Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2015-04-16
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Our Inner Ape. A Leading Primatologist Explains Why We Are Who We Are
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Krzysztof Kornas

Gdzie kryją się ewolucyjne źródła kultury człowieka?

Co o naturze człowieka mówią badania nad innymi naczelnymi?

Jakie jest znaczenie prymatologii dla współczesnej polityki?

Władza, seks, przemoc, życzliwość - fascynująca książka Fransa de Waala, jednego z najwybitniejszych prymatologów naszych czasów, mierzy się z każdą z tych kwestii, czerpiąc z niezwykle bogatej historii badań nad małpami człekokształtnymi, zarówno w niewoli, jak i w naturalnym środowisku tych zwierząt. Wnikliwa obserwacja naszych najbliższych ewolucyjnych krewnych umożliwia autorowi świeże spojrzenie na specyfikę gatunkową człowieka. W zachowaniach wspólnych nam i małpom, de Waal dopatruje się biologicznych fundamentów ludzkiej kultury.

Małpa w każdym z nas stawia przed nami ewolucyjne lustro, w którym wyraźniej możemy zobaczyć głęboko zakorzenione w nas instynkty współpracy czy empatii, ale także impulsy destrukcyjne. Frans de Waal podkreśla jednak, że to od nas zależy, które oblicze będziemy w nim chcieli dostrzegać częściej.

Frans de Waal jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Emory'ego i dyrektorem Living Links Center w Atlancie. Jest autorem kilkunastu książek i kilkuset artykułów naukowych, publikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach. W 2007 r. magazyn Time uznał go za jedną ze stu osób, które kształtują nasz świat. Autor m.in. książek Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych (CCPress 2014) oraz Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność? (CCPress 2013).

Kup książkę Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?

Opinie o książce - Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?

Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność?
Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność?

Czy małpy są moralne, czy też moralność jest wynalazkiem ludzkim? Czy moralność jest tylko cienką zasłoną, którą kultura narzuca naszej zwierzęcej...

Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych
Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Jakie są ewolucyjne źródła moralności i religii? Gdzie można odnaleźć biologiczne fundamenty humanizmu? Czy ludzie potrzebują religii, by zachowywać...

Wizna
Jacek Komuda