Milcząca dziewczyna

Tytuł oryginału: The Silent Girl
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jęczmyk Anna

Tom 9 cyklu Jane Rizzoli / Maura Isles

W ciemnym zaułku bostońskiego Chinatown leży precyzyjnie odcięta ostrym narzędziem, niemal amputowana, kobieca ręka. Na dachu sąsiedniego budynku detektywi Jane Rizzoli i Barry Frost odkrywają ciało ofiary z podciętym gardłem - pięknej rudowłosej kobiety w czarnym sportowym ubraniu. Przyczepione do jej ubrania dwa kosmyki srebrnych, prawdopodobnie nienależących do człowieka włosów oraz dwa adresy wprowadzone do systemu nawigacji GPS samochodu ofiary stanowią jedyne tropy, którymi podążają detektywi. Śledztwo prowadzi do wydarzeń sprzed dziewiętnastu lat, do dramatu który rozegrał się w restauracji Czerwony Feniks mieszczącej się niegdyś w tym samym budynku, na którego dachu znaleziono ciało kobiety. Według ustaleń policji Wu Weimin, chiński kucharz i nielegalny imigrant, wpadł w szał i zastrzelił wszystkie osoby znajdujące się wówczas w restauracji, po czym popełnił samobójstwo. Jedna z kobiet związanych z tą masakrą nadal żyje: jest to Iris Fang wdowa po kelnerze i zarazem bliskim przyjacielu obłąkanego kucharza, właścicielka szkoły chińskiej sztuki walki wushu, która nigdy nie uwierzyła w winę kucharza. Iris zna pewien sekret, którego obawia się wyjawić. Sekret, który żyje i oddycha w mrocznych zakątkach Chinatown i który może nie należeć do świata ludzi. Teraz zaś sama stała się celem kogoś lub czegoś do głębi nikczemnego i złego. Tym razem detektyw Jane Rizzoli i doktor Maura Isles muszą zmierzyć się ze zbrodnią, w której rozbrzmiewają echa starodawnej przejmującej chińskiej legendy i wykazać się większym sprytem niż nieznany wróg, mistrz przebiegłości posiadający nad nimi kilkaset lat przewagi i zwinne ostrze zemsty.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Milcząca dziewczyna

Opinie o książce - Milcząca dziewczyna

Milcząca dziewczyna to moje pierwsze zetknięcie z twórczością Tess Gerritsen - Robinem Cookiem w spódnicy. Autorka walczy z wyżej wspomnianym o tytuł mistrza gatunku na rynku thrillerów medycznych. Czy Milcząca dziewczyna jest mistrzowską pozycją? Przekonajcie się.   Boston, Chinatown. Makabryczne morderstwo wstrząsa mieszkańcami azjatyckiej dzielnicy. Na dachu opuszczonego budynku odnaleziono zwłoki młodej kobiety - mało tego zwłoki potwornie okaleczone - pozbawione prawej dłoni i głowy. Ofiara jak się okazuje nie była jednak zupełnie bezbronna, bo Billy - przewodnik "Wycieczki z duchami"  odnajduje obok odciętej dłoni pistolet z tłumikiem. Domyślamy się więc, że ktoś miał zniknąć po cichu. Odpłynąć w niebyt w tej tłocznej, pełnej nielegalnych imigrantów dzielnicy z małymi knajpkami i dobrą kuchnią. Co jednak wydarzyło się ponad głowami tych, którzy nie chcą mówić? Dlaczego napastnik stał się ofiarą i jak z chirurgiczną precyzją pozbawiono go dłoni i głowy?   Wezwani na miejsce policjanci wydziału zabójstw - Jane Rizzoli i Barry Frost próbują zbadać tę sprawę. Z pomocą przychodzi im Maura Isles - patolog, która swoimi zeznaniami zraziła do siebie niemalże wszystkich bostońskich stróżów prawa i Johnny Tam - młody detektyw, stawiający swoje pierwsze kroki w tamtejszej policji. Czy towarzystwo "nowego" - młodego żółtodzioba i kobiety uchodzącej za zdrajczynię policyjnej braci pomoże detektywom w prowadzeniu śledztwa?

Wraz z rozwojem wydarzeń koniecznym staje się powrót do zamkniętej już sprawy z przeszłości - słynnej w Chinatown i przepełniającej mieszkańców wstydem masakry w "Czerwonym feniksie", a także do nierozwiązanej do dziś kwestii porwań młodych dziewcząt. Jedynie Iris Fang - kobieta, która w obu tych wydarzeniach straciła bliskich, nie daje za wygraną. Walczy o ich pamięć, o sprawiedliwość, o karę dla winnych. Zdaje się znać tajemnice, o których nie wie nawet bostońska policja. Autorka niefortunnym zabiegiem strzela sobie w kolano - nie chcę tu zdradzać o czym mowa, jednak wiedzcie, że już na początku domyślamy się kto jest tajemniczym zabójcą z mieczem. Szybko też poznajemy motyw zabójstwa i jedyne co nam pozostaje to beznamiętne śledzenie poczynań bostońskich detektywów.   To nie koniec słabych punktów Milczącej dziewczyny, chociaż te wcześniej wymienione stawiają ją już i tak na straconej pozycji. Przez karty książki przewija się temat Szkoły Wschodnich Sztuk Walki "Smok i gwiazdy", co stało się dla autorki okazją do umieszczenia w tekście dość obszernych, a nic nie wnoszących opisów sztuk walki. Mocno odrzuca zawarcie zbyt wielu informacji nie wnoszących niczego nowego czy ciekawego do fabuły. Bohaterom w zwyczajnych rozmowach zdarza się przytoczyć długie, encyklopedyczne definicje i nużące formułki wyjaśniające jakiś detal, który nie jest nawet istotny dla treści książki.   Zostaje nam jednak jeszcze jedna intrygująca kwestia - kim jest tytułowa milcząca dziewczyna? W książce czeka na nas więc kolejna nierozwiązana sprawa i wiążący się z nią mocno zaskakujący zwrot akcji, jednak nie wiem czy w tym wypadku gra jest warta świeczki.
Avatar użytkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2017-05-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Druga książka tej autorki w moim czytelniczym dorobku i muszę przyznać, że to spotkanie było znacznie ciekawsze. Choć co najmniej kilka rzeczy można było łatwo przewidzieć i trudno mówić o jakichś zaskoczeniach, to jednak w ogólnym rozrachunku opowieść jest całkiem ciekawa. Bardzo ładnie splatają się tu wątki z przeszłości i te współczesne, sprawa okazuje się wielowymiarowa i dzięki temu dość interesująca. Szczególnie przemówił mi do wyobraźni motyw tajemniczej, nieuchwytnej postaci z mieczem.
Avatar użytkownika - Kate1986
Kate1986
Przeczytane:2016-07-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2017-01-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Wycieczka przemierzająca China Town w Bostonie natyka się na ... prawdziwą ludzką dłoń. Śledztwo prowadzi niezawodny tandem Gerritsen Mauta = patolog i Jane - śledcza. Zagłębiając się w tą tajemniczą dzielnicę, owianą orientalnymi opowieściami, tradycją, poczuciem własnej wartości i poszanowaniem historii, uwikłają się w dziwną historię zbrodni, która rozegrała się w małym chińskim lokalu, gdzie kucharz zabił wszystkich w nim przebywających i potem popełnił samobójstwo. Jednak nie wszystko daje się prosto wyjaśnić, ginie emerytowany policjant zajmujący się tą sprawą, wychodzą na jaw porwania młodych dziewczyn i na horyzoncie pojawiają się wynajęci mordercy, mafia oraz tajemniczy mściciel. Z tego tygla wątków i pomysłów Gerritsen uplotła całkiem zgrabną historyjkę, której zakończenie zaskakuje najbardziej przenikliwych czytelników.
Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-11-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Podczas wycieczki śladami duchów i zbrodni po Chinatown zwiedzający natrafiają na odciętą rękę. Niebawem policja odnajduje resztę ciała i okazuje się, że morderstwo może mieć związek z tejemniczą zbrodnią w chińskiej restauracji sprzed kilkunastu lat. Do policyjnego zespołu dołącza młody Azjata, bardzo zaangażowany w sprawę. Okazuje się, że to co łączyło ofiary morderstwa sprzed lat to zaginione córki. A sprawą zajął się także tajemniczy mściciel w małpiej skórze. Maura, Jane, Frost i Tam mają do rozwiązania nie lada zagadkę.
Avatar użytkownika - zksiazkawreku
zksiazkawreku
Przeczytane:2016-11-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
http://z-ksiazka-w-reku.blogspot.com/ _______________________________________________________________________ ,,Milcząca dziewczyna" to już dziewiąty tom cyklu o Jane Rizzoli i Maurze Isles. Czy książka została utrzymana na poziomie ośmiu poprzednich? Tym razem autorka poruszyła dość specyficzny temat - chińskich wierzeń i sztuk walki. Akcja powieści dzieje się w Chinatown, gdzie ma miejsce niewiarygodny incydent. Turyści, którzy podążali trasą Wycieczki z Duchami nie przypuszczali, że w krętych uliczkach oświetlonych czerwonymi lampionami znajdą coś więcej niż opowieści przyprawiające o gęsią skórę. Co znaleźli? Dłoń, która została ukryta za śmietnikiem. Po pewnym czasie zostaje również znalezione ciało martwej kobiety, do której ta dłoń należała. Kobieta ta ma idealnie gładkie brzegi poderżniętego gardła. Wskazuje to na nietypowe narzędzie zbrodni. A włosy znalezione na ubraniu być może należą do napastnika, który niekoniecznie jest człowiekiem. Bostońskie Chinatown skrywa wiele tajemnic i nierozwiązanych spraw. Wystarczy tknąć jedną z nich, by na jaw wyszły ukrywane przez lata kłamstwa... Mówiąc szczerze, ,,Milcząca dziewczyna" nie spodobała mi się tak, jak poprzednie części tego cyklu. Już sama fabuła mnie nie zainteresowała, choć autorce udało się stworzyć specyficzny klimat Chinatown. Nie potrafiłam ,,wgryźć" się w lekturę. Czułam, że byłam obok książki, a nie w samym środku. Jeśli chodzi o wątek kryminalny to owszem, jest bardzo dobry i dopracowany, jednak nie czułam się trzymana w napięciu, nie miałam wypieków na twarzy jak to zawsze bywa. Cóż, pozostało mi tylko powiedzieć, że mam nadzieję, iż słabsza książka była tylko incydentem, a kolejne będą znowu na wysokim poziomie. Co do kwestii językowej, autorka również i w tej książce posługuje się prostym, lekkim i przyjemnym językiem. Nie mamy tu zbędnych szczegółów i opisów - wszystko jest konkretne. Na plus zasługuje również kreacja bohaterów, która jest niezwykle ciekawa i urozmaicona. Poza tym, szkoda, że autorka w książce umieściła tak mało scen z prosektorium, które tak bardzo lubię. Podsumowując, ,,Milcząca dziewczyna" to bardzo dobra książka, choć uważam, że są lepsze. Autorka porusza w niej dość oryginalne tematy, jakimi są sztuki walki i wierzenia chińskie. Jeśli ktoś się tym interesuje to polecam, a jeśli nie - również polecam.
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2015-09-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Na dachu pewnego budynku zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Ubrana na czarno ofiara została w precyzyjny sposób pozbawiona głowy a jej odcięta ręka wciąż trzyma pistolet. Od kilkunastu lat, w niewyjaśnionych okolicznościach znikają młode dziewczyny. Wszelki ślad po nich ginie a rodziny co roku otrzymują anonimowe wiadomości przypominające o zaginionych. Dziewiętnaście lat wcześniej pewien chiński kucharz wychodzi na salę restauracyjną i zabija wszystkich będących tam gości, po czym popełnia samobójstwo. Po ulicach Bostonu grasuje tajemnicza istota. Ktoś, kto porusza się niczym cień, niewidzialny dla zwykłych śmiertelników, sieje śmierć i strach. A jednak nie może być kimś złym skoro ratuje życie policjantce. Jane Rizolli się zmieniła. Dojrzała, stała się bardziej wyważona, mniej spontaniczna. Ma dla kogo żyć i na kartach książki widać, jak bardzo jej na tym życiu zależy. Sprawa kobiety zamordowanej na dachu restauracji, w której wiele lat wcześniej miała miejsce masakra, staje się dla Jane niezrozumiała, tajemnicza i niebezpieczna. Wszystkie wątki śledztwa, włącznie z tajemniczą postacią, prowadzą Jane w rejony Chinatown i krążących tam legend o Małpim Królu, mistrzach sztuk walki i zemście. Doktor Maura została w tej części odsunięta na boczny tor. W wyniku zeznań na niekorzyść pewnego policjanta, Maura staje się niemile widziana i nawet Jane ciężko jest zrozumieć, że przyjaciółka musi iść za głosem swego sumienia. Maura zupełnie nie pasowałaby do prowadzonego śledztwa, w którym nic nie jest czarne ani białe, pełno w nim niepowiedzeń i nieoczywistości a Jane musi działać niekonwecjonalnie. Tess Gerritsen dała niezły popis. Świetnie wykreowała atmosferę panującą w chińskiej dzielnicy Bostonu, ukazując ten inny świat widziany oczyma obcego. Mity, legendy, mistycyzm. Całkowicie inna mentalność mieszkających tam ludzi. Honor, miłość, zemsta. Inne smaki, inne zapachy. Ludzie, którzy chcą zachować tradycje, kierują się innymi zasadami a jednak są do nas bardzo podobni. Tak samo kochają, marzą i snują plany na przyszłość. "Pozbawieni więzi z naszymi przodkami jesteśmy samotnymi drobinami kurzu znoszonymi przez prąd i zagubionymi, do niczego i nikogo nieprzywiązanymi." Akcja książki jest bardzo dynamiczna i wciąga od samego początku. Ta część serii o Jane jest trochę inna, bardziej dojrzała, przemyślana. Nie jest tylko kolejnym thrillerem dzięki temu, że autorka nie skupiła się tylko i wyłącznie na mnożeniu trupów, a pociągnęła bardzo sprawnie wątek Małpiego Króla, dzięki czemu śledztwo jest naszpikowane mistycznymi wątkami. Bardzo fajnie się to czyta, gdyż atmosfera w niektórych momentach robi się mroczna i gęsta. Trzyma w napięciu i naprawdę ciężko się od niej oderwać. Polecam nie tylko fanom autorki. "Milcząca dziewczyna" to kawał dobrego thrillera, pełnego akcji, napięcia, okraszonego orientalnymi wątkami pozwalającymi lepiej zrozumieć chińską kulturę.
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2015-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Kolejna genialna powieść Tess Gerritsen (czy ona ma jakieś złe książki?), wciągająca, nietuzinkowa i zaskakująca. Nadążałam wprawdzie za akcją, kilka stron przed bohaterką byłam w stanie wysnuć jej przypuszzenia lub domyślić się czegoś istotnego o wątku, niemniej zakończenie mnie usatysfakcjonowało, miało w sobie iskierkę niespodzianki, a sposób poprowadzenia fabuły był po prostu... smaczny. Idealnie wyrównane chwile, kiedy sprawy miały toczyć się szybko, z tymi, którym należało się więcej uwagi i powolne stopniowanie napięcia. W moim odczuciu, jeśli chodzi o emocje podczas czytania mogę porównać to chyba tylko do "Ciała", które było moim pierwszym zetknięciem się z Gerritsen. Bardzo udana pozycja.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2014-07-16, Ocena: 4, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Znalezione na dachu jednego z domów w Chinatown w Bostonie ciało kobiety z odciętą dłonią i poderżniętym gardłem staje się początkiem żmudnej pracy bostońskiej policji w drodze ku odkryciu sprawcy. Jak się okaże tropy prowadzą nie tylko do domniemanych sprawców z teraźniejszości, ale kierują również w daleką przeszłość, do masakry w restauracji Czerwony Feniks prawie 20 lat temu. Policjantka Jane Rizzoli, znana nam już z powieści "Chirurg", bada kolejne tropy, narażając się na coraz to większe niebezpieczeństwo. Na szczęście czuwa nad nią chiński Małpi Król, któremu również zależy na odkryciu prawdy. Tess Gerritsen nie straszy mnie tak jak np. Simon Beckett, ale nie poczytuję tego za minus. Wciąga mnie intryga, z zapartym tchem śledzę losy bohaterów, tuż przed rozwiązaniem intrygi nie mogę się już od niej oderwać.
Avatar użytkownika - Tosia1996
Tosia1996
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Kolejny thriller medyczny Tess, tym razem czuję się bardzo usatysfakcjonowana. Moje ulubione bohaterki Maura i Jane, znów miały nie lada kłopot do rozwiązania, a Jane znalazła się w niemałych tarapatach i jak zawsze udało jej się przeżyć. Nie zabrakło u jej boku kochającego męża Gabriela, wspomniana została również mała Regina. Ostateczne rozwiązanie zagadki było zaskakujące. Zostałam bardzo dobrze zmylona. Również i ja podejrzewałam Iris o całe zamieszanie, że to ona okaże się niezrównoważonym zabójcą. Badanie specjalnymi środkami chemicznymi - ta metoda bardzo mi się podoba. Małe ślady stópek, które znaleźli policjanci były bardzo pomocne. A do głębszego szukania nakłonił naszą bohaterkę Szczurek. Sprawa tajemniczego zwierzęcia, które było tylko maską - super pomysł :D Książkę przeczytałam w dwa dni.
Avatar użytkownika - Hypnose
Hypnose
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam, przeczytane, 52 książki 2013,
Książka bardzo wciągająca, niemniej zastanawiały mnie fragmenty gdzie narratorem była Iris Fang. Zakończenie zaskakujące
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,

Wydawnictwo Albatros przyzwyczaiło mnie już do tego, że pod ich szyldem zawsze znajdę jak nie rewelacyjne to bardzo dobre thrillery/kryminały. Tym razem sięgnęłam po najnowszą powieść Tess Gerritsen, która nosi tytuł „Milcząca dziewczyna”.

Nie muszę przedstawiać sylwetki autorki, gdyż jak wiadomo nie jest to pierwsza jej książka, którą tu recenzuję. Ale kilka słów o fabule . Akcja zaczyna się w chwili, gdy na dachu jednego z budynków w bostońskim Chinatown policja odnajduje ciało zamordowanej kobiety. Zbrodnia jest o tyle zagadkowa, gdyż morderca okazał się wyjątkowo brutalny. Kobiecie z chirurgiczną precyzją zabójca odcina dłoń i podcina gardło. Sprawą zajmują się detektyw Jane Rizzoli oraz patolog sądowy Maura Isles. Z początku sprawa wydaje się z góry skazana na niepowodzenie, bo jedynym śladem jest dziwna sierść na ciele ofiary. Jednak drogą dedukcji i adresem wpisanym w GPS w samochodzie denatki, detektyw Jane Rizzoli dociera do szkoły walki Bushu, której właścicielką jest Iris Fang. Iris ma za sobą traumatyczne przeżycia. 19 –cie lat temu jej mąż oraz troje innych przypadkowych gości restauracji Czerwony Feniks zostają zastrzeleni przez kolegę z pracy- kucharza imigranta.  Iris także utraciła córkę, która dwa lata przed śmiercią jej męże, zaginęła jako nastolatka. Śledztwo się komplikuje, gdy na światło dzienne wychodzą nowe fakty : Krewni zamordowanych w restauracji umierają w dziwnych okolicznościach, a córka jednej z ofiar również zostaje porwana jak córka Iris. Co łączy te sprawy? Kim jest zabójca kobiety z dachy? Czy zabójca to człowiek czy tajemnica istota, która mści się za grzechy przeszłości? Przyznam, że jest to najlepszy thriller autorki jaki do tej pory czytałam. Fabuła wciągnęła mnie od razu. Zmieniające się tempo akcji, ślepe zaułki, nowe tropy, niedomówienia oraz  przeżycia wewnętrzne bohaterów sprawiła, że kompletnie przepadłam.  Bardzo bym chciała ,by pisarka zachowała ten styl. Wielką zaletą  jest brak wątku miłosnego, oraz polowań zabójcy na policjantów. Nic nie wybucha, nie ma niepotrzebnych wątków. Wszystko jest gruntowanie przemyślane i po nici do kłębka czytelnik dociera do zaskoczenia, które sprawiło, że opadła mnie szczęka. Takiego obrotu spraw nie spodziewałam się i dla tego polecam każdemu, kto lubi zadziwiające zaskoczenia. Warto wspomnieć o sposobie narracji. Jest ona dwustronna. Całą akcję opowiada czytelnikowi narrator, ale historię Iris opowiada ona sama. Iris odsłania całą siebie, swój ból po utracie bliskich, ale także relacje  z innymi rodzinami ofiar z restauracji Czerwony Feniks, co sprawia, że czytelnik wczuwa się w jej sytuacje i jej współczuje. Lektura ta jest godna uwagi, gdyż jest naprawdę świetna. Polecam
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-12-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
W całej twórczości Gerritsen brakowało mi pozycji nawiązującej właśnie do Chin. Wszak autorka ma azjatyckie korzenie. I doczekałam się. Może nie jest to rewelacja, ale fajna historia.
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2013-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013 roku,
Trzymająca w napięciu powieść kryminalna . Pisarka słynna z najciekawszych thrillerów medycznych . Czytałam tego typu literaturę po raz pierwszy , nie należy ona do moich ulubionych , jednak bardzo mnie zaciekawiła. Polecam i na pewno sięgnę po kolejną powieść tej autorki,
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-01-12, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Jestem fanką tej autorki i uwielbiam jej książki. Ta jednak nie podobała mi się tak bardzo, jak inne. Akcja toczy się w Chinatown, chińskiej dzielnicy Bostonu. Książka nawiązuje od Chin, sztuk walki oraz Małpiego Króla... Sprawę zabójstwa młodej kobiety prowadzi detektyw Jane Rizzoli i patolog dr. Isles. Zawiodłam się, bo książka bardzo podobna do "Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet". Może autorka się zainspirowała? Ogólnie książka dobra, ale było sporo nudnych momentów, a tematyka Chin nie do końca mnie interesuje. Było kilka naprawdę świetnych, trzymających w napięciu i pełnych grozy fragmentów, ale czegoś brakowało.

Chiny i zwyczaje związane z tym krajem nie leżą w tematyce moich zainteresowań, ale Tess Gerritsen umie pokierować fabułą w perfekcyjny sposób. Dwutorowa akcja i tajemnicze zaginięcia, które mogą być ze sobą związane. Strzelanina w restauracji Czerwony Feniks, która wciąż budzi wiele pytań i emocji. Pojawia się tez kontynuacja poprzedniej części "Dolina umarłych". Trochę za dużo chińskich legend, ale pewne wątki nadały tajemniczej atmosfery. Miałam odczucie, że jestem na styku dwóch światów. Zakończenie mnie poruszyło a wyjaśnienie tajemnicy było ogromnym zaskoczeniem. Takiego obrotu się nie spodziewałam. Pozostaje teraz tylko wypożyczyć kolejną część.

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2021-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Fabuła umiejscowiona jest pośród chińskiej społeczności, oparta troszeczkę o chińskie bajki...a może chińską rzeczywistość. Przeszłość nigdy nie odpuszcza, odciska piętno na jej uczestnikach. Tak jest i tym razem. Morderstwo i samobójstwo popełnione dziewiętnaście lat wcześniej zostaje podwaliną aktualnych kryminalnych wydarzeń. Co na prawdę wydarzyło się prawie dwadzieścia lat temu. Nie było przecież świadków, sprawę szybko zamknięto i zaszufladkowano. Ale czy wówczas kogoś nie skrzywdzono dodatkowo, ktoś wie co się wydarzyło. Czyżby jednak był świadek? Akcja szybko się rozwija i poznajemy ciągle nowe fakty. Tylko jak one odnoszą się do współczesnej zagadki. Napięcie wzrasta a zakończenie jednak mnie zaskoczyło. Tak autorka namieszała, że w ogóle sprawców nie brałam pod uwagę. Jak zawsze Tess Gerritsen mnie nie zawiodła.

Avatar użytkownika - rozczytana
rozczytana
Przeczytane:2018-01-10, Ocena: 4, Przeczytałam,
Telefon po północy
Tess Gerritsen0
Okładka ksiązki - Telefon po północy

W środku nocy Sarah Fontaine budzi dzwonek telefonu. Spokojnie go odbiera, spodziewając się wiadomości od przebywającego w Londynie męża. Tymczasem w słuchawce...

Girl Missing
Tess Gerritsen0
Okładka ksiązki - Girl Missing

THE FIRST BODY IS A MYSTERY. She’s young. She’s beautiful. And her corpse, laid out in the office of Boston medical examiner Kat Novak,...

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło