Kulti

„Wierz mi, miałam ochotę walnąć cię raz czy dwa… albo pięć”.

Gdy mężczyzna, którego uwielbiałaś będąc dzieckiem zostaje twoim trenerem, spodziewasz się, że okaże się to najwspanialszą rzeczą, jaka przytrafiła ci się w życiu. Słowo klucz: spodziewasz się.

Wystarczył tydzień, by dwudziestosiedmioletnia Sal Casillas zaczęła się zastanawiać, co właściwie widziała w międzynarodowej ikonie piłki nożnej – dlaczego miała jego plakaty na ścianach i nawet wyobrażała sobie, że za niego wyjdzie i spłodzi z nim małych superpiłkarzyków? Sal wiele lat temu doszła do siebie po najgorszym „nie-zerwaniu” w historii zmyślonych związków, z mężczyzną, który nie wiedział nawet o jej istnieniu. Nie jest więc przygotowana na nową wersję Reinera Kultiego, trenującego jej drużynę: cichy i zamknięty w sobie jest tylko cieniem wybuchowego, pełnego pasji mężczyzny, którym kiedyś był. Nic nie mogło przygotować jej na spotkanie z nim. Ani na mordercze skłonności, które w niej wzbudził.

„Sal, proszę, nie zmuszaj mnie, żebym odwiedzała cię w więzieniu. Nie do twarzy ci w pomarańczowym”.
To będzie najdłuższy sezon w jej życiu.

Informacje dodatkowe o Kulti:

Kulti - opinie o książce

Avatar użytkownika - tygrysica
tygrysica
Przeczytane:2018-08-19, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

„Kultiego” autorstwa Mariany Zapaty skończyłam już kilka ładnych dni temu, jednak ciągle nie wiem co mam napisać o tej książce. Gdybym miała ocenić ją przez pryzmat pierwszych stu kilkudziesięciu stron to powiedziałabym, że jest to lektura dla wytrwałego i cierpliwego czytelnika. Ponieważ wydarzenia tam rozgrywające się nic nie wnoszą do fabuły, a sama akcja ciągnie się niemiłosiernie. Na szczęście w okolicach mniej więcej dwusetnej strony, jakby po przekroczeniu magicznej bariery, wszystko zaczyna się zmieniać. Akcja wreszcie nabiera tempa, a dialogi stają się coraz śmielsze i zabawniejsze. To właśnie od tego momentu wreszcie zrozumiałam za co czytelnicy pokochali twórczość Mariany Zapaty.

„Ludzie będą Cię osądzać niezależnie od tego, co będziesz robić, Sal. Nie słuchaj ich, bo ostatecznie to ty musisz żyć ze swoimi wyborami i z tym, dokąd cię zaprowadzą. Nikt nie przeżyje życia za ciebie.”

Z pozoru „Kulti” może wydawać się kolejnym romansem jakich wiele, lecz nic bardziej mylne. Mariana Zapata co prawda w swojej powieści wykorzystała znane wszystkim schematy, jednak mimo to stworzyła coś całkiem nowego. W przeciwieństwie do innych książek z tego gatunku czytelnik nie znajdzie tutaj wielu miłosnych uniesień, scen erotycznych czy miłości od pierwszego wejrzenia. Wręcz przeciwnie, autorka w tej powieści postawiła przede wszystkim na przyjaźń. To właśnie ona stopniowo rozwija się na kolejnych stronach powieści, aby dopiero na sam koniec przerodzić się w głębsze uczucie między dwojgiem głównych bohaterów. Po przeczytaniu tych początkowych rozdziałów naprawdę nie spodziewałam się, że historia Sal i Reinera tak bardzo mi się spodoba. W szczególności, że nie jestem zbyt wielką fanką piłki nożnej i podchodziłam do tego wątku bardzo sceptycznie. Jednak obserwując na treningach oraz meczach Salome i inne Dudziarki naprawdę świetnie się bawiłam.

A jeśli już mowa o głównych bohaterach to musze powiedzieć, że na początku szczerze nie cierpiałam Kultiego. Chyba nigdy w życiu nie spotkałam się w żadnej książce z drugą tak opryskliwą i arogancką postacią. Reiner przez większość czasu w ogóle się nie odzywał ani nie okazywał żadnych emocji, tylko stał i nic nie robił. Zupełnie nie potrafiłam go rozgryźć. Salome natomiast to postać z krwi i kości, która miewała zarówno swoje lepsze jak i gorsze dni. Na co dzień była skryta i opanowana, jednak kiedy już wybuchała to na całego. Bardzo spodobała mi się jej relacja z ojcem. Naprawdę rzadko spotyka się tak silną więź miedzy ojcem a dorosłą córką.

„Najskuteczniejszym sposobem utrzymania pokoju jest bycie przygotowanym na wojnę.”

„Kulti” to idealna lektura dla każdego fana kobiecej piłki nożnej i nie tylko. To książka, której jeśli damy kredyt zaufania to odkryjemy, że za nużącym początkiem kryje się wspaniała i nietypowa historia o zaufaniu, przyjaźni, miłości oraz walce o własne szczęście i marzenia.

Aleksandra
Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Kulti” autorstwa Mariany Zapata.

Więcej na :

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2018-08-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Książka przybliża nam historię zawodniczki piłki
nożnej, której trenerem nagle zostaje jej idol z dzieciństwa, czyli
tytułowy Kulti. W tej książce zdecydowanie mogłam znaleźć cząstkę
siebie i to podobało mi się w niej najbardziej. Od dawna jestem związana ze sportem i wszystkim fanom, zawodnikom czy kibicom ta pozycja powinna się spodobać. Po pierwsze zakochałam się w ilości stron! Uwielbiam grube książki dzięki którym lepiej możemy się poznać
z bohaterami i mocniej z nimi związać. Po drugie spodobało mi się
świetne ukazanie emocji, atmosfery i ducha drużyny. Po trzecie bałam
się, że będzie to zwykły, prosty i lekki romans, a w tych 545 stronach
kryje się prawdziwa i głęboka historia! Uwielbiam te długie opisy,
emocje i ukazanie prawdziwych kontaktów międzyludzkich. Co średnio mi
się podobało? Początek! Tak naprawdę tytułowy Kulti, który w sumie
jest jednym z głównych bohaterów do 150 strony mówi dosłownie ze trzy
zdania, a dopiero po 180 stronie zaczynamy go lepiej poznawać. Mimo
długiego wstępu książka i tak mnie pochłonęła! Czytałam inne recenzje tej autorki i wiele osób piszę, że jest to częste w jej stylu pisania. Jest to moja pierwsza pozycja tej autorki i chętnie sięgnę po koleje ! Uwielbiam historie ze
sportem w tle i żałuje, że mamy ich tak mało. Ach i tatuaż Kultiego!
Po tym już byłam kupiona w 100% - nie będę zdradzała Wam co to, ale
sama mam taki sam i wiem, jak dużo dla mnie znaczy! Ja polecam. Książka lekka i idealna na letnie popołudnia. Nie trzeba nad nią spędzać dużo czasu, szybko się ją czyta.

Avatar użytkownika - LiteraturaZmyslo
LiteraturaZmyslo
Przeczytane:2018-09-03, Ocena: 6, Przeczytałam,

Reiner Kulti to gwiazda piłki nożnej i niespełniona, dziecięca miłość Sal. A teraz, również jej trener. Dziewczyna kiedyś zadurzona w seksownym piłkarzu teraz marzy jedynie o tym, aby... uderzyć go raz czy dwa pięścią w twarz.
Sal jest bardzo dobrą zawodniczką. Gra w Dudziarkach i piłka nożna jest jej życiem. Dosłownie. Dla niej zrobi wszystko. Teraz do jej drużyny dołącza Kulti. Po byłej gwieździe piłki nożnej wszyscy spodziewają się cudów na boisku. Tymczasem ich trener nie robi nic. Kiedy Kulti nie tylko ignoruje zespół, ale również zaczyna okazywać do nich oraz ich fanów niechęć, Sal wybucha i obrzuca Reinera wyzwiskami. Sprzeczka okazuje się iskrą, która rozpala niezwykłą przyjaźń między trenerem a zawodniczką. Dla tej przyjaźni oboje wiele poświęcą. Czy będzie warto?
Książka Mariany Zapaty jest lekturą przyjemną i ciekawą. Z zaintrygowaniem śledziłam losy Sal i Kultiego. Niestety książka ma kilka małych niedociągnięć. Po pierwsze fabuła jest jak dla mnie strasznie rozwleczona. Po drugie dostrzegam kilka luk w życiorysie Kultiego i kilka pytań, które zostały bez odpowiedzi. Mimo tego książkę oceniam pozytywnie. Autorka miała oryginalny pomysł na fabułę. Książka napisana jest lekkim i zabawnym językiem. Polecam ją raczej czytelnikom niewymagającym.

Avatar użytkownika - MalgorzataSk
MalgorzataSk
Przeczytane:2021-01-20, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2021,
Kiedy Gracie poznała marudę
Mariana Zapata0
Okładka ksiązki - Kiedy Gracie poznała marudę

Mistrzyni romansów slow-burn powraca z zupełnie wyjątkową historią! Gracie nigdy by się nie spodziewała, że w swoim ogródku znajdzie półnagiego, niesamowicie...

Wszystkie drogi prowadzą do Ciebie
Mariana Zapata0
Okładka ksiązki - Wszystkie drogi prowadzą do Ciebie

Autorka bestsellerowych powieści slow burn romance Od Lukova z miłością, Wielki Mur z Winnipeg i Kulti! Aurora De La Torre wie, że powrót w rodzinne strony...