Krwawnik, mniszek, ułudka

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2021-11-10
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788326838156
Liczba stron: 120

Ocena: 5 (2 głosów)

Krwawnik, mniszek, ułudka to zapis poetyckiej drogi, którą podąża od lat Natalia de Barbaro, coraz wyraźniej, pewniej moszcząc się w języku, w którym wypowiada swoje liryczne ,,ja".

Zbiór, na który składają się wznowienia tomów, wydanej w 2010 roku Ciemni i Tkanki z 2017 roku, wzbogacają niepublikowane dotąd wiersze. Te pierwsze pokazują, jak poszukiwała właściwych sobie środków wyrazu, krążąc wokół tematów, w których to, co drobne, materialne odbija się w tym, co metafizyczne. Te drugie, nowe utwory poetyckie potwierdzają, że kierunek, w jakim zmierza poezja de Barbaro nie zmienił się, choć dojrzał, wyostrzył się, już nie pyta o pozwolenie tylko jasno i precyzyjnie opowiada o światach, na które poetka chce, byśmy zwrócili uwagę. Upomina się o nią dla tego, co wciąż jeszcze nieutracone, czyli warte naszego starania.

To poezja kameralnego, ale odważnego mówienia. Opowiadania sobie historii cudzego i własnego istnienia.

NATALIA DE BARBARO ur. 1970. Laureatka Nagrody ,,Zeszytów Literackich" im. Konstantego A. Jeleńskiego za debiut. Wydała dwa tomiki wierszy: Ciemnia (Zeszyty Literackie, 2010) i Tkanka (Wydawnictwo Literackie, 2017). Wiersze de Barbaro były tłumaczone na sześć języków. W lutym 2021 roku Natalia de Barbaro wydała bestsellerową książkę ,,Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie" (Wydawnictwo Agora).

Tagi: Poezja

Kup książkę Krwawnik, mniszek, ułudka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Krwawnik, mniszek, ułudka

Ucieszyłam się bardzo z tego powodu, że po dłuższym czasie powrócę ponownie do przeczytania gatunku literackiego mniej popularnego wśród czytelników w odbiorze, jakim są wiersze.

Zdecydowałam się na zapoznanie z nieznaną mi do tej pory twórczością autorki Pani Natalii de Barbaro, ponieważ uważam, że zawsze należy zaobserwować podjęte działania ze strony autorki w dziedzinie literackiej bliskiej jej sercu i powołaniu dzięki, któremu czuje spełnienie zawodowe przynoszące radość ze spełnianej misji, jakim jest pisanie wierszy.

Analizując wiersze zamieszczone w 3 częściach o nadanym ciekawie brzmiącym tytule tomiku wierszy - '' Krwawnik, mniszek, ułudka'' zastanawiałam, się czym kierowała autorka, co miała, na myśli tworząc, je a przede wszystkim próbowałam zrozumieć ich najważniejszy przekaz oraz to czy ja rozumiem główną treść w nich zawartą.

Gdy rozpoczęłam czytanie wierszy zamieszczonych w pierwszej części '' Ciemni'' to odnoszę niezwykłe wrażenie, że tak jakbym poniekąd uczestniczyła w wędrówce ich życia u tych osób, które występują w roli anonimowego podmiotu lirycznego.

Uważam, że jest to budująca postawa, gdyż, świadczy, o tym, jak bardzo ważna jest obecność bliskości, aby nie odczuwać spotykanej na naszej drodze dość często samotności, która w odbiorze nie jest odbierana jako pozytywny czynnik, lecz ten negatywny. Poczucie niespełnienia i ludzkiego ignorowania.

Podczas czytania tychże wierszy można pozwolić również na doznawanie uczucia pełnego nostalgii, smutku, bo coś przeżyliśmy, odchodzi nagle w zapomnienie.

Mogłabym z łatwością ocenić, który z zamieszczonych w tomiku wierszy - '' Krwawnik, mniszek, ułudka'' podoba mi się najlepiej, gdyż zawiera w sobie to coś, a szczególnie tajemnicza ukrytą głębie treści poznania przekazu tych najważniejszych poetki.

Przykłady tych wierszy są następujące: '' Podpowiedź'', '' Huśtawka'', ''Wysłannik''.

W całościowym odbiorze zawarte w tym tomie wiersze są napisane językiem zrozumiałym i można do nich powracać w chwilach nostalgii.

Wydawnictwu Agora dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania tomiku wierszy - '' Krwawnik, mniszek, ułudka'' autorstwa Pani Natalii de Barbaro.

Polecam.

Link do opinii

"Krwawnik, mniszek, ułudka: aż dziw, że nie potrafią ocalić nas."

Przyznam, ze nie czytałam "Czułej przewodniczki", lecz na wiersze autorki natknęłam się już kiedyś i bardzo mnie zaintrygowały. Nie jest to może poezja dla wszystkich, ale dla osób wrażliwych jest to piękne przeżycie.
Jest to zbiór składający się z trzech części: Ciemnia, Tkanka i Z nowych wierszy. Bardzo piękne, chociaż minimalistyczne wydanie w formie zeszytu z zakładką, lecz oprawa tego tomiku jest po prostu urocza i bardzo dobrze komponuje się z treścią zawartą w środku. Nadaje się idealnie na prezent dla wszystkich wrażliwych osób lubiących poezję, lecz ja swojego zbioru na pewno nie oddam, mimo tego iż czytałam go już kilkakrotnie i z pewnością będę powracała do niego jeszcze niejednokrotnie. Można się zanurzyć w tej poezji i zażywać prawdziwego relaksu...

"Przyjechałam tu pisać. Być może
wyjadę z niczym. Dokądkolwiek pójdę
ona tu zostanie: sosna
która nie chciała zamienić się w papier."

Natalia de Barbaro zabiera nas w piękną, poetycką podróż oprowadzając jednocześnie po różnych epizodach z życia, polemizuje nazywając bardzo subtelnie różne uczucia. Czytając jej wiersze, wchodzimy w inny wymiar rzeczywistości, poezja jakby zmuszała nas delikatnie do refleksji, do spojrzenia w głąb siebie aby poznać swoje najgłębiej ukryte emocje.
Po przeczytaniu tego tomiku wierszy postaram się nadrobić swoje czytelnicze zaległości i przeczytać książkę pani Natalii de Barbaro "Czuła przewodniczka", myślę, że powinnam to zrobić i raczej się zawiodę na niej. Co więcej, zamówiłam już zestawy tych dwóch książek na prezenty świąteczne dla moich dziewczyn, mam nadzieję, że będą zadowolone, gdyż bardzo lubią czytać książki oraz czasem biorą na tapetę poezję, a że ta jest dla osób bardzo wrażliwych, więc myślę, że prezenty będą trafione. Sama chciałabym taki prezent otrzymać. To idealny duet dla każdej wrażliwej kobiety.

"zostało ze mnie tylko patrzenie i nie będzie mi żal."

Polecam !

Bardzo dziękuję Wydawnictwu AGORA za możliwość przeczytania tomiku pięknych wierszy.

Link do opinii
Inne książki autora
Tkanka
Natalia de Barbaro0
Okładka ksiązki - Tkanka

,,Poezja Natalii de Barbaro zajmuje na tle dzisiejszej nowej poezji polskiej miejsce zupełnie osobne -- i wysokie. Tkanka to zbiór - zbiór precyzyjnie...

Dojść do głosu. Radykalnie praktyczny przewodnik po kampanii wyborczej.
Natalia de Barbaro0
Okładka ksiązki - Dojść do głosu. Radykalnie praktyczny przewodnik po kampanii wyborczej.

Psycholog i specjalistka od marketingu politycznego pokazuje kulisy kampanii wyborczej i udowadnia, że polityka może być etyczna. Przedstawia mechanizmy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Krwawnik, mniszek, ułudka: aż dziw, że nie potrafią ocalić nas.


Więcej

Zostało ze mnie tylko patrzenie i nie będzie mi żal.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Reklamy