Medicus

Choroby w średniowieczu uważano pokutą za grzechy i ludzie musieli się z tym pogodzić, że nic ich nie uratuje. Z wiekiem medycy próbowali pogłębiać wiedzę z zakresu chorób i starali się pomóc ówczesnej ludności. Inni zarabiali na niewiedzy ludzi i wykorzystywali ich do swoich celów. Jednym z lekarzy, którzy chcieli leczyć i pogłębiać swoją wiedzę był Robert Cole. Od losu otrzymał moc, dzięki której "czytał" w chorym ciele.
XI wiek, Anglia. Robert w przeciągu kilku miesięcy traci matkę i ojca. Zostaje rozdzielony z rodzeństwem i odesłany pod opiekę balwierza. Ten wyjaśnia mu wszystko co jest mu potrzebne w jego fachu i uczy go żonglerki i podstaw medycyny. Chłopiec zafascynowany nauką szybko wchłania wiedzę i po kilku latach jest w stanie  prowadzić prywatną praktykę. Robert w pewnej wiosce poznaje żydowskiego medyka i po tym spotkaniu ma jedno marzenie: uczyć się w isfahańskim maristanie. Jest tylko jeden problem. Do szkoły mogą chodzić tylko muzułmanie i Żydzi. Mężczyzna podejmuje decyzje. Dołącza do karawany gdzie spotyka Żydów, którzy wyjaśniają mu prawa ich religii. W Konstantynopolu Robert zmienia tożsamość i podaje się za Żyda, Jessego ben Beniamina. Robert udaje się do szkoły. Czy uda mu się przejść egzaminy i czy zostanie hakimem? Jakie plany wobec niego szykuje szach? Jakie tajemnice skrywają jego najlepsi przyjaciele? Czy spotka miłość swojego życia, którą opuścił w Stambule?

Autor wykazał się w tej książce znajomością kultury arabskiej. Widać jak autor się starał pisząc tę powieść. Mieszkańcy są przedstawieni jako osoby przestrzegające praw Koranu, gdzie nauka przeżywała swój rozkwit. Tam ludzie podchodzili poważnie do praw i byli surowo karani przez mułłów za nieprzestrzeganie Koranu. Autor w tej kwestii spisał się wzorowo.
Kolejną sprawą jaką trzeba poruszyć są prawdy historyczne. Od zarania dziejów Żydzi byli prześladowani przez inne narody. Autor może także pochwalić się opisami batalistycznymi, które wyszły mu świetnie. Pan Gordon nie zapomniał też napisać o Galenie, który opracował podstawy medycyny. Po prostu rewelacja!

Podsumowując. ,,Medicus'' to ciekawa i świetnie napisana powieść. Dla miłośników historii będzie to nie lada gratka, a koneserzy literatury także nie mogą pominąć tej książki. Polecam ją również wszystkim innym, których nie wymieniłem. Gorąco polecam!

Informacje dodatkowe o Medicus:

Kup książkę Medicus

Diament Jerozolimski
Gordon Noah0
Okładka ksiązki - Diament Jerozolimski

W połowie XX wieku w grotach nad Morzem Martwym znaleziono setki manuskryptów sprzed dwóch tysięcy lat. Pośród papirusowych i pergaminowych zwojów był...

Rabin
Gordon Noah0
Okładka ksiązki - Rabin

Bohater powieści, człowiek twardych zasad, był już rabinem, kiedy zakochał się i ożenił z chrześcijanką, w dodatku córką pastora. Ich dzieje to opowieść...