Kurzol. Gdzie się podział sen?

Co się dzieje w twoim ciele? Łap piątą klepkę i wskakuj do środka!

Bardzo to wkurzające, gdy kładziesz się spać i nie możesz zasnąć... Antek przewraca się z boku na bok, wierci się i wierci, i nic! Przypadkiem odkrywa, że pod jego łóżkiem mieszka podejrzany stworek, w dodatku cały z... kurzu. Kurzol okazuje się całkiem fajnym gościem, co więcej - ma patent na to, jak pomóc Antkowi. Kiedy obaj przenoszą się do wnętrza organizmu chłopca, robi się naprawdę ciekawie. A to dopiero początek przygody!

Kurzol. Gdzie się podział sen?to brawurowe połączenie komiksu oraz tradycyjnej opowieści. Książkę stworzyli wspólnie Boguś Janiszewski i Nikola Kucharska. On specjalizuje się w przybliżaniu dzieciom tematów, na których zazwyczaj wykładają się dorośli. Ona rysuje z takim pazurem, że mucha nie siada! Oto pierwszy tom serii o Antku i Kurzolu, która pomaga młodym czytelnikom zrozumieć, jak działa organizm i co zrobić, by miał się jak najlepiej.

Przygody Antka i Kurzola to nowa seria książek w nurcie SELF-REG. Dzięki rozpoznawaniu emocji i reakcji organizmu oraz zrozumieniu ich mechanizmów i skutków, jakie ze sobą niosą, dzieciom łatwiej będzie dokonywać wyborów mających korzystny wpływ na ich samopoczucie i zachowanie.

Informacje dodatkowe o Kurzol. Gdzie się podział sen?:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-04-12

Tagi: Dzieci od ok. 9 lat

Kup książkę Kurzol. Gdzie się podział sen?

Kurzol. Gdzie się podział sen? - opinie o książce

Nie spodziewałam się takiej dawki wiedzy i to w tak fantastycznej formie!

"Kurzol. Gdzie się podział sen?" to fascynująca książka w formie komiksu, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora dla dzieci. Boguś Janiszewski po raz kolejny udowadnia, że niezwykle użyteczną wiedzę można zdobywać sięgając po książki, które pisze i wymyśla. Nikola Kucharska natomiast w fantastyczny sposób dopełnia całość swoimi rysunkami i projektem Kurzola.

Czytelnik dowiaduje się z tej publikacji jak funkcjonuje organizm człowieka. Nie jest to nudna lektura, która może się kojarzyć ze szkołą. To naprawdę wciągająca opowieść o tym, co może być przyczyną problemów z zaśnięciem. Można tu znaleźć cenne wskazówki na temat tego, co warto robić, by ustrzec się przed bezsennością na co dzień, ale również wtedy, gdy bardzo zależy nam, by na drugi dzień być wypoczętym (np. przed wyjazdem, na którym chcemy być w pełni sił!). Sympatyczni i bardzo wyraziści bohaterowie również odgrywają znaczącą rolę. Warto przy okazji zaznaczyć, że ich imiona nie są przypadkowe.

Jeśli ktoś pamięta cykl animacji pt. "Było sobie życie", to z pewnością nie zawiedzie się czytając tę książkę (oglądając również). Młody odbiorca natomiast w łatwostrawny sposób pozna tajemnice ludzkiego ciała (funkcje poszczególnych elementów krwi, ale również działanie niektórych hormonów). Polecam całym swoim biologicznym sercem! Jak dla mnie to lektura obowiązkowa dla wszystkich uczących biologii i przyrody, a jednocześnie nieoceniona lekcja, w jaki sposób serwować wiedzę dotyczącą zdrowych nawyków i dbania o równowagę organizmu.

Pomimo tego, że nie jestem jakąś wyjątkową fanką komiksów, to ten z pewnością długo będzie mi towarzyszył.

Nawet nie sadziłam, że można w tak lekki i zabawny sposób opowiedzieć o problemach ze strony układu pokarmowego czy też o tym, jak powinny działać poszczególne hormony. Autorzy udowadniają, że posiadają nieograniczone pokłady kreatywności, a humorystyczna forma sprawia, że nawet kilkulatek świetnie bawi się podczas słuchania pewnego rodzaju sprzeczki Kortiego, Aliny i Niny. Wszystkiemu jednak winna jest Mela. Ale czy na pewno? A może jednak ktoś inny tu nabroił? Jak?...
Na wiele różnych sposobów! Zachęcam gorąco do poznania Antka, Kurzola i całej reszty naprawdę charakternych bohaterów.

Avatar użytkownika - Zyjbardziej
Zyjbardziej
Przeczytane:2023-04-23,

Znacie go na pewno.
Nawet jeśli test białej rękawiczki opanowaliście do perfekcji i wszystkie cztery kąty aż lśnią nieskazitelnością.
Bo w każdym domu mieszka jakiś Kurzol, który kurz ubóstwia, choć i uczulony na niego bywa (wiem, wiem ). A jak on się przytulnie urządza, a jak korzenie zapuszcza, a w jaką przygodę nas zabrać może! Do tego śpi jak patyk do żółtego rana, czasem mu się w głowie kurzy i jeden kot zamiast jednego psa u niego gości. Ech! Mówię Wam, choć na słowo mi nie wierzcie, nic a nic. Lepiej sami sprawdźcie.
Ta komikso-powieść, bo miks niecodzienny tu nam serwują, wspomnieniami mnie przywitała. Któż nie pamięta animowanej serii "Było sobie życie"? I właśnie do środka siebie samych ruszamy! A odrzucając naukowe wywody i terminologię z kosmosu, wiedza sama humorem do nas wchodzi.
Sen dziesięcioletniego Antka nie chce nadejść. Chłopiec wierci się, kręci i turla. Wszystko na nic. A przecież już późno, ciemno i o poranku rzeczy ważne rześko wykonać trzeba. Tylko co zrobić? Czy recepta na bezsenność się znajdzie? Jedno spojrzenie pod własne łóżko, zmienia wszystko, bo kto by się spodziewał mówiącego stworka? Antek i Kurzol swą wyprawę zaczynają, a my nie będziemy przecież siedzieć bezczynnie. Idziemy z nimi by prawdę o śnie odkryć!
Coś tu śmierdzi już na początku samym, choć wszystko zaczęło się wcześniej, od klepki piątej, magicznej bez wątpienia, która podobno ratuje w sytuacjach kryzysowych. Z naciskiem na "podobno", bo najwidoczniej nikt tego wcześniej nie testował. Chcąc nie chcąc pionierzy, trafiają do ludziowego organizmu. Skąd wiem, że nie zwierzęcy? Antek mi tu rozsądnie podpowiada, że przecież tylko ludzie jedzą parówki i frytki na kolację. W sumie racja. Smutna racja.
Spotykamy zielone dziewczyny - Tereskę i Violę, które rozwiązania problemu nie znają i do Centrali wysyłają. Nasi bohaterowie mijają cząsteczki glukozy, w przebrania czerwonych krwinek wskakują, obawiając się zdemaskowania. Dalej, układem krwionośnym, z białymi krwinkami i płytkami krwi płyną. Po drodze Roksana z koleżankami się zjawia, mijamy kilerów lub kelnerów (wciąż nie mam pewności) i wreszcie poznajemy Melę vel Melatoninę, która w takich warunkach pracować nie będzie. Nie zabranie Kortyzolu, Somatotropiny, Serotoniny, czy Adrenaliny, które wyjaśnią co, z czym i bez czego. Dzieje się! A wszystko na faktach.
Wskoczymy do labiryntu i zawrotów głowy, jak na statku, doświadczymy. System równowagi i odpornościowy uchyli rąbka swej tajemnicy. Wszystko by przed drzwiami Szefowej stanąć, gdzie selekcję Asystent Grzegorz przeprowadza. Bo coś jest ważne, a coś najważniejsze. A więc zator w jelicie, afera w kolanie, drapanie w nosie i kichnąć czy nie kichnąć, oto jest pytanie - poczekać muszą...Jednak niemożność w sen zapadnięcia, wyprzedza dolegliwości wszelkie, bo to klucz do zdrowego bycia. Czy Szefowa rozwikła zagadkę Antka i przyczyny braku snu wyłoży, by móc unikać ich jak ognia? Zdradzę tylko, że zostaniecie wyposażeni w regulamin i ściągawkę, a wszystko się przyda już na zawsze.
Oj, trzymajcie się tu mocno. Nie będzie jednostajnie i nużąco, bo to biologiczna przygodówka - dynamiczna jazda bez trzymanki. Zabawnie o ważnym. Ciekawie o trudnym. Barwnie o tym, co raczej nie mieni się feerią kolorów. To dopiero sztuka, a jednak się udała i uśmiech wywołuje. Dzięki!
Język przystępny, lekki, momentami luźny, a jednak naręcza edukacyjnych walorów ze sobą niesie. Przyciąga żartobliwością, ale tajnikami zakamarków ciała nie puszcza do samego końca. Do tego mądre przesłanie daje, które dziś szczególnie istotne i do wykorzystania dnia każdego. Bo jedno ciało mamy, nie więcej, dbajmy więc!
Nie sposób pominąć tu warstwy graficznej, z karykaturalnym zacięciem. Niezwykle charakterystycznej, z mocną kreską i komizmem, która wciąga bez reszty (małych i tych dużych też )
O zegarze biologicznym, który tyka i o tym, co mają z nim wspólnego internetowe filmiki?!
Jeśli macie do siebie dystans, ale zdrowy tryb życia jest Waszym priorytetem, łapcie za tę książkę i z dziećmi swymi wdrażajcie! Bo w zdrowym ciele, zdrowy duch, mówią i rację mają:)
Wróble ćwierkają (a wśród nich może i "Detektyw Wróbel", kto wie?), że to pierwszy tom serii o Antku i Kurzolu, która jest wsparciem w poznawaniu własnego organizmu i mądrej trosce o niego. Czekamy więc na więcej przygód i już doczekać się nie możemy!

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2024-01-14, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2024,

Bardzo fajna, zarówno w formie jak i w treści pozycja. W formie, bo łączy komiks z typowym tekstem. W treści, bo przybliża dziecku (powiedzmy w wieku wczesnoszkolnym), co dzieje się z nami gdy śpimy i dlaczego odpoczynek nocny jest ważny - oraz na co należy zwracać uwagę przed snem, by wyregulować swój cykl. Z pewnością sięgniemy po część drugą.

Kurzol. Strach się bać!
Boguś Janiszewski0
Okładka ksiązki - Kurzol. Strach się bać!

Co się dzieje w twoim ciele, gdy nerwy biorą górę? Strach się bać! Gdy do pokoju Antka wjeżdża mama z odkurzaczem, robi się przerażająco. I dla Kurzola...

Katastrofy
Boguś Janiszewski0
Okładka ksiązki - Katastrofy

Czy rozmawiać z dziećmi na trudne tematy: takie jak wojny, rewolucje, katastrofy? Jedni są gotowi do rozmów, inni uważają, że nie należy ich poruszać....