętego Mikołaja wcale nim nie jest. Czy zmienił zdanie? Niestety tego wam powiedzieć/ napisać nie mogę. Powiem jedno, był zachwycony, poznając zadanie, które otrzymali Zagadkowi Agenci. Czy jesteście ciekawi co to za zadanie? Ktoś ukradł Filigranową Gwiazdę, którą co roku w Wigilię uroczyście umieszczano na szczycie choinki na rynku. Ogromna tragedia. Bez tej Filigranowej Gwiazdki nie będzie świąt. Czy Eryk, Roman i Ewa uratują święta? Jakie jeszcze przygody czekają Zagadkowych Agentów? Mój synek jest zachwycony z historii ukrytej na kartkach tej książki. Od razu po przeczytaniu zabrał ją do siebie i ustawił na półeczce do ponownego czytania. Oczywiście nie obyło się bez pytania, kiedy pozna kolejne przygody Zagadkowych Agentów? Niestety na to pytanie nie umiem odpowiedzieć. Najbardziej zachwycony jest Eryczkiem oraz jego psem Toską. Marzy o podobnym piesku. Bardzo uważnie słuchał tego co czytałam i zadawał mnóstwo ciekawych pytań. Chyba o to chodziło autorowi. Max Czornyj po raz kolejny pokazał, że jest bardzo utalentowanym pisarzem. Potrafi zainteresować zarówno dzieci jak i dorosłych. Jego seria książek o Zagadkowych Agentach nadaje się zarówno dla starszych jak i młodszych czytelników. Oczywiście starsi czytają młodszym. Obydwoje mamy nadzieję, że już wkrótce przeczytamy o kolejnych przygodach Zagadkowych Agentów. Podsumowując: Czytając "Sekret świąt" otrzymałam ciekawą fabułę, bardzo dobrą akcję i małych bohaterów na medal. Nie mieliśmy czasu na nudę. Mój synek aktywnie uczestniczył w czytaniu. Podobają nam się czarnobiałe ilustracje, które odkrywaliśmy podczas czytania. Dodatkowym atutem jest piękna okładka, która przyciąga wzrok. Twarda oprawa sprawia, że książka pięknie się prezentuje. Jeżeli szukacie prezentu pod choinkę dla swojego dziecka, to książki z serii "Zagadkowi Agenci" będą idealne. Jak na razie ukazały się dwie części "Sekret magika" i "Sekret świąt". Oczywiście polecamy obie historie. Gwarantujemy dobrą zabawę. Dzięki tym opowieścią miło spędzicie czas. Czy razem z nami dołączycie do fanów ekipy Zagadkowych Agentów? Z całego serca polecamy "Sekret świąt" mommy_and_books i syn. Ps. Jesteście #teameryk , #teamroman czy #teamewa ?
Ofiara
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Ofiara

Serię okrutnych zabójstw dokonanych w Lublinie przed Bożym Narodzeniem przerwała policyjna obława. Nie na długo. W mieście prawdopodobnie pojawił...

Grób
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Grób

Świat wypełniła cisza. Była gotowa na śmierć. Tyle że śmierć nie była najgorsza... W lesie pod Gdańskiem robotnicy odkrywają masowy grób. Wiele...