Lato drugiej szansy

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2014-05-14
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7686-238-5
Liczba stron: 450

Ocena: 5.4 (5 głosów)

Taylor Edwards ma nieprawdopodobnie utalentowane rodzeństwo i dobrze ugruntowane przekonanie, że niczym się nie wyróżnia. No, może poza tym, że nienawidzi konfrontacji i ucieka, ilekroć na horyzoncie majaczą kłopoty. Kiedy okazuje się, ze ojciec Taylor jest ciężko chory, rodzina podejmuje decyzję, że wszyscy razem spędzą lato w domku nad jeziorem z którym wiąże się wiele wspomnień. Po raz ostatni Taylor była tam w wieku dwunastu lat i jest to ostatnie miejsce, do którego chciałaby wrócić. Lato w tym miejscu oznacza konieczność zmierzenia się z przeszłością – z Lucy, niegdyś najlepszą przyjaciółką i Henrym Crosbym, który zapisał się w jej pamięci jako pierwsza wielka miłość. Mija trochę czasu i do Taylor dociera, że powrót nad jezioro daje jej szansę na naprawienie tego, co kiedyś popsuła, odzyskanie ludzi, na których jej zależy i pożegnanie z tymi, których niebawem zabraknie.

Kup książkę Lato drugiej szansy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Lato drugiej szansy

Udawać, że to lato nigdy się nie zdarzy, uciekać od tego co niewygodne, od dziwnie brzmiących wyrazów współczucia obcych ludzi- tak Taylor radzi sobie z problemami. Patrząc na swojego ojca stara się nie myśleć, że zostały mu trzy miesiące życia. Nastolatka nie chce jechać do domku letniskowego, bo to by oznaczało stawić czoła temu, co tam zostawiła bez żadnego wyjaśnienia pięć lat temu. A ona wyparła wspomnienie o Henrym, którego zredukowała do ,,błahej historyjki o pierwszym chłopaku", degradując tym samym to, co się między nimi wydarzyło. Odgoniła także myśli o swojej przyjaciółce Lucy... Ale los bywając złośliwy (a może sprawiedliwy?) daje mocnego pstryczka w nos Taylor, poprzez przypadkowe spotkania w napiętej atmosferze z tamtą dwójką najbliższych osób z jej przeszłości. Każe jej sobie przypomnieć, co zrobiła (a czego nie), poprzez retrospekcje dając czytelnikowi okazję poznania przeszłości. Bohaterka zrozumie, że oni byli dla niej ważni wtedy i nadal są. Wraz z bohaterami doświadczamy niemocy i poczucia nadchodzącej straty w obliczu nieuleczalnej choroby. Już nigdy potem Taylor nie zada ojcu pytań zarazem błahych, jak i niesamowicie ważnych. Pisarka przedstawia nam relacje w ich rodzinie, w której nie rozmawia się o bolesnych sprawach i uczuciach, ponieważ powiedzenie na głos mogłoby urzeczywistnić ich obawy. Taylor nie wie, jak przetrwa te wakacje. Normalność tego co było, jest nie do odzyskania. ,,to wszystko, czego nie powiedzieliśmy, uniemożliwiało powiedzenie czegokolwiek" Przesłanie, które ja osobiście odnajduję w tej książce? Strach i ucieczka przed prawdziwym rozwiązywaniem problemów mogą spowodować katastrofę. Trzeba zostać i znaleźć rozwiązanie, zmierzyć się z bolesną prawdą. ,,Lato drugiej szansy" to ostatnie wakacje, które dają szanse na znalezienie chwili, by powiedzieć komuś bliskiemu ,,kocham", na naprawienie tego, co złe lub niewłaściwe. Lektura z udzielającymi się emocjami, dająca impuls do przyjrzenia się swojemu zachowaniu i sposobowi, w jaki budujemy relacje z innymi. Serdecznie polecam, nie tylko nastolatkom. ,,Dzisiejszy dzień podzieli moje życie na to, co wcześniej i na to, co potem."
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sil
Sil
Przeczytane:2014-07-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Posiadam,

Nogi za pas

 

,,Lato drugiej szansy" Morgan Matson

wyd. Jaguar

rok: 2014

str. 416

Ocena: 5/6

 

Czasami, absolutnie wbrew naszej woli, świat zaczyna stawiać przed nami przeszkody, których nie jesteśmy w stanie przebyć i przetrwać w całości. Są ludzie, którzy w takich sytuacjach postanawiają mimo wszystko walczyć. Są też tacy, którym wydaję się, że najlepiej zrobią nie reagując. Ostatnia grupa ludzi po prostu się poddaje i ucieka. Unikają w ten sposób zranienia i chociaż częściowo konsekwencji, choć akurat te ostatnie potrafią dorwać człowieka w najmniej spodziewanym momencie. Wówczas już nie ma odwrotu, już nie ma drogi ucieczki, a wymierzona kara jest niewspółmierna do win. Tylko... czy warto tak postępować? Czy to w ogóle ma sens? Czy nie lepiej stawić czoła przeciwnościom losu i żyć takim życiem,  jakie zostało dla nas utkane? Niestety, o tym już ludzie muszą decydować samodzielnie.

 

Taylor Edwards pięć lat temu przeżyła równocześnie najpiękniejsze i najgorsze lato w swoim wówczas dwunasto, aktualnie siedemnastoletnim życiu. O tym, jak wszystko źle się skończyło zadecydowała jedna, w zasadzie nieprzemyślana decyzja, która prześladowała bohaterkę przez kolejne lata. Dziewczyna marzyła tylko o tym, by nikt nigdy nie kazał jej wracać do Lake Phoenix. Niestety, Taylor nie jest jeszcze dorosła i to nie ona decyduje w domu o takich sprawach, tylko matka i ojciec. A w obliczu tragedii jaka dotyka ich rodzinę, postanawiają, że nadszedł czas odbudować dawne relacje, a nawet doprowadzić je do wyższego poziomu. Niestety ich intencje nie są zupełnie czyste i to wyraźnie wyczuwa się w powietrzu. Na ich nieszczęście nie mają za wiele czasu, bo wkrótce... nie, nie. Tego wam zdradzić nie mogę. Powiem tylko, że Taylor wpada z deszczu pod rynnę i nie tylko boryka się z problemami domowymi, ale upomina się o nią nie zamknięta sprawa z przeszłości. Czy dziewczyna da sobie z nią radę? Czy wraz z rodziną spędzi najwspanialsze, czy najgorsze wakacje? Czy znacznie czuć i przestanie uciekać? Czy strach okaże się być jej najgorszym wrogiem? By się tego dowiedzieć, koniecznie trzeba sięgnąć po jedną z najnowszych pozycji Morgan Matson, zatytułowaną Lato drugiej szansy.

 

Za lekturę Lata drugiej szansy zabrałam się z lekkim dystansem i powątpiewaniem, że będzie to powieść dla mnie. Okazało się, że nie tylko była ona znakomita, ale i na długo pozostanie w mojej pamięci. Książkę czyta się fenomenalnie i ekspresowo. Pochłonęłam ją w jedną noc i zdecydowanie odczuwam niedosyt. Chciałabym więcej i więcej, choć wiem, że bohaterka już wiele by nie zniosła, a autorka nie mogłaby danego wątku ciągnąć w nieskończoność. Taylor doświadczyła dużo jak na swój wiek i musiała borykać się z problemami, z którymi niejeden dorosły człowiek by sobie nie poradził. I choć dziewczyna na chwilę w siebie zwątpiła i dała się ponieść dawnej naturze, to koniec końców postąpiła bardzo dorośle i odważnie.

 

Lato drugiej szansy to lektura dla każdego i tak naprawdę na każdą porę roku i okazję. Im dłużej się ją czyta, tym łatwiej zrozumieć sposób postępowania bohaterki. Książka niesie ze sobą wiele morałów i jest bardziej niż bardzo pouczająca. Mam nadzieję, że będzie mi dane czytać więcej takich powieści. Tego, zapraszając do lektury, życzę sobie i wam. Zdecydowanie polecam.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2019-01-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2017-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Sylzia
Sylzia
Przeczytane:2014-12-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 2014 r.,
Inne książki autora
Aż po horyzont
Morgan Matson0
Okładka ksiązki - Aż po horyzont

Życie Amy Curry dalece odbiega od ideału. Jej ojciec zginął niedawno w wypadku samochodowym. Matka, chcąc na nowo wszystko poukładać, postanawia przeprowadzić...

Odkąd cię nie ma
Morgan Matson0
Okładka ksiązki - Odkąd cię nie ma

Zanim Emily poznała Sloane nie chodziła na imprezy, nie rozmawiała z chłopakami, nie robiła niczego szalonego. Sloane wtargnęła niczym tornado do jej życia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy