Medicus

Anglia, XI wiek. Rob, syn cieśli i hafciarki, po śmierci rodziców zostaje pomocnikiem wędrownego balwierza parającego się również leczeniem. Wykazuje nie tylko zapał do nauki, ale również szczególną wrażliwość pozwalającą czytać w chorym organizmie, dostrzegać w nim chęć walki lub wolę poddania się. Punktem zwrotnym w jego życiu staje się spotkanie z żydowskim lekarzem którego kunszt odbiega od szalbierskich sztuczek średniowiecznych medyków...

Informacje dodatkowe o Medicus:

Tłumaczenie: Ewa Życieńska
Ilustracje:-

Kup książkę Medicus

Medicus - opinie o książce

Historia chłopca, który po śmierci rodziców zostaję przygarnięty przez Balwierza do terminu. Rob szybko okazuję się być wręcz urodzonym do tej pracy, i po śmierci mistrza przejmuje od niego interes. Jednak dla niego to za mało, chce faktycznie pomagać ludziom, nie tylko wyciągać od nich pieniądze. Ma wyrzuty sumienia, spowodowane swoją nieznajomością leczenia różnych chorób. Udając Żyda dostaję się do muzułmańskiej szkoły dla medyków. Muszę przyznać, że ogólnie historia głównego bohatera jest naprawdę bardzo ciekawa, ale nie wiem dlaczego, bardzo trudno było mi przebrnąć przez tę książkę. Może to przez język, albo styl autora? Sama nie wiem. Najbardziej podobały mi się chyba wątki związane z Mary.
Avatar użytkownika - ursa
ursa
Przeczytane:2014-08-08, Ocena: 4, Przeczytałam,
Noah Gordon jest amerykańskim pisarzem żydowskiego pochodzenia. Jego wielką pasją i miłością jest medycyna, czemu daje wyraz w trylogii opisującej dzieje lekarskiej rodziny Cole'ów, której ,,Medicus" jest pierwszą częścią. Kolejne tomy to: ,,Szaman" oraz ,,Spadkobierczyni Medisusa". Dzięki tym powieściom autor odniósł międzynarodową sławę. Otrzymał również wiele nagród, m.in. nagrodę J. F. Coopera przyznawaną przez Stowarzyszenie Historyków Amerykańskich. Akcja powieści rozpoczyna się w jedenastowiecznej Anglii, a dokładnie w roku 1021. Dziewięcioletni Rob J. Cole w krótkim odstępie czasu traci oboje rodziców, jego rodzeństwo przygarniają obcy ludzie, a on sam staje się pomocnikiem wędrownego balwierza. Opuszcza rodzinne miasto, by przez kilka następnych lat podróżować ze swoim chlebodawcą po całym kraju, ucząc się zarówno kuglarskich sztuczek jak i podstaw medycyny. Z czasem młody chłopiec odkrywa w sobie nadzwyczajny dar, dzięki któremu potrafi przewidzieć zbliżającą się śmierć swojego pacjenta. Niestety, aby nie zostać posądzonym o czary, umiejętność ta musi pozostać w tajemnicy. Punktem zwrotnym w życiu Rob okazuje się spotkanie z Benjaminem - lekarzem żydowskiego pochodzenia, który jak się okazuje posiada rozległą wiedzą, znacznie przewyższającą umiejętności średniowiecznych medyków. Od tej pory jedynym celem w życiu chłopca staje się podróż do Isfahanu, miasta w Persji, oraz zgłębianie tajników medycyny pod czujnym okiem wybitnego medyka, Ibn Siny, w Europie zwanego Awicenną. W końcu po śmierci swojego mentora, nie mając nic do stracenia, wyrusza w świat, by zrealizować swoje życiowe powołanie, nie wiedząc jeszcze jak wiele wyrzeczeń będzie go to kosztować. Jak potoczą się dalsze losy Roba? Czy dostanie się do Persji? Czy uda mu się spotkać z Awicenną? Czy zostanie medykiem? Przeczytajcie, a przekonacie się sami. W ,,Medicusie" autor przenosi nas nie tylko do średniowiecznej Europy, ale również na barwny Bliski Wschód. Jest tu prawie wszystko, o czym tylko czytelnik może sobie zamarzyć: przygoda, niebezpieczeństwo, sensacja, miłość od pierwszego wejrzenia, przyjaźń po grób, egzotyczne kraje, wielbłądy, słonie, Żydzi, Koran, medycyna... Podczas lektury najbardziej zaintrygowały mnie opisy stosowanych w średniowieczu zabiegów leczniczych. Osiągnięcia Persów w dziedzinie medycyny są naprawdę imponujące. Ciekawym wątkiem jest również konflikt między Żydami i chrześcijanami, jak również barwnie przedstawiona kultura arabska oraz żydowska. ,,Medicus" to również książka o tym, że marzenia są po to, aby je spełnić. Autor na podstawie głównego bohatera w niebanalny sposób pokazuje, jak wiele człowiek jest wstanie poświecić i zaryzykować, aby osiągnąć wyznaczony cel. Jeśli czegoś naprawdę chcemy, to nic, absolutnie nic nie jest wstanie nam w tym przeszkodzić. Powieść Gordona jest na pewno godna polecenia, chociaż mnie, jako wielkiej fanki powieści przygodowo-historycznych, których akcja rozgrywa się w średniowieczu, specjalnie na kolana nie rzuciła. Owszem czyta się ją całkiem przyjemnie, tylko jak dla mnie akcja jest zbyt rozwlekła i do paru innych rzeczy też bym się przyczepiła. Nie wiem, być może przeczytałam już w swoim życiu zbyt wiele książek i zaczynam wybrzydzać. Niemniej jednak sądzę, że wielbiciele tego typu literatury mogą być nią zachwyceni.
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 ksiażki 2014,
Świetnie napisana opowieść o dążeniu do realizacji marzeń, o średniowiecznej Europie, Persji, o historii Żydów, chrześcijan; jest miłość, wojna, trochę sensacji, historii medycyny. Mimo dość pokaźnych rozmiarów bardzo szybko się czyta.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-12-28,

Choroby w średniowieczu uważano pokutą za grzechy i ludzie musieli się z tym pogodzić, że nic ich nie uratuje. Z wiekiem medycy próbowali pogłębiać wiedzę z zakresu chorób i starali się pomóc ówczesnej ludności. Inni zarabiali na niewiedzy ludzi i wykorzystywali ich do swoich celów. Jednym z lekarzy, którzy chcieli leczyć i pogłębiać swoją wiedzę był Robert Cole. Od losu otrzymał moc, dzięki której "czytał" w chorym ciele.  XI wiek, Anglia. Robert w przeciągu kilku miesięcy traci matkę i ojca. Zostaje rozdzielony z rodzeństwem i odesłany pod opiekę balwierza. Ten wyjaśnia mu wszystko co jest mu potrzebne w jego fachu i uczy go żonglerki i podstaw medycyny. Chłopiec zafascynowany nauką szybko wchłania wiedzę i po kilku latach jest w stanie  prowadzić prywatną praktykę. Robert w pewnej wiosce poznaje żydowskiego medyka i po tym spotkaniu ma jedno marzenie: uczyć się w isfahańskim maristanie. Jest tylko jeden problem. Do szkoły mogą chodzić tylko muzułmanie i Żydzi. Mężczyzna podejmuje decyzje. Dołącza do karawany gdzie spotyka Żydów, którzy wyjaśniają mu prawa ich religii. W Konstantynopolu Robert zmienia tożsamość i podaje się za Żyda, Jessego ben Beniamina. Robert udaje się do szkoły. Czy uda mu się przejść egzaminy i czy zostanie hakimem? Jakie plany wobec niego szykuje szach? Jakie tajemnice skrywają jego najlepsi przyjaciele? Czy spotka miłość swojego życia, którą opuścił w Stambule?

Autor wykazał się w tej książce znajomością kultury arabskiej. Widać jak autor się starał pisząc tę powieść. Mieszkańcy są przedstawieni jako osoby przestrzegające praw Koranu, gdzie nauka przeżywała swój rozkwit. Tam ludzie podchodzili poważnie do praw i byli surowo karani przez mułłów za nieprzestrzeganie Koranu. Autor w tej kwestii spisał się wzorowo. Kolejną sprawą jaką trzeba poruszyć są prawdy historyczne. Od zarania dziejów Żydzi byli prześladowani przez inne narody. Autor może także pochwalić się opisami batalistycznymi, które wyszły mu świetnie. Pan Gordon nie zapomniał też napisać o Galenie, który opracował podstawy medycyny. Po prostu rewelacja!
Podsumowując. ,,Medicus'' to ciekawa i świetnie napisana powieść. Dla miłośników historii będzie to nie lada gratka, a koneserzy literatury także nie mogą pominąć tej książki. Polecam ją również wszystkim innym, których nie wymieniłem. Gorąco polecam!

Pasjonująca powieść przygodowa z elementami historii i obyczajowości średniowiecznej Europy i Bliskiego Wschodu.

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2018-11-19, Ocena: 5, Przeczytałem,

Epicka powieść drogi

Od bardzo dawna marzyła mi się porządna powieść przygodowa; może nie taka co to powala stylem i słownictwem, ale taka, co wciągnie bez reszty i nie będzie dawała odłożyć się na później. No i powiem Wam szczerze – udało się! Chociaż "Medicus" nie jest wolny od wad, to spełnił swoje zadanie i dostarczył mi sporo rozrywki.

Trzeba przyznać, że choć Noah Gordon pod względem merytorycznym nie popełnił mistrzostwa, to jednak w powieści nic nie zgrzyta na tyle, bym chciała ją porzucić w trakcie lektury. Nawet jeśli jest to trochę bajdurzenie na temat życia w średniowieczu, to autor dość dobrze oddaje atmosferę tamtych czasów, kreśli ogólny obraz codzienności, podróżowania, leczenia, tego co ludzie jedli i pili. Bardzo ciekawe były również fragmenty dotyczące rozbudowywania Londynu, któremu w chwili rozpoczęcia akcji powieści bliżej do osady niż miasta.

"Medicus" pomimo swojej objętości na pewno nie jest powieścią przegadaną, wszystkie wątki są wyważone i żaden się nie wlecze, choć niektóre rozwiązania fabularne przywodzą na myśl telenowelę. Podróż przez średniowieczną Europę aż do Persji jest naprawdę wdzięcznym tematem.
Właściwie jedyne, co naprawdę raziło mnie podczas lektury to stereotypy. Chrześcijanie są głupi i brudni, muzułmanie są rozpustnymi i/lub nadużywającymi alkoholu hipokrytami, a każda religia to zbiór bezsensownych zakazów, które hamują rozwój nauki. To razi i wywołuje we mnie sprzeciw; nie. Po prostu nie.

Dość już narzekania, ponieważ "Medicus" jest naprawdę epicką powieścią drogi. Lektura może nie powiększyła mojej wiedzy z zakresu mediewistyki, nie powaliła na kolana oryginalnością czy wyszukanym stylem, ale dała mi wszystko, czego oczekuję od powieści przygodowej z historią w tle – czyli kilka wieczorów niezłej rozrywki.

PS. Dla wszystkich tych którzy oglądali kiedyś film o tym samym tytule, mam dobrą wiadomość – (rzekoma) ekranizacja mało ma wspólnego z pierwowzorem, więc śmiało możecie sięgnąć po powieść. Niewiele fabuły książki zostało przeniesione na ekran.

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2018-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Miałam, 52 (70) książki 2018, Historyczne,

Lektóra przenosi nas w czasie o 1000 lat, gdy medycyna raczkowała. Główny bohater, anglik, by zostać medykiem podszywa się za Żyda i podróżuje na bliski wschód.
Ksiażka ciekawa, chociaż nie zawsze zgodna historycznie. Czasem zbyt powolna akcja, ale całość oceniam pozytywnie. Wciagnęła mnie i byćmoze sięgnę po dalsze tomy.

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-02-24, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2018,

“Medicus" zabiera czytelnika w świat średniowiecznej medycyny. Nie jest to książka historyczna. To przede wszystkim opowieść o poszukiwaniu wiedzy, dążeniu do celu i spełnianiu marzeń w epoce przesądów i pogardy wobec życia.

Avatar użytkownika - Dominika_21
Dominika_21
Przeczytane:2016-03-22, Ocena: 6, Przeczytałam, FAVORI,
Rabin
Gordon Noah0
Okładka ksiązki - Rabin

Bohater powieści, człowiek twardych zasad, był już rabinem, kiedy zakochał się i ożenił z chrześcijanką, w dodatku córką pastora. Ich dzieje to opowieść...

Diament Jerozolimski
Gordon Noah0
Okładka ksiązki - Diament Jerozolimski

W połowie XX wieku w grotach nad Morzem Martwym znaleziono setki manuskryptów sprzed dwóch tysięcy lat. Pośród papirusowych i pergaminowych zwojów był...