Mi這嗆 made in China

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-06-06
Kategoria: Literatura faktu, reporta

Ocena: 4.75 (4 g這s闚)

Znakomity reporta o najwi瘯szym na 鈍iecie rynku... matrymonialnym.

Ceniony reporta篡sta i znawca chi雟kiej kultury Dorian Malovic przemierzy Pa雟two 字odka wzd逝 i wszerz. Rozmawia z matkami, 穎nami, córkami, siostrami, konkubinami i prostytutkami. Wys逝cha ich najintymniejszych zwierze, po to by zbudowa prawdziwy obraz mi這軼i made in China.

Jak by nastolatk, wiedz帷 瞠 trzeba znale潭 m篹a przed uko鎍zeniem 25 roku 篡ciu, by nie zosta sheng nu - resztk, której nie chce 瘸den m篹czyzna?

Jak by kobiet, gdy to rodzice szukaj dla Ciebie m篹a na ogromnym targu singli?

Jak by matk, kiedy ka盥a kolejna ci捫a grozi represjami ze strony Pa雟twa?

A przede wszystkim - czy mo積a kocha prawdziwie w 鈍iecie, w którym komunizm zniszczy wszystkie warto軼i poza bezwzgl璠nym pos逝sze雟twem wobec Pa雟twa i rodziny? W kraju, gdzie ma鹵e雟two nie jest spraw uczu, lecz ch這dn kalkulacj biznesow.

Kup ksi捫k Mi這嗆 made in China

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Mi這嗆 made in China

Avatar u篡tkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Bardzo ceni wszelkiego rodzaju reporta瞠, cho zazwyczaj zwracam uwag na te bardziej egzotyczne, pozwalaj帷e przenie嗆 si do odleg造ch miejsc i zaskakuj帷ych kultur. Idealnym miejscem na tak literack podró wydaj si by Chiny, o czym przekona豉m si 郵edz帷 uwa積ie materia造 zebrane przez autora tej publikacji. Bior帷 do r彗 „Mi這嗆 made In China” spodziewa豉m si lektury lekkiej w odbiorze, zak豉daj帷, 瞠 Malovic podszed do tematu z dystansem, potraktowa go raczej z przymru瞠niem oka. I po cz窷ci rzeczywi軼ie tak jest. Nie zmienia to jednak faktu, 瞠 jego reporta ogromnie mnie zaskoczy, za spraw poruszonej w nim problematyki i g喚bokiego spojrzenia na t tematyk z ró積ych stron. Nie spodziewa豉m si, 瞠 pod has貫m „rynek matrymonialny” mo瞠 kry si tak wiele. Czy wiedzieli軼ie, 瞠 w Chinach kobiety powinny wyj嗆 za m捫 do 25 roku 篡cia, bowiem starsze okre郵a si mianem resztek? Czy zdawali軼ie sobie spraw, 瞠 w Chinach mi這嗆 regularnie zostaje spychana na dalszy plan przez bogactwo i wygl康 zewn皻rzny? Czy mieli軼ie poj璚ie o tym, 瞠 homoseksuali軼i zaskakuj帷o cz瘰to zak豉daj rodziny jedynie by spe軟i „swój obowi您ek” i wyda na 鈍iat potomka? Odpowiedzi na te pytania mo瞠cie znale潭 w tej publikacji, przy okazji poznaj帷 o wiele wi璚ej interesuj帷ych informacji dotycz帷ych 篡cia w dzisiejszych Chinach. Malovic opowiada niezwykle ciekawie. O agencjach ...

"Wstydzi豚ym si, je郵i kobieta, z któr jestem, by豉by na tym samym poziomie co ja. Straci豚ym pewno嗆 siebie i mój status m篹czyzny."

"Teraz, kiedy jeste m篹atk, musisz zosta matk i mie dziecko, w przeciwnym razie wszyscy b璠 si z ciebie 鄉ia."

Targi singli, w których to rodzice szukaj swoim dzieciom m篹a lub 穎ny.
安ietnie prosperuj帷y rynek agencji matrymonialnych.
Zakaz zagadywania do nieznanych osób, bo to zachowanie uwa瘸ne jest za niegrzeczne.
Swatki, które ciesz si powodzeniem.
Wystawny i drogi 郵ub, jak z katalogu.
A w ko鎍u polityka jednego dziecka, bo za kolejne trzeba "da grub czerwon kopert".

To tylko nieliczne tematy, z którymi postanowi si zmierzy Dorian Malovic w swojej ksi捫ce "Mi這嗆 made in China". Autor rozmawia z Chinkami, które opowiada造 m.in "o uczuciach, uwodzeniach, mi這snych marzeniach, iluzjach, zdradach ma鹵e雟kich". 安ietny reporta ukazuj帷y ciemne oblicze Chin, w których to og這szenia matrymonialne jak i zapoznanie drugiej poówki wygl康a jak zwyk豉 transakcja biznesowa. Oczywi軼ie, w takim Szanghaju czy Pekinie powoli to si zmienia, jednak na obrze瘸ch, czy chi雟kich wioskach rodzice ci庵le "rz康z" i zawieraj decyduj帷y g這s w sprawie przysz貫go ma鹵onka/ma鹵onki.

Cho dla mnie wi瘯szo嗆 faktów, które przedstawi Malovic nie okaza造 si szokuj帷ymi, poniewa sporo ogl康am podró積iczych kanaów na YouTube i co nieco obi這 mi si o uszy, to jednak zg喚bi豉m swoj wiedz na ten temat. Smutne jest to, 瞠 w Chinach króluje ch這dna mi這嗆, w której liczy si tylko pieni康z...

Za egzemplarz ksi捫ki dzi瘯uj Wydawnictwu Znak.

Avatar u篡tkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2018-07-15, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2018,

Ze wstydem niejakim musz przyzna, 瞠 cho lubi literatur faktu, to reporta podró積iczy jako forma literacka, plasuje si do嗆 nisko na li軼ie moich preferencji czytelniczych. Zdecydowanie wol  ogl康a 鈍iat w豉snymi oczami, a je郵i ju gdzie dotrze nie mog - czy to ze wzgl璠ów organizacyjnych, czy to ze wzgl璠ów finansowych - to zdecydowanie przed這輳 film podró積iczy nad opowie嗆 drukowan. Dlatego te po ksi捫k Doriana Malovica „Mi這嗆 made in China” si璕n窸am z pewnym oci庵aniem. Nies逝sznie. Ksi捫ka wci庵n窸a mnie dos這wnie od pierwszych stron. Czyta豉m j z zapartym tchem jak najlepsz fikcj. By mo瞠 wiele t逝maczy fakt, 瞠 „Mi這嗆 made in China” to, wbrew mym oczekiwaniom (b喚dnym), nie pozycja podró積icza lecz spo貫czno-obyczajowa.

Wspó販zesne Chiny to przede wszystkiem kraj wielkich przemian, których skal trudno jest sobie nam, Europejczykom, wyobrazi. W ci庵u ostatnich stu lat Chiny prze篡造 dwa wstrz御y ekonomiczne i polityczne, które nie mog造 nie odbi si na obyczajowo軼i i 篡ciu codziennym. Najpierw socjalizm i rewolucja kulturalna zabi造 tradycje, potem, po dziesi璚ioleciach przywrócono je do 豉sk. Przynajmniej cz窷ciowo.

Jak na te przemiany reaguj zwykli ludzie? Z jednej strony do 豉sk wracaj stare obyczaje i rytua造, z drugiej strony do spo貫cze雟twa przenikaj nowe idee z zachodu. A jak to cz瘰to bywa, nowe pozostaje w sprzeczno軼i ze starym. Powoduje to liczne konfuzje i zam皻 w psychice wspó販zesnych Chi鎍zyków. Wielu z nich czuje si zagubionych w nowej rzeczywisto軼i. Rozdarcie mi璠zy nowym a starym najbardziej drastycznie widoczne jest w najintymniejszej sferze ludzkiej egzystencji - w 篡ciu rodzinnym.

Temat podj皻y przez Malovica jest niezwykle szeroki, dlatego te, by nada publikacji bardziej uporz康kowany charakter, autor podzieli j na cztery gówne cz窷ci: „Poszukiwanie i uwodzenie” - po鈍i璚on kojarzeniu ma鹵e雟tw, „Podwójne szcz窷cie” - to opowie嗆 o wspó販zesnych obyczajach 郵ubnych i weselnych, „砰cie ma鹵e雟kie” - ten tytu nie wymaga chyba obja郾iania i „Chaos uczuciowy” - czyli zwi您ki pozama鹵e雟kie, konkubinat i prostytucja. Sporo miejsca po鈍i璚ono tak瞠 篡ciu mniejszo軼i seksualnych, które po latach prze郵adowa, powoli próbuj znale潭 swoje miejsce.

Nie lubi u篡wa wielkich sów, ale tym razem powiem nieco bombastycznie. „Mi這嗆 made in China” zaszokowa豉 mnie. Autentycznie zaszokowa豉. Nie chodzi o to, 瞠 poczu豉m si jako specjalnie zgorszona czy oburzona. Jestem du膨 dziewczynk, co to nie jedno widzia豉 i o niejednym czyta豉. Mam na my郵i zaskoczenie i niedowierzanie. To, o czym pisze Malovic, jest tak odleg貫 od tego co znam i do czego przywyk豉m, 瞠 równie dobrze mog豉bym czyta o 篡ciu na Marsie.

Lektura ksi捫ki Malovica to spotkanie z odmienno軼i. Nie podejmuj si, ba!, nie mam odwagi, ocenia bohaterów reporta簑, bo ich charaktery i postawy ukszta速owane zosta造 w diametralnie innych warunkach. NIe mog jednak ukry zaskoczenia i braku zrozumienia dla pewnych postaw. Szczególnie uderzy mnie fatalizm Chi鎍zyków. S這wa „nie mam wyboru”, „nie mam wyj軼ia” powtarzane s przez kolejnych bohaterów reporta簑 niczym mantra. Je郵i kiedy poczujecie si przygnieceni presj spo貫czn, która zmusza was do zrobienia czego, na co nie macie ochoty, pomy郵cie o Chi鎍zykach, praktycznie pozbawianych wolnej woli. Przy czym najwi瘯sza presja pochodzi wcale nie od opresyjnej w豉dzy (cho ten element ten jest bardzo wa積y), ale… z w豉snej psychiki. Strach przed utrat twarzy, przeciwstawieniu si rodzicom, niespe軟ieniem obowi您ków narzuconych przez tradycj jest nie do przezwyci篹enia. Z kart ksi捫ki wy豉nia si obraz spo貫cze雟twa nieszcz窷liwego, zagubionego i g喚boko sfrustrowanego.

Aczkolwiek, z drugiej strony… Zastanawiam si, czy „Mi這嗆 made in China” nie jest nieco tendencyjna. Czy nie jest troch tak, 瞠 autor dobiera fakty i ludzi pasuj帷ych do postawionej tezy. Szukaj帷 rozmówców w鈔ód klientów biur matrymonialnych, portali randkowych i pracownic domów publicznych, raczej nie znajdzie si osób o stabilnym, satysfakcjonuj帷ym 篡ciu uczuciowym. Mog si oczywi軼ie myli, kierowana wrodzonym optymizmem. Jaka by nie by豉 prawda, je郵i nawet obraz odmalowany przez autora nie jest pe軟y, to i tak „Mi這嗆 made in China” jest pozycj ze wszech miar godn uwagi, pouczaj帷 i ciekaw. Szczerze polecam!

Recenzje miesi帷a
Frankenstein