Martwiec

Tom 13 cyklu Lipowo

Trzynasty tom sagi o Lipowie.

Niewielki lokalny autobus wyrusza swoją standardową trasą, ale nie dociera do celu. Po kierowcy i pasażerach nie pozostaje żaden ślad. Jakby rozpłynęli się w powietrzu. Po jakimś czasie jedna z podróżnych wraca. Nic nie pamięta i nie umie powiedzieć, co się wydarzyło. Kiedy w końcu zaczyna przypominać sobie fragmenty zdarzeń, zostaje zamordowana.
Tymczasem, w niemal opustoszałej wsi pośród lasów, trwa poruszenie. Zrozpaczona matka twierdzi, że jej córkę pochowano żywcem i próbuje rozkopać grób. Otwarcie trumny podsuwa nowe przesłanki do podejrzeń, że być może się nie myliła. To nie jedyne dziecko, które kobieta straciła. Dokładnie rok wcześniej zamordowano jej syna i odcięto mu głowę. Teraz policja znajduje czaszkę. Pojawia się myśl, że przyczyna śmierci chłopaka jest zupełnie inna niż podejrzewano. Aspirant Daniel Podgórski próbuje powiązać obie sprawy. Jednocześnie boryka się z pewną bardzo wrogo nastawioną koleżanką. Czy podinspektor Mari Carmen Sikora zdoła mu zaszkodzić? Jaki ma z tym związek dziwna lampa z napisem? I czy w lesie czai się... ten martwy?

Katarzyna Puzyńska (ur. 1985) - z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega i zajmuje się swoim czworonożnym stadem - psami i końmi. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Kocha muzykę rockową, zwłaszcza punk i metal. Mówi się, że jest najbardziej wytatuowaną polską pisarką. Od lat jest weganką.
Lipowska saga to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym. Prawa do publikacji powieści Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów. Puzyńska jest też autorką książek non-fiction "Policjanci. Ulica", "Policjanci. Bez munduru" i "Policjanci. W boju", w których razem ze swoimi rozmówcami przedstawia służbę funkcjonariuszy Policji od zupełnie innej strony, niż miało to dotychczas miejsce w literaturze.
W 2019 roku wspólnie z Fundacją wydawnictwa Prószyński i S-ka przeprowadziła z sukcesem I charytatywną akcję #NIEBIESKIM, z której dochód został przekazany Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Z okazji jubileuszu stulecia Polskiej Policji za książki "Policjanci. Ulica" i "Policjanci. Bez munduru" otrzymała od Komendanta Głównego nagrodę w kategorii "Policja w literaturze".

Informacje dodatkowe o Martwiec:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-07-13

Kup książkę Martwiec

Martwiec - opinie o książce

Odrobinę lepsza od poprzedniej części. Chociaż mam wrażenie, że autorka zbacza z kursu kryminalnego w kierunku fantasy czy science fiction. Czytam właściwie ten cykl tylko z sympatii do Daniela Podgórskiego. Ale postać Mari Carmen Sikory jest dla mnie niezrozumiała, nie wiem czemu miało służyć jej pojawienie się w Lipowie? I jeszcze ta banda szalonych bab, które prowadzą dochodzenie bez stosownych umiejętności ( oprócz Klementyny Kopp oczywiście), zabezpieczeń i akcesoriów. Trochę to naciągane. Ale czyta się lekko, miło i przyjemnie.

Mam słabość do tej serii. Trzynasty tom to kolejna podróż do znajomego Lipowa. Sięgam z sentymentu, bo wiem, czego się mogę spodziewać. Tym razem akcja rozgrywa się we wsi Rarogi, gdzie dochodzi do zaginięcia autobusu z kilkoma pasażerami. Po kilku dniach powraca jedna z zaginionych Dominika. Nie potrafi sobie jednak niczego przypomnieć. Niby wszystko jak zawsze, jednak zaczynam odnosić wrażenie, że autorce powoli brakuje pomysłów.

Kolejny tom cyklu o Lipowie. Morderstwa związane z zaginięciem autobusu. Śledztwo odbywa się dwutorowo. Z jednej strony Podgórski z nową partnerką, która kopie pod nim dołki. Z drugiej strony Klementyna ze swoją babską ekipą. Zakończenie satysfakcjonujące. Czekam na nową odsłonę autorki.

Kolejna część sagi o Lipowie utrzymana jest w tym samym stylu. Są bohaterowie, których już polubiliśmy i znane miejsca. Jest również kolejna zagadka. Daniel ma coraz bardziej skomplikowaną sytuację w pracy. Klementyna ze swoją Bandą Głupich Bab, próbuje rozwikłać zagadkę. Polecam.

Wydaje mis się ciut słabsza od poprzednich. I uważama,że nie należy czytać osobno,ale jako kolejną z serii.

Łaskun. Audiobook
Katarzyna Puzyńska0
Okładka ksiązki - Łaskun. Audiobook

Kolejny, szósty tom sagi o Danielu Podgórskim, Klementynie Kopp i innych policjantach z malowniczego Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w...

Sąpierz
Katarzyna Puzyńska0
Okładka ksiązki - Sąpierz

"Sąpierz" do druga część serii "Grodzisko". Postapokaliptyczny Nowy Świat spotyka się z magią słowiańskiego fantasty Starego Świata w jedynej w swoim rodzaju...

Forget Me Not
Julie Soto