Mi這嗆 made in China

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-06-06
Kategoria: Literatura faktu, reporta

Ocena: 4.83 (6 g這s闚)

Znakomity reporta o najwi瘯szym na 鈍iecie rynku... matrymonialnym.

Ceniony reporta篡sta i znawca chi雟kiej kultury Dorian Malovic przemierzy Pa雟two 字odka wzd逝 i wszerz. Rozmawia z matkami, 穎nami, córkami, siostrami, konkubinami i prostytutkami. Wys逝cha ich najintymniejszych zwierze, po to by zbudowa prawdziwy obraz mi這軼i made in China.

Jak by nastolatk, wiedz帷 瞠 trzeba znale潭 m篹a przed uko鎍zeniem 25 roku 篡ciu, by nie zosta sheng nu - resztk, której nie chce 瘸den m篹czyzna?

Jak by kobiet, gdy to rodzice szukaj dla Ciebie m篹a na ogromnym targu singli?

Jak by matk, kiedy ka盥a kolejna ci捫a grozi represjami ze strony Pa雟twa?

A przede wszystkim - czy mo積a kocha prawdziwie w 鈍iecie, w którym komunizm zniszczy wszystkie warto軼i poza bezwzgl璠nym pos逝sze雟twem wobec Pa雟twa i rodziny? W kraju, gdzie ma鹵e雟two nie jest spraw uczu, lecz ch這dn kalkulacj biznesow.

Kup ksi捫k Mi這嗆 made in China

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Mi這嗆 made in China

"Mi這嗆 made in China" Dorian Malovic

Przejmuj帷y reporta o mi這軼i w Chinach. Autor przez kilka lat zbiera materia造 dotycz帷e zawierania zwi您ków ma鹵e雟kich, rozwodów oraz homoseksualistów w tym kraju. W sposób bardzo dog喚bny analizuje mentalno嗆 mieszka鎍ów zarówno miast, jak i wsi i stara si ukaza w sposób dok豉dny motywy, którymi kieruj si tamtejsi ludzie podczas wyboru partnera. Okazuje si, 瞠 sytuacja wcale nie jest taka 豉twa, poniewa Chi鎍zycy nie s lud幟i wylewnymi, a ich kultura nie pozwala na bezpo鈔ednie zawieranie znajomo軼i z p販i przeciwn. Kontakty mi璠zyludzkie s tam du穎 bardziej skomplikowane ni w krajach europejskich, gdzie ka盥y mo瞠 zaczepi osob dla niego atrakcyjn chocia瘺y na ulicy, tam jest to nie do pomy郵enia i sugeruje brak kultury osobistej i dobrego wychowania. Mimo rozwoju cywilizacyjnego ma鹵e雟twa w Chinach wci捫 s aran穎wane przez rodziców, a dzieci, b璠帷 osobami doros造mi, musz podporz康kowa si woli rodziców w ramach okazania szacunku za otrzymane wychowanie. Mi這嗆 w Chinach wygl康a zupe軟ie inaczej ni u nas.
Homoseksuali軼i nie s dyskryminowani tak bardzo, jak w Europie. Jednak obowi您kiem m篹czyzn jest zawieranie zwi您ków ma鹵e雟kich w celu przed逝瞠nia ci庵這軼i rodu, wi璚 niejednokrotnie decyduj si oni na dramatyczny krok, jakim jest 郵ub, jedynie w celu wydania na 鈍iat potomka, poniewa boj si wyzna prawd rodzicom i zawie嗆 ich nadzieje.
Córki wci捫 s tam niechcianym obowi您kiem, za który trzeba jedynie p豉ci, a kobieta niezam篹na w wieku 25 lat jest ju star pann i nikt jej nie chce. Rozwody s tam rzadkie, poniewa Chi鎍zycy staraj si zachowa twarz w鈔ód znajomych mimo wszystko, nawet je瞠li mia這by to si odby kosztem ich szcz窷cia. O dobrym o瞠nku przes康zaj pieni康ze. W Chinach ma鹵e雟two jest transakcj biznesow.

***

" <W Chinach przed pój軼iem na uczelni dziewczyny nie maj ch這paków, ale ja chcia豉bym by niezale積a i realizowa moje pragnienia. Nie mieli鄉y jednak nigdy wychowania seksualnego i dopiero na uniwersytecie pewnego dnia profesor wyja郾i nam, sk康 si bior dzieci, bez odwo造wania si do moralno軼i, w sposób raczej naukowy. Pod koniec studiów w Chongqing zacz窸am mocniej odczuwa presj rodziców, bym znalaz豉 sobie m篹a.> Matka zorganizowa豉 jej wiele randek, lecz ponad po這wa ch這paków uciek豉, dowiaduj帷 si, 瞠 obroni豉 doktorat z mi璠zynarodowego prawa handlowego. Powracamy do dylematu sheng nu, "resztek", które musz walczy, aby w konserwatywnym spo貫cze雟twie patriarchalnym stworzy prawdziwy zwi您ek.
M篹czy幡i wci捫 瞠ni si z gorzej wykszta販onymi kobietami, do tego na ogól m這dszymi, a te b造skotliwe odsuwaj na bok. W ich umys豉ch zakorzenione jest stare chi雟kie przys這wie, wed逝g którego czysto嗆 i niewinno嗆 maj stanowi gówne kobiece atuty. Niemniej jednak pewien socjolog z Hongkongu, To Sin-chi, zauwa瘸, 瞠 na m篹czyznach równie wywiera si presj, by kultywowali tradycyjne warto軼i, nawet je郵i dla kobiety <nie jest istotny ni窺zy status spo貫czny m篹czyzny, z którym 篡j, faceci nie mog znie嗆 lepiej wykszta販onych kobiet>. Wystarczy przytoczy wypowied konsultanta do spraw marketingu w Szanghaju, Kevina Du Kanga: <Wstydzi豚ym si, je郵i kobieta, z któr jestem, by豉by na tym samym poziomie co ja. Straci豚ym pewno嗆 siebie i mój status m篹czyzny>."

***

Wed逝g mnie to bardzo poruszaj帷y reporta, który pokazuje determinanty kieruj帷e lud幟i w Chinach podczas szukania ma鹵onka. Podczas czytania tego reporta簑 zda豉m sobie spraw, jak wielkie mam szcz窷cie 篡j帷 w kraju, w którym sama mog wybra towarzysza 篡cia kieruj帷 si motywami wa積ymi dla mnie. To przykre, 瞠 篡j帷 w XXI wieku Chi鎍zycy wci捫 kieruj si wielowiekow tradycj i pos逝sze雟twem wobec rodziców, w trakcie zawierania zwi您ków ma鹵e雟kich. Dziewczynki nadal s tam niechciane, a m篹czyzna wci捫 uznawany jest za wa積iejszego w spo貫cze雟twie ni kobieta. Do tego przera瘸 mo瞠 fakt, i wszystko uzale積ione jest od stopnia zamo積o軼i. Ka盥y rodzic dla kobiety chce jedynie dobrego statusu materialnego, a dla m篹czyzny pi瘯nej i m這dej ma鹵onki. Wszystkie kieruje si tam powierzchowno軼i, a prawdziwe uczucia nie maj prawa bytu. Czyta豉m t ksi捫k z zapartym tchem, niejednokrotnie b璠帷 zszokowana ogromnymi ró積icami kulturowymi.
Zdecydowanie jest to ksi捫ka godna uwagi, zw豉szcza dla osób, które cho troch interesuj si innymi kulturami.

Avatar u篡tkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje

Bardzo ceni wszelkiego rodzaju reporta瞠, cho zazwyczaj zwracam uwag na te bardziej egzotyczne, pozwalaj帷e przenie嗆 si do odleg造ch miejsc i zaskakuj帷ych kultur. Idealnym miejscem na tak literack podró wydaj si by Chiny, o czym przekona豉m si 郵edz帷 uwa積ie materia造 zebrane przez autora tej publikacji.

Bior帷 do r彗 „Mi這嗆 made In China” spodziewa豉m si lektury lekkiej w odbiorze, zak豉daj帷, 瞠 Malovic podszed do tematu z dystansem, potraktowa go raczej z przymru瞠niem oka. I po cz窷ci rzeczywi軼ie tak jest. Nie zmienia to jednak faktu, 瞠 jego reporta ogromnie mnie zaskoczy, za spraw poruszonej w nim problematyki i g喚bokiego spojrzenia na t tematyk z ró積ych stron. Nie spodziewa豉m si, 瞠 pod has貫m „rynek matrymonialny” mo瞠 kry si tak wiele.

Czy wiedzieli軼ie, 瞠 w Chinach kobiety powinny wyj嗆 za m捫 do 25 roku 篡cia, bowiem starsze okre郵a si mianem resztek? Czy zdawali軼ie sobie spraw, 瞠 w Chinach mi這嗆 regularnie zostaje spychana na dalszy plan przez bogactwo i wygl康 zewn皻rzny? Czy mieli軼ie poj璚ie o tym, 瞠 homoseksuali軼i zaskakuj帷o cz瘰to zak豉daj rodziny jedynie by spe軟i „swój obowi您ek” i wyda na 鈍iat potomka? Odpowiedzi na te pytania mo瞠cie znale潭 w tej publikacji, przy okazji poznaj帷 o wiele wi璚ej interesuj帷ych informacji dotycz帷ych 篡cia w dzisiejszych Chinach.

Malovic opowiada niezwykle ciekawie. O agencjach matrymonialnych, które wzbogacaj si dzi瘯i rosn帷ej ka盥ego dnia liczbie klientów. O 郵ubach odbywaj帷ych si w zgodzie z twierdzeniem „postaw si, a nie daj si”. O targach 郵ubnych, na których handluje si kandydatami na ma鹵onków niczym najpi瘯niejszymi pomara鎍zami. Tematyka ta robi wra瞠nie, szczególnie bior帷 pod uwag fakt, jak dobrze autor publikacji przygotowa si do jej napisania- jak daleko si璕n掖 w poszukiwaniu odpowiedzi, jak wiele ludzi pozna, do jakich spo貫czno軼i wnikn掖, do jakich eksperymentów si posun掖.

Autor „Mi這軼i made In China” przeprowadzi mnóstwo rozmów z kobietami, których los zosta w tym kraju przes康zony, czy to za spraw przekroczonego wieku, czy z wyboru rodziców, czy dlatego, 瞠 urodzi造 si w takich, a nie innych okoliczno軼iach. Zebrane przez niego historie zach璚aj do tego, by tej ksi捫ki nie wypuszcza z r彗, pozna lepiej kraj i obyczaj, poobcowa nieco z t nietypow spo貫czno軼i.

Bardzo podoba mi si, 瞠 Malovic potraktowa ten temat powa積iej, odnosz帷 si do tego, o czym wszyscy s造szeli, ale nie wszyscy chc mówi. Polityka jednego dziecka, konieczno嗆 wydania na 鈍iat potomka, za這瞠nie rodziny bez wzgl璠u na wszystko, potrzeba posiadania syna i zwi瘯szaj帷a si w zwi您ku z tym dysproporcja mi璠zy liczb kobiet i m篹czyzn. Co za tym idzie, na my郵 nasuwa nam si równie pewien paradoks- ka盥y chcia豚y mie syna, wi璚 dziewczynki ch皻nie si oddaje, sk康 jednak wzi望 pó幡iej dla tego syna 穎n?

Z reporta簑 wysuwa si zadziwiaj帷y obraz Chin, które zaskakuj swoim podda鎍zym stosowaniem si do dziwnych i niezrozumia造ch regu, siln wi瞛i z tradycj, do嗆 smutn momentami obyczajowo軼i. Nie zmienia to jednak faktu, 瞠 to wszystko jest szalenie ciekawe, po to wszystko warto si璕n望 tu i teraz w豉郾ie za spraw tej ksi捫ki o chi雟kiej mi這軼i.

"Wstydzi豚ym si, je郵i kobieta, z któr jestem, by豉by na tym samym poziomie co ja. Straci豚ym pewno嗆 siebie i mój status m篹czyzny."

"Teraz, kiedy jeste m篹atk, musisz zosta matk i mie dziecko, w przeciwnym razie wszyscy b璠 si z ciebie 鄉ia."

Targi singli, w których to rodzice szukaj swoim dzieciom m篹a lub 穎ny.
安ietnie prosperuj帷y rynek agencji matrymonialnych.
Zakaz zagadywania do nieznanych osób, bo to zachowanie uwa瘸ne jest za niegrzeczne.
Swatki, które ciesz si powodzeniem.
Wystawny i drogi 郵ub, jak z katalogu.
A w ko鎍u polityka jednego dziecka, bo za kolejne trzeba "da grub czerwon kopert".

To tylko nieliczne tematy, z którymi postanowi si zmierzy Dorian Malovic w swojej ksi捫ce "Mi這嗆 made in China". Autor rozmawia z Chinkami, które opowiada造 m.in "o uczuciach, uwodzeniach, mi這snych marzeniach, iluzjach, zdradach ma鹵e雟kich". 安ietny reporta ukazuj帷y ciemne oblicze Chin, w których to og這szenia matrymonialne jak i zapoznanie drugiej poówki wygl康a jak zwyk豉 transakcja biznesowa. Oczywi軼ie, w takim Szanghaju czy Pekinie powoli to si zmienia, jednak na obrze瘸ch, czy chi雟kich wioskach rodzice ci庵le "rz康z" i zawieraj decyduj帷y g這s w sprawie przysz貫go ma鹵onka/ma鹵onki.

Cho dla mnie wi瘯szo嗆 faktów, które przedstawi Malovic nie okaza造 si szokuj帷ymi, poniewa sporo ogl康am podró積iczych kanaów na YouTube i co nieco obi這 mi si o uszy, to jednak zg喚bi豉m swoj wiedz na ten temat. Smutne jest to, 瞠 w Chinach króluje ch這dna mi這嗆, w której liczy si tylko pieni康z...

Za egzemplarz ksi捫ki dzi瘯uj Wydawnictwu Znak.

Avatar u篡tkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-12-30, Ocena: 5, Przeczyta貫m,
Avatar u篡tkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2018-08-10, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2018,

Ze wstydem niejakim musz przyzna, 瞠 cho lubi literatur faktu, to reporta podró積iczy jako forma literacka, plasuje si do嗆 nisko na li軼ie moich preferencji czytelniczych. Zdecydowanie wol  ogl康a 鈍iat w豉snymi oczami, a je郵i ju gdzie dotrze nie mog - czy to ze wzgl璠ów organizacyjnych, czy to ze wzgl璠ów finansowych - to zdecydowanie przed這輳 film podró積iczy nad opowie嗆 drukowan. Dlatego te po ksi捫k Doriana Malovica „Mi這嗆 made in China” si璕n窸am z pewnym oci庵aniem. Nies逝sznie. Ksi捫ka wci庵n窸a mnie dos這wnie od pierwszych stron. Czyta豉m j z zapartym tchem jak najlepsz fikcj. By mo瞠 wiele t逝maczy fakt, 瞠 „Mi這嗆 made in China” to, wbrew mym oczekiwaniom (b喚dnym), nie pozycja podró積icza lecz spo貫czno-obyczajowa.

Wspó販zesne Chiny to przede wszystkiem kraj wielkich przemian, których skal trudno jest sobie nam, Europejczykom, wyobrazi. W ci庵u ostatnich stu lat Chiny prze篡造 dwa wstrz御y ekonomiczne i polityczne, które nie mog造 nie odbi si na obyczajowo軼i i 篡ciu codziennym. Najpierw socjalizm i rewolucja kulturalna zabi造 tradycje, potem, po dziesi璚ioleciach przywrócono je do 豉sk. Przynajmniej cz窷ciowo.

Jak na te przemiany reaguj zwykli ludzie? Z jednej strony do 豉sk wracaj stare obyczaje i rytua造, z drugiej strony do spo貫cze雟twa przenikaj nowe idee z zachodu. A jak to cz瘰to bywa, nowe pozostaje w sprzeczno軼i ze starym. Powoduje to liczne konfuzje i zam皻 w psychice wspó販zesnych Chi鎍zyków. Wielu z nich czuje si zagubionych w nowej rzeczywisto軼i. Rozdarcie mi璠zy nowym a starym najbardziej drastycznie widoczne jest w najintymniejszej sferze ludzkiej egzystencji - w 篡ciu rodzinnym.

Temat podj皻y przez Malovica jest niezwykle szeroki, dlatego te, by nada publikacji bardziej uporz康kowany charakter, autor podzieli j na cztery gówne cz窷ci: „Poszukiwanie i uwodzenie” - po鈍i璚on kojarzeniu ma鹵e雟tw, „Podwójne szcz窷cie” - to opowie嗆 o wspó販zesnych obyczajach 郵ubnych i weselnych, „砰cie ma鹵e雟kie” - ten tytu nie wymaga chyba obja郾iania i „Chaos uczuciowy” - czyli zwi您ki pozama鹵e雟kie, konkubinat i prostytucja. Sporo miejsca po鈍i璚ono tak瞠 篡ciu mniejszo軼i seksualnych, które po latach prze郵adowa, powoli próbuj znale潭 swoje miejsce.

Nie lubi u篡wa wielkich sów, ale tym razem powiem nieco bombastycznie. „Mi這嗆 made in China” zaszokowa豉 mnie. Autentycznie zaszokowa豉. Nie chodzi o to, 瞠 poczu豉m si jako specjalnie zgorszona czy oburzona. Jestem du膨 dziewczynk, co to nie jedno widzia豉 i o niejednym czyta豉. Mam na my郵i zaskoczenie i niedowierzanie. To, o czym pisze Malovic, jest tak odleg貫 od tego co znam i do czego przywyk豉m, 瞠 równie dobrze mog豉bym czyta o 篡ciu na Marsie.

Lektura ksi捫ki Malovica to spotkanie z odmienno軼i. Nie podejmuj si, ba!, nie mam odwagi, ocenia bohaterów reporta簑, bo ich charaktery i postawy ukszta速owane zosta造 w diametralnie innych warunkach. NIe mog jednak ukry zaskoczenia i braku zrozumienia dla pewnych postaw. Szczególnie uderzy mnie fatalizm Chi鎍zyków. S這wa „nie mam wyboru”, „nie mam wyj軼ia” powtarzane s przez kolejnych bohaterów reporta簑 niczym mantra. Je郵i kiedy poczujecie si przygnieceni presj spo貫czn, która zmusza was do zrobienia czego, na co nie macie ochoty, pomy郵cie o Chi鎍zykach, praktycznie pozbawianych wolnej woli. Przy czym najwi瘯sza presja pochodzi wcale nie od opresyjnej w豉dzy (cho ten element ten jest bardzo wa積y), ale… z w豉snej psychiki. Strach przed utrat twarzy, przeciwstawieniu si rodzicom, niespe軟ieniem obowi您ków narzuconych przez tradycj jest nie do przezwyci篹enia. Z kart ksi捫ki wy豉nia si obraz spo貫cze雟twa nieszcz窷liwego, zagubionego i g喚boko sfrustrowanego.

Aczkolwiek, z drugiej strony… Zastanawiam si, czy „Mi這嗆 made in China” nie jest nieco tendencyjna. Czy nie jest troch tak, 瞠 autor dobiera fakty i ludzi pasuj帷ych do postawionej tezy. Szukaj帷 rozmówców w鈔ód klientów biur matrymonialnych, portali randkowych i pracownic domów publicznych, raczej nie znajdzie si osób o stabilnym, satysfakcjonuj帷ym 篡ciu uczuciowym. Mog si oczywi軼ie myli, kierowana wrodzonym optymizmem. Jaka by nie by豉 prawda, je郵i nawet obraz odmalowany przez autora nie jest pe軟y, to i tak „Mi這嗆 made in China” jest pozycj ze wszech miar godn uwagi, pouczaj帷 i ciekaw. Szczerze polecam!

Avatar u篡tkownika - Olena
Olena